|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: جذابيت اضافه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


جذابيت اضافه
نگاهي به تغيير مربيان در مسابقات ليگ هجدهم

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 افشين قطبي به ايران بازگشت. اين خبري بود كه جمعه شب در فضاي رسانه اي كشور منتشر شد و سر و صداي زيادي به پا كرد. قطبي به عنوان سرمربي جديد فولاد خوزستان معرفي شده است؛ تيمي كه فصل را با سيروس پورموسوي آغاز كرد و در ادامه از يك مربي رومانيايي سود برد. فولاد در دو هفته گذشته عزيز فريسات را به عنوان مربي موقت روي نيمكت خودش مي ديد تا اينكه سرانجام يكي از مهم ترين اخبار فصل از كانال اين باشگاه منتشر شد؛ بازگشت افشين قطبي به ايران بعد از 8 سال. به اين ترتيب سرمربي پيشين پرسپوليس و تيم ملي با قراردادي يك ونيم ساله هدايت سرخپوشان اهوازي را بر عهده خواهد گرفت؛ اتفاقي كه هم براي خود فولاد و هم براي ليگ ايران از جهات مختلف حائز اهميت است.

سير نزولي يك امپراتور

افشين قطبي تابستان 86 به فوتبال ايران معرفي شد. او كه سابقه دستياري و بيشتر كار آناليزوري در تيم ملي كره جنوبي را داشت، به شكلي غيرمنتظره در ابتداي ليگ هفتم سرمربي پرسپوليس شد. هميشه روا يت هاي متناقض زيادي در مورد آن مقطع وجود داشته است. برخي مي گويند ابتدا قرار بوده حميد استيلي سرمربي پرسپوليس باشد و قطبي كنار او كار كند، اما در لحظه آخر با پيشنهاد خود استيلي شرايط تغيير كرده است. هر چه بود قطبي به شكلي تاريخي و دراماتيك پرسپوليس را قهرمان فوتبال ايران كرد؛ تيمي كه در كورس بالاي جدول 6 امتيازش را هم به خاطر جريمه فيفا از دست داد، اما با گل دقيقه 96 سپهر حيدري به سپاهان در هفته پاياني ليگ برتر قهرمان كشور شد. پس از آن قطبي فصل درخشاني را با پرسپوليس پرستاره ليگ هشتم سپري نكرد و در ميانه هاي فصل به طور ناگهاني نيمكت اين تيم را ترك كرد. قطبي بعدتر در مصاحبه با شبكه جهاني بي بي سي مطالبي عليه ايران به زبان آورد، اما در كمال شگفتي مدتي بعد سرمربي تيم ملي كشورمان شد.

او در سه بازي پاياني مقدماتي جام جهاني 2010 سرمربي ايران بود و نتوانست با تيم كشورمان صعود كند. پس از آن قطبي در فضايي پر تنش وارد جام ملت هاي 2011 آسيا شد كه آنجا هم شكست خورد و پيش از رسيدن به نيمه نهايي حذف شد. عجيب اينكه هر دو ناكامي قطبي در جام جهاني و جام ملت ها برابر كره جنوبي رقم خورد؛ تيمي كه قطبي سال ها برايش كار كرده بود و گفته بود آن را مثل «كف دستش» مي شناسد. اتفاق عجيب تر در حاشيه جام ملت ها اما چيز ديگري بود؛ اينكه قطبي پيش از اعزام تيم به قطر فاش كرد با باشگاه شيميزو اسپالس قرارداد بسته و هر نتيجه اي كه تيم ملي بگيرد، بعد از اين مسابقات راهي ژاپن خواهد شد. مسلما افشاي اين خبر در آن مقطع آسيب زيادي به تيم ملي زد. نهايتا هم قطبي بدون بازگشت به ايران، از قطر به طور مستقيم راهي شيزوكا شد. افشين سه سال و نيم در شيميزو كار كرد، اما بدون دستاوردي خاص به اولين مربي اخراجي تاريخ اين باشگاه تبديل شد.

پس از آن قطبي چيزي حدود دو سال در خانه نشست و نهايتا سر از ليگ دسته دوم چين و باشگاه «شينجي اور برايت» اين كشور درآورد، اما آنجا هم توفيقي به دست نياورد تا بعد از حدود يك سال ونيم كار، دوباره خانه نشين شود. درحالي كه برخي رسانه ها در ايران شايعاتي در مورد حضور قطبي روي نيمكت تيم ملي اميد كره جنوبي به عنوان دستيار مطرح كرده بودند، اين اتفاق رخ نداد و قطبي ديروز براي هدايت فولاد راهي ايران شد. يك نكته مهم ديگر اين است كه افشين بعد از خروج از ايران به خاطر بدهي مالياتي نمي توانست به كشور برگردد و حتي بعد از درگذشت مادرش هم حاضر نشد اين مبلغ را شخصا بپردازد و بيايد، اما حالا باشگاه فولاد بدهي 170 ميليون توماني او را پرداخته تا اين مربي بدون دغدغه به بازار كار ايران برگردد.

ليگ جذاب تر مي شود

با دو تغييري كه اخيرا روي نيمكت تيم ها اتفاق افتاد، به نظر مي رسد ليگ برتر تا حدود زيادي جذاب تر شده باشد. از اين طرف افشين قطبي آمده كه به هر حال ملاقات هاي او با برخي تيم ها و مربيان جالب است. از الان همه منتظر نبرد قطبي با پرسپوليس خواهند بود؛ ديدار افتتاحيه ورزشگاه فولاد آره نا كه تقابل قطبي با اولين و مهم ترين تيمش به عنوان سرمربي خواهد بود. به علاوه ديدار فولاد با نساجي قائم شهر هم حالا جذاب تر خواهد شد. سرمربي تيم مازندراني جواد نكونام است كه در جام ملت هاي آسيا بازوبند كاپيتاني تيم ملي قطبي را به دست مي بست. بعد از پايان آن تورنمنت، نكونام يكي از تندترين مصاحبه هاي عمرش را عليه قطبي انجام داد. رويارويي فولاد با سپيدرود علي كريمي و البته تقابل قطبي با استقلال هم جذابيت هاي خاص خودش را خواهد داشت.

ديگر تغيير جذاب اين اواخر هم حضور عليرضا منصوريان در ذوب آهن است كه يك تيم نه چندان پرخبر را به تيمي سوژه دار تبديل مي كند. مثلا از همين الان همه منتظر بازي روز سه شنبه پرسپوليس با ذوب آهن هستند تا رويارويي برانكو با عليرضا منصوريان را تماشا كنند. منصوريان تنها مربي ليگ برتري است كه در اين سه سال به برانكو نباخته و اين مساله بدجوري مرد كروات را آزار مي دهد. ايوانكوويچ ديروز در حاشيه تمرين پرسپوليس به همين مساله اشاره كرده و گفته خاطرات خوبي از تقابل با ذوب آهن ندارد. تازه يادتان باشد رويارويي منصوريان با هواداران استقلال در هفته دوم دور برگشت هم بسيار جذاب خواهد بود. در مجموع به نظر مي رسد تغييراتي كه اخيرا در ليگ برتر رخ داد، فارغ از محاسن يا معايب فني، دست كم ادامه مسابقات را مهيج تر خواهد كرد.

تغييرات در هفت باشگاه

به طور كلي تا اين مقطع از ليگ هجدهم كه مسابقات در آستانه رسيدن به نيم فصل است، شاهد تغييرات در 7 باشگاه ليگ برتري بوده ايم. تراكتورسازي بالاترين تيم جدول است كه تغيير كادرفني داشته و در آن جان توشاك جاي خودش را به محمد تقوي داده است. ابتدا به نظر مي رسيد تقوي مربي موقت باشد، اما نتايجي كه او به دست آورده فعلا موضوع جذب مربي جديد را منتفي كرده است. قصه فولاد را به طور مفصل نوشتيم، اما دو تيم ديگر خوزستان يعني نفت مسجدسليمان و استقلال خوزستان هم كادرفني ابتداي فصل خود را عوض كرده اند. ماشين سازي تبريز، ذوب آهن و سپيدرود رشت هم سه تيم ديگري هستند كه تغيير مربي داشته اند. طبعا تغيير تقريبا نصف سرمربيان ليگي درحالي كه مسابقات هنوز به نيمه راه نرسيده، آماري چشمگير و تامل برانگيز است كه به طور مفصل جاي بحث دارد.

جذابيت اضافه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 172، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است