|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبرقيمت خريد تضميني گندم به 1600 تومان افزايش يافت

دنياي اقتصاد : به درخواست وزير جهاد كشاورزي از رئيس جمهوري قيمت گندم افزايش يافت و به هر كيلوگرم 1600 تومان رسيد.

به گزارش وزارت جهاد كشاورزي، عبدالمهدي بخشنده معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به پيگيري هاي انجام شده توسط وزير جهاد كشاورزي و درخواست وي از حسن روحاني، گفت: خوشبختانه با موافقت رئيس جمهور و همراهي رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، براي حمايت از كشاورزان و توليدكنندگان گندم كه در سه سال اخير با تلاش گسترده خود كشور را در گندم خودكفا كرده اند، رئيس جمهور با خريد تضميني گندم با قيمت هر كيلوگرم 1600 تومان موافقت كرد. اين خبر درحالي اعلام شد كه پيش از اين، در اواخر آبان ماه شوراي اقتصاد با تاخير دوماهه، خريد تضميني گندم معمولي از كشاورزان در سال 1398 را براي هر كيلوگرم معادل 1470 تومان اعلام كرد كه تنها 170 تومان بيشتر از نرخ سال گذشته بود و نرخ خريد تضميني گندم دوروم نيز برابر با 1502 تومان تعيين شد. اما قيمت اعلام شده از سوي دولت، مورد رضايت كشاورزان نبود و اعتقاد بر اين بود كه نرخ اعلام شده تناسبي با افزايش هزينه هاي حوزه كشاورزي نداشته و توجيه اقتصادي كشت گندم را با ترديد مواجه مي كند.

جزئيات دور زدن تحريم ها براي سوخت هوايي

خبرگزاري فارس : رئيس سازمان هواپيمايي كشوري گفت: تاكنون هيچ پرواز بين المللي ما به دليل عدم ارائه سوخت به هواپيماهاي ايراني باطل نشده است. ممكن است در شرايطي مسيرها كمي تغيير كند و تاخيراتي در مدت زمان پرواز رخ دهد، اما پروازها همچنان برقرار است.

علي عابدزاده درباره بروز مشكل ارائه سوخت به هواپيماهاي ايراني در برخي فرودگاه هاي دنيا پس از تحريم هاي اخير و پيگيري سازمان هواپيمايي كشوري، توضيح داد: براساس كنوانسيون شيكاگو ما پيام خود را بر مبناي كنوانسيون به بسياري از كشورها اعلام و اشاره كرده ايم كه كنوانسيون براي اين ايجاد شده است كه بين ملت ها ارتباط دوستي و صلح برقرار شود؛ ما اعلام كرده ايم كاري كه آمريكايي ها انجام مي دهند، خلاف مقررات كنوانسيون شيكاگو و حقوق بشر است و اين را به همه كشورها اعلام كرديم و از آنها خواسته ايم در اين زمينه با آمريكا همكاري نكنند. وي افزود: اما با اين حال فشارهاي آمريكا و اقدامات يكجانبه آنها، برخي كشورها را براي ارائه سوخت به هواپيماهاي ايراني با محدوديت مواجه كرده است، برخي كشورها تابع اين تحريم هاي آمريكا هستند، اما برخي ديگر از كشورها هم به هواپيماهاي ما سوخت مي دهند. معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: با تجربه اي كه شركت هاي هواپيماي ايراني از تحريم هاي گذشته دارند و با توجه به نوع تايپ هواپيماهاي ما، شركت هاي هواپيمايي سال ها اين مشكل را مديريت كرده اند، چه بسا قبل از برجام هم ما اين شرايط را داشتيم و امروز هم مي توانيم اين مشكل را مديريت كنيم. رئيس سازمان هواپيمايي كشوري تاكيد كرد: تاكنون پروازي به دليل عدم ارائه سوخت به هواپيماهاي ايراني باطل نشده است، البته ممكن است در شرايطي مسيرها كمي تغيير كند و تاخيراتي در مدت زمان پرواز رخ دهد، اما پروازها برقرار است.

رشد 14 درصدي تامين كالاهاي اساسي

دنياي اقتصاد : معاون توسعه بازرگاني و صنايع وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: كالاهاي اساسي و ضروري مورد نياز مردم تامين شده و ارز 4200 توماني براي واردات آن تخصيص يافته است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت جهاد كشاورزي، علي اكبر مهرفرد گفت: در مجموع ميزان واردات كالاهاي اساسي و ارزي كه به آن اختصاص يافته بيشتر از مدت مشابه سال قبل است. وي ميزان افزايش تامين كالاهاي اساسي را نسبت به سال گذشته 13 تا 14 درصد عنوان كرد. مهرفرد اظهار كرد: بخشي از اين كالاها شامل نهاده ها همچون ذرت، جو و كنجاله سويا است كه به گوشت، مرغ و تخم مرغ تبديل مي شود و بخش ديگر كه مصرف مستقيم انساني دارد شامل برنج، گوشت قرمز، حبوبات و امثال آن است. وي با تاكيد بر اينكه در شرايط كنوني صادرات محصولات كشاورزي مديريت و كنترل مي شود، گفت: صادرات كالاهايي را كه با ارز 4200 توماني توليد مي شود، از طريق وضع عوارض كنترل مي كنيم يا جلوي آن را مي گيريم.

مهرفرد تصريح كرد: نهاده هايي مانند سموم، كود، داروهاي دامي و كالاهاي ضروري همچون برنج، روغن و گوشت در گروه يك كالاها قرار مي گيرند و ارز 4200 توماني براي واردات آن پرداخت مي شود. وي گفت: دام هايي كه در مناطق مرزي وارد و كشتار مي شوند و دام هاي مولد نژاد كه براي اصلاح نژاد بومي اجازه واردات مي گيرند در گروه كالاهاي يك قرار گرفته و مشمول ارز 4200 توماني مي شوند. كالاهايي كه جزو اقلام اساسي مردم نيستند مانند خط توليد صنايع تبديلي، اسب و برخي فرآورده هاي غذايي وارد سامانه ارز نيما مي شوند. وي به مشكلات انتقال ارز اشاره و اذعان كرد: درحال حاضر در زمينه سيستم هاي انتقال ارز با مسائلي روبه رو هستيم و با روش هاي مختلف ارز را انتقال مي دهيم و اميدواريم در آينده شرايط انتقال ارز بهبود يابد.

صالحي نيا مديرعامل سازمان صنايع كوچك شد

دنياي اقتصاد : با حكم وزير صنعت، معدن و تجارت، محسن صالحي نيا به سمت معاون وزير، رئيس هيات مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران منصوب شد.

به گزارش «شاتا» رضا رحماني در بخشي از اين حكم آورده است: اميد است در راستاي حفظ و اعتلاي ارزش هاي نظام جمهوري اسلامي ايران و سياست هاي دولت تدبير و اميد با بهره گيري حداكثري از ظرفيت هاي موجود و ايجاد زيرساخت هاي لازم نسبت به جلب مشاركت بخش خصوصي و حمايت از سرمايه گذاران به منظور تكميل طرح هاي نيمه تمام و راه اندازي مجدد ظرفيت هاي توليدي غيرفعال و توسعه صنايع كوچك و متوسط بر مبناي آمايش سرزميني اقدام كنيد. در بخش ديگري از حكم رحماني آمده است: همفكري و هماهنگي با تشكل هاي بخش خصوصي، رشد سرمايه گذاري داخلي و خارجي به ويژه مناطق كم برخوردار، تقويت صنايع صادرات گرا، ارتقاي همكاري با مراكز علمي و پژوهشي، انجام مكان يابي صحيح در احداث شهرك هاي جديد صنعتي و استفاده حداكثري از ظرفيت هاي بلااستفاده توليد در سطح كشور مورد انتظار است. صالحي نيا پيش از اين از سوي رحماني به سمت سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران منصوب شده بود.

تسهيل سرمايه گذاري تعاوني هاي خارجي در ايران

گروه بنگاه ها : اتاق تعاون ايران به عنوان عضو هيات عالي جذب سرمايه گذاري خارجي، آمادگي تسهيل و تسريع روند سرمايه گذاري تعاوني هاي كشورهاي مختلف در ايران را دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني اتاق تعاون ايران، بهمن عبداللهي رئيس اين اتاق، با اعلام اين مطلب در سيزدهمين اجلاس بين المللي تعاون در منطقه آسيا و اقيانوسيه كه براي اولين بار به ميزباني ايران برگزار شد، تصريح كرد: هدف از اين اجلاس، همكاري و تعامل هرچه بيشتر اعضاي تعاوني هاي كشورها براي يافتن راهكارهايي جهت تسهيل جريان اشتغال زايي، حمايت از فقرزدايي و ارتقاي جايگاه تعاوني ها، كمك به اقتصاد مقاوم، پويا و زنده از طريق مشاركت و همفكري است. بر همين اساس شعار اين دوره اجلاس «اقتصاد مقاوم تر و پايدارتر با كمك تعاوني ها» نام  گذاري شده است. وي ادامه داد: ايران به عنوان يكي از كشورهاي عضو اتحاديه بين المللي تعاون، بر مساله تعاون و ايجاد تعاوني هاي فعال در كشور اهتمام ورزيده و اين تلاش ها از سال 1935 ميلادي كه اولين تعاوني در ايران تاسيس شد تا به امروز كه 192 هزار تعاوني و 14 ميليون عضو در كشور به ثبت رسيده، ادامه دارد.

براساس اين گزارش، فرهاد دژپسند وزير اقتصاد در اين اجلاس بين المللي با اشاره به نقش و جايگاه تعاوني ها در سياست هاي اقتصادي به ويژه اقتصاد مقاومتي گفت: اتاق تعاون خود را مجهز به شركت هاي تعاوني سهامي عام و فراگير براي ورود به واگذاري شركت هاي دولتي كند. وي افزود: دنبال طراحي مدلي از تعاوني هاي سهامي عام هستيم تا بتوانيم با واگذاري شركت هاي دولتي به آنها سهم بخش تعاون و مردمي كردن اقتصاد را محقق كنيم. وزير امور اقتصادي و دارايي ادامه داد: قرار نيست دولت شركتي را واگذار كند، اما بعدا به دنبال حل مشكلات آن باشد. دژپسند با بيان اينكه سهامداران بايد به تناسب سهم حق راي داشته باشند عنوان كرد: با اين مدل بايد به سمتي برويم تا سهم 25درصدي تعاوني ها از اقتصاد محقق شود. به همين منظور بايد مدلي از تعاوني ها طراحي شود تا اين قالب را هرچه سريع تر به جريان بيندازيم.

برگزاري جشنواره انديشمندان و دانشمندان جوان

گروه بنگاه ها : دومين جشنواره انديشمندان و دانشمندان جوان در دانشگاه تهران برگزار شد. مديرعامل بنياد نيكوكاري جميلي در اين جشنواره با اشاره به اهميت پيوند علم و ثروت گفت: آشنايي جوانان با محيط كسب وكار لازمه كارآفريني است و پيوند علم و ثروت حلقه مفقوده زنجيره كارآفريني است.

ابراهيم جميلي افزود: بر آن هستيم تا با استفاده حداكثري از امكانات محدود جوانان را با محيط كارآفريني و بخش خصوصي آشنا كنيم. وي ادامه داد: در اين جشنواره به جوانان تمركز بر شكوفايي استعدادها و نظم براي مطالعه و بروز خلاقيت ها را آموزش مي دهيم. وي تصريح كرد: هدف سال آينده اين جشنواره برگزاري در سطح بين المللي است و با حضور ميهمانان خارجي برگزار مي شود. 570 ايده به دومين جشنواره انديشمندان و دانشمندان جوان رسيد و در دو مرحله مورد ارزيابي قرار گرفت. در مرحله اول، با ارزيابي علمي ايده ها، 45 ايده توانست به مرحله بعد راه پيدا كند. در مرحله دوم با ارزيابي داوران كسب و كار از اين ايده ها،10 ايده انتخاب شد و در مرحله نهايي با هم به رقابت پرداختند. از 10 ايده نهايي 6 ايده انتخاب شد كه دانشگاه تهران و بنياد جميلي از آنها حمايت مي كنند تا صاحبان آنها، ايده خود را تبديل به كسب وكار كنند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات نوين بانكي
متن مطالب شماره 2، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است