|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: جايگاه فروشگاه هاي زنجيره اي در مديريت بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


ديدگاه 
جايگاه فروشگاه هاي زنجيره اي در مديريت بازار


نويسنده: زهرا آقاجاني

  خروج يك جانبه آمريكا از توافق هسته اي، بازگشت تحريم هاي غيرمنصفانه آمريكا عليه ايران و در نتيجه تشديد مشكلات اقتصادي نظير افزايش بي رويه نرخ ارز، شتاب گيري تورم و كاهش قدرت خريد مردم، انتظارات تورمي و خريد كالا بيش از نياز مصرفي توسط برخي مصرف كنندگان، لزوم اتخاذ تدابير ويژه و اقدامات لازم براي انتظام بخشيدن به بازار كالا به خصوص رساندن ميزان كالاي مورد نياز مصرف كنندگان به آنها با تاكيد بر مولفه هاي كليدي همچون لزوم رساندن كالا در زمان مناسب، قيمت مناسب و با كيفيت قابل قبول در شرايط فعلي را بيشتر نمايان مي كند.

ضمن اينكه مواردي همچون خشكسالي سال جاري، افزايش نرخ ارز و اثرات منفي آن بر قيمت گوشت وارداتي، قاچاق دام زنده به كشورهاي همسايه به دليل قيمت و كيفيت مناسب تر آن، تغيير الگوي قاچاق دام از ورود به كشور به خروج از ايران به برخي كشورهاي همسايه (برعكس شدن ماجرا در شرايط فعلي عمدتا به دليل افزايش نرخ ارز)، مديريت نامناسب صادرات از جمله صادرات دام زنده از ايران به كشورهاي همسايه، اهميت مديريت بيشتر بازار گوشت قرمز را دوچندان مي كند.

مطالعه تجربيات جهاني در كشورهاي مختلف اعم از توسعه يافته و درحال توسعه حاكي از اثربخشي بيشتر سياست هاي تنظيم بازار از طريق فروشگاه هاي زنجيره اي نسبت به بخش سنتي است؛ ضمن آنكه در اين فروشگاه ها، به دليل استقرار سيستم متمركز، امكان نظارت و بازرسي و رسيدگي به تخلفات و سوءاستفاده هاي احتمالي آسان تر بوده و هزينه هاي كمتري در برخواهد داشت. از اين رو، فروشگاه هاي زنجيره اي مي توانند به عنوان ابزاري با قابليت كنترل پذيري بالاتر در مديريت بازار موردتوجه قرار گيرند.

به عنوان يك نمونه موفق درخصوص امكان برخورداري از ظرفيت فروشگاه هاي زنجيره اي در مديريت بازار كالاهاي حساس و ضروري مي توان به تجربه فروشگاه وال مارت آمريكا در توزيع محصولات غذايي در مناطق كمتر برخوردار اشاره كرد كه با همكاري وزارت كشاورزي اين كشور، ايجاد بيش از 300 فروشگاه جديد با هدف دسترسي آسان تر مردم اين مناطق به محصولات غذايي با قيمت هاي مناسب تا پايان سال 2016 ميسر شد. يا به عنوان يك نمونه ديگر مي توان به تجربه سافال به عنوان يكي از بزرگ ترين شبكه هاي توليد و توزيع محصولات غذايي به ويژه لبنيات در يكي از ايالت هاي هندوستان اشاره كرد. اين شبكه كه داراي بالغ بر 400 شعبه فروشگاهي است در سال 2016 علاوه بر توزيع محصولات تخصصي خود، براي تنظيم بازار محصولات ضروري كشاورزي همچون سبزي و صيفي جات در شرايط بروز قيمت هاي تقويمي، كمك هاي گسترده اي به دولت با استفاده از شبكه در اختيار خود و پايش مستمر توزيع مويرگي صورت گرفته از طريق اين شبكه انجام داد.

در همين ارتباط و درخصوص تجربه ايران يعني نقش موثر فروشگاه هاي زنجيره اي در مديريت بازار گوشت قرمز به عنوان يكي از كالاهاي اساسي و به منظور ممانعت از افزايش قيمت گوشت قرمز در بازار بايد گفت براساس اطلاعات اخذ شده از دفتر برنامه ريزي، تامين، توزيع و تنظيم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت درحال حاضر به صورت ميانگين در هر روز حدود 110 تن گوشت گوسفندي گرم در استان تهران توزيع مي شود. درخصوص سهميه گوشت گوسفند گرم وارداتي از نوع تنظيم بازاري براي تهران بايد گفت اين سهم حدود 30 درصد از كل سهميه كل كشور(330 تن روزانه) است. دليل درنظر گرفتن اين سهم براي تهران، ملاحظات سياست گذاري از جمله تاكيد بر عدم انتقال تقاضاي تهران به ساير استان ها به دليل جمعيت زياد ساكن در آن، خارج كردن تقاضاي بالاي اين شهر از بازار دام كشور و متعادل ساختن نرخ دام زنده است.

درخصوص قيمت گوشت گوسفندي گرم تنظيم بازاري بايد گفت اين گوشت با قيمت تعزيراتي و با رعايت حاشيه سود مصوب حدود 8 درصد عرضه مي شود. علت تفاوت قيمت انواع گوشت گرم گوسفندي تنظيم بازاري نيز به تفاوت قيمت تمام شده گوسفند گرم وارداتي از كشورهاي مبدا همچون استراليا و آسياي ميانه، اختلاف قيمت گوشت فله و بسته بندي شده و از همه مهم تر تفاوت قيمت فيله، راسته، ران، دست و... برمي گردد. درخصوص متوليان مربوط بايد گفت اين مهم با همكاري وزارت جهادكشاورزي از طريق شركت پشتيباني امور دام كشور (متولي تامين) و وزارت صنعت، معدن و تجارت در شبكه خرد صورت مي پذيرد. از كل رقم فوق كه به سازمان ميادين ميوه و تره بار، فروشگاه هاي قصابي و فروشگاه هاي زنجيره اي توزيع مي شود، بايد گفت، بالغ بر 60 تن آن (معادل 60 درصد) از طريق فروشگاه هاي زنجيره اي به دست مصرف كننده مي رسد.

نكته حائز اهميت آن است كه حدود 20 تن از كل رقم مزبور از طريق سه فروشگاه برتر تخفيفي توزيع مي شود. در اين ميان، اگرچه سهم سه فروشگاه تخفيفي در تامين گوشت موردنياز مردم با توجه به تعداد شعب، امكانات و تجهيزات فروشگاهي متفاوت است، اما نقش پررنگ مجموع آنها در تامين گوشت مورد نياز مردم را نمي توان ناديده گرفت. اهميت اين فروشگاه ها در تنظيم بازار گوشت قرمز يا ساير محصولات اساسي زماني روشن تر مي شود كه به اين موضوع توجه كنيم كه تعداد شعب فروشگاه هاي تخفيفي كشور تا تاريخ 19تيرماه امسال بالغ بر 1784 شعبه بوده است و اين تعداد فروشگاه ها مي توانند نقش مهمي در توزيع مويرگي كالاهاي اساسي و مديريت بازار داشته باشند.

البته نبايد از نظر دور داشت مجموع گوشت قرمز مورد نياز كشور در سال 1397 براساس برآوردهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت، سالانه حدود 933 ميليون تن (با احتساب 16/ 81 ميليون نفر جمعيت كشور و سرانه مصرف حدود 5/ 11 كيلوگرم سالانه و بدون درنظر گرفتن كاهش تقاضاي گوشت به دليل افزايش قيمت ها در برهه كنوني) است كه فقط بخش كوچكي از آن (حدود 11 درصد) از محل گوشت تنظيم بازاري و مابقي از طريق كشتار دام داخلي تامين مي شود. اگرچه اين سهم درحال حاضر ممكن است چشمگير نباشد، اما بايد توجه داشت اين امر براي شرايط مقطعي حاضر طراحي شده است و بديهي است با توجه به مجهز بودن فروشگاه هاي زنجيره اي به زنجيره سرد ظرفيت اين نوع فروشگاه ها در توزيع اقلام حساس و ضروري از جمله گوشت قرمز مي تواند افزايش قابل توجهي داشته باشد.  در نهايت با توجه به نقش پررنگ فروشگاه هاي زنجيره اي به خصوص فروشگاه هاي تخفيفي در توزيع كالاهاي اساسي با قيمت مصوب دولت، تسهيل فرآيندهاي كسب وكاري در اين نوع فروشگاه ها بايد يكي از اولويت هاي اصلي تصميم سازان و برنامه ريزان شبكه توزيع كالا در ايران قرار گيرد. ضمن اينكه همزمان تمهيداتي به عمل آيد تا نسبت به ساماندهي واحدهاي خرده فروشي سنتي به منظور بهره گيري از ظرفيت اين واحدها در مديريت بازار نيز اقدام لازم به عمل آيد.


*عضو هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگانيجايگاه فروشگاه هاي زنجيره اي در مديريت بازار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از " زهرا آقاجاني"

  دست انداز توسعه فروشگاه هاي زنجيره اي
زهرا آقاجاني *، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  تدوين نقشه راه گذار از بخش سنتي به بخش مدرن براي شبكه توزيع كالا در ايران
زهرا آقاجاني *، شرق 14/5/97
مشاهده متن    
  طرح شبنم و اثرات اقتصادي آن
زهرا آقاجاني، ايران 21/5/91
مشاهده متن    
  نقش سازمان هاي مردم نهاد در تنظيم بازار شب عيد
زهرا آقاجاني، ايران 23/11/90
مشاهده متن    
  بررسي روند نرخ بهره در برخي از كشورها كاهش رونق اقتصادي
زهرا آقاجاني، كيهان 12/12/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات زبان و ترجمه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 5103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است