|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: پاسخ سردار حاجي زاده به آمريكايي ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


پاسخ سردار حاجي زاده به آمريكايي ها
همزمان با تاييد خبر تست موشكي صورت گرفت

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

چند روز پس از نشست بي نتيجه شوراي امنيت درباره آزمايش موشكي ايران، فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با تاييد خبر تست موشكي اخير گفت واكنش آمريكايي ها نشان مي دهد كه اين تست براي آنها بسيار مهم بود كه فريادشان درآمد. سردار اميرعلي حاجي زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در گفت وگو با خبرگزاري فارس با تاييد خبر تست موشك بالستيك اخير اظهار كرد: ما تست هاي موشكي مان را انجام مي دهيم و اين كار اخير هم تست مهمي بود.

سردار حاجي زاده درخصوص واكنش آمريكايي ها به اين تست كه از سوي مايك پمپئو وزيرخارجه اين كشور هم اعلام شد، گفت: اين واكنش ها نشان مي دهد كه اين موضوع براي آنها بسيار مهم بوده كه فريادشان درآمده است. او با بيان اينكه بيش از 40 تا 50 تست در سال انجام مي دهيم، تاكيد كرد: اينكه آمريكايي ها نسبت به برخي از اين آزمايش ها واكنش نشان مي دهند نشان دهنده فشار به آنهاست. سردار حاجي زاده البته به اسم اين موشك اشاره اي نكرد.

دهم آذرماه، وزير امورخارجه آمريكا در صفحه توييتر خود نوشت: «ايران به تازگي يك موشك ميانبرد بالستيك آزمايش كرده كه قادر است كلاهك هاي متعددي حمل كند.» او مدعي شد كه اين آزمايش، قطعنامه 2231 شوراي امنيت را نقض مي كند. يك روز پس از ادعاي پمپئو، سردار ابوالفضل شكارچي سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح در اين باره اظهار كرد: تست موشك ها و توان دفاعي جمهوري اسلامي براي دفاع و در راستاي بازدارندگي است و اين كار ادامه پيدا خواهد كرد يعني هم تست و هم توسعه موشكي را ادامه خواهيم داد. او تصريح كرد: اين موضوع خارج از چارچوب مذاكرات است و به امنيت ملي ما مرتبط است، بنابراين در اين رابطه از هيچ كشوري اجازه نخواهيم گرفت.

محمدجواد ظريف وزير امورخارجه ايران نيز در مورد اظهارات اخير آمريكايي ها پيرامون برنامه موشكي ايران گفت: آمريكايي ها در دولت گذشته و فعلي اعتراف كردند كه نه برجام و نه قطعنامه 2231، فعاليت ايران را در زمينه موشكي ممنوع نمي كند و هم خانم وندي شرمن در جلسه سناي آمريكا در مذاكرات اين حرف را زد هم آقاي برايان هوك دو ماه پيش اين مطلب را گفت. موشك هاي جمهوري اسلامي با توجه به اينكه نقطه زن هستند فقط براي سلاح متعارف طراحي شده است. ظريف تاكيد كرد: با توجه به اينكه آمريكا ناقض برجام و قطعنامه شوراي امنيت است ناچار است براي خود پوششي دست و پا كند. اما همان طور كه ديديم شوراي امنيت حاضر نشد اين ادعاي بيجا را بررسي كند.

نشست بي نتيجه شوراي امنيت

در همين خصوص جلسه شوراي امنيت سازمان ملل براي بحث درباره آزمايش موشك هاي بالستيك ايران كه روز سه شنبه (13 آذر) پشت درهاي بسته برگزار شد، بدون صدور بيانيه مشترك پايان يافت. در اين جلسه كه به درخواست فرانسه و بريتانيا برگزار شد، نمايندگان اين دو كشور و آمريكا از آزمايش موشكي اخير ايران انتقاد كردند، اما نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل در بيانيه اي تاكيد كرد كه همه فعاليت هاي مرتبط با موشك بالستيك ايران كاملا در انطباق با قطعنامه 2231 شوراي امنيت است آن هم در شرايطي كه آمريكا اين قطعنامه را به صورت كامل نقض كرده است.  همچنين نيكي هيلي نماينده آمريكا در سازمان ملل در اين نشست مدعي شد كه آزمايش يك موشك بالستيك از سوي ايران خطرناك و نگران كننده بود، اما عجيب نبود. جامعه جهاني نمي تواند هر بار كه ايران قطعنامه هاي سازمان ملل را با بي پروايي زير پا مي گذارد، اين رفتار را ناديده بگيرد. دفتر نمايندگي ايران در سازمان ملل نيز در بيانيه اي آمريكا را به ايجاد سردرگمي در مورد عبارت بندي قطعنامه 2231 متهم كرد و گفت فعاليت هاي موشكي اش مشروع و قانوني است. نمايندگي ايران در سازمان ملل همچنين تاكيد كرد: «اين آمريكا است كه صددرصد ناقض همين قطعنامه به شمار مي آيد چون به طور غيرقانوني از آن خارج شده است.»

ابهام آمريكا در قطعنامه 2231

همزمان ايران در بيانيه اي اعلام كرد كه «معرفي برنامه موشكي ايران به عنوان اقدامي ناسازگار با قطعنامه مذكور يا تهديدي منطقه اي، يك سياست فريبكارانه و خصمانه از طرف آمريكا است.» همچنين در اين بيانيه با اشاره به اينكه آمريكا به رغم معرفي خود به عنوان يك كشور قانون مدار و حافظ حاكميت قانون در سطح بين المللي، به صورت تناقض آميزي «دكترين خروج از سازمان ها و موافقت نامه هاي بين المللي» را در پيش گرفته، تاكيد شده است كه خروج غيرقانوني آن از برجام كه توسط قطعنامه 2231 تاييد شده است، فقط يك نمونه است.

در بيانيه مذكور آمده است: «آمريكا تلاش دارد با ارائه اطلاعات ساختگي و مخدوش و نيز استناد به معيارهاي نامرتبط، نوعي ابهام و آشفتگي در تفسير مفاد مربوطه قطعنامه 2231 ايجاد و از آن عليه ايران سوءاستفاده كند.» در ادامه تاكيد شده كه ايران هرگونه تفسير خودسرانه مفاد قطعنامه 2231 را كه در آن از ايران خواسته شده است صرفا از انجام هرگونه فعاليت موشك بالستيك «طراحي شده براي حمل كلاهك هسته اي» خودداري كند، قاطعانه رد مي كند. همچنين بار ديگر در اين بيانيه تاكيد شده كه برنامه موشكي ايران انحصارا براي حمل كلاهك هاي متعارف طراحي شده و در نتيجه هيچ يك از موشك هاي بالستيك آن براي حمل كلاهك هسته اي طراحي نشده اند. در نهايت نيز به آمريكا توصيه شده است به جاي ايراد اتهامات بي پايه به ايران مبني بر انجام اقدامات ناسازگار با قطعنامه 2231، به اجراي همين قطعنامه تن در دهد.

استيصال اروپا

از ديگر سو خبرگزاري رويترز به نقل از ديپلمات هاي اروپايي در رابطه با مواضع تهران و تحولات اخير گزارش داد: «با وجود گذشت بيش از يك سال از مذاكرات اتحاديه اروپا با ايران، موضع تهران درخصوص برنامه موشكي اش محكم و استوار بوده و اين موضوع، مقامات را مستاصل كرده است.» به گزارش «ايسنا» برنامه موشكي ايران در هفته جاري پس از آنكه مايك پمپئو وزير امورخارجه آمريكا مدعي شد تهران به تازگي يك موشك بالستيك ميانبرد آزمايش كرده است، در كانون توجهات قرار گرفت. اكنون آمريكا درحال فشار آوردن بر اتحاديه اروپا است تا اعمال تحريم هاي اقتصادي عليه ايران را به دليل برنامه موشكي اين كشور مورد بررسي قرار دهد. انگليس و فرانسه نسبت به آزمايش موشكي نسبت داده شده به ايران ابراز نگراني كردند و آن را بي ثبات كننده خواندند، اما اتحاديه اروپا روي حفظ توافق هسته اي 2015 متمركز است كه آن را يكي از بزرگ ترين دستاوردهاي خود در عرصه سياست خارجي طي دهه هاي اخير مي داند. برايان هوك، رئيس گروه اقدام ايران در وزارت امورخارجه آمريكا پس از ديدار با قدرت هاي اروپايي در حاشيه نشست ناتو در بروكسل به رويترز گفت: ما خواهان آن هستيم كه اتحاديه اروپا تحريم هايي وضع كند كه افراد و سازمان هايي را كه با توسعه و آزمايش موشك هاي ايران همكاري دارند، هدف قرار دهد. به گزارش رويترز، اسناد محرمانه نشان مي دهد كه انگليس، فرانسه و آلمان در ماه مارس پيشنهاد وضع تحريم هاي جديد عليه ايران به دليل برنامه موشكي اش را ارائه دادند، اما اين كار با مخالفت اعضاي ديگر اتحاديه اروپا ازجمله ايتاليا كه خواهان افزايش روابط تجاري با جمهوري اسلامي هستند، مواجه شده بود.

پاسخ سردار حاجي زاده به آمريكايي ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است