|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/9/1: فمنيست خوشبخت آفريقايي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4238 1/9/97 > صفحه 8 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


يادداشت 
فمنيست خوشبخت آفريقايي


نويسنده: نيوشا دورانديش

نيمه دوم قرن بيستم و به ويژه دهه شصت تا هشتاد دوره اوج گيري ادبيات ضد تبعيض و نژادپرستي بود. سهم زنان رنگين پوست امريكايي در مبارزات مدني وجنبش هاي حقوق مدني بسيار پررنگ و برجسته بود و زنان بار بزرگي از ادبيات اجتماعي اين دوره را بر دوش مي كشيدند. مايا آنجلو، آليس واكر، توني موريسون (نخستين زن رنگين پوست برنده نوبل ادبيات) و بسياري ديگر معضلات و دشواري هاي بي عدالتي و فرودستي را با تمام وجود لمس كرده بودند و در آثارشان به انعكاس اين رنج ها پرداختند. در كنار اينها زنان سفيدپوستي مثل نادين گورديمر و جويس كارول اوتس هم درباره تبعيض نژادي قلم مي زدند. حضور اين چهره هاي زنانه باعث تقويت نگاه زن محور و اصطلاحا فمنيستي در اين نوع ادبيات مي شد.

قهرمان ها و شخصيت هاي اصلي آنها غالبا زنان و دختران نوجوان سياهپوست بودند؛ افرادي كه نه تنها به خاطر نژاد بلكه به دليل جنسيت خودشان هم مورد قضاوت قرار مي گرفتند و با تبعيض هاي مضاعفي دست و پنجه نرم مي كردند. به مرور و در اواخر قرن بيستم شاهد كمرنگ تر شدن دغدغه هاي نژادي (كمرنگ شدن و نه از ميان رفتن) بوديم؛ اما مشكلات برخاسته از جنسيت همچنان باقي ماند و جنبه هاي فمنيستي اين آثار قوت يافت. اگرچه خاستگاه اين ادبيات نژادي- فمنيستي امريكا بود؛ اما در سراسر جهان گسترش يافت و بسياري از زنان نويسنده در آفريقا، هندوستان و خاورميانه تجربيات و دغدغه هاي خود در اين زمينه را به عرصه شعر و داستان آوردند. از جمله آنها چيماماندا نگوزي آديچي نويسنده نيجريايي بود. چيماماندا در سال 1977 در يك خانواده فرهنگي در كشور نيجريه متولد شد. پدرش استاد دانشگاه و مادرش هم كارمند آنجا بود. او و خانواده اش مدتي بعد براي ادامه تحصيل پدر به امريكا مهاجرت كردند. اين مهاجرت باعث قطع ارتباط او با فرهنگ و هويت زادگاهش نشد. چيماماندا به نيجريه بازگشت و درباره مسائل و بحران هاي كشور و مردم سرزمينش داستان و رمان نوشت. «ختمي ارغواني»، «نيمي از يك خورشيد زرد» و «امريكايي» از رمان هاي مشهور او هستند كه در سال 2007 براي دومي برنده جايزه ادبيات داستاني زنان و جايزه نبوغ بنياد مك آرتور شد. اين جوايز براي آديچي فرصتي بود تا به چهره اي شناخته شده و جهاني تبديل شود و صداي رسايي براي بازتاب دغدغه هاي جامعه آفريقا و انعكاس فرهنگ و هويت آن باشد؛ هويتي كه با پيچيدگي هايي مثل تجربه سال ها استعمار شدن، جنگ هاي داخلي، فقر و خشونت و ديگر مصائب گره خورده است. البته چيماماندا آديچي در مصاحبه هايش همواره تاكيد داشته است كه مي خواهد نگاه هاي كليشه اي به آفريقا را تغيير دهد و در آثارش آفريقايي بزرگ تر و واقعي تر را به نمايش بگذارد. فمنيسم و مهاجرت اصلي ترين تم هاي پرداخته شده در كارهاي اوست. كاراكترهاي آديچي كه عمدتا زنان هستند، معمولا در جست وجوي شغل و موقعيت اجتماعي بهتر از وطن خود دور مي شوند؛ اما زادگاه آنها همواره در وجودشان زنده و بيدار است. مهاجرت، كار و تحصيل در كشوري توسعه يافته اگرچه به ظاهر زندگي آنها را جلا مي بخشد؛ اما هرگز نمي تواند ترس و اضطراب هاي ناشي از جنگ و درگيري هاي قومي و قبيله اي، شكاف ها و نابرابري هاي طبقاتي و تضادهاي فرهنگي و مذهبي را براي آنها حل و فصل كند.

آديچي در كنار پرداختن به تمام اين مسائل، تكيه ويژه اي بر چالش هاي زنان دارد. زناني كه درعين اينكه حامل فرهنگ و سنت آفريقايي هستند، مي خواهند نقش و هويت خود را در جهان آزاد غرب تثبيت كنند. قهرمان هاي اين نويسنده لزوما پيچيده نيستند و عواطف زنانه و مادرانه هم چاشني وجودشان است. چيماماندا آديچي در سال 2009 مجموعه داستان كوتاهي به نام «كه دور گردنت حلقه مي زند» منتشر كرد. يكي از اين داستان ها درباره زني است كه دقيقا يك روز بعد از كشته شدن فرزندش به دست سربازان حكومت و متواري شدن همسر روزنامه نگارش به سفارت امريكا مي رود تا درخواست پناهندگي دهد. آديچي در چند صفحه حس تحقير و فروپاشي دروني اين زن را كه نماد جمعيت بزرگي از زنان آفريقايي است، به نحو اثرگذاري ترسيم مي كند.

در سال 2014 كتاب جديدي از انگوزي آديچي به پيشخوان آمد كه توجهات بسياري را جلب كرد. اين نويسنده كه به واسطه مضمون كتاب هايش همواره به طور نامحسوسي فمنيست دانسته مي شد، اين بار به طور صريح و مستقيم به بيان عقايد و ارايه مانفيست هايش درباره فمنيسم پرداخت؛ آن هم نه از روزن داستان و رمان بلكه توسط چند مقاله كوتاه و روان. در بيانيه هاي فمنيستي اين نويسنده پيچيدگي هاي فلسفي و گرايشات سياسي و مليتي خاصي وجود ندارد و به همين دليل در ميان تمام مليت ها و فرهنگ ها قابل دريافت است. او نخست در مقام يك زن و بعد به عنوان نويسنده اي سرشناس و نماينده زنان فرهنگ آفريقايي، تجربيات خانوادگي و اجتماعي اش را مطرح مي كند و راهكارها و نصايح خود را به زنان ارايه مي دهد. آديچي چالش هاي زندگي در يك فرهنگ مردسالار و بومي- سنتي را به خوبي مي شناسد و همين مي تواند امتياز او نسبت به نويسندگان فمنيست اروپايي و امريكايي باشد. آديچي در اين دو كتاب، تعريف هاي كليشه اي از فمنيسم را در هم مي شكند و بسيار روان و صميمي سخن مي گويد؛ گويي كه يك زن خوش صحبت و آگاه در يك مكان عمومي مثل پارك با دوستانش درباره اين مسائل حرف بزند و به آنها نكته هاي جالب توجهي درباره زندگي و زن بودن گوشزد كند. او فمنيسم را به مفهوم عدالت و برابري جنسيتي و خودباوري در زنان مي داند و نه نظريه اي افراطي و غيرقابل هضم. چيماماندا انگوزي آديچي معتقد است همه ما بايد فمنيست باشيم چرا كه: «امروزه جنسيت گرايي بي عدالتي بزرگي است. من عصباني ام. همه بايد از اين موضوع عصباني باشيم. ثابت شده گاهي خشم مي تواند تغييرات مثبتي ايجاد كند.» اين نويسنده و فعال حقوق زنان كه پيوندهاي عميق و مستحكمي هم با فرهنگ خودش دارد، در جاي ديگري از كتابش مي گويد: «از آنجا كه فمنيسم يك مفهوم غيرآفريقايي بود، تصميم گرفتم يك فمنيست آفريقايي خوشبخت باشم. يك روز دوست عزيزي به من گفت فمنيست خواندن خود يعني تنفر از مردها؛ همين باعث شد تصميم بگيرم يك فمنيست آفريقايي خوشبخت باشم كه از مردها متنفر نيست.»

فمنيست خوشبخت آفريقايي


 روزنامه اعتماد، شماره 4238 به تاريخ 1/9/97، صفحه 8 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    آثار ديگري از " نيوشا دورانديش"

  توتاليتاريسم تكنولوژيك / مدينه فاسده در رمان سرگذشت نديمه
نيوشا دورانديش، اعتماد 9/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك سيالات كاربردي
شماره 1 (پياپي 1201)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است