|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: گاهشمار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد) > متن
 
 


گاهشمارشهادت سردار جنگل

يونس استادسرايي (1257-11 آذر 1300)، مشهور به ميرزاكوچك خان جنگلي مبارز انقلاب مشروطه، رهبر جنبش جنگل و صدر جمهوري جنگل، انقلابي ايراني و از سرداران معروف گيلك از اهالي رشت بود. او در جريان نهضت مشروطيت در فتح تهران نقش داشت. سپس به گيلان بازگشت و رهبري گروهي را بر عهده گرفت كه قصدشان آزادسازي اين ايالت ايران از اشغال روسيه بود، نهضتي كه به نهضت جنگل مشهور شد.

كوچك خان گروه هاي مختلفي از نيروهاي سياسي و طبقات ناراضي را گرد خود جمع كرد. او موفق شد انقلاب را از مشروطه خواهي به جمهوري خواهي سوسياليستي سوق دهد و در ژوئن 1920 يك جمهوري شورايي در گيلان به پا كرد. كمبود منابع مالي، اختلافات دروني و حمله نظامي نيروهاي دولت به رهبري سردار سپه و انگلستان منجر به سقوط جمهوري شورايي او شد. بعد از كودتاي 3 اسفند 1299 و قدرت گرفتن رضاخان تحت عنوان سردار سپه، دولت مركزي تصميم گرفت حاكميت خود را بر تمام خاك ايران مسجل كند؛ بنابراين بايد دولت هاي محلي از ميان برداشته مي شدند كه از جمله آنها دولت جنگل بود. در تهران تحليل ها بر اين امر استوار بود كه دولت جنگل دست نشانده و عامل دولت شوروي است كه از طريق آن قصد دارد تسلط نظامي و ايدئولوژيك خود را بر كل ايران حاكم كند. به فرمان احمدشاه قاجار قواي دولتي بريگاد قزاق به سركردگي سردار سپه براي سركوب قواي سرخ وارد رشت شد و چندين برخورد جنگي بين دو قوا به وجود آمد كه گاه نيروهاي دولتي پيشروي و گاه عقب نشيني مي كردند. در نهايت با مذاكرات پشت پرده قواي سرخ خاك رشت و بندر انزلي را ترك كردند. نيروهاي خالو قربان تسليم قواي سردار سپه شدند و بخش چپ گراي جنگل يعني احسان الله خان و رفقايش به خاك شوروي گريختند. در اين جنگ ها ميرزا با قواي خود در صومعه سرا حضور داشت كه بي طرف مانده و در فكر تجديد قوا بود. اما سرانجام زير فشار سرما و برف در 11 آذر 1300، درحالي كه ميرزا، هوشنگ يكي از يارانش را به كول گرفته بود، در كوه هاي خلخال از پاي درآمد و شهيد شد.

آل احمد، نويسنده تمام عيار

جلال آل احمد، نويسنده و روشنفكر معاصر 11 آذرماه 1302 در تهران به دنيا آمد و 18 شهريور 1348در اسالم، گيلان چشم بر جهان فروبست. آل احمد جزو روشنفكران اثر گذار تاريخ معاصر است كه ذهنيات و آراي خود را در رمان ها و داستان ها و كتاب هاي تحقيقي و سفرنامه هايش منعكس كرده است. وي اصالتا اهل شهرستان طالقان و روستاي اورازان بود. او در باره دوران مدرسه خود نوشته است: «... دارالفنون هم كلاس هاي شبانه باز كرده بود كه پنهان از پدر اسم نوشتم. روزها كار؛ ساعت سازي، بعد سيم كشي برق، بعد چرم فروشي و از اين قبيل و شب ها درس. با در آمد يك سال كار مرتب، الباقي دبيرستان را تمام كردم. بعد هم گاه گداري سيم كشي هاي متفرقه. بردست «جواد»؛ يكي ديگر از شوهر خواهرهام كه اين كاره بود. همين جوري ها دبيرستان تمام شد و توضيح «ديپلمه» آمد زير برگه وجودم...»

آل احمد در بيشتر سفرنامه هايش با تيزهوشي، دقت نظر و نثري چكشي و توصيفي فضاي زندگي و كسب وكار مردم را شرح داده است. در اينجا بخشي از سفرنامه كرمان او را مي خوانيد كه در فروردين ماه 1338 نوشته شده است: «سه و نيم بعد از ظهر كرمان بوديم. كوله بارها به دوش و از گاراژ پياده به جست وجوي مسافرخانه اي. خيابان ها دريده به چاله هاي لوله كشي و چه خاكي به هوا. از گذر تنها «لندروور» كه نفهميديم مال آب بود يا برق يا بهداشت. انگ را داشت، اما تند مي رفت و خاك مي كرد و بيشتر سرعت را نمايش مي داد تا فلان اداره پرمدعا را. و ارزاق فروشي ها بسته و فروشندگان لوازم برق و راديو و خمير دندان و OMO همه باز.

اما هيچ خبري از مشتري. و اينك مسافرخانه. كوچه درازي و بعد در خانه اي و بعد دالاني و حياط. اتاق ها دورتادور. و ملافه هاي تخت به رنگ جاي سيلي روي صورت. از امشب كيسه هاي خواب را به كار خواهيم برد كه از ميرزاي توكلي عاريه كرده ايم و گرچه دست و دلمان مي لرزد اما چاره نيست و بعد آبي به سر و صورت و راه افتاديم توي شهر. در خلوت دم مغرب يك روز تعطيل رمضاني. شهر عبارت است از مجموعه اي نيمه خرابه و گاهي خانه اي رو به راه پادگاني يا اداره اي. ادارات گل و گشاد و با درهاي بسته. هركدام انگار كه قلعه اي كه هركدام نماينده حكومت يا كاروانسرايي خالي. و بعد مسجدي با كاشيكاري فرياد كننده سر در و بعد ميداني و بعد بقعه مشتاقيه1. ايضا خلوت. و درخشش برق بر كاشي ها يادآور همه خاك ها و غبارها و خشكي ها و كاهگل ها. و بعد سوز اول شب و بعد غمي كه به صورت بعضي در گلو مانده بود. و بعد سوز كه باد شد و تند شد و برگشتيم. سر راه حمامي بود كه تپيديم تو و بعد مسافرخانه. با فرياد راديوش و بوي پيه سوخته در فضاش...»

بي نظير بوتو نخست وزير پاكستان شد

بي نظير بوتو يكم دسامبر سال 1988 نخست وزير پاكستان شد. وي نخستين زني بوده است كه در يك كشور اسلامي چنين مقامي را به دست آورده است. ذوالفقار علي بوتو پدر بي نظير بنيادگذار و رئيس حزب مردم پاكستان قبلا همين مقام را داشت كه دولت او در يك كودتاي نظامي سرنگون و خودش هم بعدا اعدام شده بود.

در 27 آوريل 1998، دادگاهي در پاكستان حكم به انسداد دارايي هاي بي نظير بوتو و همسرش آصف علي زرداري داد. براساس اين حكم، حق استفاده بوتو و شوهرش از حساب هاي بانكي و خريد و فروش املاك از آنها سلب شد. پيش از اين هم دادگاهي در بريتانيا خواستار تفحص در دارايي هاي اين زوج شده بود.در 23 ژوئيه 1998، دولت سوئيس مداركي را مبني بر دست داشتن بي نظير بوتو و همسرش در فساد مالي، پولشويي و دريافت رشوه در سوئيس به دولت پاكستان تحويل داد. اين اقدام درحالي صورت گرفت كه همسر بي نظير بوتو در رابطه با قتل برادرزنش در زنداني در پاكستان به سر مي برد.بي نظير، پس از اينكه 8 سال را در تبعيد خودخواسته به سر برد در 18 اكتبر 2007 به پاكستان بازگشت. او تبعيد خود را در بريتانيا و دبي گذراند.اين زن سياستمدار سرانجام در دسامبر 2007 در پاكستان ترور شد و به قتل رسيد.

گاهشمار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم و فناوري كشاورزي
شماره 4 (پياپي 2104)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است