|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: دردسرهاي پسر سلمان در نشست گروه بيست
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارش 
دردسرهاي پسر سلمان در نشست گروه بيست
مكرون خطاب به وليعهد عربستان: هيچ وقت به حرفم گوش نمي دهي

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

عكس: AFP

 سفر به بوئنوس آيرس براي شركت در اجلاس G-20 گويي به مذاق محمد بن سلمان، وليعهد عربستان، خوش آمده است. اگرچه رسانه ها روز جمعه گزارش داده بودند كه فضاي سردي در فضاي روابط بن سلمان با رهبران كشورها وجود داشت اما يك روايت ديگر مي گويد محمد بن سلمان چنان با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه گرم گرفت كه گويي دو دوست قديمي و يكدل پس از سال ها يكديگر را يافته اند.

«دانيل پوليتي» و «ديويد كرك پاتريك»، گزارشگران نيويورك تايمز در گزارش خود نوشتند كه وي روز جمعه 9 آذرماه به شكلي باور نكردني به «خوش و بش» با رئيس جمهور روسيه پرداخت. آنها نوشتند اين دو نه تنها به شكلي عجيب با يكديگر دست دادند بلكه صندلي خود را كنار يكديگر كشيدند. آنها مي نويسند كه اين «خوش و بش گرم و صميمانه» مطمئن ترين نشانه از انتظار وليعهد است كه بتواند برخي رهبران جهان را - با وجود گزارش هاي اطلاعاتي آمريكا و مقام هاي غربي در مورد مقصر بودن او در قتل خاشقجي- با خود همراه سازد.

همزمان اما جبهه ديگري هم عليه «رهبر دوفاكتوي» عربستان گشوده شده است. دادستاني آرژانتين خواستار تحقيق در مورد مسووليت او در مورد شكنجه و قتل زندانيان از جمله خاشقجي و نيز جنايات جنگي در يمن شده است. اگرچه مقام هاي آرژانتيني مي گويند بعيد است در دو روز اقامت او در بوئنوس آيرس اقدامي قضايي عليه او صورت گيرد اما شكايتي عليه وي به جريان افتاده است كه براساس آن دادستاني آرژانتين براي تكميل اطلاعات خود خواستار ارائه اطلاعات از يمن، تركيه و دادگاه جرائم كيفري بين المللي شده است. «پوليتي- پاتريك» در گزارش خود مي نويسند ظاهرا ميكروفوني كه روشن بود صداي مكرون، رئيس جمهور فرانسه را هنگام ديدار با بن سلمان در حاشيه گروه 20 ضبط كرده است. گفته مي شود مكرون چهره اي جدي و نه چندان خندان داشت و سر خود را بالا و پايين مي كرد. نيويورك تايمز مي نويسد ويدئويي كه از اين ديدار و گفت وگوي آرام مكرون- بن سلمان منتشر شده اين بود كه وليعهد به مكرون گفته بود: «نگران نباش» اما مكرون به او مي گفت: «نگرانم. خيلي هم نگرانم.» وليعهد باز در جواب گفته بود: «بله گفتي. خيلي ممنون» و سر خود را شادمانه بالا و پايين مي كرد. رئيس جمهور فرانسه سپس ادامه داد: «مي داني منظورم چيست. هيچ وقت به من گوش ندادي. انگار با خودم حرف مي زنم.» وليعهد هم باز مي گويد: «گوش مي دهم. همه چيز اوكي است. مي توانم از پس آن بر آيم.»

روز جمعه وليعهد عربستان همچنين با نارندرا مودي، نخست وزير هند هم ديدار كرد؛ كشوري كه مهاجران زيادي به عربستان مي فرستد. اما به نوشته نيويورك تايمز آنچه در نشست روز جمعه بسيار در مورد آن سخن مي رفت و بسيار در فضاي مجازي در مورد آن بحث مي شد ديدار و خوش و بش صميمانه پوتين با بن سلمان بود. پوتين هم همچون بن سلمان با انتقاداتي بين المللي بر سر يك قتل مواجه است. بريتانيا معتقد است كه دولت پوتين دستور قتل جاسوس سابق روس را داده كه نزديك لندن زندگي مي كرد. اين دو كه در اين اجلاس صندلي خود را به هم نزديك كرده بودند كف دست خود را در هوا به هم كوبيدند و محمد نيز با دست چپ خود به نشانه اداي احترام بيشتر و دوستي بيشتر دست پوتين را در دست گرفت. اين دو شايد در يك چيز مشترك باشند: قتل. بن سلمان دستش به خون خاشقجي آلوده است و پوتين دستش به خون چند جاسوس روس در لندن. به همين دليل، دولت بريتانيا و چند دولت اروپايي ديگر بعد از قتل يك جاسوس روس در لندن به دست عوامل روسيه مبادرت به تحريم مسكو كردند.

اما چرا پوتين با بن سلمان گرم گرفت؟ به گفته يوري اوشاكوف، مشاور كرملين، هدف اصلي اين ديدار تقويت روابط ميان روسيه و عربستان است. پوتين از نقش عربستان در دستيابي به نتايج مثبت در اوپك قدرداني كرده است. اما شايد پوتين براي مهار بن سلمان تلاش و در اين راه از تجربه تركيه استفاده مي كند. زماني كه نشانه هاي اختلافات ميان آنكارا و واشنگتن مشخص شد پوتين دستش را به سمت تركيه دراز كرد. در نهايت هم پوتين در افزايش شكاف اختلافات ميان دو طرف موفق شد تا حدي كه تركيه را از پيمان ناتو دور كرد. اين مساله از بعد استراتژي درازمدت براي روسيه اهميت زيادي دارد. در ميان انتقادات شديد جامعه جهاني از عربستان به خاطر پرونده خاشقجي اما پوتين از انتقاد آشكار از بن سلمان يا عربستان خودداري كرد و گفت: «ما نمي دانيم واقعيت چيست براي همين نبايد اقداماتي اتخاذ كنيم كه روابطمان را با عربستان به هم بزند.» روزنامه نيويورك تايمز آمريكا نوشت كه مسكو و رياض در سال 2016 توافق نامه همكاري در زمينه استخراج نفت امضا كردند كه موجب كاهش اشباع بازار از نفت خام و افزايش قيمت نفت شد. عربستان اكنون از روسيه مي خواهد بعد از كاهش قيمت نفت استخراج آن را كاهش دهد. به نوشته اين روزنامه، پوتين اميدوار است بتواند از نفوذ خود و تاثيرش بر وليعهد عربستان براي ابقاي روند استخراج نفت در وضعيت كنوني و بدون كاهش آن استفاده كند. توليد بالا بسيار بااهميت تر از قيمت هاي بالا براي توليدكنندگان روسي است. اما اين مساله احتمالا براي پوتين دور از دسترس باشد چراكه دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا كه از بن سلمان حمايت مي كند از عربستان خواسته توليد نفت را افزايش بدهد و بازارهاي بين المللي را در معرض كاهش توليد قرار ندهد، چراكه اين مساله به افزايش قيمت ها مي انجامد. افزايش توليد به ترامپ براي مقابله با ايران و روسيه كمك مي كند. از سوي ديگر، تنش در روابط رياض- واشنگتن به نفع مسكو است و باعث مي شود مسكو سلاح هاي بيشتري به عربستان بفروشد از جمله سيستم دفاع موشكي اس-400. پوتين در ديدارش با بن سلمان درباره پرونده هاي ديگري از جمله پرونده سوريه صحبت كرده است آن هم در شرايطي كه ترامپ درحال اعمال فشار بر بن سلمان براي كشاندن عربستان به جنگ شمال سوريه و شرق فرات است. «مارك لاندر» و «پيتر بيكر»، دو گزارشگر ديگر نيويورك تايمز هم در 30 نوامبر نوشتند كه اجلاس گروه 20 يك حاشيه ديگر هم داشت: دونالد ترامپ. او با دو نفر از سياستمداران مورد علاقه خود ديدار نكرد: نخست وزير كانادا و رئيس جمهور مكزيك. اين در حالي است كه آمريكا با خروج از نفتا مذاكرات جديدي با اين دو كشور داشت. ترامپ هنگام بازگشت به كشورش با ابرهاي سياه نااميدي مواجه شد چرا كه بحث بر سر فعاليت هاي تجاري او در روسيه و متهم شدن وكيل او در پرونده روس گيت اسباب عصبانيت او را فراهم كرده بود. «لاندر- بيكر» مي افزايند اگرچه سياست «ابتدا آمريكا»ي ترامپ موجب «تنهايي آمريكا» نشده اما موجب برخورد سرد با ترامپ در اجلاس بين المللي شده است. او ديدار با پوتين را هم به دليل توقيف كشتي هاي اوكرايني به تعويق انداخت. اگرچه با وليعهد عربستان خوش و بش كرد اما ديداري با او نداشت. ترامپ در عوض با رهبران استراليا، هند و ژاپن ديدار كرد.

دردسرهاي پسر سلمان در نشست گروه بيست


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سواد سلامت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است