|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: عقبگرد 4/ 0 درصدي شاخص سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
عقبگرد 4/ 0 درصدي شاخص سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران پس از چند روز تعادل نسبي ديروز مجددا تن به كاهش سه رقمي شاخص كل داد. در بازار ديروز شاخص كل به ميزان 681واحد (معادل 4/ 0 درصد) افت كرد و به رقم 166هزار و 235واحد رسيد. بازار ديروز، اما بازاري نيمه تمام در فرابورس بود. پس از عرضه صف خريد نماد تازه وارد ماديران و حجم زياد سهامداران اين نماد باعث بروز مشكل در هسته معاملات فرابورس شد كه اين مساله تا پايان بازار ديروز حل نشد و فرابورس ايران با حجم معاملات ناچيز 22ميليارد تومان به كار خود خاتمه داد. از اين رو بازار ديروز به طور كامل بيان كننده تحولات درون بازار نبود و بخشي از ضعف بازار ناشي از خرابي سيستم معاملات مي تواند ارزيابي شود. در همين حال تداوم كاهش نرخ دلار در برابر ريال موجب نگراني بازار در مورد وضعيت شركت هاي دلاري بازار شد. اين در حالي است كه قيمت ها در بازار جهاني به رغم ثبات ظاهري ناپايدار به نظر مي رسد. ديروز وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صنعت از خودروسازان برنامه جامعي خواسته است و بايد آنها به تعهدات خود براي خودروهاي پيش فروش شده عمل كنند.

به گزارش «ايرنا» رضا رحماني روز سه شنبه در حاشيه مراسم امضاي تفاهم نامه ايجاد اشتغال و توليد در جمع خبرنگاران افزود: برنامه ما اين است كه قيمت هايي كه در بازار تعيين شده را پايين بياوريم و اين مستلزم افزايش توليد است. وي ادامه داد: اكنون توليد دو خودروساز عمده به شدت پايين آ مده است و از اوايل امسال با افت توليد روبه رو شديم. برنامه ما اين است كه توليد را افزايش دهيم زيرا قيمت ارتباط مستقيم با توليد دارد؛ اگر طبق برنامه بتوانيم توليد را افزايش دهيم، عرضه زياد خواهد شد كه اگر تقاضا را پاسخگو باشد، قيمت پايين خواهد آمد.  در گروه شركت هاي واسطه گري مالي، شركت سرمايه گذاري خوارزمي پيشنهاد افزايش سرمايه 5 هزار ميليارد ريالي، معادل 40 درصد را به مجمع عمومي فوق العاده داد. شركت سرمايه گذاري خوارزمي اعلام كرده است برنامه افزايش سرمايه از مبلغ 12 هزار و 500 ميليارد ريال به 17 هزار و 500 ميليارد ريال دارد.

بر اساس اين گزارش، افزايش سرمايه «وخارزم» از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي، ساير اندوخته ها به منظور اصلاح ساختار مالي، جبران مخارج انجام شده بابت مشاركت در افزايش سرمايه شركت هاي سرمايه پذير كه در تاريخ 19 آذر 97 به تصويب هيات مديره رسيده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانوني ارسال شده، خواهد بود. بديهي است انجام افزايش سرمايه ياد شده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصويب مجمع عمومي فوق العاده است و در اين خصوص اطلاع رساني خواهد شد.در گروه شركت هاي لاستيكي، سخنگوي انجمن صنعت تاير ايران با بيان اينكه قيمت لاستيك راديال 20 درصد وتايرهاي نخي 32 درصد افزايش پيدا كرد، گفت: اعمال قيمت هاي جديد باعث شده تا فروش حواله اي لاستيك توقف كوتاهي داشته باشد.مصطفي تنها در گفت وگو با خبرگزاري تسنيم، با بيان اينكه اعمال قيمت هاي جديد باعث شده تا فروش حواله اي لاستيك توقف كوتاهي داشته باشد، افزود: در چند روز آينده ابلاغيه قيمت هاي جديد به شركت ها ارسال و فروش مجدد لاستيك انجام خواهد شد.وي تصريح كرد: با اعمال قيمت هاي جديد عرضه لاستيك از سوي كارخانه ها با سرعت بيشتري همراه و اين موضوع خود باعث كاهش قيمت لاستيك در بازار مي شود.

در گروه فلزي، مديرعامل ذوب آهن درباره تصميم «شستا» براي واگذاري سهام ذوب آهن گفت: با توجه به افزايش نرخ دلار، بهبود سهم اين شركت در صادرات و بهبود ارزش سهام آن در بورس كالا به نظر نمي رسد «شستا» تمايلي به واگذاري سهام داشته باشد، درهرصورت تصميم گيري درباره اين موضوع به عهده آنهاست. درباره اين موضوع بحث جدي انجام نشده چون به تازگي مجمع سالانه «ذوب» برگزار شده است. منصور يزدي زاده با تاكيد بر اينكه 40 ميليون نفر سهامدار شركت ذوب آهن هستند، افزود: در حال حاضر 55 درصد سهام شركت ذوب آهن متعلق به شستا است و اين شركت نيز جزو دارايي هاي شركت تامين اجتماعي است. ازاين رو بر مبناي آن مي توان استدلال كرد 40 ميليون نفر كه جزو تامين اجتماعي هستند، سهامدار ذوب آهن محسوب مي شوند. در گروه سيماني، سيمان ايلام مجوز افزايش سرمايه 172 درصدي از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها را دريافت كرد. به اين ترتيب، «سيلام» مي تواند سرمايه 2/ 41 ميليارد توماني خود را از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها با 9/ 70 ميليارد تومان افزايش به 1/ 121 ميليارد تومان برساند تا قادر به اصلاح ساختار مالي و خروج از شموليت ماده 141 قانون تجارت شود. سيمان ايلام علت ثبت ركورد جديد تعديل منفي را ناشي از عدم فروش زمين 5 ميليارد توماني در ايلام، ركود بازار فروش و افزايش تعرفه گمركي در صادرات محصولات به عراق و مشكلات متعدد به ويژه حمل و نقل، تناژ و مبلغ فروش اعلام كرده بود. در گروه غذايي، چند شركت لبني در شفاف سازي از دريافت اجازه افزايش قيمت خبر دادند. پگاه گلستان ديروز اعلام كرد با توجه به افزايش قيمت شير خام و ساير هزينه هاي توليدي و بر اساس مصوبه كارگروه تنظيم بازار و ابلاغيه شماره 97/ 11250 مورخ 18 آذر 97، انجمن صنايع لبني ايران ميانگين قيمت محصولات توليدي اين شركت 11 درصد افزايش يافته است. لازم به توضيح است تغيير قيمت محصولات پودري تابع عرضه و تقاضاست.

در گروه غذايي همچنين قند اصفهان اعلام كرد با عنايت به درخواست شهرداري اصفهان از اين شركت جهت واگذاري 169 هزار و 700 متر از زمين هاي (عمدتا كاربري كشاورزي) واقع در محل احداث پل غيرهمسطح مسير رينگ چهارم اصفهان و باتوجه به مذاكرات اوليه صورت گرفته مقرر شده است پيشنهاد شهرداري بابت ملك يا املاك معوض، مورد ارزيابي و سپس نسبت به معاوضه آن تصميم گيري لازم صورت پذيرد.  

در گروه معدني اعلام شد، بازارگرداني سهام شركت سنگ آهن گهر زمين در نماد معاملاتي «كگهر» از روز شنبه مورخ 24 آذر 97 با محدوديت دامنه نوسان روزانه قيمت تا سقف 10 درصد و با استفاده از روش بازارگرداني مبتني بر حراج در بازار دوم فرابورس ايران انجام مي شود. در گروه دارويي نيز چند شركت از فروش ساختمان خود خبر دادند. داروسازي هاي كاسپين و فارابي از جمله اين شركت ها بودند. داروسازي كاسپين اعلام كرد شركت سرمايه گذاري دارويي تامين (سهامي عام) در راستاي انتقال دفاتر مركزي به استان ها و محل استقرار كارخانه ها و نيز چابك و چالاك سازي مجموعه ها در نظر دارد املاك مازاد شركت هاي وابسته به خود را از طريق مزايده عمومي به فروش برساند از اين رو 6 دستگاه آپارتمان متعلق به شركت دارويي كاسپين تامين(سهامي عام) به مزايده گذاشته شد.در مجموع بازار ديروز بازاري منفي بود كه در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس به 339ميليارد تومان و در فرابورس به دليل خرابي سيستم معاملات تنها 22ميليارد تومان معامله صورت گرفت.

عقبگرد 4/ 0 درصدي شاخص سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي باليني ابن سينا
متن مطالب شماره 1 (پياپي 91)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است