|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: انتخابات الكترونيكي نه مجازي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


يادداشت 
انتخابات الكترونيكي نه مجازي
يادداشتي به بهانه انتخابات مديران مسوول در هيات نظارت بر مطبوعات

نويسنده: كامبيز نوروزي

نكته اول اين است كه هيات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاري ها، مهم ترين سازمان و نظام نظارت بر رسانه هاست. در اين هيات، مقامات و اشخاص مختلفي عضويت دارند كه فقط يك نفر از آنان نماينده مديران مسوول است؛ توجه به اين نكته اهميت نماينده مديران مسوول در اين هيات را نمايان مي كند. از طرف ديگر، به موجب قانون مطبوعات، نماينده مديران مسوول از سوي خود مديران مسوول انتخاب مي شود؛ بنابراين اين انتخابات امري جدي و مهم براي سرنوشت رسانه هاست و نمي توان آن را ساده تلقي كرد.

در شرايط دشواري كه مطبوعات، خبرگزاري ها و و ب سايت هاي خبري در آن به سر مي برند، نماينده منتخب مديران مسوول در هيات نظارت مي تواند نقش مهمي را براي اجراي درست قانون در اين هيات بر عهده بگيرد. ضامن اصلي انتخاب يك مديرمسوول حرفه اي و مطلع از دشواري هاي مديريت رسانه، در انتخابات مديران مسوول است. از گذشته اين انتخابات طبق آيين نامه اي انجام مي شد كه به تصويب هيات وزيران رسيده بود. در اين آيين نامه، در ماده 33 ذكر شده است: «جلسه انتخاب نماينده مديران مسوول با حضور اكثريت مطلق مديران مسوول رسميت مي يابد و اخذ راي به صورت مخفي خواهد بود و نماينده انتخابي بايد اكثريت مطلق آراي حاضران را به دست آورد.» سال ها انتخابات مديران مسوول در هيات نظارت با همين منوال انجام شد. در لايحه سال 95 يك تبصره به ماده 33 اضافه شد كه در آن آمده است: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موظف است ظرف يك سال... تمهيدات لازم براي الكترونيكي شدن انتخابات مديران مسوول را فراهم آورد.» در دوره گذشته انتخابات مديران مسوول و انتخابات كنوني، كلمه «الكترونيكي» به انتخابات مجازي عملا تغيير پيدا كرده است. اين تغيير از منظر حقوقي شايان نقد و محل اشكال جدي است. آنچه در اين دو دوره صورت گرفته است، به اين ترتيب است كه مديران مسوول واجد شرايط راي دادن، در هر نقطه اي كه حضور داشته باشند، در هر محل يا هر شهر و حتي هر كشوري، راي خود را از طريق شبكه جهاني اينترنت اعلام مي كنند.

اين شيوه انتخابات در واقع انتخابات مجازي است، نه انتخابات الكترونيكي. در واژه شناسي انتخابات، انتخابات الكترونيكي به انتخاباتي گفته مي شود كه راي دهنده با حضور در حوزه راي گيري، راي خود را به جاي آنكه روي كاغذ نوشته و در صندوق بيندازد، از طريق دستگاهي كه به آن POS مي گويند، ثبت مي كند. در انتخابات الكترونيكي، فرد در محل حضور يافته و احراز هويت مي شود. تفاوت انتخابات كاغذي و انتخابات الكترونيكي صرفا در شيوه ثبت اسم كانديداي مدنظر است. چه در انتخابات به شيوه سنتي كاغذي و چه در انتخابات به شيوه مدرن الكترونيكي، راي دهنده در حوزه راي گيري حاضر مي شود، با ارائه مدارك شناسايي معتبر احراز هويت مي شود، راي خود را ثبت مي كند و راي او مخفي مي ماند. اين ويژگي ها كاملا قطعي و خدشه ناپذير است؛ كمااينكه در انتخابات مجلس و رياست جمهوري و مباحثي كه در وزارت كشور درباره برگزاري انتخابات الكترونيكي مطرح شده نيز عينا همين شكل و شيوه مدنظر بوده است. تبديل انتخابات الكترونيكي به مجازي، اشتباهي بزرگ است كه كاملا با مقررات مندرج در آيين نامه مصوب هيات وزيران مغاير است.

طبق ماده 33 آيين نامه، اولا بايد مكان و زمان معيني براي برگزاري انتخابات تعيين شود، ثانيا راي دهندگان بايد در محل «حاضر» باشند و ثالثا اكثريت مطلق «حاضران»، تعيين كننده برنده انتخابات است. اجراي انتخابات به شكل اينترنتي عملا و به خطا، ناسخ تمام ماده 33 است؛ زيرا در انتخابات اينترنتي به شكلي كه در اين دو انتخابات برگزار شده است، هيچ مكاني براي حضور وجود ندارد و كسي در جلسه اي حضور پيدا نمي كند؛ چراكه اساسا جلسه اي برگزار نمي شود. طبق آيين نامه، بايد اكثريت حاضران راي بدهند تا فردي انتخاب شود، اما در انتخابات اينترنتي اصلا حاضراني وجود ندارد. از نظر اصول تفسير قانون، تبصره بايد در توضيح و اجراي اصل ماده، تفسير شود. مجري يا قاضي يا مفسر قانون نمي تواند يك تبصره را طوري تفسير كند كه اصل ماده را از بين ببرد و آن را كلا بلاموضع كند. وقتي آيين نامه اجرايي قانون مطبوعات از كلمات مرسوم و شناخته شده اي كه معناي آنها در عرف خاص و عام كاملا روشن است، استفاده مي كند، تبصره اين ماده نيز بايد آن مفاهيم را رعايت كند. كلمه جلسه، يعني مكاني كه عده اي از افراد در آن جسما حاضر هستند. كلمه حاضران، يعني كساني كه در آن جلسه وارد شده اند. در انتخابات از طريق اينترنت و راه دور، هيچ يك از اين مقررات قانوني را نمي توان رعايت كرد. جلسه اي تشكيل نمي شود.

اگر حتي اين تفسير غلط به كار برده شود كه راي دهندگان در انتخابات از طريق مجازي حاضر شده اند، باز اين اشكال به جاي خود باقي است كه وقتي نص صريح مقررات وجود دارد، مفسر نمي تواند به تفسير هاي مجازي و بعيد رو بياورد. اين سخن، سخن تازه اي نيست؛ كافي است به همه مباحث مفصلي كه درباره الكترونيكي شدن انتخابات رياست جمهوري و مجلس در وزارت كشور انجام شده است، مراجعه كنيد. در همه اين موارد، انتخابات الكترونيكي به اين معنا به كار رفته كه فقط و فقط اخذ راي از راي دهندگان در محل حوزه راي گيري انجام شود و راي دهنده از طريق دستگاه POS راي خود را اعلام كند. تفسير كلمه الكترونيكي در تبصره 3 ماده 33 آيين نامه اجرايي قانون مطبوعات به انتخابات مجازي، مغاير رويه مسلم جاري در تفسير كلمه الكترونيكي است. مجري انتخابات نماينده مديران مسوول در هيات نظارت بر مطبوعات، با برگزاري انتخابات به شكل اينترنتي از حدود اختيارات خود فراتر رفته و عملا حكم ماده 33 آيين نامه اجرايي را از بين برده است.


*حقوقدانانتخابات الكترونيكي نه مجازي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از " كامبيز نوروزي"

  حالت چطور است روزنامه نگار؟
كامبيز نوروزي *، شرق 17/5/97
مشاهده متن    
  اقتصاد پشت پرده
كامبيز نوروزي، شرق 10/5/97
مشاهده متن    
  روح آدمي ديوار نمي شناسد
كامبيز نوروزي، اعتماد 10/5/97
مشاهده متن    
  مقاومت در برابر فرمان روحاني؟
كامبيز نوروزي *، شرق 25/4/97
مشاهده متن    
  فرصتي براي گفت و گوهاي اصلاحي در مورد صدا و سيما
كامبيز نوروزي*، ايران 21/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است