|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: فرمول توريسم براي عبور از تحريم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


فرمول توريسم براي عبور از تحريم
دو دليل براي انفعال گردشگري در درآمدزايي در شرايط تحريم

نويسنده: آزاده باقري

 درحالي كه آغاز دور جديد تحريم ها، مي تواند بر اقتصاد كشور تاثيرگذار باشد اما برخي از فعالان گردشگري معتقدند اين تحريم ها اثر مستقيم و جدي در گردشگري به همراه ندارد؛ چراكه دولت ها نمي توانند مانع دستوري براي سفر مردمشان به نقاط مختلف جهان ايجاد كنند. بر همين اساس، گردشگري چه در عرصه داخلي، چه بين المللي مي تواند فرصتي براي درآمدزايي باشد و به نوعي چرخ اقتصاد را بچرخاند. با اين همه كارشناسان گردشگري بر اين باورند كه گردشگري و جذب گردشگر به دلايل گوناگون از جمله بي توجهي دولت به اين حوزه نمي تواند در راستاي بي اثر كردن تحريم ها و بهبود اوضاع اقتصادي موثر باشد. اما در هر صورت چالش هايي در اين زمينه وجود دارد كه نمي شود از موقعيتي كه گردشگري مي تواند ايجاد كند، بهره برد.

بي اثري تحريم در گردشگري

تجارب جهاني مختلفي وجود دارد كه كشورها توانسته اند در شرايط تحريم، چرخ اقتصاد خود را با گردشگري بچرخانند و از ايستادن آن جلوگيري كنند. حرمت الله رفيعي، رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «گردشگري در تحريم جايي ندارد. هيچ دولتي نمي تواند بابت سفر كردن به مقاصد گوناگون براي مردمش تعيين تكليف كند. ترامپ اين كار را كرد كه حماقت محض بود و با الكترونيكي شدن ويزا ديگر نمي تواند مانع سفر گردشگر خارجي به ايران شود.» او با اشاره به كشورهاي همسايه و اطراف كه توانسته اند از طريق گردشگري، اقتصاد كشورشان را متحول كنند، خاطرنشان مي كند: «جاذبه هاي گردشگري ايران چندين برابر كشورهاي همسايه است؛ اما مي بينيد اين تركيه است كه با بيش از 40 ميليون گردشگر، همچنان در تلاش براي جذب گردشگر بيشتر است. در صورتي كه ايران يك چهارم اين گردشگر را هم ندارد.»

رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي بر اين باور است كه ايران بايد اقتصاد وابسته به نفت را تغيير دهد و از طريق روش هاي ديگر از جمله گردشگري به اقتصاد خود جاني دوباره بخشد: «مطالعات نشان داده كه ورود هر گردشگر براي ايران مي تواند به اندازه 30 بشكه نفت درآمدزايي داشته باشد.  بايد نگاه اقتصادي وابسته به نفت را تغيير داد تا زاويه نگاه به فعاليت هاي اقتصادي ديگر از جمله گردشگري سوق پيدا كند.» محمود بنكدارنيا، يكي از اعضاي جامعه تورگردانان ايران نيز گردشگري را در بهبود اوضاع اقتصادي كشور در شرايط تحريم بسيار اثرگذار مي داند و به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «گردشگري در كشور ما اولويت نيست.

در صورتي كه اگر اولويت بود مي توانست در عرصه اقتصادي به خوبي اثرگذار باشد.» او بر اين عقيده است كه ورود گردشگر مي تواند به ايجاد كسب وكارهاي كوچك نيز كمك كند؛ بيزينس هايي كه كاري با تحريم ها ندارد: «گردشگر وقتي وارد ايران شود متوجه خواهد شد كه در ايران مي توان سرمايه گذاري هاي كوچك هم انجام داد بدون آنكه تحريم ها در آن دخيل باشد. اين همان پتانسيلي است كه در گردشگري وجود دارد؛ اما به آن توجه نمي شود.» به گفته بنكدارنيا، تخت جمشيد، ميدان نقش جهان، ارگ بم و... تحريم نيستند اما دولت از آنجا كه درگير مسائل ديگر است و همچنين، از طريق درآمدهاي نفتي به عدد بزرگي از درآمد دست پيدا مي كند، به همين دليل به فعاليت هاي خرد ديگر كه اتفاقا اشتغال زا هم هستند، توجه نمي كند. در صورتي كه بسياري از كشورهاي ديگر به اين موضوع رسيده و اتفاقا در حوزه گردشگري بسيار موفق تر از ايران عمل كرده اند.

پاسخ به يك پرسش

حالا سوالي كه ايجاد مي شود اين است كه چرا ايران باوجود دارا بودن پتانسيل هاي فراوان براي جذب گردشگر چه داخلي، چه بين المللي، همچنان نمي تواند از اين موقعيت به نفع چرخيدن چرخ اقتصاد كشور بهره گيرد. فعالان گردشگري به اين پرسش چنين پاسخ مي دهند: از نظر آنها، يك مساله به بي توجهي دولت نسبت به اين موضوع برمي گردد و ديگري به گران بودن بسته سفر مربوط است كه موجب مي شود بسياري از گردشگران داخلي عطاي سفر را به لقايش ببخشند.  رفيعي در زمينه بي توجهي دولت به مساله گردشگري مي گويد: «دولت متاسفانه نگاه نظارتي خود را كنار گذاشته و به بخش اجرايي توجه مي كند. در صورتي كه بخش اجرايي را بايد به بخش خصوصي واگذار كند تا بتواند وظيفه نظارتي خود را به خوبي انجام دهد. از سوي ديگر افرادي در حوزه هاي مديريتي گردشگري دولت قرار دارند كه در زمينه گردشگري سررشته اي نداشته و تخصصي در اين زمينه ندارند.»

رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي بهره گيري از رايزن هاي اقتصادي و فرهنگي در سفار خانه هاي گوناگون را از جمله راهكارهايي مي داند كه دولت به آن بي توجه است: «رايزن هايي كه در سفارتخانه ها هستند مي توانند براي جذب گردشگر رايزني كنند. ارائه امتيازها و شرايط مساعد براي ورود گردشگر از جمله فعاليت هايي است كه در جذب گردشگر بسيار اثرگذار است.»  بنكدارنيا نيز ايجاد رابطه قوي تر با كشورهايي كه همچنان با ايران در ارتباط هستند را راهكاري مي داند كه كمك خواهد كرد تا همچنان گردشگر وجود داشته باشد: «كشورهايي مانند كره جنوبي، چين و... با ايران مراودات خود را حفظ كرده اند؛ چرا نبايد براي جذب گردشگر از چنين كشورهايي بهره برد؟ اگر هواپيماهاي ايران نمي توانند در برخي از كشورها سوخت گيري كنند، چرا به كشورهايي نمي روند كه اين امكان براي آنها وجود داشته باشد و از سوي ديگر گردشگر آن كشورها را به سمت ايران جذب كنند؟»

اين عضو جامعه تورگردانان ايران بر اين باور است كه دولت مي تواند با ارائه يكسري حمايت ها از فعالان گردشگري از جمله هتلداران، تورگردانان و... شرايطي را فراهم كنند تا سرمايه گذاران بخش خصوصي همچنان تمايل داشته باشند در اين حوزه ورود كنند.  گردشگري چه داخلي و چه ورودي از جمله فعاليت هايي است كه نه تنها مي تواند به اقتصاد كلان كشور بلكه به اقتصاد محلي، اشتغال زايي و... نيز كمك قابل قبولي كند؛ اتفاقي كه تمام فعالان اين حوزه متفق القول به آن باور دارند؛ اما در شرايطي كه همچنان دولت نسبت به اين موضوع بي توجه است و گردشگري در دور باطل اين بي توجهي ها گرفتار شده، گويا چشمه پتانسيل هاي نهفته اش نيز در حال خشك شدن است.

فرمول توريسم براي عبور از تحريم


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از " آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي فارس
شماره 2 (پياپي 63)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است