|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: سردرگمي هاي مديران تازه كار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


براي مديران تازه كار 
سردرگمي هاي مديران تازه كار
براي صد ساله شدن بايد نخست متولد شد (بخش صد و سي و ششم)

مترجم: سيدحسين علوي لنگرودي
برگرفته از: forbes

 هنري، مدت ها بود كه در انتظار فرا رسيدن اين روز يعني روز مدير شدنش بود اما از همان روزي كه ابلاغ مديريتش را به دست او دادند دغدغه ها و سردرگمي هايش آغاز شد چراكه او خود را در موقعيتي احساس مي كرد كه پر از ابهامات و اضطراب هاي گوناگون بود.

 او پيش از مدير شدن به خودش قول داده بود كه در صورت ارتقا يافتن به مقام مديريت، مديري متفاوت و هوشمند باشد كه همه افرادش از كار كردن با او احساس شادي و غرور كنند اما الان كه اين رويا به واقعيت پيوسته است او خود را درمانده و بلاتكليف احساس مي كند و نمي داند كه چه كاري بايد انجام دهد. او خود را در مقام مديريت كساني مي بيند كه تا چندي پيش همكاران و دوستان او بودند و الان زيردست او محسوب مي شوند و اين اوست كه بايد آنها را مديريت كند. سردرگمي هاي پيش روي مديران تازه كاري همچون هنري در ابتداي دوران مديريت شان كم و بيش مشابه است و تداوم يافتن اين سردرگمي ها و ابهامات در بلند مدت مي تواند به بهاي عملكرد ضعيف و تصميم گيري هاي مخربي تمام شود كه در نهايت موجب بركناري مدير تازه كار خواهد شد. در ادامه اين مطلب به پنج مورد از مهم ترين و متداول ترين آنها و اشتباهاتي كه ممكن است در نتيجه تداوم اين سردرگمي ها روي دهد اشاره خواهد شد.

1-او نمي داند كه ديگر يك كارمند نيست

خيلي از مديراني كه ارتقاي درون سازماني پيدا كرده و از موقعيت كارمندي به موقعيت مديريت رسيده اند به خوبي درك نكرده اند كه ديگر يك كارمند معمولي نيستند و بايد افكار، رفتارها و استراتژي هايي متفاوت و متمايز از دوران كارمندي شان از خود بروز دهند. اين دگرديسي و تحول هر چه سريع تر و دقيق تر صورت پذيرد بيشتر به نهادينه شدن مديريت در روحيات و خلقيات مديران كمك مي كند. افرادي مانند هنري بايد خيلي زود به اين اعتماد به نفس برسند كه آنها از توانايي هاي مديريتي بسياري برخوردار بوده اند كه به عنوان يك مدير برگزيده شده اند و به همين دليل هم لازم است كه اين توانمندي ها را برجسته تر و آن را به زيردستان شان ثابت كنند.

2-او مي خواهد مقتدر و داناي كل باشد

شايد هنري نيت بدي نداشته باشد و به كاركنانش اعتماد كامل داشته باشد اما خواسته يا ناخواسته دوست دارد تا در مورد تمام موارد تصميم گيرنده اصلي باشد و به ديگران بگويد كه چه بايد بكنند و چگونه آن كارها را انجام دهند. اما واقعيت غيرقابل انكار دنياي مديريت اين است كه همه چيز را همگان دانند و دخالت مستقيم مديران در امور جزئي و خرد نتيجه اي جز گرفتار شدن مديران در دام مديريت خرد و شلوغ شدن سرشان نخواهد داشت و اين براي مديران تازه كار يك عذاب بزرگ و غيرقابل تحمل خواهد بود. پس بهتر است كه هنري خود را بيهوده درگير جزئيات كارها و امور نكرده و دست به تفويض اختيارات بزند.

3-او به ديگران مجال و فرصت عرض اندام نمي دهد

هنري فكر مي كند كه خودش مي تواند كارها را سريع تر و بهتر پيش ببرد و مطمئن تر خواهد بود اگر همه كارها به طور مستقيم زير نظر او و بر اساس دستوراتي كه خود او صادر مي كند صورت پذيرد. حال آنكه اين كار نيز نتيجه اي جز پرمشغله شدن و كاسته شدن از ميزان بهره وري او را در پي نخواهد داشت. پس بهتر است كه به جاي ماهي گرفتن براي كاركنانش به آنها ماهيگيري بياموزد و پس از آن نظاره گر ماهيگيري موفقيت آميز كاركنانش باشد.

4-او نمي داند چگونه بين انجام وظايف خود و نظارت بر اعضاي تيمش تعادل برقرار كند

تحقيقات موسسه مديريتي رابرت هاف نشان داده كه 32 درصد نومديران نمي توانند بين انجام وظايف شغلي خود و وقت گذاشتن براي نظارت بر عملكرد اعضاي تيم هاي تحت رهبري شان تعادل برقرار كنند. هنري هم به عنوان يك مدير تازه كار از اين قاعده مستثني نيست و نمي تواند اين تعادل را ايجاد كند و در نتيجه به گونه اي عمل كرده كه نتوانسته در هفته هاي نخست مدير شدنش به اندازه كافي به كاركنانش سركشي كند و عملكرد آنها را زير نظر داشته باشد، چرا كه تمام وقتش را صرف شركت در جلسات و برنامه ريزي هاي مديريتي كرده و از انجام وظايف نظارتي اش عاجز مانده است. بنابراين بهتر است كه مديران تازه كار با تدوين استراتژي هاي هدفمند و خلاقانه از بار كاري شان بكاهند و پس از آن بتوانند به وظايف نظارتي و تيم سازي شان بپردازند.

5-او با كاركنانش روراست و شفاف نيست

وقتي كه هنري اجراي يك پروژه را به يكي از افرادش واگذار مي كند در ذهنش از او انتظار دارد كه آن پروژه به بهترين شكل ممكن انجام شود و بهترين نتايج حاصل آيد اما مشكل هنري اينجاست كه او اين خواسته ها را به زبان نمي آورد و فكر مي كند كه آن فرد خودش مي داند كه چه بايد بكند و مديرش چه توقعي از او در مورد اين پروژه دارد حال آنكه چنين نيست. يك بار هنري از يكي از مهندسان زيردستش خواسته بود كه يك كار تحقيقاتي مهم را براي او انجام دهد كه براي او خيلي مهم بود و او مي خواست از نتايج آن تحقيقات در يك جلسه خيلي حساس كاري استفاده كند. اشتباه هنري اين بود كه در مورد اهميت بسيار زياد اين پروژه تحقيقاتي چيزي به آن مهندس نگفت و نتيجه آن شد كه در روز برگزاري جلسه، هنري خود را با اطلاعات ناقص، سطحي و كم مايه اي روبه رو ديد كه اصلا در حد آن جلسه نبود. آنچه در اين ميان بايد دانست اين است كه مقصر اصلي در بروز اين آبروريزي، نه آن مهندس مجري پروژه تحقيقاتي، بلكه خود هنري بود كه در مورد اهميت تحقيقات مورد نظر و توقعي كه او از آن مهندس داشت چيزي به او نگفته بود.

بعد از آگاهي يافتن از اين نقاط ضعف و حل اين سردرگمي ها، هنري از يك مشاور و مربي مديريت كمك گرفت تا الگوهاي رفتاري و برنامه ريزي هاي استراتژيك مديريتي را بياموزد و به شكلي واقعي با دنياي مديريت آشنا شود و توانايي هاي لازم را براي رهبري يك تيم كاري حرفه اي كسب كند و به آرزوي ديرينه اش يعني تبديل شدن به مديري موفق، متفاوت و تاثيرگذار جامه عمل بپوشاند.

سردرگمي هاي مديران تازه كار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 173، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است