|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: زيان كشاورزي از تثبيت نرخ ارز رئيس كميسيون كشاورزي مجلس در تبريز اعلام كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


زيان كشاورزي از تثبيت نرخ ارز رئيس كميسيون كشاورزي مجلس در تبريز اعلام كرد


نويسنده: سيما نيك رفتار

 دنياي اقتصاد - تبريز : رئيس كميسيون كشاورزي مجلس اعلام كرد: تثبيت نرخ ارز در سال هاي اخير امكان استفاده از مزيت صادراتي محصولات كشاورزي را در اقتصاد ايران سلب كرد.

 احمدعلي كي خواه در بيست و چهارمين همايش توسعه صادرات غيرنفتي در تبريز گفت: سرمايه، نيروي انساني، منابع طبيعي و ارز خارجي از موارد توسعه است و اگر توسعه اي اتفاق بيفتد بايد در اين چهار عامل برجسته بود. وي با تاكيد بر اينكه صادرات نفت و ميعانات گازي منبع اصلي درآمد كشور است، گفت: سياست بهره برداري منابع نفتي به سطح تكنولوژي بستگي دارد و برخي معتقد به حفظ اين منابع بوده و برخي ها آن را وابسته به تكنولوژي مي دانند.رئيس كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: ما بيشتر از نهاده هاي كمياب در حوزه مصرف استفاده كرده ايم و متاسفانه در تخصيص آن در منابع ملي بهينه عمل نكرد ه ايم.وي ادامه داد: اگر بخشي از منابع محدود ارزي را روي فرش مي گذاشتيم به طور قطع بيشتر از صنعت خودرو اثرگذار بود و اين ميزان كشته و آلودگي هوا نيز نداشتيم.

كي خواه با تاكيد بر اينكه بخش كشاورزي مي تواند تامين كننده ارز خارجي باشد، افزود: از طريق صادرات و تامين مواد خام مي توان ارز خارجي به كشور آورد. رئيس كميسيون كشاورزي مجلس با اشاره به كمبود سرمايه و مشكلات فراوان در زمينه صادرات بخش كشاورزي گفت: برخي از مشكلات ناشي از ماليات است، زيرا وقتي با توليدكنندگان كشاورزي صحبت مي شود، اذعان مي كنند كه بدون دليل و مستند ماليات مي خواهند. وي تاكيد كرد: چهار دهه نرخ ارز را ثابت نگاه داشتيم، اما از نظر كشاورزي زيان هنگفتي را به اين حوزه وارد كرديم.  كي خواه با بيان اينكه چه كسي پاسخگوي اين همه هزينه در طول 40 سال است، گفت: ايران به دليل اقليم متنوع و ظرفيت هاي منابع، داراي توانايي هاي زيادي است.وي با بيان اينكه 3 هزار ميليارد تومان براي اجراي طرح هاي بي نظير خاك و آب براي اراضي براي پاياب سد خداآفرين هزينه مي شود، گفت: قرار است اراضي را به عشايري بدهيم كه قبلا كار زراعي آبي انجام نداده اند و چرا اين طرح را به مزايده بين المللي نمي گذاريم.

 اقتصاد تك محصولي بيمار است

نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز نيز با بيان اينكه از نظر كارشناسان براي رونق اقتصاد عوامل زيادي دخيل است، اظهار كرد: يكي از عوامل تاثيرگذار در رونق اقتصادي و از اولويت هاي اصلي كشور، توسعه بخش صادرات غير نفتي است.

حجت الاسلام و المسلمين محمدعلي آل هاشم افزود: زماني كه صحبت از صادرات غيرنفتي مي شود، در كشور ظرفيت هاي عظيمي وجود دارد كه تحقق اين هدف تا را تا حدي آسان مي كند.نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي با اشاره به منابع بي شمار مواد اوليه در كشور همچون نفت، گاز، مواد معدني، فلزي و غير فلزي، تاكيد كرد: با وجود اين مواد، بايد رقابت توليدكنندگان داخلي در بازارهاي خارجي بسيار بهتر باشد، اما چرا با اين همه ظرفيت انساني و خدادادي، هنوز به جايگاه مطلوبي نرسيده ايم.امام جمعه تبريز افزود: هزينه بالاي توليد در مقايسه با ساير كشورها، كيفيت نه چندان مطلوب ناشي از قديمي بودن فناوري هاي موجود و فرسودگي ماشين آلات در نهايت توان رقابت كالاهاي توليدي كشور را با محصولات مشابه خارجي مي گيرد.

حجت الاسلام آل هاشم با اشاره به اهميت ارتباط با ساير كشورها به خصوص كشورهاي همسايه ايران، اظهار كرد: تعامل با ساير كشورها در صادرات غيرنفتي بسيار مهم است كه از آن به عنوان ديپلماسي اقتصادي نام مي بريم.وي ادامه داد: وقتي توليد با كيفيت داشته باشيم اما نتوانيم در زمينه صادرات تعامل لازم را با ساير كشورها برقرار كنيم، اين توليد كيفي هيچ مزيتي براي ما ندارد، از اين رو همزمان با كاهش هزينه توليد، توسعه تعامل با همسايگان نيز از اهميت برخوردار است.امام جمعه تبريز با تاكيد بر لزوم فعال شدن ديپلماسي اقتصادي در شرايط تحريم، اظهار كرد: در شرايط كنوني، كار با شركاي سنتي ايران دشوار شده است و در چنين شرايطي ديپلماسي اقتصادي از ساير موارد مهم تر است، زيرا اگر با كيفيت ترين كالاها را توليد كنيم اما فروشي نداشته باشيم فايده اي نخواهد داشت.

وي با انتقاد از وابستگي كشور به توليد و فروش نفت، گفت: بايد قبول كنيم كه اقتصاد تك محصولي و وابسته به درآمد نفتي يك اقتصاد بيمار است كه باعث شده نتوانيم به جايگاه شايسته جمهوري اسلامي ايران دست پيدا كنيم.امام جمعه تبريز افزود: اگر سياست كلان كشور بر توسعه اقتصادي استوار شده است، بايد تعاملات مان را با ديگر كشورها افزايش دهيم كه اين موضوعي بلندمدت است و اگر توانمندي ها را روي اين موضوع متمركز كنيم، مي توانيم مشكلات مقطعي مانند تحريم و موانع پايدار را با موفقيت از پيش رو برداريم.

نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي با انتقاد از چند نرخي بودن قيمت ارز، تاكيد كرد: شرايط به وجود آمده در نوسانات ارز و كمبود ماده اوليه باعث شده كارخانه ها با كمبود نقدينگي مواجه شوند و ارز دولتي كه براي توليد كالاهاي اساسي در نظر گرفته شده، با همان نرخ عرضه نشود و با چند برابر قيمت در بازار به مردم عرضه مي شود.وي افزود: چند نرخي بودن ارز اين وضعيت اقتصادي را به وجود آورده و دولت بايد براي تك نرخي كردن ارز اهتمام ويژه اي داشته باشد و اين موضوع را در دستور كار خود قرار دهد.

رشد اقتصادي نيازمند عزم ملي است

رئيس اتاق بازرگاني تبريز نيز صادرات غيرنفتي رشد اقتصادي را نيازمند عزم ملي دانست و گفت: ديپلماسي كشور با هم سويي تمام سازمان ها مي تواند در اصلاح امور و رفع موانع تاثيرگذار باشد.صمد حسن زاده اظهار كرد: اميدواريم اين همايش مطابق سال هاي قبل در اصلاح و رفع نارسايي و رفع قوانين زائد براي توسعه صنعت و تجارت تاثيرگذار باشد.وي با بيان اينكه برحسب شرايط كشور، همايش مزين به نام ديپلماسي اقتصادي شده است، گفت: طبق سياست هاي مورد تاكيد رهبر معظم انقلاب براي رسيدن به رشد پايداري و بالندگي ايران اسلامي يك ديپلماسي اقتصادي لازم است.

زيان كشاورزي از تثبيت نرخ ارز رئيس كميسيون كشاورزي مجلس در تبريز اعلام كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " سيما نيك رفتار"

  افتتاح ۹۰ طرح برق رساني در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  درصد اعتبارات كميته امداد در آذربايجان شرقي مردمي است
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  نصب ۲۵ سامانه خورشيدي در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  مشكلات شهرك مبل و خودروي تبريز / در بازديد ميداني فرماندار و شهردار از دو شهرك صنفي تبريز بررسي شد
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  مناطق آزاد پلي به دنياي فرهنگ و هنر
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 229، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است