|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


خبردردهاي مزمن اقتصاد ايران

عباس آخوندي اخيرا يادداشتي با عنوان «پديده بي دولتي» را در كانال تلگرامي خود با مخاطبان به اشتراك گذاشته كه مربوط به سال 1391 است. با اينكه نوشته آخوندي، مربوط به اوضاع و احوال اقتصاد ايران در آن سال است، اما بسياري از بخش هاي آن بر زمان حال منطبق است. به نظر مي رسد آخوندي قصد داشته بيش از هر چيز يادآوري كند كه اعداد سال ها تفاوتي ندارد كه 91 باشد يا 97؛ آنچه مهم است اينكه پديده هاي اقتصاد ايران به تكرارپذيري رسيده اند كه ديگر بايد بگوييم ماندگارند و فقط سال وقوع آنها تغيير مي كند.

آخوندي به اين دليل دست به بازنشر يادداشت مورد اشاره زده كه معتقد است اين روزها نحوه رفتار و تصميم هاي اتخاذي از سوي دستگاه قانون گذاري و قضا و دبيرخانه مجمع تشخيص حكايت از حس بي دولتي دارد. ابتداي يادداشت آخوندي به گونه اي است كه گويي او در همين روزها قلم به دست گرفته است: « اين روزها كارآمدي دولت در عرصه مديريت اقتصاد كلان در افكار عمومي مورد چالش قرار گرفته است. شاخص هاي اقتصاد كلان چون نرخ ارز، تورم و بيكاري وضعيت خوبي را به تصوير نمي كشند. سرعت كاهش ارزش پول ملي   همراه با مشكلاتي كه بر سر راه مبادله به وجود آمده افزون بر توليد و تجارت، زندگي روزانه مردم را تحت تاثير قرار داده است. مردم سنگيني نرخ تورم را در خريدهاي روزانه شان حس مي كنند و افزون براين، تورم بنگاه هاي اقتصادي را با كمبود نقدينگي و عدم امكان تامين هزينه جايگزيني كالا و مواد اوليه مواجه ساخته است. رشد نرخ بيكاري به ويژه در جوانان و تحصيل كردگان موضوع بحث همه روزه خانوارهاي ايراني است. همه اينها شرايط اقتصاد كلان را در يك وضعيت بي ثبات و عدم قطعيت قرار داده است. در اين ميان سوال اين است كه دولت چه نقشي در به وجود آمدن اين وضعيت داشته است؟ و چه نقشي در حل آن مي تواند داشته باشد؟»آخوندي درباره دولت وقت در سال 91 نوشته بود: «اكثر كارشناسان اقتصادي از ابتداي روي كار آمدن دولت جديد، نسبت به بي توجهي به آموزه هاي اقتصادي و اصول تجربه شده در ايران و ساير كشورها هشدار مي دادند. تصميمات لحظه اي دولت و بانك مركزي در مورد ارز و تغييرات متوالي آن در طول يك هفته، اعتبار بانك  مركزي را نزد فعالان اقتصادي و نهادهاي بين المللي مورد ترديد كلي قرار داده است. هرچند تجربه مكرر دولت، نشان داده است كه حتي در ميان مدت، توزيع پول جز افزايش تورم و كاهش قدرت خريد مردم نتيجه اي ندارد، ولي باز دولت، از اين رويه دست بر نمي دارد.» گروهي از كارشناسان اين نقدها را به دولت حاضر نيز وارد مي دانند؛ اينكه دولت ها از تجارب گذشته دولت هاي پيشين درس نمي گيرند، تبديل به دور باطلي شده كه خيال توقف ندارد تا معضلات اقتصاد ايران به ماندگاري در بطن ساختار اقتصادي كشور برسند.

تقويت پيمان هاي پولي دو جانبه

چهارمين نشست رئيس كل بانك مركزي با صاحبان ديدگاه هاي مختلف اقتصادي به منظور همفكري درباره مسائل مرتبط با بانك مركزي و اقتصاد كشور برگزار شد. به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، همتي در ابتداي اين جلسه ضمن اشاره به مشكلات و موانع پيش روي اقتصاد كشور، اقدام هاي انجام شده توسط بانك مركزي در چهار ماه گذشته را تشريح كرد.

وي با اشاره به برگشت تدريجي ارز ناشي از صادرات به چرخه اقتصادي كشور اظهار كرد: با توجه به روند كاهشي قيمت ارز اميدوارم با ارائه ارزهاي بيشتر آنها درچرخه اقتصاد واردات مورد نياز توليد كشور با نرخ هاي پايين تر ارز تامين شود.رئيس كل بانك مركزي با اشاره به تعيين سقف براي تراكنش هاي كارت هاي بانكي گفت: در هيچ جاي دنيا با استفاده از كارت هاي بدهي (Debit card) و دستگاه كارتخوان، نمي توان مبالغ كلان جابه جا كرد. وي در ادامه افزود: ظهر نويسي چك هاي تضمين شده و در وجه حامل بودن آنها باعث ايجاد فضاي غير شفاف در معاملات بود و نظارت بانك مركزي و سازمان مالياتي بر تبادلات تجاري را منتفي مي كرد كه اين مشكلات با توجه به مصوبه شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا، توسط بانك مركزي برطرف شد.همتي، آغاز به كار كانال هاي مالي ايران با چند كشور و حذف دلار از تبادلات تجاري ايران با آن كشورها را اقدام مهمي در حوزه تحريم مالي ايران توصيف كرد و افزود: عملا بين ايران و برخي كشورها پيمان پولي دو جانبه ايجاد شده است و در آينده اين موضوع تقويت مي شود. رئيس كل بانك مركزي در ادامه به موضوع مداخله هدفمند و هوشمندانه در بازار ارز و همچنين تامين نيازهاي ارزي توليدكنندگان و تامين كامل نياز كالاهاي اساسي و دارو اشاره كرد.در ادامه اين نشست اقتصاددانان ضمن كارآمد خواندن اقدامات اخير بانك مركزي در حوزه سياست هاي پولي و بانكي كه منجر به ايجاد شفافيت و كاهش قيمت ارز شده است، بر ادامه و توسعه اين سياست ها و اقدامات تكميلي ديگر تاكيد كردند. همچنين ضرورت اصلاح نظام پولي و بانكي كشور و افزايش استقلال بانك مركزي، لزوم برنامه ريزي براي كنترل نقدينگي و تعديل تدريجي نرخ سپرده هاي بانكي، جلوگيري از ركود، اهميت برآورد درست درآمد ناشي از صادرات نفت در لايحه بودجه كل كشور و حركت به سمت تك نرخي شدن ارز، واگذاري بنگاه هاي اقتصادي بانك ها، ضرورت هدف گذاري نرخ ارز،تعامل بيشتر با صادركنندگان براي آوردن ارز آنها به چرخه اقتصاد، جلوگيري از ايجاد كسري بودجه در سال آينده و بازسازي چهره بانك ها در بين مردم و مسوولان از موضوعات مطرح شده در اين نشست بود.در اين نشست چهره هاي برجسته اقتصادي از جمله آقايان: طهماسب مظاهري، احمد توكلي، حسين عبده تبريزي، سيد احمد رضا جلالي نائيني، منصور خليلي عراقي، تيمور رحماني، حميد ديهيم، احمد مجتهد، حسين توكليان، محمد هادي زاهدي، مرتضي عزتي، محمدرضا يوسفي، علي ديني، اصغر ابوالحسني هستياني، سيد علي مدني زاده، وحيد شقاقي و ابراهيم جميلي حضور داشتند.

استعفاي ناگهاني رئيس بانك مركزي هند

استعفاي ناگهاني رئيس بانك مركزي هند، اورجيت پاتل، سوالاتي در مورد مشكلات ادامه دار اين بانك به وجود آورد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از سي ان بي سي، استعفاي ناگهاني رئيس بانك مركزي هند، اورجيت پاتل، سوالاتي در مورد مشكلات ادامه دار اين بانك به وجود آورد.تمركز اصلي سرمايه گذاران به اين موضوع معطوف شده است كه آيا پاتل به علت افزايش فشارهاي وارده از سوي دولت هند براي پايين آوردن نرخ بهره و تسهيل سياست گذاري پولي، در آستانه انتخابات سال آتي هند، استعفا داده است يا خير. گزارش هاي متعددي حاكي از اين است كه پاتل به علت تلاش هاي بي وقفه بانك مركزي براي پاكسازي بخش بانكي اين كشور، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود.ساشا رايزر كاسيتسكي، تحليلگر ارشد گروه اوراسيا، مي گويد: نگراني هاي سرمايه گذاران در مورد استقلال بانك مركزي، حالا از هر زمان ديگري بالاتر است؛ اما احتمال خيلي كم است كه دولت شخص برجسته ديگري را كه از لحاظ استقلال مشهور و خوشنام باشد، براي هدايت اين بانك منصوب كند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 172، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است