|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: عواملي كه موجب انگيزه كاركردن در افراد مي شود
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
عواملي كه موجب انگيزه كاركردن در افراد مي شود


مترجم: هوتسا عسكري نسب
برگرفته از: Entrepreneur

 تمام افراد به محرك ها و انگيزه هاي مختلف در زندگي واكنش نشان مي دهند. البته مي توان برخي از انگيزه هايي را انتخاب كرد كه به مفيد تر بودن و لذت بخش تر شدن شرايط كار كمك مي كنند. گروهي از افراد شاغل كه از شروع هفته شاكي هستند معمولا در حرفه اي فعاليت دارند كه با احساس امنيت و آزادي همراه است اما متاسفانه از انجام كار خود لذت نمي برند. عده اي هم با آغاز هفته، به شدت از هجوم يك هفته پر مشغله وحشت دارند و از تعطيلات پايان هفته هم لذت نمي برند و شرايط را براي خود و اطرافيان بدتر مي كنند. بهتر است كاري را كه موجب احساس ناخوشايندي در شما مي شود انجام ندهيد. فرصت هاي فراواني در زندگي وجود دارد، سعي كنيد با تشخيص انگيزه هاي درست، فرصت هاي مناسبي را براي آينده رقم بزنيد.

1- پول : در ابتدا، اصلي ترين عامل انگيزشي ارزشمند كه موجب تلاش بسيار افراد مي شود، كسب درآمد است. درآمدزايي، محرك لازم و خاص براي كار كردن و همچنين انگيزه ادامه همكاري در افراد است. پول، ابزاري است كه تمام انسان ها براي بقا به آن نياز دارند و كسب درآمد موجب احساس غرور و بزرگي، موفقيت و دستاوردها مي شود. از طرفي پول با اينكه با احساس ارزشمندي همراه است اما موجب شادي افراد نمي شود. با توجه به زندگي اكثر افراد مشهور در جامعه كه با وجود داشتن تمام امكانات، شاد و راضي نيستند به وضوح مشخص است كه پول تنها انگيزه اي نيست كه موجب كار بسيار و احساس رضايت و خوشحالي افراد مي شود.

2- هدف : براي داشتن زندگي پر بار و عالي لازم است اهدافي را دنبال كرد. افرادي كه در زندگي هدف خاصي ندارند نسبت به ديگران، بيشتر دچار افسردگي و احساسات منفي مي شوند. زماني كه هدفمند هستيد مسير مشخص تري داريد و درباره زندگي و تصميمات پيش روي، بيشتر احساس اطمينان خاطر مي كنيد. اشخاصي كه در زندگي با هدف پيش مي روند در مقايسه با افراد ثروتمند از احساس امنيت عميق تري برخوردار هستند؛ زيرا ثروت، ماندگار و دائمي نيست. هنگامي كه در موقعيت ها يا شرايط ناپايدار قرار مي گيريد كه موجب عدم اطمينان شما مي شود، داشتن هدف به پيشرفت و دستيابي به اهداف والاتر كمك بسياري مي كند.

3- ايجاد تغييرات: هيچ موضوعي مهم تر از دانستن اين مطلب نيست، كارهايي كه انجام مي دهيد باعث ايجاد تفاوت هاي قابل توجهي در محيط پيرامون شما مي شود. كار كردن با اينكه موجب كسب درآمد است، اما با استرس بسيار زياد و نامطلوبي همراه است. افراد شاغل بيشتر اوقات خود را در محل كار مي گذرانند؛ بنابراين بهتر است با استفاده از راهكارهايي، معناي جديدتري به حرفه خود ببخشند. مهم ترين دستاورد در اين زمينه، انتخاب روش هايي براي ايجاد تغييرات و تاثيرات در زندگي شخصي و ديگران است. زماني كه متوجه تغييرات ناشي از انجام كارها، مي شويد نسبت به شغل و هدف خود احساس خوشايندتري خواهيد داشت و در صورتي كه شخصيت الهام بخش هم داشته باشيد ديگران نيز انگيزه بيشتري نسبت به تلاش و فعاليت هاي جدي تر پيدا مي كنند.

4- مسووليت:  با اينكه قبول مسووليت با استرس همراه است اما از طرفي بيكاري، استرس بيشتري به افراد وارد مي كند. زماني كه مسووليت و وظيفه اي به عهده نداريد، حل مشكلات مالي تا حدودي غير ممكن به نظر مي رسد اما در صورت داشتن شغل ثابت تا حدودي مطمئن هستيد كه از عهده حل مشكلات بر مي آييد. مديريت خود، موجب پيشرفت شخصي و خودكفايي مي شود همچنين مسووليت پذيري نيز منجر به احساس تعادل، موفقيت، انگيزه و اعتماد به نفس در افراد

مي شود. تمام افراد به محرك ها و انگيزه هاي مختلف در زندگي واكنش نشان مي دهند. البته مي توان برخي از انگيزه هايي را انتخاب كرد كه به مفيد تر بودن و لذت بخش تر شدن شرايط كار كمك مي كنند. گروهي از افراد شاغل كه از شروع هفته شاكي هستند معمولا در حرفه اي فعاليت دارند كه با احساس امنيت و آزادي همراه است اما متاسفانه از انجام كار خود لذت نمي برند. عده اي هم با آغاز هفته، به شدت از هجوم يك هفته پر مشغله وحشت دارند و از تعطيلات پايان هفته هم لذت نمي برند و شرايط را براي خود و اطرافيان بدتر مي كنند. هيچ دليلي وجود ندارد تا كاري را انجام دهيد كه موجب احساس ناخوشايندي در شما مي شود. فرصت هاي فراواني در زندگي وجود دارد، سعي كنيد با تشخيص انگيزه هاي درست، فرصت هاي مناسبي را براي آينده رقم بزنيد.

5- چالش: زماني كه به طور مناسب درگير چالش ها مي شويد انگيزه زيادتري پيدا مي كنيد. مشاغل يكنواخت و خسته كننده هيچ گونه هيجان و چالشي ندارند در نتيجه به تلاش جديد يا ايجاد تغييراتي در الگوهاي رفتاري فكر نمي كنيد اما به هنگام درگيري با چالش هاي صحيح، طبيعي است براي دستيابي به فرصت ها، با تلاش مضاعف موانعي را كه در سر راه قرار گرفته پشت سر مي گذاريد و در پايان هر روز از موفقيت ها، احساس رضايت خواهيد كرد. با اينكه كسب موفقيت و پيروزي با دشواري هايي همراه است و در طي مسير چالش گاهي احساس شكست مي كنيد، اما با انگيزه و منعطف تر براي ساختن آينده اي روشن تلاش خواهيد كرد.

6- جامعه: محيط كار، صرف نظر از فراهم كردن شرايطي براي فعاليت افراد، موقعيت را براي ارتباط با ديگران ميسر مي كند. موفقيت، هرگز يك كار انفرادي نيست. ارتباط به صورت انفرادي يا گروهي، شما را در روابط معناداري قرار مي دهد همچنين مي توانيد به اهداف رضايت بخش متقابلي برسيد كه براي آنها تلاش كرده ايد. ذات انسان براساس ارتباط و ارتباطات آفريده شده است. ارتباط با ديگران، حضور در جامعه و پذيرفتن مسووليت، حس تعلق خاطر و هدفي رضايت بخش به افراد مي دهد در ضمن موجب افزايش ارتباطات، حل مشكلات و مهارت هاي مذاكره مي شود.

7- تاييد:  مورد تاييد قرار گرفتن از مهم ترين عوامل انگيزشي به شمار مي رود، همه اشخاص نياز دارند پس از انجام وظايف، مورد تاييد يا رد ديگران قرار بگيرند. محل كار، محيط مناسبي است براي ايجاد انگيزه عميق در افراد. تاييد به اشكال متفاوتي نظير تعريف و تمجيد، ترفيع، ترقي، پاداش يا حمايت و حتي تشويق ديده مي شود. پيشرفت شخصي و ارائه ايده هاي بهتر، بدون مورد تاييد قرار گرفتن امكان پذير نيست. تاييد، معناي جديدي به فعاليت و پيشرفت مي دهد در حقيقت به نوعي معيار موفقيت افراد به شمار مي رود.

8- وظيفه: تعهد به انجام كارها و كسب موفقيت انگيزه مهمي در زندگي به شمار مي رود كه براي پيشرفت هر شخصيت مقتدري لازم است. شغل اين فرصت را به افراد مي دهد كه نقشي مفيد و مطابق با هنجارهاي جامعه داشته باشند. زماني كه در زندگي تحت تاثير ارزش هاي تاثيرگذار قرار مي گيريد، فرصت ارتقا و متمايز كردن شخصيت خود را خواهيد داشت. احساس مسووليت اين انگيزه را به افراد مي دهد كه نسبت به خود حس بهتري داشته باشند، در روابط، صداقت بيشتري به كار ببرند و در نتيجه از حسن شهرت بيشتري برخوردار شوند. رفتار و اعمال هر فرد معرف شخصيت او است.

عواملي كه موجب انگيزه كاركردن در افراد مي شود


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Pollution
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است