|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: كارنامه آبان ماه صندوق ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


كارنامه آبان ماه صندوق ها
«دنياي اقتصاد» بررسي مي كند

نويسنده: هديه لطفي

دنياي اقتصاد : بازار سهام با ثبت زيان 4/ 6 درصدي در آبان ماه، يكي از ضعيف ترين عملكردهاي ماهانه را در كارنامه خود ثبت كرد. در اين شرايط بخش عمده اي از صندوق هاي سرمايه گذاري همگام با روند ريزشي بازار، عملكردي منفي داشتند. اما بعضا در مقايسه با شاخص كل بورس نه تنها زيان هايي كمتر از نماگر اصلي بازار داشتند، بلكه در برخي موارد رشد اندكي نيز داشته باشند.

بررسي عملكرد صندوق هاي سرمايه گذاري در ماه گذشته نشان از آن دارد كه در مجموع عملكرد اين نهادهاي مالي به خصوص صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام چندان مناسب نبود. به طوري كه تنها 5صندوق از مجموع 61 صندوق سرمايه گذاري در سهام توانستند بازدهي مثبت كسب كنند. البته بازدهي اين نوع صندوق ها كمتر از 2درصد بود. به اين ترتيب عمده صندوق ها با زيان مواجه شدند. زيان برخي از اين صندوق ها حتي تا محدوده 14درصد نيز پيش رفت. البته در مقايسه با عملكرد شاخص كل بورس و افت 4/ 6درصدي اين نماگر در آبان ماه، صندوق ها خوش درخشيدند. به طوري كه 67درصد از كل صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام، عملكردي بهتر از شاخص كل بورس را ثبت كردند. از سوي ديگر رصد فعاليت صندوق هاي بادرآمد ثابت نشان از ثبت بازدهي حتي بيش از 3درصدي نيز در برخي از صندوق هاي فعال دارد. صندوق هاي مختلط نيز با توجه به خاصيت و ساختار خود، عملكردي متعادل و بيشتر همراه با زيان داشتند. به طوري كه بيشترين بازدهي در آنها به كمتر از يك درصد رسيد. زياني در محدوده 5درصدي نيز در برخي از صندوق هاي اين گروه مشاهده شد. صندوق هاي قابل معامله (ETF) نيز همگي با زيان مواجه شدند. در اين ميان صندوق هاي قابل معامله در سهام زياني در محدوده 4 تا 8درصد داشتند. صندوق هاي قابل معامله كالايي نيز نخستين زيان ماهانه را بعد از مدت ها تجربه كردند. زيان بي سابقه اي كه عمدتا ناشي از افت 7/ 6درصدي قيمت سكه در آبان ماه نسبت به مهرماه رخ داد. اين صندوق ها نيز كه بيشترين ميزان دارايي خود را در خريد سكه و طلا صرف كرده اند، بالطبع به دنبال افت مزبور، با زيان مواجه شدند. زيان هاي مزبور در سطح يك درصدي بود.

رصد فعاليت صندوق هاي سهامي

همان طور كه عنوان شد صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام در مجموع عملكرد چندان مناسبي در ماه گذشته نداشتند. هر چند برخي از اين صندوق ها با سودهايي اندك همراه شدند و برخي ديگر نيز زياني كمتر از شاخص كل بورس داشتند، اما در مجموع فعاليت آنها درخشان نبود. در اين ميان صندوق بذر اميد آفرين با ثبت بازدهي 8/ 1 درصدي در صدر ديگر صندوق ها قرار گرفت. صندوق مزبور در تمامي دوره هاي سال قبل با سوددهي قابل توجهي همراه بود؛ ثبت بازدهي 14درصدي در دوره 3ماهه، حدود 40درصدي در دوره 6ماهه و 48درصدي در دوره يك سال اخير از جمله عملكرد اين نهاد مالي بود. بررسي پرتفوي اين صندوق نشان از آن دارد كه بيش از 62درصد از سبد آن به سرمايه گذاري در سهام و 18درصد نيز سهم سپرده بانكي است. شركت هاي چند رشته اي صنعتي، محصولات شيميايي و فلزات اساسي بيشترين سهم را در پرتفوي صندوق مزبور دارند. در ادامه صندوق هاي سرمايه گذاري مشترك نقش جهان، فيروزه موفقيت، مشترك رشد سامان و سپهر اول كارگزاري بانك صادرات در فهرست ديگر صندوق هاي مثبت در ماه گذشته بودند كه بازدهي هر كدام از آنها كمتر از يك درصد بود.

بررسي سبد سرمايه گذاري صندوق مشترك نقش جهان نيز نشان از آن دارد كه 12درصد از پرتفوي مزبور به سپرده بانكي تعلق دارد و 84درصد نيز سهم سرمايه گذاري در سهام است. اين صندوق پرتفويي متنوع از سرمايه گذاري در 17صنعت را در برگفته كه بخش عمده آن به خريد سهام گروه شيميايي، معدني و فلزات اساسي اختصاص يافته است. صندوق سرمايه گذاري فيروزه موفقيت نيز در حالي بيش از 79درصد از نقدينگي خود را در سرمايه گذاري در سهام قرار داده كه اين صندوق نيز پرتفويي متشكل از 15صنعت دارد. در اين ميان 21درصد به خريد گروه سرمايه گذاري، حدود 14درصد به محصولات شيميايي و 7/ 7 درصد به خريد سهام گروه خودرويي اختصاص داده شده است. در بررسي پرتفوي صندوق مشترك رشد سامان نيز مشاهده مي شود كه اين صندوق بيش از 9درصد از دارايي خود را صرف خريد سهام گروه رايانه و 7درصد نيز صرف خريد سهام نمادهاي شيميايي كرده است. در سبد صندوق سپهر اول كارگزاري بانك صادرات نيز بيش از 94درصد به خريد سهم اختصاص داده شده است. در اين ميان سهم 17درصدي بانك ها و 16درصدي خودرويي ها در اولويت قرار دارد.

نگاهي به ديگر صندوق هاي بورسي

همان طور كه عنوان شد 67 درصد از كل صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام ماه گذشته عملكردي بهتر از شاخص را پشت سرگذاشتند. به غير از صندوق هاي عنوان شده كه با سوددهي هر چند اندك روبه رو شدند، مابقي 36صندوق با زيان مواجه شده، اما بازهم از عملكرد شاخص كل بورس مناسب تر بودند.  در اين راستا مي توان به صندوق هاي انديشه خبرگان سهام، مشترك رضوي، مشترك سبحان، توسعه صادرات، ارزش كاوان آينده، مشترك كارگزاري بانك صادرات، مشترك امين آويد، مشترك نويد انصار، مشترك بانك اقتصاد نوين، مشترك توسعه ملي، مشترك افق، سهم آشنا، كارگزاري پارسيان، مشترك كارگزاري حافظ، مشترك يكم سامان، يكم اكسير فارابي، مشترك كاريزما، مشترك دماسنج و بانك دي اشاره كرد.

اين در حالي است كه بررسي ضعيف ترين صندوق ها در دوره مزبور نشان از آن دارد كه در ماه گذشته صندوق سرمايه گذاري مشترك خوارزمي با ثبت زيان حدود 14 درصدي، ضعيف ترين عملكرد را در ميان ديگر صندوق هاي سهامي به ثبت رسانده است. صندوق سرمايه گذاري مشترك يكم آبان نيز ديگر صندوق ضعيف در اين دوره بود كه با زيان بيش از 12درصدي مواجه شد. صندوق هاي مشترك ميعاد ايرانيان و بانك توسعه تعاون نيز هر كدام زياني در محدوده 9درصد را تجربه كردند.

رصد فعاليت صندوق هاي بادرآمد ثابت

رصد فعاليت صندوق هاي بادرآمد ثابت نشان از ثبت بازدهي حتي بيش از 3درصدي نيز در برخي صندوق هاي فعال دارد. در اين ميان عملكرد صندوق هاي برتر در اين حوزه بسيار نزديك به هم بود. به طوري كه صندوق نيكوكاري جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم (ص) با ثبت بازدهي 2/ 3 درصدي به عنوان برترين صندوق در اين گروه شناخته شد. صندوق ارزش آفرين گلرنگ نيز با ثبت بازدهي 54/ 2 درصدي در رتبه دوم قرار گرفت.  صندوق هاي نيكوكاري لوتوس رويان و مشترك صباي هدف نيز هر كدام بازدهي 3/ 2 درصدي را كسب كردند. در ادامه نيز صندوق با درآمد ثابت توسعه سرمايه نيكي با بازدهي 23/ 2 درصدي در فهرست برترين صندوق هاي اين ماه قرار گرفت. بررسي روند فعاليت تمامي 5صندوق مزبور در دوره هاي قبلي نيز نشان از كسب سود و بازدهي مناسب توسط آنها دارد.

صندوق هاي مختلط چه كردند؟

بررسي روند عملكردي صندوق هاي مختلط در آبان ماه سال جاري نشان از آن دارد كه در اين نهادهاي مالي صندوق توسعه پست بانك تنها صندوقي بود كه با سود همراه شد. بر اين اساس بازدهي 14/ 0درصدي در كارنامه ماه گذشته اين صندوق ثبت شد. بررسي پرتفوي اين صندوق نيز نشان از آن دارد كه 56درصد از سرمايه اين صندوق در خريد اوراق بادرآمد ثابت قرار داشته و حدود 42درصد نيز به خريد سهام اختصاص داده شده است.   در ادامه صندوق هاي مشترك گنجينه مهر و كارگزاري بانك تجارت هر كدام با ثبت زيان در محدوده 5/ 0درصدي به عنوان ديگر صندوق هاي مختلط برتر در اين ماه شناخته شدند. صندوق مشترك سپهر آتي نيز با ثبت زيان 2/ 1درصدي و صندوق تجربه ايرانيان با ثبت زيان 2/ 2درصدي در فهرست ديگر صندوق هاي برتر جاي گرفتند.

نگاهي به ETFها

بررسي صندوق هاي قابل معامله (غيركالايي) در ماه گذشته نشان مي دهد كه تمامي صندوق هاي مزبور ماه گذشته را با زيان سپري كردند. در اين ميان صندوق آسمان آرماني سهام با ثبت زيان 2/ 4درصدي در فهرست برترين صندوق جاي گرفت. صندوق هاي شاخص سي شركت بزرگ فيروزه و آرمان آتيه درخشان مس نيز هر كدام زياني در محدوده 5درصد را به نمايش گذاشتند. در ادامه اين فهرست نيز دو صندوق تجارت شاخصي كاردان و سپهر كاريزما جاي گرفتند كه هر كدام زياني در محدوده 6درصد را كسب كردند. اين در حالي است كه صندوق هاي مزبور در تمامي دوره هاي قبلي با سوددهي همراه بودند.

از سوي ديگر صندوق هاي قابل معامله كالايي، نخستين ماه منفي را در كارنامه خود ثبت كردند. اين صندوق ها كه عمده پرتفوي خود را به سرمايه گذاري در سكه و طلا اختصاص داده اند، همگام با افت 7/ 6درصدي نرخ سكه در ماه گذشته، با زيان مواجه شدند. به طوري كه در صدر چهار صندوق فعال در اين حوزه، صندوق قابل معامله در اوراق بهادار مبتني بر سكه طلاي مفيد قرار داشت كه زيان 4/ 1درصدي را كسب كرد. البته اين صندوق در دوره 3ماه گذشته بازدهي بيش از 2درصدي را كسب كرده بود.  در ادامه ETF در اوراق بهادار مبتني بر سكه طلاي كيان قرار داشت كه با بازدهي منفي 6/ 1درصدي همراه شد. اين صندوق نيز در دوره 3ماهه بازدهي 8/ 5درصدي و در دوره 6ماهه بازدهي بيش از 83درصدي را به نمايش گذاشته بود. دو صندوق قابل معامله زرافشان اميد ايرانيان و پشتوانه طلاي لوتوس نيز هر كدام به ترتيب زيان 7/ 1 درصدي و 8/ 1درصدي را در ماه گذشته ثبت كردند. اين دو صندوق نيز در تمامي دوره هاي قبلي با سوددهي همراه بودند. به طوري كه 173درصد بازدهي در دوره يك سال اخير به ETF با پشتوانه طلاي لوتوس تعلق داشت. صندوق قابل معامله زرافشان اميد ايرانيان نيز در دوره مزبور سود بيش از 111درصدي را نصيب سرمايه گذاران خود كرده است.

ورود صندوق هاي جديد به بازار سرمايه

مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس در گفت و گو با«سنا» از راه اندازي صندوق سرمايه گذاري جديد در قالب صندوق هاي فروش و اجاره املاك و مستغلات خبر داد و تاكيد كرد جزئيات سازوكار فعاليت صندوق هاي تامين مالي جمعي تا هفته آينده اعلام خواهد شد. محمد رضا معتمد، مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس از اعلام جزئيات سازوكار فعاليت صندوق هاي تامين مالي جمعي (CrowdFunding) تا يك هفته آينده خبر داد و گفت: ابلاغيه شوراي عالي بورس براي صندوق هاي تامين مالي جمعي تهيه شده اما مصاديق نهادهاي مالي كه بايد عامليت اين صندوق ها را بر عهده گيرند، بايد از سوي هيات مديره سازمان بورس تهيه شود تا اينكه مشخص شود چه نهادهاي مالي با چه ويژگي هايي مي توانند پلت فرم كراود فاندينگ ها را مديريت كنند. وي در مورد تفاوت سازوكار اين صندوق ها با صندوق هاي سرمايه گذاري جسورانه يا خطر پذير (Venture Capital) عنوان كرد: مكانيزم صندوق هاي تامين مالي جمعي يا كراود فاندينگ با ساختار صندوق هاي جسورانه براي كسب بازدهي بالا و توام با ريسك متفاوت است.مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس ادامه داد: حداقل سرمايه گذاري براي اين صندوق ها 1000 واحد 100 هزار توماني است كه باعث مي شود سرمايه گذار براي ورود به صندوق هاي كراود فاندينگ حداقل 100 ميليون تومان پول نقد در اختيار داشته باشد و اظهار كند كه اين منابع را مي تواند سرمايه گذاري كند و اگر هر زماني مدير صندوق از وي منابع بيشتري را درخواست كند، مي تواند اين آورده را با توجه به آگاهي كامل به عملكرد صندوق افزايش دهد.

معتمد در ادامه از راه اندازي صندوق سرمايه گذاري فروش و اجاره املاك و مستغلات خبر داد و گفت: تفاوت اين صندوق با صندوق هاي سرمايه گذاري زمين و ساختمان به گونه اي است كه با تحصيل املاك و اجاره داري آن، در فرصت مناسب اقدام به فروش دارايي ها مي كنند. مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس با بيان اينكه اين صندوق ها به دنبال خريد و فروش تسهيلات خرد و تخصيص آن به متقاضيان خريد مسكن نيست، پيرامون آخرين اقدام ها براي تعيين مدل واگذاري سهام عدالت به بيش از 49 ميليون ايراني گفت: متولي سهام عدالت سازمان خصوصي سازي است اما با همكاري سازمان بورس مدل مورد بررسي براي آزاد سازي سهام عدالت ميان مشمولان، بر اساس صندوق هاي سرمايه گذاري قابل معامله (ETF) براي سهام تخصيص يافته از هر صنعت پيشنهاد داده شده كه هنوز در حد لايحه و بررسي است.

كارنامه آبان ماه صندوق ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از " هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Communication in Combinatorics and Optimization
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است