|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: شوك «جليقه زردها» به گردشگري پاريس رسانه هاي بين المللي بررسي كردند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 17 (گردشگردي) > متن
 
 


شوك «جليقه زردها» به گردشگري پاريس رسانه هاي بين المللي بررسي كردند


نويسنده: نويد شكراللهي

به نظر مي رسد پاريس روي دور بدبياري افتاده است. اين روزها پايتخت فرانسه كه روزگاري عروس شهرهاي جهان و حاكم بلامنازع توريسم شهري در دنيا محسوب مي شد، صحنه يكي از كم سابقه ترين اعتراضات مردمي و خشم عمومي در هزاره كنوني است. معترضان كه به «جليقه زردها» شهرت پيدا كرده اند، شنبه ها را تبديل به قرار هفتگي خود براي اعلام مخالفت با دولت حاكم در فرانسه كرده اند و خواستار استعفاي امانوئل مكرون، رئيس جمهور اين كشور هستند؛ معترضاني كه نخست در اعتراض به طرح افزايش نرخ سوخت به خيابان ها آمدند، اما رفته رفته مطالباتشان گسترده تر شد و در مقابل، خشونت ها و درگيري ها شديد تر.

شدت اين درگيري ها و امنيتي شدن فضاي پاريس در هفته هاي اخير به ميزاني رسيد كه در شنبه اي كه گذشت، دولت بسياري از مهم ترين اماكن توريستي شهر همچون موزه لوور و برج ايفل را تعطيل كرد. سالن تئاتر و اپراي اصلي شهر اجراي برنامه هاي خود در اين روز را لغو كردند و خيابان لوكس شانزه ليزه كه يكي از هيجان انگيزترين نقاط شهر براي گردشگران پاريس است بدل به خط مقدم درگيري ها شده بود. به باور رسانه هاي محلي و غربي، تصاويري كه از اين تظاهرات ها به جهان مخابره مي شود و در معرض ديد عموم قرار مي گيرد، تاثيري جدي بر انگيزه سفر گردشگران به پاريس و فرانسه گذاشته است. بنابراين اين طور كه به نظر مي رسد، پاريس بار ديگر چنان شبيخون خورده كه قرار است وارد فصل سرد و راكد توريسم خود شود. به گزارش «تلگراف» وزير اقتصاد و دارايي فرانسه پس از اعتراضات روز شنبه و در بازديد از خسارات وارد شده به فروشگاه ها و مغازه هاي پاريس، اظهار كرد كه اگر وحدتي ملي شكل نگيرد و خشونت هاي ناشي از اعتراضات جليقه زردها و حواشي آن ادامه پيدا كند، گردشگري و كسب وكارهاي محلي در فرانسه آسيبي جدي خواهد ديد و رشد اقتصادي كشور با چالشي بحراني مواجه خواهد شد.

اشاره مستقيم اين مقام بلندپايه به گردشگري، نشان از اهميت اين حوزه در اقتصاد فرانسه و همچنين تاثيرپذيري بالاي آن از رخدادهاي اخير دارد. هرچند شرايط به گونه اي نبوده كه كشوري در جهان توصيه هاي سفر خود به فرانسه را تحت تاثير اعتراضات اخير تغيير بدهد يا رده امنيتي اين كشور تغيير كند، اما اعتراضات جليقه زردها چهره شهر را به شكل محسوسي براي گردشگران تغيير داده است. موزه لوور، موزه اورسي، اپراي پاريس، برج ايفل، سالن كمدي-فرانسز، تئاتر روند-پوئن، طاق پيروزي، پانتئون و موزه رودن از مهم ترين اماكن توريستي پاريس محسوب مي شوند و اينها تنها مواردي از فهرست بلندبالاي اماكني هستند كه در پي افزايش خشونت ها و براي جلوگيري از آسيب ديدن تعطيل شده اند. اين تعطيلي هاي غيرمترقبه، حتي براي يك روز، فرانسه را ميليون ها يورو متضرر مي كند و تمام اين مسائل در حالي رخ مي دهد كه رسانه هاي جهان مي نويسند گردشگران حاضر در پاريس، تنها بهت زده تماشاگر تحولات داخلي فرانسه شده اند و كيفيت سفرشان تحت تاثير قرار گرفته است. اما در چند سال اخير، گردشگري پاريس يك شوك عميق ديگر را نيز تجربه كرده است؛ حمله تروريستي داعش به پايتخت فرانسه كه روز 13 نوامبر سال 2015 به وقوع پيوست و بيش از 100 نفر را به كام مرگ فرو برد.

اين اتفاق موجب بروز افت چشمگيري در تعداد گردشگران ورودي به پاريس شد و به فاصله يك سال رقم 17 ميليوني تعداد گردشگران سالانه اين شهر به كمتر از 5/  15 ميليون نفر رسيد. تحولات كنوني پاريس و در مجموع فرانسه را نمي توان در ابعاد روزهاي ملتهب پس از حمله تروريستي سال 2015 دانست. پس از جمعه سياه نوامبر، دولت وضعيت فوق العاده اعلام كرد و حضور اين كشور در پيمان شنگن موقتا و به مدت چند روز معلق شد؛ تصميمي كه به موجب آن، دارندگان ويزاي حوزه شنگن كه مي توانستند با همان ويزا به چندين كشور اروپايي و از جمله فرانسه سفر كنند، پشت مرزهاي اين كشور ماندند. اما با اين حال، نكات مشتركي ميان اين دو نقطه عطف يافت مي شود كه هركدام علتي براي ركود گردشگري محسوب مي شوند. يكي از مهم ترين موارد، جو هراس انگيزي است كه پس از هر دو رويداد و در پي پوشش رسانه اي اتفاقات براي گردشگران شكل گرفته است. اين درحالي است كه يكي از بااهميت ترين فاكتورهاي گردشگري در پاريس و فرانسه، امنيت باثبات اين خطه در سال هاي اخير بوده كه با ايجاد حفره در آن، بسياري از گردشگراني كه اين شاخص از اولويت هاي سفرشان محسوب مي شود، مقاصد ديگري را جايگزين مي كنند. از طرفي زمان وقوع هر دو اتفاق نكته قابل توجهي است.

در كشورهاي اروپايي، ايام تعطيلات كريسمس و آغاز سال نوي ميلادي يكي از جدي ترين فصول اوج سفر محسوب مي شود و بسياري از نقاط گردشگري جهان بخش قابل توجهي از گردشگران و درآمد خود در حوزه توريسم را در اين ايام كسب مي كنند. اكنون اعتراضات و درگيري هاي پاريس، دقيقا همزمان با ايامي شده كه بخش قابل توجهي از گردشگران جهان براي انتخاب مقصد سفر خود در تعطيلات كريسمس تصميم مي گيرند. اين موضوع، مشابه آن چيزي است كه پس از حمله تروريستي به پاريس و در سال 2015 رخ داد. پايتخت فرانسه به فاصله اي كمتر از 2 ماه تا پايان سال ميلادي مورد هجوم داعش قرار گرفت و خلا امنيتي ايجاد شده، بسياري از گردشگران را از سفر به پاريس در كريسمس پيش رويشان منصرف كرد. كارشناسان چنين پيش بيني مي كنند هرچند اين بار روند ورودي گردشگر به فرانسه، با وجود درگيري ها و اعتراضاتي كه همچنان جريان دارند، چندان با شوك مواجه نشده است، اما در ميان مدت و بلندمدت و خصوصا در رزرو تور و برنامه ريزي براي سفرهاي آينده، اين كشور و به ويژه پايتخت آن از آنچه اين روزها در خيابان هاي پاريس مي گذرد، آسيب خواهد ديد. اين درحالي است كه پاريس به تازگي موفق شده بود اتفاقات سال 2015 را هضم كند و جاني دوباره به صنعت گردشگري خود ببخشد و حالا دوباره گردشگران خود را در حال از دست رفتن مي بيند. روندي كه در صورت استمرار، آينده مبهمي براي توريسم عروس شهرهاي جهان رقم خواهد زد كه ديگر هيچ شباهتي به سال هاي درخشان و طلايي گذشته اش ندارد.

شوك «جليقه زردها» به گردشگري پاريس رسانه هاي بين المللي بررسي كردند


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 17 (گردشگردي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از " نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است