|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/11: فضاي مجلس پيش از استيضاح ظريف
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4485 11/9/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


فضاي مجلس پيش از استيضاح ظريف
«دنياي اقتصاد» گزارش مي دهد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

امروز موعد حضور محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس است تا به سوالات متقاضيان استيضاحش پاسخ دهد. طرح استيضاح ظريف در شرايطي مطرح شده كه به جز نمايندگان متقاضي استيضاح كه 24 نفر هستند، هنوز كسي در حمايت از اين طرح اعلام نظر نكرده است.

ديروز هم محمدرضا عارف رئيس فراكسيون اميد مجلس در يادداشتي كه به مناسبت روز مجلس منتشر كرد، مخالفت شديد خود را با طرح استيضاح ظريف اعلام و تاكيد كرد كه «در شرايط كنوني طرح استيضاح ظريف به هيچ وجه پسنديده نيست.» اما اين پايان انتقادها از طرح استيضاح وزير امور خارجه نيست؛ وزيري كه 29 مرداد سال گذشته با راي موافق 236 نماينده در مقابل 26 راي مخالف و 26 راي ممتنع براي دومين بار وزير امور خارجه دولت روحاني شد. در ادامه انتقادها از اين طرح استيضاح، محمود صادقي نيز آن را «انتقام گيري از برجام» معرفي و تاكيد كرد كه اين استيضاح براي استيضاح كنندگان بازي دوسر باخت است. از سوي ديگر عليرضا رحيمي، عضو كميسيون امنيت ملي و يكي از اعضاي هيات رئيسه مجلس هم اين «استيضاح» را «تكراري» و حاصل «موج سواري مخالفان» خوانده است. محمدرضا عارف در يادداشت خود با تاكيد بر اينكه وزير امور خارجه به فرموده رهبر معظم انقلاب، يك چهره انقلابي و مومن است، گفت: ظريف در مقطع فعلي با پشتوانه ملت ايران در برابر زياده خواهي هاي قدرت هاي بزرگ ايستادگي كرده و حضورش در راس دستگاه ديپلماسي كشور باعث عزت ايران در مجامع بين المللي شده است و طرح استيضاح ايشان در شرايط فعلي به هيچ وجه پسنديده نيست.محمود صادقي هم در گفت و گوي ديروز خود با «عصر ايران» گفت: اينكه آقاي ظريف در مورد موضوعي صحبت و عده اي در مجلس اين مساله را بهانه كنند كه وي را استيضاح كنند، بلاوجه است. اين عضو فراكسيون اميد با تاكيد بر اينكه ظريف نماد سياست خارجي ماست و پيش كشيدن استيضاحش تضعيف وزير خارجه ايران در برابر مخالفان كشور است، گفت: «هدف آقايان از طرح استيضاح ظريف انتقام گيري از برجام است.»

اين نماينده اصلاح طلب مجلس با تاكيد بر اين نكته كه نمايندگان مي توانند از اختيارات نمايندگي شان در هر زماني استفاده كنند و استيضاح جاي نگراني ندارد، گفت: البته آقاي ظريف مي تواند اين مساله را تبديل به يك فرصت و حقايقي را بيان كند. صادقي با بيان اينكه مجلس پشتيبان ظريف است، تاكيد كرد: آقاي ظريف در پاسخ به چند سوالي كه اين اواخر در مجلس از وي شد به خوبي پاسخ گفتند و اكثريت مجلس نيز با وي همراه بودند، قطعا اين بار نيز به خوبي از خودشان دفاع و اكثريت مجلس نيز از وي حمايت مي كنند. به گفته صادقي «اين استيضاح براي استيضاح كنندگان بازي دوسر باخت است.» در همين حال عليرضا رحيمي، عضو كميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به جلسه امروز اين كميسيون با حضور ظريف و متقاضيان استيضاح در يادداشتي كه در كانال تلگرامي خود منتشر كرد، با تاكيد بر اينكه در اين جلسه سوال هاي تكراري از ظريف در قالب استيضاح مطرح مي شود، به هر 11 محور اين طرح استيضاح پاسخ داد.  

پاسخ به سوالات تكراري

او با اشاره به نخستين محور اين استيضاح كه اصلي ترين محور آن نيز است، در پاسخ به چرايي «اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشويي به جمهوري اسلامي»، نوشت: «مخاطب پولشويي در سخنان ظريف نه نظام بود و نه مخالفان FATF  برخي به خود گرفته و برآشفته شده اند كه كدها بيشتر عيان نشود.» رحيمي محور دوم استيضاح يعني «بي توجهي به اقتصاد در ديپلماسي» را تكراري خواند و نوشت: «دو بار در مجلس دهم سال 96 و 97 و يكبار در مجلس نهم همين سوال عينا از آقاي ظريف به طور رسمي در كميسيون امنيت ملي مطرح شد، ازجمله توسط آقاي پورابراهيمي و چند نماينده ديگر. فعال كردن معاونت اقتصادي در وزارت خارجه با ايجاد تغييرات جديد ساختاري در تشكيلات وزارتخانه از اهم پاسخ ها به اين سوال بود.»  اين نماينده مجلس همچنين در پاسخ به محور چهارم درباره «استفاده از برخي سفيران ناكارآمد از باب نمونه سفير ايران در استراليا» نوشت: «يكبار در سال جاري همين سوال در كميسيون مطرح و به طور مصداقي سفيري را نام بردند كه ظريف به طور مبسوط و البته محرمانه توضيحات لازم را ارائه داد. اكنون مصداقي جديد طرح شده و فردا هم شايد مصداقي جديدتر در راه باشد.» رحيمي در پاسخ به محور پنجم استيضاح يعني «عدم انتخاب سفير براي برخي كشورهاي دوست مانند چين و هند»، تاكيد كرد: «حداقل دونوبت چنين سوالي در كميسيون مطرح شده در خصوص كشورهاي چين، هند و عمان. دكتر ظريف همه اقدامات و محدوديت ها و ملاحظات خود را براي انتخاب سفير در كشورهاي مهم به تفصيل بيان كرده است. برخي مطالب محرمانه در فرآيند انتخابش را هم گفت.»

او با اشاره به موضوع «دستگيري ديپلمات هاي ايراني در كشورهاي اروپايي به بهانه هاي واهي و عدم مقابله به مثل» كه ازجمله محورهاي اين استيضاح است، توضيح داد: جديدترين سوالي كه از ظريف در ماه گذشته در كميسيون مطرح شد موضوع دستگيري يكي از ديپلمات هاي ما در اروپا بود. وزير خارجه توضيحات مفصل و محرمانه اي را مطرح كرد و البته برخي گلايه هايش را هم از مداخلات كلي، به طور سربسته گفت. نكته جالب اينكه طراحان استيضاح انتظار مقابله به مثل و دستگيري ديپلماتي اروپايي در ايران از ظريف را دارند و مطرح كرده اند.» اين عضو هيات رئيسه مجلس با اشاره به يكي ديگر از محورهاي استيضاح مبني بر «به كارگيري افراد نامطمئن در مذاكرات حساس و مهم» نوشت: «حداقل دو مرتبه اين سوال به طور رسمي از ظريف در كميسيون و يك نوبت هم در صحن مطرح شده است. مركزيت مانور مخالفان ظريف هم حضور آقاي دري اصفهاني در مذاكرات بوده كه بارها آقاي ظريف گفته من شخص كاردان و مسلطي را انتخاب كرده ام و قبل از به كارگيري وي نيز استعلام كردم و پس از دريافت جواب مثبت از مراجع امنيتي از همكاري ايشان بهره گرفته ام.»

حمايت همه جانبه

حمايت از ظريف در برابر اين استيضاح تا امروز تنها به اصلاح طلبان مجلس محدود نشده است؛ اصلاح طلبان، برخي چهره هاي اصولگرا و حتي نمايندگان اصولگراي مجلس نيز به اين جرگه پيوستند. حجت الاسلام حسين ابراهيمي، عضو جامعه روحانيت ازجمله چهره هاي اصولگرايي است كه ديروز در گفت وگو با «انتخاب» تاكيد كرد: «زماني كه زمامدار وزارت خارجه محمد جواد ظريف است، اعتقاد به استيضاح ندارم.» او با تاكيد بر اين نكته كه «با طرح استيضاح، براي دشمنان خوراك تهيه مي شود»، از متقاضيان استيضاح خواست «مانع كار ظريف نشوند». ابراهيمي با بيان اينكه ظريف در حال حاضر وزنه سياست خارجه كشور را بر دوش مي كشد، گفت: وزير امور خارجه سعي دارد گسستگي هايي كه از قبل پيش آمده يا پيش آورده اند را جبران كند بنابراين نبايد با مسائلي مثل استيضاح مانع كار او شويم و بايد بگذاريم به كار خود ادامه دهد.

عزت الله يوسفيان ملا، نماينده اصولگراي مجلس هم در گفت و گو با «ايلنا» با تاكيد بر اينكه «ظريف صحبت نادرستي نكرد كه از وي آدرس مي خواهند» گفت: «مي توانم آدرس همه پولشويي ها را به نمايندگان بدهم؛ اسامي همه قاچاقچياني كه ميليارد ها پول كثيف در اين كشور مبادله مي كنند. كسي وجود دارد كه بگويد اين پول ها كثيف نيست؟» او همچنين تاكيد كرد كه در وضعيت فعلي كشور كسي نمي تواند جايگزين جواد ظريف شود. از ميان چهره هاي اصلاح طلب الهه كولايي، استاد دانشگاه نيز در گفت و گو با جماران، در واكنش به طرح استيضاح ظريف گفت: برخي به خوبي نشان دادند چه اندازه با شفافيت مخالفند. براي برخي گروه ها نه تنها منافع مردم و مصالح ملي موضوعيت ندارد، بلكه از هر ابزاري براي رسيدن به اهداف خود بهره مي گيرند كه يكي از آنها استيضاح است.»

فضاي مجلس پيش از استيضاح ظريف


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4485 به تاريخ 11/9/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري شناسي
متن مطالب شماره 10 (پياپي 204)، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است