|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/21: رونمايي از محتمل ترين شانس هاي اسكار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4494 21/9/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


رونمايي از محتمل ترين شانس هاي اسكار
نشريه معتبر«سايت اندساند» بهترين فيلم هاي 2018 را معرفي كرد

نويسنده: شايان ربيعي

با نزديك شدن به پايان سال 2018 بسياري از نشريات معتبر جهان تلاش مي كنند تا فهرستي از بهترين هاي سال سپري شده را منتشر كنند: بهترين فيلم ها، تئاترها، كتاب ها، آلبوم هاي موسيقي و... اين بار مجله «سايت اند ساند» كه از سوي موسسه فيلم بريتانيا منتشر مي شود، با نظرسنجي از بيش از 160 منتقد فيلم، برنامه ريز، كارشناس و چهره دانشگاهي در بريتانيا و ديگر كشورها، فهرست بهترين فيلم هاي دنياي سينما در سال 2018 را منتشر كرده است.

اين ماهنامه انگليسي از سال 1933 تا امروز فعال بوده و به تازگي 85 سالگي اش را جشن گرفته است. اين مجله هر 10 سال يك بار هم فهرستي 10 تايي از بهترين فيلم هاي تاريخ را به روزرساني و اعلام مي كند و عمده شهرت جهاني آن هم به خاطر همين فهرست است. منتقدان سايت اند ساند هر سال هم فهرستي از فيلم هاي برتر سال را انتخاب مي كنند.  اين نشريه سال گذشته فيلم آمريكايي «برو بيرون» به كارگرداني جردن پيلي را به عنوان بهترين فيلم سال انتخاب كرد. آن فيلم بعدا نامزد اسكار بهترين فيلم شد و جايزه بهترين فيلمنامه غيراقتباسي را برد. دو سال پيش فيلم آلماني «توني اردمان» به كارگرداني مارن آده بهترين فيلم سال به انتخاب سايت اند ساند شد. آن فيلم بعدا نامزد اسكار بهترين فيلم خارجي زبان شد و چنان كه گفته شده قرار بود برنده نهايي جايزه باشد كه البته به خاطر حواشي ايجاد شده اسكار آن سال به اصغر فرهادي براي فيلم «فروشنده» رسيد.

«مهتاب» انتخاب دوم اين نشريه اسكار بهترين فيلم را برد. «او» فيلم سوم منتخب سايت اند ساند در سال 2016، جايزه گلدن گلوب بهترين فيلم خارجي زبان را از آن خود كرد.  حالا در فهرست بهترين فيلم هاي سال 2018 منتقدان سايت اند ساند 27 فيلم سينمايي را به ترتيب اولويت به عنوان بهترين فيلم هاي سال انتخاب كرده اند. نكته مهم اين است كه دو رويداد مهم سينمايي جهان هم در پيش است؛ يكي گلدن گلوب و ديگري اسكار. با اين اوصاف بايد منتظر باشيم تا برندگان نهايي جوايز معتبر اين دو رويداد سينمايي از ميان فهرست سايت اندساند انتخاب شوند. فهرستي كه طبق آنچه گفته شد، در سال هاي اخير انتخاب هاي هوشمندانه اي داشته و صدرنشينان فهرستش همواره در رويدادهاي سينمايي جهان جوايز بزرگي به دست آورده اند.

بهترين فيلم هاي 2018

در تازه ترين فهرست اين مجله، فيلم سياه و سفيد «رما» به كارگرداني آلفونسو كوارون كارگردان، فيلمنامه نويس، تهيه كننده و تدوينگر تحسين شده مكزيكي در صدر فهرست قرار دارد. انتخاب اين فيلم اسپانيايي زبان دور از انتظار نبود. «رما» امسال جايزه شير طلاي بهترين فيلم جشنواره ونيز را دريافت كرد و نماينده مكزيك در بخش فيلم خارجي زبان نود و يكمين دوره جوايز اسكار هم است. اين فيلم در چند روز اخير از سوي انجمن منتقدان فيلم لس آنجلس و حلقه منتقدان فيلم نيويورك نيز به عنوان بهترين فيلم سال انتخاب شد. رما همچنين نامزد سه جايزه گلدن گلوب از جمله جايزه بهترين فيلم خارجي زبان شده است. داستان رما در مكزيك دهه 1970 روي مي دهد و قصيده اي درباره دوران كودكي خود كوارون است. قصه بر دو خدمتكار مكزيكي متمركز است كه به طور خستگي ناپذيري از يك خانواده كوچك از طبقه متوسط در محله رما در مكزيكوسيتي مراقبت مي كنند.  رتبه دوم اين فهرست در اختيار «رشته خيال» به كارگرداني پل تامس اندرسن آمريكايي است كه در سبك درام-تاريخي ساخته شده است و موضوع آن به مد لباس در لندن دهه 1950 برمي گردد.

از بازيگران آن مي توان به دانيل دي لوئيس، لسلي منويل و ويكي كريپس اشاره كرد. براساس آنچه گزارش شده اين فيلم آخرين فيلمي است كه دانيل دي لوئيس در آن به ايفاي نقش مي پردازد. سومين فيلم «سوختن» است؛ ساخته لي چانگ دونگ كارگردان كره اي كه بر اساس داستان «سوزاندن انبار» نوشته هاروكي موراكامي نوشته شده است. اين فيلم براي رقابت در كسب نخل طلا هفتاد و يكمين جشنواره فيلم كن انتخاب شد و نظر مثبت بسياري از منتقدان را به خود جلب كرد. اين فيلم دومين فيلم برتر سال به انتخاب انجمن منتقدان فيلم لس آنجلس بوده است. فيلم بعدي «جنگ سرد» به كارگرداني پاول پاوليكوفسكي است. يك فيلم درام لهستاني كه به روايت قصه اي عاشقانه در دل جنگي سرد مي پردازد. اين فيلم براي رقابت در كسب نخل طلا هفتاد و يكمين جشنواره فيلم كن انتخاب شد. پنجمين فيلم اين فهرست «اولين اصلاح شده» تازه ترين ساخته پل شريدر است. شريدر كه به كارگرداني روي آورده پيش تر به صورت اختصاصي فيلمنامه مي نوشت و جالب آنكه فيلم «راننده تاكسي» به كارگرداني مارتين اسكورسيزي از آثار اوست. اين فيلم نامزد جايزه شير طلايي هفتاد و چهارمين جشنواره فيلم ونيز شد.

اورسن ولز در فهرست

نكته جالب در اين فهرست فيلمي از اورسن ولز است كه البته نسخه بازسازي شده و نهايي از فيلم ناتمام اين فيلمساز است. فيلم «سمت ديگر باد» بعد از بازگشت اورسن ولز به آمريكا پس از دو دهه ساخته شد و فرآيند ساختش سال هايي طولاني هم به درازا كشيد. فيلمبرداري اين فيلم در سال 1970 و پس از بازگشت ولز به آمريكا پس از دو دهه آغاز شد اما وي سال 1976 شروع به كار كرد. ولز به صورت متناوب تا سال 1980 هم درگير ساخت اين فيلم بود تا اينكه در اين سال با موانع قانوني، مالي و البته سياسي روند ساخت فيلم متوقف شد. پس از مرگ ولز در سال 1985، چند نفر تلاش كردند تا اين فيلم ناتمام را تمام كنند. در سال 2014 پروژه تحت نظارت بوگدانويچ و فرانك مارشال ساخته شد. در نهايت اين فيلم در سال 2018 در هفتاد و پنجمين فستيوال فيلم بين المللي ونيز به نمايش درآمد و البته نقدهاي مثبتي هم دريافت كرد. ولز در سال 1972 براي اين فيلم از ايران هم كمك مالي دريافت كرد.

رونمايي از محتمل ترين شانس هاي اسكار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4494 به تاريخ 21/9/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " شايان ربيعي"

  سفير سينماي ايران در اسكار / «بدون تاريخ، بدون امضا» به آكادمي معرفي شد
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  ميراث جهاني يك آرتيست ايراني / پيكر محسن وزيري مقدم، نقاش و مجسمه ساز برجسته در ايتاليا دفن مي شود
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  معادلات مصرف سينما در ايران و جهان / آيا جمعيت مخاطبان سينما در كشورمان افزايش يافته است؟
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  دخل و خرج سريال پر مخاطب شهرزاد / پر فروش ترين سريال شبكه نمايش خانگي ايران چقدر مي فروشد؟
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 27/4/96
مشاهده متن    
  كاهش ريسك پذيري در بازار هنر / ركورد گران ترين تابلوي تاريخ هنر ايران شكست
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 18/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آلرژي، آسم و ايمونولوژي ايران
شماره 3 (پياپي 80)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است