|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: بومي سازي 100 درصد مته هاي حفاري در دستور كار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


گزارش 
بومي سازي 100 درصد مته هاي حفاري در دستور كار


نويسنده: محمد علاف پور

 دنياي اقتصاد - اهواز : مديرعامل شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب گفت: اين شركت بومي سازي 100 درصد مته هاي حفاري مورد نياز خود را در دستور كار دارد. احمد محمدي افزود: مته ها در شمار كالاهاي استراتژيك و پرمصرف بخش حفاري هستند كه تاكنون بخشي از آنها با حمايت اين شركت بومي سازي شد.

وي اظهاركرد: با توجه به ظرفيت منابع خدادادي موجود در كشور، نگاه به اين اصل كه بخش قابل توجهي از صنايع، مواد و كالا بايد بومي سازي شود امري ضروري است؛ البته اين به معناي قطع ارتباط با دنياي خارج نيست. محمدي با تاكيد بر اينكه بايد از ظرفيت هاي راكد و بالقوه موجود در كشور نهايت استفاده را كرد، گفت: نگاه استراتژيك غالب در كشور بايد به سمت حركت در مسير خودكفايي و خوداتكايي، ضمن حفظ ارتباط با ساير كشورهاي دنيا باشد.

محمدي با بيان اينكه شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب به منظور بومي سازي تجهيزات مورد نياز صنعت نفت و حفاري برنامه ريزي منظمي دارد، اظهار كرد: ممكن است هر كالا از همان روز نخست كيفيت صددرصدي نداشته باشد كه در اين زمينه بايد با تعامل، درك شرايط طرفين و استفاده از توسعه پلكاني و مرحله به مرحله به سمت توليد كالاي با كيفيت پيش برويم.

وي در مورد آخرين وضعيت توسعه 28 مخزن نفتي واقع در محدوده عملياتي شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب گفت: بر اساس طرح جامع توسعه از پيش تهيه شده، دو بسته از مجموع 28 بسته به نتيجه رسيده است. مديرعامل شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب ادامه داد: در طرح توسعه مخزن آسماري منصوري، برنده مناقصه مشخص شده و به زودي عمليات اجرايي اين طرح انجام مي شود. در واحد بهره برداري اهواز 2، 3 و 5 نيز برنده مناقصه مشخص شده است. ساير مناقصات نيز به ترتيب اولويت انجام و برنده اعلام مي شود.

وي با اشاره به اختصاص 4 درصد از اعتبار طرح توسعه 28 مخزن در حوزه مسووليت هاي اجتماعي تصريح كرد: با اجراي اين طرح، مردم اطراف تاسيسات نفتي بايد از مزاياي آن متنفع شوند و اين بايد در عمل باشد نه در حد حرف و شعار.  مدير توليد شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب نيز گفت: با استقبال بخش خصوصي و تامين سرمايه لازم، مشعل هاي تاسيسات اين شركت تا دو سال خاموش مي شود.

سعيد كوتي گفت: جمع آوري گازهاي همراه نفت يكي از دغدغه هاي مناطق نفت خيز جنوب و در سطح كلان وزارت نفت است و بدون استثنا براي جمع آوري تمام گازهاي همراه برنامه ريزي مدوني انجام شده است. وي افزود: بر اين اساس اكنون 90 درصد گازهاي همراه نفت جمع آوري مي شود و براي باقي مانده گازها برنامه هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت تعريف شده است.

كوتي ادامه داد: بهسوزي فلرهايي كه در مجاورت مناطق مسكوني وجود دارند از طرح هاي كوتاه مدت است كه اكنون در برخي از مناطق مانند واحد بهره برداري بنگستان 3 اهواز به نتيجه رسيده است. بهسوزي گازهاي فلر اهواز 2 نيز از پيشرفت بالاي 80 درصد برخوردار است كه به زودي راه اندازي مي شود.

وي با بيان اينكه جمع آوري گازهاي همراه با توان بخش خصوصي نيز در دستور كار است، اظهار كرد: از اين ميان مي توان به اجراي طرح واحدهاي بهره برداري مارون 3 و 6 و منصوري اشاره كرد كه اكنون مراحل اجرايي آن از سوي بخش خصوصي در حال انجام است و تمام هزينه هاي اجرايي اين طرح نيز بر عهده بخش خصوصي است.

 جمع آوري گازهاي همراه مارون 3

مدير توليد شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب گفت: طرح جمع آوري گازهاي همراه مارون 3 اكنون از پيشرفت بالاي 90 درصد برخوردار است كه پيش بيني مي شود در ماه آينده راه اندازي شود.

وي از استقبال خوب بخش خصوصي در زمينه اجراي طرح هاي جمع آوري گازهاي همراه نفت خبر داد و افزود: در اين زمينه تمام مناقصات برگزار و برنده ها اعلام شده اند و برخي واحدها در حال احداث و برخي در مرحله كارهاي مقدماتي اداري است. كوتي يادآور شد: گازهاي همراه جمع آوري شده به عنوان خوراك كارخانه هاي گاز و گاز مايع مورد استفاده قرار مي گيرد و از آنجا به شركت ملي گاز ايران تحويل مي شود.مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون نيز گفت: براي نخستين بار در اين شركت از روش تزريق هواي فشرده براي جلوگيري از سوزاندن گازهاي همراه نفت استفاده شده است.

محسن دهانزاده اظهار كرد: با اجراي طرح استفاده از روش تزريق هواي فشرده در واحد بهره برداري شماره 2 اهواز كه اكنون از پيشرفت 70 درصدي برخوردار است از سوزاندن 12 تا 15 ميليون فوت مكعب گاز جلوگيري مي شود كه ارزش افزوده اي حدود 970 هزار دلار به همراه دارد. وي افزود: براي نخستين بار در شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب رويكرد سبز به مشعل ها سبب جلوگيري از سوزاندن 10 ميليون مترمكعب گاز شده كه اين ضمن حذف آلودگي هاي زيست محيطي، سبب صرفه جويي اقتصادي 800 هزار دلاري شده است. دهانزاده از تلاش براي توانمندسازي پيمانكاران بومي و فعال در حوزه ساخت خبر داد و گفت: نگاه شركت كارون در حوزه ارتقاي توانمندسازي داخلي نگاه برندينگ است.

وي گفت: نگاه قطعه سازي انفرادي، نگاه راهبردي نيست و بر اين اساس شركت نفت و گاز كارون بومي سازي پكيج تجهيز كامل را مدنظر دارد و در اين زمينه موفق عمل كرده است. دهانزاده افزود: شركت بهره برداري نفت و گاز كارون اكنون در حوزه ساخت تلمبه هاي تزريق پساب به دانش فني ايراني دست يافته است؛ به طوري كه موفق شده تلمبه هاي ديويد براون ايراني شده را توليد كند؛ اين تلمبه ها به زودي در واحد نمكزدايي 2 نصب و راه اندازي مي شوند. مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون همچنين از دستيابي به دانش ساخت تلمبه هاي تزريق پساب سولوز خبر داد و گفت: اين تكنولوژي ايراني شده با مهندسي معكوس متفاوت است، در اين روش دانش فني توليد شده است كه مي توان به ديگر شركت هاي سازنده انتقال داد.

وي گفت: مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون در سال جاري افزون بر 50 ميليارد ريال ساخت داخل قطعات انجام داده، ساخت پكيج ها نيز همچنان به قوت خود باقي است.

بومي سازي 100 درصد مته هاي حفاري در دستور كار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش اجتماعي
متن مطالب شماره 42، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است