|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: تعيين تكليف تعرفه برق پرمصرف ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
تعيين تكليف تعرفه برق پرمصرف ها


نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

برآورد تراز توليد و مصرف برق در كشور نشان مي دهد تابستان سال آينده، توليد برق 8 هزار مگاوات نسبت به مصرف كسري خواهد داشت كه اين كسري قرار است با احداث نيروگاه هاي حرارتي، برقابي و تجديدپذير و همچنين مديريت مصرف جبران شود. ارزيابي ها حاكي از آن است كه قدرت عملي قابل اتكاي توليد برق در كشور، تا پايان مردادماه امسال 53 هزار و 425 مگاوات خواهد بود كه با توجه به 61 هزار و 393 مگاوات برآورد بار مصرفي در تابستان 98، تراز توليد و مصرف برق در اوج مصرف سال آينده به حدود 8 هزار مگاوات (7 هزار و 968 مگاوات) خواهد رسيد.

در اين ميان متوليان وزارت نيرو براي تراز كردن توليد و مصرف برق در تابستان 98، افزايش توليد برق در نيروگاه هاي حرارتي، تجديدپذير، برقابي و همچنين مديريت مصرف را در نظر گرفته اند؛ بر اين اساس قرار است تا تابستان 98، 5 هزار و 223 مگاوات به ظرفيت نيروگاه هاي حرارتي، 598 مگاوات به ظرفيت نيروگاه هاي تجديدپذير و 150 مگاوات به نيروگاه هاي برقابي اضافه شود و علاوه بر اين، 3 هزار مگاوات نيز از طريق مديريت مصرف اعمال شود. حال اين سوال مطرح است كه در بخش مديريت مصرف چه برنامه هايي در دستوركار تصميم سازان نيروي كشور قرار دارد؟ در همين راستا روز گذشته مديرعامل شركت توانير در «همايش تخصصي راهكارهاي هوشمندسازي در مصرف انرژي» از روشن شدن سرنوشت افزايش تعرفه برق مشتركان پرمصرف خبر داد. به گفته محمدحسن متولي زاده پيشنهاد افزايش تعرفه براي پرمصرف ها تعيين تكليف شده است و به احتمال زياد تا پايان آذر نتيجه قطعي آن اعلام خواهد شد. وي در ادامه اظهار كرد: 70 درصد مردم به دليل آنكه ميزان مصرف معمولي دارند مشمول اين طرح نخواهند شد و هيچ افزايش قيمتي را تجربه نخواهند كرد. به گفته متولي زاده هدف از اين افزايش تعرفه، ايجاد درآمد نيست، بلكه بيشتر براي آن است كه به كاربران پرمصرف يادآوري شود تا نسبت به مديريت مصرف اقدام كنند. وي خاطرنشان كرد: پرمصرف ها تعداد كمي هستند و به سادگي مي توانند نسبت به كاهش مصرف خود اقدام كنند.

مديرعامل توانير همچنين از طراحي برنامه هايي براي كاهش 3 هزارمگاواتي در مصرف برق پيك (اوج مصرف) سال آينده خبر داد و نخستين گام را اختصاص تعرفه بالاتر براي پرمصرف ها برشمرد و گفت: در برنامه هاي مديريت مصرف برق، از شركت هاي دانش بنيان دعوت شده كه با طراحي نرم افزارهاي كاربردي تلفن همراه، به كاهش بار كمك كنند و از مشوق هاي مديريت مصرف برخوردار شوند. وي طراحي اين نرم افزارهاي موبايلي را در راستاي برقراري ارتباط دوسويه با مردم برشمرد و يادآورشد: پيشتر، اين ارتباط دوسويه بين صنعت برق با صنايع و كشاورزي برقرار شده بود.

مديرعامل شركت توانير در ادامه درباره تبادل برق با كشورهاي همسايه گفت: اكنون ايران با همه كشورهاي همسايه تبادل الكتريكي دارد؛ به برخي از كشورها برق صادر مي كند، از برخي ديگر برق وارد مي كند و براي برخي نيز ترانزيت مي كند. وي درباره اتصال برق به كشورهاي همسايه، گفت: به دليل اختلاف افق و اختلاف دما بين كشورهاي همسايه، ارتباطات الكتريكي مي تواند نياز كشورها را تامين و عرضه برق مازاد را تسهيل كند. متولي زاده اظهار كرد: در سال هاي اخير ايران حجم زيادي از نياز برقي عراق را تامين كرده و اميدواريم اين مبادلات ادامه داشته باشد. مدير عامل توانير با تاكيد بر اينكه در انتقال برق، نمي توان كشوري را به سرعت جايگزين كشوري ديگر كرد، گفت: بنابر اين، جايگزيني كشوري ديگر به جاي ايران در كوتاه مدت ميسر نيست. وي صادرات برق به كشور عراق را حدود يك هزار و 400 مگاوات عنوان كرد و گفت: بخشي از وجه پول برق صادر شده به عراق دريافت شده است و پيگيري براي دريافت مابقي مطالبات ادامه دارد. متولي زاده همچنين عنوان كرد: به رغم توانايي هاي خوب در توليد برق، در اقتصاد برق وضعيت كشورمان بسيار نامطلوب است و قيمت برق حتي با كشورهايي مانند افغانستان و تركيه نيز اختلاف دارد. مديرعامل توانير افزود: هنوز نتوانسته ايم به دليل اين اختلاف قيمتي مدل اقتصادي درستي براي صنعت برق داشته باشيم. به گفته وي، اكنون صنعت برق با دو تصميم مواجه است؛ يا بايد نسبت به مديريت مصرف بار با كمك مردم اقدام كند يا نسبت به سرمايه گذاري هاي جديد تلاش كند كه هزينه اين سرمايه گذاري ها از جيب مردم تامين مي شود. متولي زاده ادامه داد: بهترين كار اين است كه بدون كاهش سطح رفاه مردم و فقط با اعمال يكسري روش هاي ساده، نسبت به مديريت مصرف اقدام كنيم.

افق سرمايه گذاري برق

به اعتقاد مديرعامل شركت توانير درصورت رشد 7 درصدي سالانه مصرف برق، برنامه ريزي شده تا طي 10 سال آينده حجم تاسيسات برق كشور دو برابر شود كه در اين راستا بايد بيش از 600 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري جديد صورت بگيرد. وي با بيان اينكه براي تامين برق منطقه بايد سرمايه گذاري زيادي صورت بگيرد، گفت: در سال گذشته مجموع انرژي برنامه ريزي شده از نيروگاه برق آبي بالغ بر 115000 مگاوات ساعت بوده است و در سال جاري براي تداوم انرژي با اقدامات مديريت مصرف، ميزان دريافت انرژي از واحدهاي برق آبي 50 درصد كاهش يافت و ميزان خاموشي از نظر انرژي اعمال شده كمتر از 3 درصد است. متولي زاده اصلاح الگوي مصرف و تعرفه برق را از راهكارهاي عملياتي براي كاهش مصرف برق دانست و افزود: با توزيع 100 ميليون لامپ كم مصرف، يارانه اي حدود 27 هزار مگاوات پيك مصرف كاهش يافت. به گفته وي، براساس گزارش مركز پژوهش مجلس، 850 هزار كولر گازي جديد وارد ايران شده كه حدود 70درصد آن از طريق قاچاق و غيراستاندارد بوده است. متولي زاده، كاهش تلفات برق، ارائه طرح تشويقي براي چاه هاي كشاورزي، صنعتي و طرح تغيير ساعات كاري ادارات را از جمله اقدامات انجام شده عنوان و اظهار كرد: با اين روش، شاهد 40 درصد كاهش تلفات برق در ايران بوده ايم، به گونه اي كه مي توان گفت تقريبا به استانداردهاي جهاني نزديك شده ايم. همچنين از ساخت 2500 مگاوات نيروگاه جديد جلوگيري به عمل آمده است و با اين كار حدود 10 هزار ميليارد تومان به اقتصاد ايران كمك كرديم. وي تصريح كرد: توسعه كسب وكارهاي نوين، براي مديريت مصرف برق به ويژه در ساعات اوج بار تابستان، سرمايه گذاري در طرح فهام و كنتورهاي هوشمند، استفاده از زيرساخت شبكه برق براي توسعه شبكه هاي ارتباطي و ارتقاي سطح خدمات به مشتركان و كاهش هزينه ها با استفاده از فناوري هاي نوين از جمله راهكارهاي توسعه صنعت برق است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

تعيين تكليف تعرفه برق پرمصرف ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است