|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: اخبار ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اخبار ديپلماتيكگفت وگوي ترامپ و نخست وزير استراليا درباره ايران

دنياي اقتصاد : رئيس جمهور آمريكا و نخست وزير استراليا در ديدار با يكديگر درباره توافق هسته اي گفت وگو كردند. به گزارش «ايسنا» به نوشته روزنامه گاردين، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا و اسكات موريسون، نخست وزير استراليا جمعه شب درحاشيه نشست گروه 20 در بوئنوس آيرس، پايتخت آرژانتين با يكديگر ديدار كردند.

دو طرف در اين ديدار درباره موضوعات مختلف شامل تجارت، ايران و توافق هسته اي، افزايش نفوذ چين در اقيانوس آرام و تهديد كره شمالي رايزني كردند. دونالد ترامپ پس از آنكه در ماه مه از توافق هسته اي خارج شد، تحريم ها عليه ايران را بازگرداند. اين درحالي است كه ديگر طرف هاي توافق، شامل انگليس، فرانسه، آلمان، روسيه و چين بر پايبندي خود به اين توافق تاكيد دارند و تلاش مي كنند به تجارت با ايران پس از بازگشت اين تحريم ها ادامه دهند تا توافق هسته اي را حفظ كنند.

تاكيد پوتين بر حفظ توافق هسته اي

از ديگر سو ولاديمير پوتين در اجلاس جي 20 خواستار حفظ توافق هسته اي شد. به گزارش «ايسنا» به نقل از نيويورك پست، رئيس جمهور روسيه در اجلاس جي 20 خواستار حفظ توافق هسته اي با ايران به رغم خروج آمريكا از آن شد. وي خاطرنشان كرد: «اين امر به منظور جلوگيري از برانگيخته شدن موج جديدي از تنش ها درباره برنامه هسته اي ايران لازم است.»

شكست چهارمين كنفرانس بازنگري كنوانسيون منع سلاح هاي شيميايي

ايسنا : چهارمين كنفرانس بازنگري كنوانسيون منع سلاح هاي شيميايي با مخالفت آمريكا از تصويب سند اجماعي باز ماند اين در حالي است كه كشورهاي عضو تقريبا به مراحل نهايي تصويب اين سند نزديك شده بودند. اين كنفرانس كه به رياست سفير السالوادور و با حضور دولت هاي عضو در مقر سازمان منع سلاح هاي شيميايي در هلند برگزار شد، مذاكره پيش نويس سند نهايي را در دستور كار خود قرار داد و با وجود اختلاف نظرهاي موجود رضايت اكثريت قاطع هيات ها را به عنوان سند اجماعي به دست آورده بود.

با وجود اين سفير آمريكا نسبت به استقبال دولت هاي عضو از عضويت دولت فلسطين در اين سازمان و عدم درج اتهامات غربي ها عليه سوريه در مورد كاربرد سلاح شيميايي اعتراض داشت و در عين حال تاكيد كرد، اعطاي وظيفه انتساب كاربرد سلاح شيميايي به سازمان منع سلاح هاي شيميايي بايد در سند نهايي گنجانده شود. وي با اشاره به اينكه حصول اجماع نبايد مانع توجه كامل به كاربرد سلاح شيميايي شود، ضمن تكرار برخي اتهامات عليه روسيه، سوريه، ايران و ونزوئلا نسبت به متن پيش نويس ابراز نارضايتي كرد و به دنبال آن برخي كشورهاي غربي مثل كانادا، فرانسه و انگليس نيز مواضع مشابهي اتخاذ كردند. رايزني هاي غيررسمي رئيس كنفرانس نيز نتوانست موافقت كشورهاي فوق را به دست بياورد. رضا نجفي، مديركل صلح و امنيت بين المللي وزارت امور خارجه به عنوان نماينده كشورمان در سخنراني پاياني اين كنفرانس ضمن رد اتهامات آمريكا به عنوان بزرگ ترين كشور استفاده كننده از سلاح هاي كشتار جمعي و ناقض مقررات بين المللي از نقش مخرب اين كشور در شكست كنفرانس انتقاد كرد.

وي گفت: «كنوانسيون سلاح هاي شيميايي در 20 سال گذشته براساس اصل «امنيت يكسان براي همه» كه در قاعده اجماع تحقق يافته به خوبي كار كرده است. سياسي كردن كار سازمان منع كاربرد تسليحات شيميايي در كنفرانس ويژه و رويكرد منفعت طلبي در تفسير مقررات كنوانسيون شكاف خطرناكي را در ساختار سازمان ايجاد كرده كه ممكن است به فروپاشي آن بينجامد.» نجفي ادامه داد: «آمريكا نمي تواند اراده خود را از طريق دستكاري آيين كار(با راي كمتر از نصف) به طرف ديگر تحميل كند. آمريكا به عنوان استفاده كننده از بيشترين تسليحات كشتارجمعي از جمله تسليحات شيميايي و حامي استفاده كنندگان اين سلاح ها به ويژه رژيم صدام و گروه هاي تروريستي در مقامي نيست كه راجع به اقدامات اعضا صحبت كند. آمريكا كه با سياست هاي مخرب و تفرقه افكنانه اش تمام تعهدات و رويه هاي بين المللي را نقض كرده، شايستگي آن را ندارد كه به تصميمات كنفرانس كشورهاي عضو درباره انتخاب هيات رئيسه ايراد وارد كند.»

نماينده ايران تاكيد كرد: «با توجه به شكست اين كنفرانس، درحال حاضر مهم ترين مساله آينده سازمان است. ايران به عنوان بزرگ ترين قرباني سلاح هاي شيميايي ضمن محكوم كردن كاربرد اين سلاح ها توسط هر كسي، در هر كجا و تحت هر شرايطي، به مفاد و روح معاهده پايبند بوده و براي ايجاد جهاني عاري از تسليحات شيميايي از هيچ كوششي فرو گذار نمي كند. ما آماده ايم با ديگر كشورهاي عضو كه صادقانه به چندجانبه گرايي و همكاري معتقدند به صورت سازنده تعامل كنيم. بايد از چالش ها درس گرفت و به سمت آينده اي موفق حركت كرد.» مديركل صلح و امنيت بين المللي وزارت امورخارجه كشورمان رويكرد سياست زده برخي كشورهاي غربي را كه سعي در تحميل وظيفه انتساب كاربرد سلاح شيميايي به سازمان را دارند و سعي مي كنند خواسته هاي خود را به سازمان ديكته كنند، عامل اصلي شكاف در سازمان دانسته و هشدار داد كه در صورت عدم اقدام به موقع و مناسب، سازمان به سمت فروپاشي حركت خواهد كرد.

وي همچنين بر سياست جمهوري اسلامي ايران با هدف گفت وگو و پيدا كردن راه حل مناسب جهت رفع اين مشكل تاكيد كرد.

طرح جديد تحريمي مجلس نمايندگان آمريكا عليه ايران

فارس : مجلس نمايندگان آمريكا طرحي را به تصويب رساند كه با متهم كردن ايران به بر هم زدن صلح در عراق خواستار تحريم اين كشور شده است. اين طرح كه «جلوگيري از بي ثبات سازي ايران در عراق» نام گرفته خواستار «اعمال تحريم عليه آن دسته از اشخاص ايراني است كه صلح يا ثبات عراق يا حكومت عراق را تهديد مي كنند.» مجلس نمايندگان آمريكا سه شنبه اين طرح را به تصويب رسانده است.

آدام كيزينجر، تهيه كننده اصلي طرح قبل از تصويب آن، در صحن مجلس نمايندگان گفت: «از زمان سرنگوني حكومت صدام، ايران به دنبال دستيابي به نفوذ در عراق، از طريق مانع تراشي در تلاش هاي آمريكا براي ايجاد ثبات در آن كشور و منطقه بوده است.» طرح «كيزينجر» رئيس جمهور آمريكا را موظف به معرفي تحريم عليه تمامي اشخاص خارجي مي كند كه طبق تشخيص او اقدامات آنها ثبات در عراق يا حكومت اين كشور را تهديد مي كند. اين مصوبه مجلس نمايندگان هنوز به قانون تبديل نشده است. براي تبديل شدن به قانون، ديگر شاخه قانون گذاري كنگره آمريكا، يعني مجلس سنا بايد طرح موازي آن را به تصويب برساند. در مرحله بعد، رئيس جمهور آمريكا بايد مصوبه كنگره را امضا كند.

اخبار ديپلماتيك


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رفتارهاي پر خطر و اعتياد
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است