|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: ازجنگ اعصاب تا قوم گرايي روي آنتن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


ازجنگ اعصاب تا قوم گرايي روي آنتن
نقدي بر شيوه پخش مسابقات فوتبال از مراكز استان ها

نويسنده: رسول بهروش

اگرچه صداوسيما سازماني است كه كمتر با انعطاف پذيري و «خود انتقادي» شناخته مي شود، اما اين بار آش آنقدر شور شد كه صداي خود آشپز هم درآمد. دوشنبه شب عادل فردوسي پور با پرده ضخيمي از حجب و حيا و تعارف و رودربايستي و بعد از كلي مقدمه چيني دو دقيقه از آنتن برنامه نود را به انتقاد از كيفيت پخش مسابقات فوتبال از شهرستان ها اختصاص داد؛ آنچه تبلور نارضايتي شديد ميليون ها هوادار ليگ برتر در سراسر ايران بود. واقعيت آن است كه درحال حاضر كيفيت پخش اين گروه از مسابقات به هيچ وجه رضايت بخش نيست و به جاي اينكه حس لذت و سرگرمي به مخاطب بدهد، يك جنگ اعصاب تمام عيار عليه او راه مي اندازد. البته در اين مورد تا كنون مطالب انتقادي بسيار زيادي در سطح رسانه هاي رسمي و شبكه هاي اجتماعي منتشر شده، اما طبق معمول گوش كسي در جام جم بدهكار نبوده و مسوولان رده هاي مختلف سازمان براي بهبود فضا در اين زمينه پا پيش نگذاشته اند. حالا اما جاي اميدواري وجود دارد كه طرح مساله در يكي از مهم ترين برنامه هاي خود سازمان، ورق را برگرداند و باعث شود مديران صداوسيما تكاني به خودشان بدهند. به طور كلي كاستي هاي مربوط به پخش مسابقات از مراكز استان ها به چند دسته تقسيم مي شود؛ بخشي مربوط به امكانات فني و كارگرداني تلويزيوني است و بخش ديگر و مهم تر به آفت گزارش هاي يك طرفه و جانبدارانه مربوط مي شود.

پرنده هاي ضداعصاب

همه جاي دنيا ارتقاي امكانات سخت افزاري منجر به بهبود كيفيت و افزايش حس لذت مي شود، اما در ايران ممكن است دقيقا اتفاقي معكوس رخ بدهد! تا يك دهه پيش، قبل از آنكه به بهانه بازي دوستانه ايران و آلمان و به همت شبكه تلويزيونيZDF اتاق مخصوص گزارشگر تلويزيوني در ورزشگاه آزادي ساخته شود، كسي كه مسووليت گزارش را بر عهده داشت در فضاي باز مي نشست و در نتيجه مردم هم گزارش را همراه با صداي كاملا طبيعي ورزشگاه مي شنيدند. اين درست كه گاهي الفاظ ناشايست و شعارهاي ركيك هم روي آنتن مي رفت، اما حداقل كنترل آمبيانس ورزشگاه مثل اسباب بازي در اختيار كارمندان تلويزيون قرار نمي گرفت تا هر زمان كه دل شان خواست صدا را باز كنند يا ببندند. عجيب اينكه در اين مورد هيچ مبناي مشخص و وحدت رويه اي هم وجود ندارد و ظاهرا فقط براساس سلايق فردي رفتار مي شود. گاهي مخاطب مجبور است بازي 70 هزار نفري را با صداي بسته شبيه يك تله تئاتر تماشا كند و گاهي صداي هزار نفر تماشاچي را آنقدر بالا مي برند كه عنقريب است صداي پچ پچ كردن آنها هم به گوش برسد. مساله تعدد دوربين ها هم همين است.

زماني مهم ترين مسابقات فوتبال در ايران با يك يا دو دوربين فيلمبرداري مي شد. در نتيجه ما عمدتا جريان زنده بازي را بدون حاشيه هاي كاذب مي ديديم و عوامل سيما هم نهايت دقت را به كار مي بستند تا دوربين از هيچ صحنه اي جا نماند. امروز اما افزايش تعداد دوربين ها باعث شده كارگردان تلويزيوني براي نشان دادن امكاناتش، مدام روي زاويه هاي پرت و غيرضروري سوييچ كند و آنقدر تصاوير زنده و آهسته به درد نخور پخش كند كه جان بيننده بالا بيايد. در بازي اخير سپيدرود و استقلال در رشت، دو گل تيم ميهمان به خاطر پخش تصاوير آهسته بدهنگام از آنتن زنده جا ماند كه يك شاهكار تمام عيار است. بد نيست بدانيد اواخر دهه هفتاد با سختگيري هايي كه مديران آن زمان شبكه سه داشتند، كارگردان تلويزيوني بازي پرسپوليس و پاس تهران به خاطر جا ماندن تنها دوربين ورزشگاه از گل پرسپوليس، موقتا از شغلش اخراج شد.

امروز اما نه از سختگيري خبري هست و نه از كلاس هاي آموزشي و توصيه هاي تخصصي. همه اينها را البته شايد بتوان تحمل كرد، اما حكايت «هلي شات» يا دوربين هاي پرنده واقعا وحشتناك است. با رواج يافتن استفاده از اين دوربين هاي ارزان قيمت در ورزشگاه ها، مدت ها است كه هر دفعه استاديوم پر مي شود كارگردان تلويزيوني ده ها بار تصاوير هوايي هلي شات را به خورد مخاطب مي دهد و آقاي گزارشگر هم هر دفعه خودش را موظف مي كند ضمن تشكر از همكارانش يادآوري كند كه داريم «نمايي زيبا» از ورزشگاه را مي بينيم! هرچند افراط بيش از حد در اين مورد در بازي اخير سپاهان و پرسپوليس كه باعث شد حتي صحنه اخراج استنلي كي روش و كمال كاميابي نيا هم روي آنتن نرود، ظاهرا باعث شده مسوولان سازمان ليگ ديگر اجازه به كار گرفته شدن هلي شات را در استاديوم هاي ليگ برتري ندهند.

وقتي عادل هم اشتباه كرد

بخش دوم اما مربوط به يك قصه پرغصه است كه مكررا گفته شده، اما هيچ گاه موثر نيفتاده است. متاسفانه بسياري از گزارشگران مراكز استان ها هنگام گزارش بازي عملكردي كاملا سوگيرانه و يك طرفه به سود نماينده شهرشان دارند. برخي از آنها طوري حرف مي زنند كه انگار دارند جنگ ارتش ايران با يك دشمن خبيث خارجي را روايت مي كنند! نقض آشكار واقعيات، اظهارنظرهاي ناشيانه در مورد تصميمات داوري و تحقير تيم مقابل جزو آفت هاي اين مدل گزارشگري است كه هميشه با اعتراضات وسيع مواجه شده، اما مسوولان سازمان قدمي براي اصلاح آن بر نداشته اند. اين درحالي است كه با قاطعيت مي توان گفت اين قبيل گزارش هاي يك جانبه تاثير زيادي در افزايش قوم گرايي، تشديد كدورت و بدبيني، تحريك احساسات تلافي جويانه و نهايتا تفرقه و گسست اجتماعي در كشور دارد. معضل مزبور مخصوصا هنگامي كه پرسپوليس و استقلال به شهرستان ها سفر مي كنند و مسابقه پخش سراسري دارد بسيار بيشتر به چشم مي آيد و مورد نقد قرار مي گيرد.

جالب اينكه عادل فردوسي پور دوشنبه شب هنگام بحث در اين مورد، ارائه گزارش هاي جانبدارانه را فقط هنگام پخش سراسري مسابقات زيرسوال برد و گفت اين كار هنگام پخش محدود استاني ايرادي ندارد. عادل اما در اين مورد دچار اشتباه خطرناكي شده و توصيه غلطي داشته است. يادمان باشد مثلا وقتي سپاهان ميزبان تراكتور است، صوت و تصوير شبكه استاني اصفهان روي آنتن شبكه سهند هم مي رود و باز هم عملكرد يك طرفه گزارشگر مي تواند هواداران تيم مقابل را به شدت خشمگين و دل چركين كند. به طور كلي آيا بهتر نيست ما همه گزارشگران را حتي اگر فوتبال را فقط براي يك نفر گزارش مي كنند، تشويق به رفتار عادلانه كنيم؟ شايد به اين ترتيب تلويزيون توانست گامي هرچند كوچك در مسير پر شدن حفره انصاف گرايي در جامعه ايراني بردارد. واقعا وقتي تيم شهرمان خوب نيست، چرا بايد قلب واقعيت كنيم و اين موضوع را در هر مقياسي بدون اشكال بدانيم؟

ازجنگ اعصاب تا قوم گرايي روي آنتن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " رسول بهروش"

  پنج شنبه و جمعه ضداقتصادي! / سه برش از تراز مالي منفي فوتبال ايران
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 22/5/97
مشاهده متن    
  خودسر هاي فوتبال / آسيب شناسي عملكرد بوقچي ها در ورزشگاه هاي كشور
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  پرسپوليس گودرزي، استقلال سلطاني فر! / باشگاهداري؛ بازي دو سر باخت دولت
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 10/5/97
مشاهده متن    
  آيا پولكي تر شده ايم؟ / وقتي حتي هواداران فوتبال هم «وفاداري» را تاييد نمي كنند
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
  كارنامه «۲۰۱۸» / نگاه انتقادي به ويژه برنامه تلويزيون براي جام جهاني
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 24/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 3 (پياپي 117)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است