|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: استقبال پالايشگران از خروج قطر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


استقبال پالايشگران از خروج قطر
خروج دوحه از اوپك، منافع تهران در بازار نفت را تهديد مي كند؟

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

حدود يك هفته از زماني كه مقامات قطري اعلام كردند « اين كشور به عضويت 58 ساله خود در سازمان كشورهاي صادركننده نفت از ابتداي سال جاري ميلادي پايان خواهد داد» مي گذرد. اين خبر بهت زيادي به همراه داشت و پس از آن تحليل هاي بسياري درخصوص چرايي اتخاذ چنين تصميمي از سوي يكي از قديمي ترين اعضاي اوپك مطرح شد. بسياري خروج دوحه از اوپك را به ضعف اوپك در كنترل بازار نفت ربط دادند و اعلام كردند از اين پس شاهد خروج تعداد بيشتري از اعضاي اين سازمان خواهيم بود. برخي نيز اعلام كردند كه تصميم دوحه سياسي و به دنبال تيره شدن روابط اين كشور با همسايگان عربي اش بوده است. با اين حال قطر وجود هرگونه انگيزه سياسي براي اتخاذ چنين تصميمي را رد مي كند و مي گويد: «اين تصميم كاملا استراتژيك و در راستاي افزايش تمركز بر منابع گازي و رشد توليد گاز بوده است.» با وجود متفاوت بودن دلايل، اما هيچ كدام ديگري را نقض نمي‎ كنند و تمام اين دلايل احتمالا همزمان پروژه خروج قطر از اوپك را كليد زده اند.

گذشته از چرايي اتخاذ چنين تصميمي از سوي دوحه، بايد ديد اين موضوع چه تاثيري بر منافع ايران خواهد داشت. ايران و قطر هر دو عضو اوپك هستند، اما مهم تر از آن اين دو كشور مرز مشترك آبي با هم داشته و در بزرگ ترين ميدان گازي جهان يعني پارس جنوبي با يكديگر شريكند. شايد افزايش تمركز اين كشور بر رشد توليد گاز از اين ميدان مشترك دليل خروج قطر از اوپك نباشد، اما به احتمال زياد خروج قطر به افزايش توليد گاز اين كشور منجر خواهد شد. اين موضوع دستمايه يكي از گزارش هاي خبري پايگاه خبري اس اند پي گلوبال پلاتس شده است. پلاتس بر اين باور است كه تصميم دوحه براي خروج از اوپك با استقبال پالايشگران آسيايي مواجه خواهد شد، زيرا در حالي كه آنها از خريد ميعانات گازي ايران به دليل تحريم ها منع شده اند، افزايش تمركز بر ذخاير گازي قطر به معناي افزايش عرضه ميعانات گازي اين كشور به بازار آسيا و جايگزيني آن با محصول مشابه ايراني خواهد بود.

جايگزيني ميعانات گازي ايران

به گزارش پلاتس، بسياري از پالايشگاه ها و شركت هاي پتروشيمي آسيا در حال حاضر در تقلاي يافتن راهي براي خريد ميعانات گازي هستند، چراكه با شروع تحريم هاي آمريكا عليه ايران از 5 نوامبر از خريد نفت و ميعانات گازي ايران منع شده اند و در عين حال قطر به عنوان تنها تامين كننده كنوني ميعانات گازي بازار روزانه 300 هزار بشكه از اين محصول براي فروش دارد.

اين در حالي است كه بسياري از منابع آسيايي گفته اند ميعانات گازي شيرين(DFC) و ميعانات گازي كم سولفور (LSC) قطر، در حال حاضر خوراك بسيار مهم و ناياب براي توليد برخي محصولات پتروشيمي و تركيبات بنزين است. بنابراين تصميم قطر براي خروج از اوپك با استقبال پالايشگران آسيايي مواجه شده، چراكه اين حركت مي تواند موجب افزايش تمركز دوحه روي توليد گاز و ميعانات گازي از ميدان الشاهين (نام قسمت قطري پارس جنوبي) شود.

موانع تحريمي دسترسي پالايشگاه هاي آسيايي به ميعانات گازي ايران موجب شده كه آنها به طور فزاينده اي به نفت سبك توليدي قطر وابسته شوند. كره جنوبي در حالي كه در ماه هاي اخير واردات ميعانات گازي از ايران را به شدت محدود كرده، واردات انواع ميعانات گازي (DFC و LSC) قطر را افزايش داده است. كره جنوبي سال ها واردكننده عمده ميعانات گازي ايران بوده اما اين كشور در ماه هاي اكتبر و سپتامبر خريد اين محصول از ايران را به صفر رساند. در مقابل اين كشور در ماه سپتامبر 81/ 7 ميليون بشكه و در ماه اكتبر 2/ 5 ميليون بشكه ميعانات از قطر وارد كرده كه به ترتيب 59درصد و 24درصد بيشتر از مدت مشابه سال پيش بوده است.

در جاي ديگر يك پالايشگاه چيني كه از سال 2015 به دنبال وقوع آتش سوزي تعطيل شده بود، قرار است اين هفته مجددا وارد مدار توليد شود. اين پالايشگاه سالانه 4ميليون تن ميعانات گازي مصرف مي كند و پيش از آتش سوزي نياز خود را از ايران تامين مي كرد. ممكن است اين پالايشگاه چيني اكنون براي تامين ميعانات گازي خود به قطر رو بياورد.

عقب ماندن ايران در پارس جنوبي؟

قطر سالانه 80 ميليون تن گاز مايع(LNG) و روزانه نزديك به يك ميليون بشكه ال پي جي و ميعانات گازي توليد مي كند. توليد نفت خام قطر نيز بيش از 600 هزار بشكه در روز است. قطر از سال 1961 به اوپك پيوسته بود اما به دليل توليد تنها 600 هزار بشكه نفت در روز سال ها به عنوان كوچك ترين عضو اين سازمان شناخته مي شد. با اين حال مجموع توليد مايعات نفتي اين كشور (ال‎پي جي، ميعانات گازي، نفت خام و...) بسيار بيشتر از اين مقدار و نزديك به 2 ميليون بشكه در روز است. علاوه بر اين دوحه در بازار گاز همواره حرف مهمي براي گفتن دارد. اين كشور سال ها بزرگ ترين صادركننده گاز مايع (LNG) جهان محسوب مي شده است، هرچند اين جايگاه در حال حاضر به دليل افزايش توليد ال ان جي در برخي ديگر از نقاط جهان از جمله استراليا و آمريكا در معرض تهديد قرار دارد. استراليا ماه گذشته بيشتر از قطر ال ان جي صادر كرد و توانست جايگاه بزرگ ترين صادركننده گاز مايع را از آن خود كند.

كسب جايگاه برتر در بازار گاز مايع تنها با برداشت از بزرگ ترين ميدان گازي جهان عملي شده است. اين ميدان گازي كه بين ايران و قطر مشترك است، در بخش ايراني پارس جنوبي و در بخش قطري الشاهين ناميده مي شود. قطر سال ها پيش از ايران برداشت از پارس جنوبي را آغاز كرده، اما در حال حاضر توليد روزانه دو كشور در يك سطح قرار دارد.  اين كشور همچنين بخش مهمي از نفت خود را نيز از لايه نفتي پارس جنوبي برداشت مي كند و چند سال پيش برداشت تجمعي يك ميليارد بشكه اي نفت از اين ميدان را جشن گرفت. در حالي كه ايران سال گذشته به توليد نفت از اين ميدان در سطح 15 هزار بشكه در روز دست يافته است.

اميد مي‎رفت با اجرايي شدن برجام، ايران گام هاي مهمي در برداشت گاز، ميعانات گازي و حتي نفت از لايه نفتي پارس جنوبي بردارد. در اين راستا، ايران بزرگ ترين قرارداد نفتي خود در دوران پسابرجام را با توتال فرانسه براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي به امضا رساند. همچنين قرار بود توتال از اين فاز نصب سكوهاي تقويت فشار در پارس جنوبي را آغاز كند، اقدامي كه در خليج فارس كاملا نو بود و مي توانست موجب كاهش عقب ماندگي ايران از قطر در اين ميدان گازي شود. حتي مذاكراتي براي توسعه لايه نفتي با شركت مرسك كه بعدا با توتال ادغام شد، انجام شده بود. با اين حال، بازگشت تحريم ها نه تنها به مسكوت ماندن مذاكرات منجر شد، بلكه خروج توتال از فاز 11 پارس جنوبي را نيز به همراه داشت.

بنابراين هرچند بسياري خروج قطر از اوپك را به تيرگي روابط دوحه و رياض مربوط مي دانند، اما در شرايط كنوني اين تصميم احتمالا تنگناهاي ايران را در ميدان گازي پارس جنوبي بيشتر خواهد كرد.

استقبال پالايشگران از خروج قطر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 516، هفته چهارم فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است