|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرجزئيات تجارت فرش در چهار دهه اخير

دنياي اقتصاد : صادرات فرش ايراني در چهار دهه اخير با فراز و نشيب هاي بسياري همراه بوده است؛ به گونه اي كه مجموع ارزش صادرات اين كالا از حدود 100 ميليون دلار در سال هاي 1357 تا 1382، تحت تاثير برخي مسائل اقتصادي تا 20 برابر رشد كرده و به بالاي 1/ 2 ميليارد دلار رسيده است. بازخواني سياست گذاري ها و تحولات اقتصادي دوره هاي مختلف نشان مي دهد «كاهش ارزش پول ملي»، «افزايش تسهيلات صادراتي» و «لغو پيمان سپاري ارزي» در اوايل دهه 70 بيشترين اثر مثبت را بر صادرات فرش داشته اما ارزيابي ها حاكي از آن است كه با بازگشت دوباره پيمان سپاري ارزي در سال 1373 دوباره صادرات فرش ايران با محدوديت ها مواجه شده است.

اين در حالي است كه در سال 1394 با اجرايي شدن برجام و رفع بخشي از تحريم هاي اقتصادي عليه ايران، دوباره صادرات فرش توسط بخش خصوصي بهبود يافت و از 290 ميليون دلار در سال 1394 به 426 ميليون دلار در سال 1396 رسيد. البته تحليلگران اقتصادي بر اين باورند با توجه به تجارب دوره هاي قبل، به نظر مي رسد با اعمال مجدد تحريم هاي يك جانبه آمريكا در سال جاري و همچنين الزامي شدن پيمان سپاري ارزي، صادرات فرش ايراني با افت قابل توجهي مواجه شود.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 مسائلي مانند برقراري پيمان ارزي و نظارت جديد بر امر قيمت گذاري فرش ايراني، نوسانات نرخ ارز، تغيير مهلت واريز پيمان ارزي، اجرايي شدن قانون واردات در مقابل صادرات و تسهيلات گمركي هر يك اثر متفاوتي بر وضعيت صادرات فرش داشته و باعث رشد يا افول آن شده است. بررسي ها نشان مي دهد بعد از پيروزي انقلاب، باوجود تحريم هاي اقتصادي و اعمال فشار آمريكا بر ايران، به دليل تامين مواد اوليه آن از داخل كشور و عدم وابستگي صنعت فرش به واردات، وضعيت تجارت فرش ايران بهبود يافته و با رشد 400 درصدي از 84 ميليون دلار در سال 1357 به 425 ميليون دلار در سال 1359 رسيده است اما پس از آن، در شرايطي كه كشور با جنگ تحميلي و همه جانبه مواجه بود دوباره در روند نزولي قرار گرفته و حتي در سال 61 كل ارزش صادرات فرش ايران به حوالي 67 ميليون دلار رسيد. در كنار اين عوامل، نمي توان تحولات بازار جهاني فرش را ناديده گرفت. از اوايل دهه 80 ميلادي، ركود تقاضاي فرش در بازار جهاني به واسطه تغيير الگوي مصرف خانوارهاي اروپايي آغاز شد و در ادامه با اتحاد پولي اروپا و رواج يورو در اين قاره، خانوارهاي اروپايي بيش از پيش به پس انداز درآمد و كاهش هزينه هاي خود پرداختند و همين رفتار اقتصادي، تقاضا را براي فرش ايراني كاهش داد چراكه اروپا حدود يك سوم بازار صادراتي فرش ايران را شامل مي شد و كاهش تقاضا در اين قاره عملا به افت شديد صادرات ايران منجر شد. از سوي ديگر فعال شدن رقباي فرش ايران اعم از كشورهاي چين، پاكستان، تركيه، هند و... در بازارهاي جهاني نيز نوعي رقابت قيمتي به راه انداخت كه باعث شد فرش با كيفيت و اصيل ايراني مشتري كمتري داشته باشد، چراكه قيمت فرش هاي عمدتا نامرغوب رقيب، به مراتب از فرش ايراني پايين تر بود و مشتريان بيشتري را به خود جذب مي كرد. در ادامه با پايان يافتن جنگ تحميلي و آغاز اجراي برنامه اول توسعه در دولت سازندگي، مجموعه تحولات اقتصادي و سياست گذاري باعث شد زمينه بسيار مساعدي براي صادرات غيرنفتي به ويژه صادرات فرش ايراني مهيا شود به ويژه كه در اين سال ها پيمان سپاري ارزي لغو شد و هم زمان كاهش شديد ارزش پول ملي، كفه رقابت قيمتي در بازارهاي جهاني را به نفع فرش ايراني تغيير داد.

بررسي ها نشان مي دهد با لغو محدوديت هاي صادراتي مانند پيمان سپاري ارزي، الزام واردات در مقابل صادرات و افزايش تسهيلات صادراتي، زمينه بسيار مساعدي براي افزايش صادرات غيرنفتي مهيا شد. در سال 1373 با اجراي برنامه دوم توسعه، دوباره صادرات با نوسانات شديدي مواجه شد. از يكسو با برقراري دوباره قانون پيمان سپاري ارزي در سال 1374 صادرات سخت تر شد و از سوي ديگر كاهش تقاضاي جهاني فرش دستباف نيز بازار فرش ايراني را محدودتر كرد. در اين شرايط صادرات فرش ايران با سقوط آزاد مواجه شد و ارزش اين صادرات از 1/ 2 ميليارد دلار در سال 1373 به 981ميليون دلار در سال 1374 و 642 ميليون دلار در سال 1375 رسيد. يعني ارزش صادرات فرش ايراني ظرف دو سال حدود 70 درصد افت كرد و به عبارت ديگر به يك سوم رسيد. نكته قابل توجه اينكه با الزامي شدن پيمان سپاري ارزي در سال 1374، گرچه ارزش صادرات فرش ايران سقوط شديدي را تجربه كرد، اما از نظر حجم صادرات، افت كمتري تجربه شده است. طولاني شدن پروسه فروش فرش هاي صادراتي ايران در نمايشگاه هاي متعلق به صادركنندگان در كشورهاي اروپايي و آمريكا و همچنين افت قيمت جهاني فرش در اين دوره مي تواند از جمله دلايل اصلي افت نسبي حجم صادرات فرش ايران در مقابل ريزش شديد ارزش صادرات باشد. در اين دوره و در سال هاي بعد، رقابت ديگر كشورهاي توليدكننده فرش دستباف اعم از چين، هند، پاكستان تركيه و حتي افغانستان شدت گرفت و بالا بودن هزينه توليد فرش در ايران كه با افزايش دستمزدها توسط دولت، بيش از پيش بالا رفته بود نيز كفه اين رقابت را بيشتر به نفع رقبا سنگين مي كرد. برآيند اين وضعيت به جايي رسيد كه فرش ايراني باوجود داشتن مزيت اصالت و كيفيت، بخشي از بازار موجود را از دست بدهد و سهم قابل توجهي نيز از بازارهاي نوظهور را به دست نياورد.

در اين ميان در سال 1394 با اجرايي شدن برجام و رفع بخشي از تحريم هاي اقتصادي عليه ايران، دوباره صادرات فرش توسط بخش خصوصي بهبود يافت و از 290 ميليون دلار در سال 1394 به 426 ميليون دلار در سال 1396 رسيد. با توجه به تجارب دوره هاي قبلي، به نظر مي رسد با اعمال مجدد تحريم هاي يك جانبه آمريكا در سال جاري و همچنين الزامي شدن پيمان سپاري ارزي، صادرات فرش ايراني با افت قابل توجهي مواجه شود.

كاهش قيمت 10 تا 15 درصدي لوازم خانگي

دنياي اقتصاد : رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي از آغاز كاهش قيمت و ارزاني در بازار لوازم خانگي خبر داد و گفت: چهار برند مطرح لوازم خانگي قيمت محصولات خود را 10 تا 15 درصد كاهش داده اند و مردم مي توانند از شنبه به آنها مراجعه كرده و نياز خودشان را تامين كنند. لوازم خانگي كه يكي از پرنوسان ترين بازارها در ماه هاي گذشته محسوب مي شود و متاثر از افزايش قيمت ارز و البته برخي سودجويي ها مشكلاتي براي مردم به وجود آمده بود، قرار است اول هفته آينده كاهش قيمت را تجربه كند. محمد طحان پور، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي در اين باره به «ايسنا» گفت: از شنبه هفته آينده چهار برند مطرح داخلي و خارجي لوازم خانگي قيمت محصولات خود را كاهش مي دهند و مردم مي توانند از آنها كالاهاي مورد نيازشان را خريداري كنند. وي افزود: افزايش قيمت ها و كاهش تقاضاي ناشي از كاهش توان خريد مردم سبب شد تا اين برندها نسبت به كاهش قيمت خود اقدام كنند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Annals of Colorectal Research
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است