|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: ناكارآمدي سياست تحريم ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ناكارآمدي سياست تحريم ها
پايگاه تحليلي پروجكت سينديكيت بررسي كرد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

به رغم پيامدهاي منفي تحريم هاي آمريكا در كاهش شاخص كيفيت زندگي شهروندان ايراني، بعيد به نظر مي رسد تلاش دولت ترامپ براي سرنگون كردن حكومت ايران موثر واقع شود. اكنون اتحاديه اروپا متعهد به توافق هسته اي 2015 است و كشورهاي روسيه، چين، هند و تركيه نيز همچنان مشتاق تجارت با ايران هستند. از اين رو تهران شركاي كافي را براي سالم ماندن در توفان تحريم ها داراست.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، پايگاه تحليلي پروجكت سينديكيت در مطلبي به قلم امين صيقل استاد مطالعات عربي دانشگاه ملي استراليا با تاكيد بر ناكارآمدي تحريم ها در دستيابي آمريكا به اهدافش در قبال ايران نوشت: تحريم هايي كه در ماه نوامبر عليه ايران اجرايي شد با هدف منزوي كردن اين كشور از منظر اقتصادي و همچنين تغيير رژيم يا تغيير اساسي در رفتار تهران اعمال شدند. اجرايي شدن تحريم هاي نفتي و بانكي ايران در نوامبر پس از آن بود كه دور نخست اين تحريم ها نيز در آگوست وارد فاز اجرايي شدند. با اين حال به رغم شرايط دشواري كه اين تحريم ها مي تواند براي شهروندان عادي ايراني ايجاد كند، بعيد به نظر مي رسد كه اين استراتژي نخ نما بتواند اهداف مد نظر ترامپ را محقق سازد.

دور ثانويه تحريم ها به دنبال آن انجام گرفت كه دونالد ترامپ در ماه مه از توافق هسته اي با ايران موسوم به برجام به صورت يك جانبه خارج شد. براساس اين توافق ايران موافقت كرد تا تنها از فناوري هسته اي براي دستيابي به انرژي صلح آميز هسته اي استفاده كند. تا در ازاي آن تحريم هاي هسته اي آمريكا و سازمان ملل عليه تهران برداشته شوند. اما ترامپ هرگز از امضاي چنين توافقي خرسند نبود، او ضمن اينكه برجام را بدترين توافق ممكن خطاب كرده معتقد است كه اين توافق نمي تواند مانع از دستيابي ايران به سلاح هسته اي در آينده شود و همچنين در محدود ساختن نفوذ ايران در منطقه و برنامه موشكي بالستيك اين كشور ناتوان است. اسرائيل و عربستان سعودي به عنوان دشمنان اصلي منطقه اي ايران نگراني هاي مشتركي در اين زمينه با ترامپ دارند. تاكنون مقامات ايران تنها نشانه هاي ايستادگي در برابر تحريم هاي ترامپ را از خود نشان داده اند. آنها با وجود آنكه توسعه برنامه موشكي بالستيك خود را ادامه داده اند اما به اجراي برجام نيز متعهد هستند. اعضاي باقي مانده در برجام نيز بارها رضايت خود را از موضع ايران عنوان كرده و تاكيد دارند كه تهران به تعهدات خود در توافق هسته اي پايبند مانده است.

نمي توان تاثير تحريم هاي آمريكا را ناديده گرفت. درحالي كه رهبران اروپايي و آسيايي در تلاشند تا با ايجاد مكانيزم هايي در برابر تحريم هاي ثانويه آمريكا بايستند اما تنها اعلام خبر خروج ترامپ كافي بود تا بسياري از شركت هاي تجاري چند مليتي كه پس از برجام راهي بازار ايران شده بودند از واهمه تحريم هاي آمريكا از ايران خارج شوند. انتظار مي رود نمونه هاي بيشتري از خروج شركت هاي خارجي از ايران را پس از اجرايي شدن دور دوم تحريم ها شاهد باشيم. در نتيجه اقتصاد شكننده ايران قرار است يكبار ديگر با ضربات شديدي مواجه شود كه مي تواند به كاهش بيشتر ارزش ريال و افزايش بهاي كالا منجر شود. كاهش سريع در كيفيت شاخص زندگي شهروندان ايران اكنون نيز موجب نگراني هايي در جامعه اين كشور شده است. با اين حال توانايي ايران در فائق آمدن بر تحريم ها نبايد ناديده گرفته شود، به خصوص آنكه اين كشور روابط اقتصادي و تجاري قدرتمندي با برخي شركا شامل روسيه، چين و هند دارد. در مورد روسيه، مراودات دو كشور از قراردادهاي تسليحاتي و مشاركت هاي استراتژيك - به خصوص در سوريه - به سرمايه گذاري هاي مستقيم گسترش يافته است. به عنوان مثال، شركت هاي انرژي روسي تعهد بيش از 50 ميليارد دلاري براي اكتشاف نفت و گاز در ايران دارند كه شامل توسعه بزرگ ترين ميدان گازي جهان، ميدان گاز طبيعي پارس جنوبي، است.  چين، ديگر شريك ايران، براي بسياري از پروژه ها در ايران - از راه آهن گرفته تا بيمارستان ها - كمك هاي مالي و فني فراهم مي كند. سال گذشته، بازوي سرمايه گذاري دولتي چين، گروه «سيتيك»، خط اعتباري 10 ميليارد دلاري را براي ايران ايجاد كرد و بانك توسعه چين اعطاي 15 ميليارد دلار ديگر را تعهد كرده است. به علاوه با توجه به اينكه چين يكي از هشت كشوري است كه به مدت 6 ماه از تحريم هاي آمريكا عليه ايران معاف شده، به خريد حدود 11 درصد از نفت مورد نياز خود از ايران ادامه خواهد داد. در نهايت هند، ديگر كشوري كه معافيت تحريم هاي ايران را از دولت آمريكا دريافت كرده، به روابط خوب خود با ايران به دو دليل پايبند خواهد ماند. اول، هند بيش از 10 درصد از نفت مورد نياز خود را از ايران وارد مي كند، موضوعي كه جايگزيني فروشنده نفت را براي آنها هزينه بر مي كند.

دوم، هند در ساخت بندر چابهار - بندر آب عميق ايران كه در خليج عمان واقع است - تاكنون با ايران همكاري كرده است. موقعيت اين بندر به گونه اي است كه به هندي ها كمك مي كند براي دسترسي به افغانستان و آسياي مركزي، از رقيب منطقه اي خود، پاكستان، بي نياز شوند. براي ترامپ، هند موردي مشكل ساز است. از يك طرف، او از هندي ها خواسته به عنوان بخشي از استراتژي حضور آمريكا، نقش پررنگ تري در افغانستان داشته باشد. از طرف ديگر اما ترامپ نمي تواند بر مراودات استراتژيك هند با ايران صحه بگذارد.  اين عوامل - در كنار اراده اتحاديه اروپا براي حفظ برجام، امكان فروش نفت ايران به اروپا از طريق روسيه و فعاليت هاي اقتصادي ايران در عراق و كشورهاي ديگر - به ايران در تلطيف اثرات تحريم ها كمك خواهد كرد. البته هيچ يك از اين موارد به معناي شرايط مطلوب تحت تحريم ها نيست. گرچه ايران با محدوديت هاي مالي شديد مواجه است، اما بعيد به نظر مي رسد كه تحريم هاي آمريكا تغييراتي در نظام ايران ايجاد كند. براي نمونه در دهه 1990 ميلادي دولت آمريكا به منظور سرنگوني رژيم صدام كه به مراتب متزلزل تر از حاكميت كنوني ايران بود، تحريم هايي را بر عراق وضع كرد، تحريم هايي كه اهداف دولت آمريكا را به بار ننشاند.

ناكارآمدي سياست تحريم ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق علوم انساني
متن مطالب شماره 26، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است