|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: محرمانه هاي كره شمالي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
محرمانه هاي كره شمالي
(بخش بيست و سوم)

نويسنده: دانيل تودور، جيمز پي ير سون
مترجم: محمدحسين باقي

كليشه اي وجود دارد كه كره اي ها را ايرلندي هاي شرق مي نامد اما برخلاف برخي كليشه ها، اين يكي به راستي، واقعي است. هر كسي كه مدتي را در كره جنوبي گذرانده باشد به شب هاي شادي و نوشيدني هاي شبانه شهادت مي دهد كه به مدت يك يا 2 ساعت در اتاق «نوراي بنگ» (كارائوكه) ادامه مي يابد. ساخت مشروبات خانگي يكي از راه هاي كسب درآمد براي خانواده هاست؛ به گونه اي كه يكي از فراريان مي گويد فرد مي تواند درآمد خود را با خريد ذرت و تبديل آن به شراب «نانگ تائه گي» دو برابر كند و آن را در بازار به فروش رساند.

به گفته يكي از فراريان، حدود 90-80 درصد از مردان كره شمالي هر روزه مقداري مي نوشند. حتي يك آواز محبوب هم وجود دارد با عنوان « Weol, hwa, su, mok, geum, to, il Banju» كه ترجمه آن چنين مي شود: «دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه، جمعه، شنبه و يكشنبه بنوش.» مردان شمالي بيش از ديگر اعضاي خانواده و برادران جنوبي خود مي نوشند. زنان شمالي هم كمتر از زنان جنوبي مي نوشند اما اين موضوع درحال تغيير است. از آنجا كه زنان طبقه كارگر نان آور هستند آزادي بيشتري هم دارند و در عين حال، استرس زيادتري هم در پايان روز دارند كه بايد مرتفع شود. نخبگان سرمايه دار رو به فزون در پيونگ يانگ كه با سرمايه داران در ديگر نقاط كاملا متفاوت هستند (و ثروت روزافزون نخبگان سنتي) به اين معناست كه «بار»ها و رستوران هاي جديد همواره درحال شكل گيري هستند. چندين كارخانه كوچك آبجو سازي وجود دارد كه انواع آبجوها را توليد مي كنند. بسياري از مردان ثروتمندتر شهري هر شب پس از كار آبجو مي نوشند، درست مانند كارگران سئول. شراب وارداتي و البته سوجوهاي ملايم تر نيز در رستوران ها محبوب هستند؛ بسياري از اين رستوران ها به صورت 24 ساعته باز هستند و سرگرمي هاي موسيقايي هم ارائه مي دهند. ويسكي كالايي با ارزش است نه فقط براي نوشيدن بلكه نوعي «اعتبار» محسوب مي شود. يك بطري ويسكي با كيفيت مي تواند باعث شود كه پليس نگاه ديگري به شما داشته باشد، باعث مي شود يك استاد دانشگاه بتواند ارتقا بگيرد يا توريست هاي خارجي رفتار خاصي با شما داشته باشند.

گزينه ديگر شبگردي براي شهري هايي است كه درآمدي دارند «pojang macha» يا «بارهاي چادري» [tent bar: «بار»هايي كه به صورت چادرهاي برزنتي يا پلاستيكي در نقاط مختلف علم مي شود تا عابران بتوانند بدون دغدغه لبي تر كنند و لختي بياسايند]. اين «بار»هاي سوجو كه به رنگ نارنجي است و به صورت موقت در كنار خيابان ها علم مي شود در همه جا در كره جنوبي ديده مي شوند و در كره شمالي هم (لااقل در پيونگ يانگ) تا اواخر دهه 80 چنين بود. از آن زمان مورد سركوب دولت قرار گرفتند اما امروزه اين «بارهاي خياباني و كنار جاده اي» درحال احيا شدن و بازگشت هستند. برخلاف كره جنوبي، پارتي هاي خانگي در كره شمالي بسيار متداول است. اعضاي تمام طبقات اجتماعي مايلند كه در خانه هاي يكديگر جمع شوند و با خوردن و نوشيدن به صورت مشترك تولدها و مراسم هاي خاص را جشن بگيرند. در كشوري كه رفتار عمومي در معرض ميزان نسبتا بالايي از كنترل است، پارتي خانگي روشي طبيعي براي بريدن از دلنگراني هاي بيرون است. آنهايي كه در اين پارتي هاي خانگي حضور يافته اند مي گويند ميزان نوشخواري در اين مراسم ها به حدي زياد است كه موجب شرمساري جنوبي هاست و «يك سور هم به جنوبي ها زده است.» يكي از فراريان مي گويد لذتي را كه در اين ميهماني هاي خانگي برده است، هرگز در سئول نداشته است. او و دوستانش با موسيقي پاپ غربي و كره جنوبي به وجد مي آيند درحالي كه ليوان هاي نانگ تائه گي را به هم مي زنند. آنها USBها، DVDها و MP3 Player ها را به اسپيكرهاي بزرگ وصل مي كنند و فايل هايي را كه در USB هست اجرا مي كنند.

دانشجويان در پيونگ يانگ با خانواده هاي خود زندگي مي كنند درست مانند همقطارانشان در سئول. اين مساله، برگزاري پارتي هاي خانگي را برايشان دشوار مي سازد اما راه حل آنها برگزاري اين پارتي ها در ساختمان هاي متروكه است كه تعداد زيادي از آنها در شهر وجود دارد. حتي شايع است كه برخي عاشقان جوان براي برقراري روابط جنسي به داخل اين ساختمان هاي متروكه مي روند. بر خلاف عرف رايج و باور عمومي [conventional wisdom]، بسياري از دانشجويان از اينكه براي مشاركت در كار اجباري كشاورزي به حومه شهرها فرستاده شوند به راستي لذت مي برند. اگرچه اين اقدام موجب خشم خانواده ها مي شود كه چرا فرزندانشان از آنها جدا و به جاي حضور در دانشگاه به مشاغل پست دور از خانه گمارده مي شوند اما خود دانشجويان اين را به مثابه فرصتي مي نگرند تا هر شب پارتي برگزار كرده و با جنس مخالف ديدار و تعامل داشته باشند. در ميان تمام طبقات اجتماعي در كره شمالي، اين پارتي ها اغلب با مشاركت فردي كه گيتار يا ديگر آلات موسيقي را مي نوازد و به تنهايي مي خواند روح مي گيرد. همچون هر جاي ديگر، كسي كه مي خواند و مي نوازد از مزيت هاي اجتماعي برخوردار است مانند توانايي تاثيرگذاري بر زنان. «سوجو» كمك مي كند كه اين لحظات خوب غليان بيشتري داشته باشد و اگرچه ممكن است برق هم برود (و احتمالا چنين نيز مي شود) اما صاحبان پارتي خانگي با افروختن شمع مراسم را ادامه مي دهند و لذت را از خود دريغ نمي كنند.  دستگاه ها و ادوات «كارائوكه» (كه در كره جنوبي به «نوراي بنگ» و در كره شمالي به «هواميونگ بانجو يوما» معروف است) كه كلكسيون آهنگ ها و قطعات را براي خواندن كارائوكه آماده مي سازد نيز گاه مي تواند در خانه هاي كساني كه درآمد قابل قبولي دارند يافت شود. اين دستگاه ها نقطه اتكاي اتاق هاي آوازخواني در كره جنوبي هستند اما براي بيشتر مردم سئول ممكن است اسباب شگفتي باشد كه تصور كنند پيونگ يانگي ها اين دستگاه ها را در آپارتمان هاي خود نگه مي دارند.

خوانندگان عددي را تايپ مي كنند كه منطبق است با قطعه موسيقايي يا آواز مورد انتخاب شان و نسخه اي كه با ادوات موسيقي اجرا مي شود نيز صدايش بلندتر از اسپيكرهاست. اشعار روي يك صفحه كامپيوتري ديده مي شود و فرد مي تواند با مشاهده آن اشعار آواز خود را بخواند درحالي كه دوستانش مي رقصند و دست مي زنند. آنجا كه يك ميكروفن هست، افرادي كه مايل به خواندن باشند با گرفتن يك قاشق در دست تظاهر به تقليد مي كنند گويي قاشق نقش ميكروفن را براي آنها دارد.

محرمانه هاي كره شمالي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است