|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: بيشترين مرگ با سلفي در هندوستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


بيشترين مرگ با سلفي در هندوستان
ميل به ديده شدن در شبكه هاي اجتماعي به تهديدي براي زندگي مردم تبديل شده است

نويسنده: ندا لهردي

 يك روز معمولي در دسامبر سال 2017 در شهر كوچك ولورهامپتون در مركز انگلستان بود كه سر «جي سوينگلر» در مايكروفر گير كرد. سوينگلر يكي از كاربران معروف شبكه اجتماعي يوتيوب است كه به خاطر كارهاي عجيب و خنده دارش شناخته مي شود. او يك لوله پلاستيكي در دهانش و يك پاكت پلاستيكي سبز رنگ خريد هم روي سرش گذاشته و بعد با استفاده از نوعي پلاستر يا مشمعي كه در حالت عادي براي پر كردن سوراخ ها به كار برده مي شود، سرش را به مايكروفر چسبانده بود. پلاستر بيش از حالت عادي منبسط شد و وقتي كه سوينگلر خواست مايكروفر را جدا كند، تكان نمي خورد. در نهايت اداره آتش نشاني مجبور شد كه با مته بزرگي پلاستر را سوراخ كرده و سوينگلر را آزاد كند. اين عمليات با حضور چند امدادگر انجام شد تا در صورت آسيب و صدمه احتمالي بتوانند به موقع كمك كنند. اين شيرين كاري كه در نهايت باعث شد سوينگلر به دردسر بيفتد، او را به جايگاه جديدي در روند ستاره شدن رساند. سوينگلر قبل از ارسال اين ويدئو، در هر سه روز حدود 10 هزار نفر مشترك جذب مي كرد، اما بعد از ارسال اين ويدئو اين تعداد به 70 هزار نفر مشترك افزايش پيدا كرد. بد نيست بدانيد كه اين ويدئوي عجيب و خطرناك در طول 13 ساعتي كه از ارسالش مي گذشت، 850 هزاربار ديده شد.

تصاوير متفاوت براي هيجان بيشتر

انجام رفتارهاي خطرناك به دنبال جمع كردن لايك، بازنشر و به اشتراك گذاري هميشه هم به اين شكل ختم به خير نمي شود. با اين اوصاف است كه در سال هاي اخير تعداد مصدومان و مرگ هاي ناشي از سلفي كه بيشتر با هدف جلب توجه و ديده شدن گرفته مي شوند، به سرعت رو به افزايش است.  آمارها نشان مي دهند كه بين سال هاي 2014 تا 2018 بيش از 200 نفر در سراسر جهان در حال گرفتن عكس سلفي از خودشان، مرده اند. در ماه اكتبر سال جاري ميلادي هم «جان جيمز» خواننده كانادايي، در حالي كه مشغول گرفتن فيلم از خودش روي بال هواپيما بود، به پايين پرت شد و مرد. «جان اورلاندو» محقق بخش دانش و تكنولوژي دانشگاه وسترن سيدني، ساختار رسانه ها و شبكه هاي اجتماعي را مقصر مي داند كه ثبات اعتبارشان را از ديگران مي گيرند. از آنجايي كه افراد تمايل بيشتري به نظر دادن براي سلفي هاي متفاوت و پرتكاپو دارند تا سلفي هاي معمولي و ساده، بسياري از كاربران شبكه هاي اجتماعي چندان رغبتي به آپلود كردن و به اشتراك گذاشتن تصاويري كه معمولي به نظر مي رسند، ندارند.

شبكه هاي اجتماعي اغلب الگوريتم مشابهي دارند و اين ساختار است كه چنين تمايلاتي را در كاربران تقويت مي كند. اگر يك ژست يا نما محبوب و پرطرفدار بشود، با سرعتي خيره كننده كاربران ديگر را به سوي خودش مي كشاند تا آنها هم با همان ژست يا در همان نما عكسي از خودشان بگيرند. كاربران ديگري كه موفقيت و محبوبيت اينها را مي بينند، احتمالا تلاش مي كنند تا آن را تقليد كرده يا حتي عملكرد بهتري از آنها داشته باشند تا بتوانند با همان روند محبوبيت بيشتري به دست بياورند. «مونا كسرا» استاد رسانه هاي ديجيتال دانشگاه ويرجينيا اخيرا براي بررسي در اين زمينه به ايسلند سفر كرد، چون مردم اين كشور گزارش هاي مختلفي درباره توريست هاي داده اند كه خودشان را در شرايط خطرناكي قرار مي دهند تا بتوانند در دهانه آتشفشان ها تصاوير عجيب و هيجان انگيزي از خودشان بگيرند. او در اين مورد مي گويد: «آنها هيچ تجهيزاتي با خودشان ندارند و نمي دانند كه چطور بايد در آن محيط قرار بگيرند. اين خودش مي تواند احتمال بروز اتفاقات خطرناك را براي آنها بيشتر كند.»

اين روزها دوربين هاي موبايل هاي هوشمند مي توانند تصاويري تقريبا با كيفيت حرفه اي بگيرند، اما اين دوربين ها محدوديت هايي هم دارند كه مي توانند باعث ترغيب كاربران به انجام رفتارهاي پرخطر بشوند. بزرگنمايي ديجيتال باعث تار شدن تصاوير مي شود و زاويه لنزهاي اين دوربين ها معمولا محدود است. به همين دليل است كه افراد براي گرفتن بهترين و باكيفيت ترين تصوير ممكن، خودشان را به خطر انداخته و به جاهاي خطرناكي مي روند تا بتوانند عمق بيشتري به تصاويرشان بدهند.

خودكشي مدرن

در ماه اكتبر امسال يك زوج در حالي كه سعي داشتند در بالاي يك صخره سلفي بگيرند، سقوط كردند و مردند. اين ماجرا ظاهرا چندان هم عجيب و غيرمعمول نيست. از بيش از 200 مرگ ناشي از سلفي در فاصله سال هاي 2014 تا 2018، دو سوم مرگ ها به خاطر سقوط از ارتفاعات، افتادن در آب يا تركيبي از هر دو بوده است. شايد به همين دليل است كه اپليكيشني براي موبايل هاي هوشمند طراحي شده كه مكان هاي خطرناك را از طريق گزارش كاربران قبلي شناسايي كرده و به كاربرانش هشدار مي دهد. جالب است بدانيد كه گوشي هاي موبايل تنها دستگاه هايي نيستند كه كاربرانشان را به گرفتن تصاوير در شرايط خطرناك ترغيب مي كنند. دوربين هاي عكاسي معروف GoPro كه براي عكاسي در شرايط سخت طراحي و توليد مي شوند، مي توانند روي سر كاربران قرار گرفته و تصاوير هيجان انگيزي را از ديد خود كاربران ثبت كنند. دوندگان و دوچرخه سواران، معمولا از اپليكيشن هاي سلامتي مانند

Strava استفاده مي كنند تا با يكديگر رقابت كرده و جوايز آنلاين دريافت كنند. همه اينها مي توانند كاربران را تشويق كنند تا براي برنده شدن در چنين رقابت هايي و ثبت لحظات متفاوت و هيجان انگيزتر، به مسيرهاي خطرناك و مثلا كوهستان ها بروند. «آدام جانسون» دانشمند رفتارشناس دانشگاه بث در اين مورد مي گويد: «ما اغلب در برابر رقابت ها و دريافت جوايز بسيار الهام پذير هستيم، حتي اگر اين كار ما را در خطر بيندازد.» او با همكاري يكي ديگر از همكارانش بررسي در اين زمينه انجام داده اند كه نشان مي دهد دوچرخه سواراني كه از اپليكيشن Strava استفاده مي كنند، معمولا با سرعت زيادي رانندگي مي كنند كه سرعت رانندگي اغلب آنها به بيش از 22 مايل در هر ساعت مي رسد. آنها اين كار را براي ثبت ركورد در اين اپليكيشن و رقابت و دريافت جوايز آنلاين انجام مي دهند.

اين روند در همه جاي جهان رايج است. كلانتر شهر لس آنجلس اخيرا اعلام كرده است كه از سال 2013 تا حالا و با افزايش تمايل مردم به گرفتن عكسي و ويدئو بهتر و متفاوت تر، تعداد عمليات نجات آنها تا 38 درصد افزايش داشته است. خدمات اورژانس بريتانيا هم در سال 2017 گزارش كرد كه بيش از 3 هزار تماس با آنها مربوط به كاربراني بوده كه در حال گرفتن فيلم براي يوتيوب بوده اند و اين رقم نسبت به سال 2013 دو برابر شده است. در سال 2017 و در آمريكا «پدرو رويز سوم» يكي از كاربران معروف يوتيوب كه كتابي قطور با جلد مقوايي محكم را جلوي خودش نگه داشته بود و دوستش از فاصله نزديك به آن شليك كرد، كشته شد. با اين همه شايد هندوستان جايگاه نخست مرگ به خاطر سلفي را به خودش اختصاص بدهد. آمارها نشان مي دهند كه بيش از نيمي از مرگ هاي ناشي از سلفي ثبت شده از سال 2014 تا حالا در اين كشور بوده است.

وزارت حمل و نقل ريلي اين كشور حالا هشدار داده است كه افراد از گرفتن عكس و فيلم هاي سلفي روي خطوط راه آهن خودداري كنند. نيروي پليس بمبئي هم 16 نقطه خطرناك اين شهر را كه مورد توجه علاقه مندان به سلفي است، شناسايي كرده است. با اين همه همچنان تصاوير بيشتر و بيشتري از كارهاي عجيب و خطرناكي كه كاربران براي گرفتن عكس و فيلم انجام مي دهند، منتشر مي شوند. شبكه هاي اجتماعي محبوب و محبوب تر مي شوند تا به عرصه رقابتي جدي براي مردم تبديل شوند، در حالي كه به عقيده كارشناسان اين خود كاربران هستند كه مي توانند به فكر حفظ جان خودشان باشند.

بيشترين مرگ با سلفي در هندوستان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از " ندا لهردي"

  دنياي رو به افول موبايل هاي هوشمند / لزوم به روزرساني زنجيره تامين قطعات در صنعتي پيچيده و بزرگ
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جغرافياي جديد تكنولوژي / چرا استارت آپ ها در حال ترك سيليكون ولي هستند؟
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  تابستان سختِ تسلا / تاوان شخصي و دردناك ايلان ماسك براي جنجال هاي تسلا
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
  وسواس سيليكون ولي به پول چيني / سرمايه گذاري ميلياردي چين در استارت آپ هاي آمريكايي مشكوك است
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 24/5/97
مشاهده متن    
  بازگشت Dell به بازار سهام / با خريد سهام پايه شركت زيرمجموعه VMware اتفاق مي افتد
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 13/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Communication in Combinatorics and Optimization
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است