|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


خبررقابت پربسامد در بازار سرمايه

سنا : نخستين رقابت معاملات الگوريتمي در بازار سرمايه با هدف «تلاش در جهت رسيدن به استانداردهاي جهاني»، «مشاركت بيشتر نخبگان حوزه هاي فناوري اطلاعات و مالي در بازار سرمايه»، «گسترش و بسط مفاهيم نوين بازار سرمايه به جامعه»، «معرفي فرصت هاي شغلي فعالان حوزه معاملات الگوريتمي در سطح كشور»، «معرفي قابليت هاي نرم افزاري و ابزارهاي معاملاتي نوين به افراد جامعه» و«ارتقاي دانش حرفه اي فعالان بازار سرمايه» برگزار مي شود.

سازمان بورس و اوراق بهادار با همكاري شركت اطلاع رساني و خدمات بورس نخستين رقابت معاملات الگوريتمي بازار سرمايه را برگزار مي كند. در همين رابطه ياسر فلاح، مديرعامل شركت اطلاع رساني و خدمات بورس به پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، گفت: بازار سرمايه طي نيم قرن زيست اقتصادي تغييرات بسياري را تجربه كرده و نحوه سفارش گذاري و معاملات يكي از مهمترين تغييرات در اين مدت است. در طول پنج دهه هم شيوه سفارش گذاري در بازار سرمايه دگرگون شده و هم استراتژي هاي خريد و فروش سهام توسط سرمايه گذاران به بلوغ رسيده است. مديرعامل شركت اطلاع رساني و خدمات بورس با بيان اينكه شيوه سفارش گذاري از روش ثبت سفارشات كاغذي شروع شد و اكنون به صورت تكامل يافته خود -معاملات برخط- صورت مي پذيرد، عنوان كرد: استراتژي هاي خريد و فروش از ابزارهاي ساده نمودارهاي تحليل تكنيكال و سيگنال هاي بنيادي روي كاغذ شروع شد و اكنون به الگوهاي تماما الكترونيكي خريد و فروش رسيده است. فلاح با تاكيد بر اينكه اكنون تبلور هر دو پيشرفت فوق الذكر را مي توان در معاملات الگوريتمي يافت، افزود: معاملات الگوريتمي در بازارهاي مالي الكترونيكي، به معناي استفاده از برنامه هاي رايانه اي و ماشين به جاي انسان، براي ورود سفارش هاي معاملاتي است. دبير كميته اجرايي رقابت معاملات الگوريتمي بازار سرمايه ادامه داد: در واقع يك يا چند الگوريتم، به جاي انسان در انتخاب و اعمال اين سفارش ها، از جنبه هاي مختلف همانند زمان بندي، قيمت يا حجم آن تصميم مي گيرد. با توسعه روز افزون بازارهاي مالي و افزايش سرعت معاملات، نيازهاي جديدي همچون نياز به ابزارهاي معاملاتي هوشمند و خودكار و روبات هاي سريع جهت رصد سريع و به موقع بازار بيشتر احساس مي شود. به گفته مديرعامل شركت اطلاع رساني و خدمات بورس در حال حاضر بخش عمده اي از معاملات بازار سهام در كشورهاي توسعه يافته با الگوريتم ها صورت مي پذيرد. در ايران نيز معاملات الگوريتمي در سال هاي اخير مورد حمايت نهاد ناظر و به ويژه شخص رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته و شاهد توجه به اين شيوه از معاملات در بازار سرمايه هستيم. از سوي ديگر، يكي از راه هاي توسعه بازار سرمايه آن است كه ابزارهاي جديد مالي به عموم مردم و متخصصان معرفي شود. فلاح با بيان اينكه مسابقه و رقابت هم يكي از ابزارهاي آموزشي و توسعه فرهنگي به حساب مي آيد، افزود: در اين شيوه شركت كنندگان در مسابقه، پس از اتمام آن همانند سفيراني، مطالب آموزشي فراگرفته شده را در اختيار جامعه مخاطب قرار مي دهند كه خود موجب رشد و ارتقاي دانش زنجيره اي سرمايه گذاران مي شود. به همين منظور سازمان بورس و اوراق بهادار و شركت اطلاع رساني و خدمات بورس برنامه ريزي و اجراي نخستين مسابقه معاملات الگوريتمي بازار سرمايه را در دستور كار قرار داده اند. مديرعامل شركت اطلاع رساني و خدمات بورس با اشاره به اهداف برگزاري رقابت معاملات الگوريتمي گفت: برگزاري اين رقابت اهداف متنوعي از جمله «تلاش در جهت رسيدن به استانداردهاي جهاني»، «مشاركت بيشتر نخبگان حوزه هاي فناوري اطلاعات و مالي در بازار سرمايه»، «گسترش و بسط مفاهيم نوين بازار سرمايه به جامعه»، «معرفي فرصت هاي شغلي فعالان حوزه معاملات الگوريتمي در سطح كشور»، «معرفي قابليت هاي نرم افزاري و ابزارهاي معاملاتي نوين به افراد جامعه»، «ارتقاي دانش حرفه اي فعالان بازار سرمايه» را دنبال مي كند.

دو ابلاغيه جديد براي صورت هاي مالي دو نهاد بورسي

سنا : مديريت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، با انتشار و ابلاغ دو اطلاعيه جداگانه به شركت هاي كارگزاري و صندوق هاي سرمايه گذاري پروژه، جزئياتي از عملكرد اين دو نهاد مالي را تشريح كرد. وي هدف از اين اقدام را بهبود افشاي اطلاعات صورت هاي مالي آنها دانست. سعيد محمد عليزاده، مدير نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار دو ابلاغيه جداگانه درخصوص بهبود انتشار صورت هاي مالي توضيحاتي را ارائه كرد؛ در ابلاغيه اول كه خطاب به كليه صندوق هاي سرمايه گذاري پروژه و حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار است، درخصوص فرمت جديد صورت هاي مالي توضيحاتي ارائه داد.

مدير نظارت بر ناشران سازمان بورس در اين زمينه گفت: وجود اطلاعات مالي شفاف يكي از الزامات كارآيي بازار سرمايه است، سازمان بورس نيز در جهت ارتقاي اين موضوع تدابير جديدي اتخاذ كرده است. عليزاده در اين زمينه توضيح داد: در جهت بهبود افشاي اطلاعات در صورت هاي مالي صندوق هاي سرمايه گذاري پروژه و به منظور تامين نيازهاي اطلاعاتي سرمايه گذاران «صورت هاي مالي نمونه صندوق هاي سرمايه گذاري پروژه» ابلاغ شد. وي در تشريح اين صورت هاي مالي گفت: اين ابلاغيه طبق استانداردهاي حسابداري تبيين شده است. همچنين موضوع «ثبت حسابداري صدور واحدهاي سرمايه گذاري، تاسيس شركت پروژه (سهامي خاص) و تبديل آن به سهامي عام و تصفيه و انحلال صندوق سرمايه گذاري پروژه در دفاتر صندوق سرمايه گذاري پروژه» از موضوعات مهم ديگري بود كه مد نظر قرار گرفت. مدير نظارت بر ناشران سازمان بورس در ابلاغيه دوم كه خطاب به شركت هاي كارگزاري است، توضيح داد: در جهت شفافيت هر چه بيشتر حساب ها، عدم برخورد چندگانه با يك رويداد مالي و نظارت دقيق تر بر سيستم مالي و حسابداري شركت هاي كارگزاري كه موجب بهبود افشاي اطلاعات در صورت هاي مالي شركت هاي كارگزاري نيز مي شود، «رهنمود حسابداري شركت هاي كارگزاري»، كه در كميته محترم فني سازمان حسابرسي تاييد شده به شركت هاي مزبور ابلاغ شده است. عليزاده همچنين افزود: دستورات فوق، در كميته استانداردها و آموزش سازمان بورس بررسي و از سوي كميته فني سازمان حسابرسي به تاييد رسيده و بعد از آن ابلاغ شده است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است