|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: بازارهاي پايه در گير سه وضعيت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


بازارهاي پايه در گير سه وضعيت
«دنياي اقتصاد» با استناد به آمارهاي قيمتي در هفته قبل بررسي كرد

نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني

دنياي اقتصاد : نگاهي به بازارهاي جهاني كالاهاي پايه نشان مي دهد كه هنوز بازار از دام قيمت هاي كاهشي خارج نشده است؛ هرچند از شدت روند افت قيمت ها در هفته قبل كاسته شد. كارشناسان معتقدند وضعيت اقتصادي بازارهاي دنيا در قياس با گذشته به سه عامل مهم گره خورده است؛ عامل اول افت و خيزهاي ناگهاني در بازار نفت است. عامل دوم پيش بيني ها و علائم متقن از بروز ركود در بخش هاي مختلف اقتصادي دنيا است و عامل سوم مجادله هاي تجاري بين قدرت هاي بزرگ دنيا است كه مي تواند با شيبي تند اقتصاد جهان را به سمت ركود به پيش براند.

به گزارش دنياي اقتصاد بر اساس آمارهاي رسمي از قيمت هاي جهاني هفته گذشته بهاي نفت در بازارهاي جهاني باز هم كاهش يافت اما ميزان افت قيمت ها در مقايسه با سه هفته قبل از آن به مراتب كمتر بود به طوري كه بهاي نفت برنت در اين هفته با 13/ 0 درصد افت روبه رو شد و اين در حالي بود كه هفته قبل از آن بيش از 10 درصد كاهش را ثبت كرده بود. البته روز جمعه باز هم شاهد افت قيمت هر دو نوع نفت در بازارهاي معتبر دنيا بوديم با اين حال انتظار مي رود اندكي تعادل در هفته جاري در اين بازار ايجاد شود. در حال حاضر كارشناسان مي گويند احتمال دارد كه روسيه با اوپك بر سر كاهش توليد به توافق برسد كه اگر چنين اتفاقي بيفتد قيمت بار ديگر روال منطقي از خود به نمايش درخواهد آورد. يك بررسي از عملكرد اين بازار در ماه گذشته نشان مي دهد بازار جهاني نفت با افت حدودا 20 درصدي در يك ماه روبه رو شده و اين يكي از بدترين عملكردها براي اين بازار در يك دهه گذشته محسوب مي شود.

در اين بين اما نگاهي به بازارهاي كالايي نيز از روند متفاوت اين بازارها حكايت دارد به عنوان مثال، در شرايطي كه اغلب كالاهاي فلزي غيرآهني در اين هفته با افت قيمت روبه رو شدند، قيمت مس 21/ 0 درصد مثبت شد يا نيكل در حدود يك درصد با رشد قيمت روبه رو شد. البته قلع و روي هم در كنار آلومينيوم بدون تغيير قيمت باقي ماندند اما سرب 3 درصد افت قيمت را تحمل كرد. قيمت سنگ آهن در بازارهاي دنيا نيز با افت شديدي روبه رو شد؛ قيمت سنگ آهن 62 درصد در هفته قبل 3 درصد و شاخص بهاي سنگ آهن در حدود 10 درصد افت قيمت را ثبت كرد. در بازار محصولات كشاورزي اما بازارهاي گوناگون با رشد قيمت روبه رو شدند كه دليل آن به مسائل جوي و آغاز فصل سرد براي اغلب نقاط دنيا برمي گردد. هفته قبل قيمت سويا در بازارهاي مطرح دنيا 5/ 1 درصد رشد را به نام خود ثبت كرد و اين در حالي است كه گندم 8/ 2، برنج يك درصد، شكر 3 درصد، ذرت 2 درصد و كلزا يك درصد رشد قيمت را تجربه كردند. در اين بين نگاهي به شاخص هاي كالايي نيز براي هفته قبل حائز اهميت است.

به گزارش دنياي اقتصاد شاخص CRB ، 8/ 1 درصد كاهش را به نام خود ثبت كرد و اين در شرايطي بود كه شاخص فلزات لندن نيز با افت 6/ 1 درصدي روبه رو بود. مقايسه اين ارقام با شاخص هاي هفته ماقبل نشان مي دهد كه متغيرهاي موثر بر شاخص تعديل و بازار در شرايط نسبتا بهتري قرار گرفته است. در اين بين اما كارشناسان معتقدند دو دليل براي تعادل نسبي در بازارهاي كالايي مي تواند ذكر شود؛ نخست پيش بيني هاي مثبت از نشست اعضاي اوپك با روسيه و دوم نشست سران كشورهاي گروه موسوم به G20. اين دو مي توانند با اثر گذاري بر بازار نفت از يك سو و توافقات مهم بين كشورهاي اثرگذار بر اقتصادهاي دنيا از سوي ديگر بخشي از مشكلات بازارهاي مختلف را برطرف كنند. به عنوان مثال انتظار مي رود نشست هاي مذكور بتوانند بخشي از چالش هاي تجاري بين ابرقدرت هاي بزرگ را برطرف كنند.

پيش بيني يك توافق تجاري بلندمدت بين آمريكا و چين در روز جمعه باعث شد بازار مس و اغلب فلزات پايه با رشد قيمت روبه رو شود.

در حاشيه نشست مذكور دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا، جاستين ترودو نخست وزير كانادا و انريكو پنا ني يتو رئيس جمهور مكزيك توافق نفتاي جديد با نام USMCA را امضا كردند. اين توافق جايگزين توافق تجارت آزاد آمريكاي شمالي موسوم به نفتا شد. توافق كنوني در حاشيه اجلاس نخستين روز اجلاس G20 در بوينس آيرس آرژانتين امضا شد. دونالد ترامپ در مراسم امضاي USMCA گفت: هر سه كشور از اجراي اين توافق نفع خواهند برد و به احتمال زياد توافق جديد بزرگ ترين توافق تجاري تاريخ خواهد بود. توافق USMCA در ماه اكتبر و پس از ماه ها اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومينيوم از كانادا و مكزيك توسط آمريكا نهايي شد.

در اين رابطه يوجين وينبرگ مدير كالايي كامرزبانك با اشاره به نشست گروه G20 گفت اين نشست فرصت هاي زيادي را براي دو كشور چين و آمريكا ايجاد كرده و مي تواند شرايط مساعدي را براي اقتصاد دنيا رقم بزند. بر اساس گزارش بلومبرگ شاخص خريد مديران چين در ماه نوامبر به پايين ترين رقم خود از نوامبر 2016 تاكنون رسيده است. در اين بين اما بازارهاي مختلف با روندهاي متفاوتي روبه رو هستند؛ يكي از نگراني ها را در بازار آلومينيوم شاهد هستيم. در اين رابطه مديران شركت نروژي نورسك هيدرو با اشاره به مشكلاتي كه در سال آينده در حوزه توليد آلومينيوم ايجاد خواهد شد معتقد است توليد اين محصول در سال آينده به دليل چالش هاي مواد اوليه سخت تر خواهد شد و از طرفي احتمالا تقاضا نيز كاهشي باشد.

اين در حالي است كه در بازار روي نيز افت ارزش سهام شركت هاي بزرگ توليدي در سال جاري اين شركت ها را در برابر چالش هاي مهمي در سال 2019 قرار داده است. در حال حاضر ميزان ذخاير اين فلز در انبارهاي تحت نظارت بورس لندن به كمترين رقم در 10 سال اخير رسيده كه اين موضوعات همگي از شرايط خاص اين بازار حكايت دارند. در مورد بازار مس نيز شركت كودلكو، بزرگ ترين توليد كننده مس در جهان، اعلام كرد كه توليد معادن اين شركت در 9 ماه اول سال جاري به ميزان 3 درصد كاهش يافته است و اين مساله مي تواند به صورت يك عامل حمايت كننده از اين بازار نقش آفريني كند. در بازار فولاد اما با توجه به اينكه ايالات متحده در تلاش است تجارت خود را در اين زمينه با اغلب كشورهاي دنيا تعديل كند كارشناسان معتقدند شرايط متفاوت تر بوده و از يك حكم واحد تبعيت نمي كند، زيرا بر خلاف آمريكا، اروپا و كشورهاي آسيايي در زمينه توليد و تجارت اين محصول مشكل چنداني ندارند و اين مساله فعلا در انتظار رفع تنش هاي تجاري بين چين و آمريكا است. كارشناسان معتقدند به هر حال شرايط اقتصادي دنيا تا حد زيادي متفاوت تر از گذشته و بسيار مشابه وضعيت هاي بحراني است بر اين اساس بايد با دقت اتفاقات را رصد كرد. آنچه فعلا پيش بيني مي شود وضعيت نامساعد اقتصادي بازارهاي كالايي در سه ماهه اول سال 2019 است.

بازارهاي پايه در گير سه وضعيت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از " حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي جامعه اسلامي دندانپزشكان
شماره 2 (پياپي 3102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است