|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: كارنامه «سلامت» استان گلستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


كارنامه «سلامت» استان گلستان
دانشگاه علوم پزشكي گلستان جزئيات طرح هاي بهداشتي درماني را اعلام كرد


دنياي اقتصاد - گرگان : معاون توسعه و مديريت منابع دانشگاه علوم پزشكي گلستان و فوق تخصص خون و سرطان بالغين، خدمات دولت تدبير و اميد در حوزه نظام سلامت را ستودني دانست و گفت: 100 درصد مردم استان به مراقبت هاي اوليه بهداشتي دسترسي دارند.

دكتر محمد نعيمي درخصوص اقدامات بهداشتي، درماني و توسعه اي دانشگاه علوم پزشكي گلستان در سال هاي اخير گفت: در طرح تحول سلامت سال 93 و همزمان با نخستين سال اجراي طرح تحول سلامت احداث يك بيمارستان 32 تختخوابي در آزادشهر را داشتيم. قبل از سال 93 براي بيماران سرطاني تخت بستري شيمي درماني نداشتيم كه اين اقدام در سال 93 انجام و تعداد 24 تخت بستري براي اين بيماران ايجاد شد، ضمن اينكه تعداد 20 تخت هم براي بيماران سرطاني سرپايي داريم كه مي توانند خدمات بگيرند.وي افزود: بيمارستان فاطمه الزهرا(س) مينودشت در سال 94 و توسعه فاز دوم بيمارستان رسول اكرم(ص) كه بخش عمده اي از بيماران شرق استان را پوشش خدمات درماني مي دهند نيز اجرا شد. نعيمي در ادامه از افتتاح مركز تخصصي قلب بيمارستان صياد شيرازي گرگان در سال 94 خبر داد كه 56 تخت به ظرفيت بيمارستان صياد شيرازي اضافه كرد.

وي افزود: سال 95 فاز دوم بيمارستان حضرت معصومه(س) تكميل شد كه از 32 به 64 تخت ارتقا پيدا كرد. بيمارستان كلاله از 96 تختخواب به حدود160 تختخوابي افزايش پيدا كرد. جايگزين بيمارستان شهداي بندرگز كه كاملا فرسوده بوده و در سال 95 به بهره برداري رسيد هم اكنون با ظرفيت 112 تخت در بخش هاي داخلي، جراحي، اطفال، اورژانس، سي سي يو و دياليز در حال خدمات رساني است. معاون توسعه و مديريت منابع دانشگاه علوم پزشكي گلستان در ادامه گفت: قبل از احداث و افزايش تخت هاي بيمارستاني در شهرستان هاي استان در اورژانس بيمارستان صياد شيرازي در مركز استان تعداد زيادي از بيماران را داشتيم كه مي توانستند در شهرهاي خودشان و نزديك ترين منطقه خدمات درماني را دريافت كنند.خوشبختانه اكنون اين خدمات به صورت گسترده در مناطق نزديك سكونت به بيماران عزيز استان ارائه مي شود. البته بعضي از اين بيمارستان ها نيمه تمام و به دليل عدم تخصيص منابع نيمه كاره رها شده بودند كه در اين مقاطع تكميل شدند و به بهره برداري رسيدند.وي گفت: بخش سوختگي بيمارستان 5 آذر نيز از ديگر طرح هاست كه اين بخش هم كه خود به عنوان يك بيمارستان است از ضرورت ها بود كه شامل 4 اتاق عمل مجهز سوختگي و ترميمي و 24تخت سوختگي با تمام اختصاصات مي شود كه در سال 94 تجهيز شد و در حال بهره برداري است.

نعيمي با اشاره به بخش دياليز گفت: تا قبل از سال 80 دياليز تنها در دو شهر گرگان و گنبد انجام مي شد ولي اكنون تقريبا در تمام شهرهاي استان به جز سه شهري كه در آن بيمارستان نداريم دياليز براي بيماران صورت مي گيرد. البته در گاليكش هم يك مركز 5 تختخوابي دياليز داير شده است.وي تصريح كرد: تدبيري كه وزارت بهداشت انجام داد اين بود كه در كل استان از ابتداي اجراي طرح تحول سلامت تعداد 207 تخت ويژه افزايش پيدا كرد.طرح ديگري هم كه تا پايان سال جاري به بهره برداري خواهيم رساند توسعه اورژانس بخش هاي بستري بيمارستان 5 آذر به ظرفيت 140 تخت است كه از اين تعداد 20 تخت آن ويژه است كه به ظرفيت استان افزوده مي شود.

وي درباره 3 شهر گاليكش، مراوه تپه و گميشان كه بيمارستان ندارند هم گفت: پيگير هستيم و خوشبختانه در مراوه تپه با توجه ويژه مقام معظم رهبري از سوي بنياد علوي اكنون احداث بيمارستان 64 تختخوابي را در حال اجرا داريم كه بيش از 35 درصد پيشرفت دارد. براي دو بيمارستان ديگر هم با توجه به هماهنگي و همكاري استاندار، نمايندگان استان در مجلس، مسوولان محلي و البته خيران كه در بسياري از خدمات انجام شده ما را ياري كردند در گميشان 4 هكتار زمين و در گاليكش 5 هكتار زمين در اختيار ما گذاشتند و در بودجه سال جاري 5 ميليارد تومان براي گاليكش و 4 ميليارد تومان هم براي گميشان اعتبار مصوب ديده شده است كه براي اين طرح ها فازهاي مطالعاتي و مجوزهاي سازمان برنامه در حال اخذ است و با تكميل اين 3 بيمارستان مجموعا 300 تخت به ظرفيت تخت هاي استان افزوده مي شود.نعيمي در ادامه طرح ديگري كه در بخش آموزش عالي انجام شده و اوايل سال 98 به اتمام مي رسد را ساخت دانشكده پرديس بين الملل دانشگاه علوم پزشكي دانست كه 200 مترمربع زير بنا دارد و يك فضاي آموزشي كاملا استاندارد است.وي گفت: اين طرح بيش از 40 درصد پيشرفت دارد. كلاس هاي استاندارد، مركز مهارت باليني و مركز برگزاري آزمون هاي ديجيتال در اين مجموعه ديده شده است كه باعث ارتقاي شاخص هاي آموزشي خواهد شد.نعيمي افزود: طرح ديگر احداث سلامتكده طب ايراني است كه از ابتداي سال 96 آغاز شده و اميدواريم در ايام دهه فجر سال جاري به اتمام برسد. اكنون تجهيز آن در حال انجام است.

تاثير تحريم ها

معاون توسعه و مديريت منابع دانشگاه علوم پزشكي گلستان در ادامه درباره تاثير تحريم ها در اجراي طرح هاي خدماتي گفت: اگر بخواهيم از اين مرحله به سلامت عبور كنيم بايد نگاه خود را به ظرفيت هاي درون كشور معطوف كنيم. در سال هاي اول انقلاب حدودا 80 درصد دارو و ملزومات پزشكي خود را از خارج وارد مي كرديم و همان زمان هم تحريم شديم و يك جنگ 8 ساله هم به ما تحميل شد اما چون نگاه ما به ظرفيت هاي داخلي و توام با اعتماد به مردم بود آن مرحله را توانستيم پشت سر بگذاريم و به شرايطي برسيم كه اكنون بيش از 95 درصد داروي مورد نياز و بيش از 97 درصد ملزومات مورد نياز را خودمان توليد مي كنيم. در كنار آن بيش از 80 درصد از تجهيزات پزشكي مورد نياز را با ظرفيت جوانان خود توليد مي كنيم. بنابراين با وجود چنين ظرفيت ها و زيرساخت هايي نبايد دچار اضطراب شويم.

تعامل با ساير دستگاه هاي اجرايي

وي در ادامه گفت: در استان گلستان به مديريت استاندار در چند جهت به حوزه سلامت كمك مي شود. توجه جدي استاندار به تسهيل امور درجهت توسعه زيرساخت هاي سلامت در استان باعث شده با شوراهاي شهر مركز استان و شهرستان ها مشكلي نداشته باشيم. با توجه به اينكه در سال 95 كل منابعي كه از استان به دانشگاه تعلق گرفته بود حدود 370ميليون تومان بود سال گذشته توانستيم حدود 6 ميليارد تومان از منابع استاني جذب كنيم.

نعيمي تصريح كرد: سال گذشته توانستيم 8/ 1ميليارد تومان از محل منابع ملي اعتبار بگيريم كه با پيگيري انجام شده توسط نمايندگان براي امسال 6 ميليارد و 250 ميليون تومان براي تكميل بيمارستان ها و مراكز درماني توانستيم اعتبار جذب كنيم كه با رايزني سازمان برنامه 95 درصد آن در سه ماه اول سال دريافت شد كه اين حمايت ها در سال 97 همچنان تداوم دارد. نعيمي درخصوص پايگاه هاي اورژانس نيز گفت: در 2 حوزه زيرساخت هاي اورژانس و خدمات اورژانس توفيقاتي رخ داده است. 54 پايگاه اورژانس داريم كه 96 آمبولانس كاملا عملياتي در اختيار دارند و احداث 12 پايگاه اورژانس بين جاده اي را در سال جاري داريم كه به تعداد فوق افزوده مي شود.

كارنامه «سلامت» استان گلستان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سيماي بانكداري
متن مطالب شماره 18، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است