|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/22: ردپاي هيجان در بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4495 22/9/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
ردپاي هيجان در بازار سهام
شاخص كل بورس 883 واحد ديگر افت كرد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

در حال حاضر بررسي ها نشان از اصلاح به مراتب كمتر بازار سهام در مقايسه با بازارهاي رقيب از جمله بازار ارز دارد. يكي از مهم ترين دلايل اين امر، قيمت گذاري ارز صادراتي شركت هاي سهامي بر مبناي دلار نيمايي و عدم ارتباط آن با نرخ بازار آزاد است. طي روزهاي اخير با وجود افت پرشتاب نرخ دلار آزاد، نرخ نيما نه تنها كاهشي نداشته، بلكه با توجه به الزامات بودجه اي، انتظار براي رشد آن نيز وجود دارد. بنابراين به نظر مي رسد مجموع تحولات فعلي ارزي، تهديدي براي بورس تهران به شمار نمي آيد.

شاخص كل بورس تهران در آخرين روز كاري هفته يك گام اصلاحي ديگر برداشت و ضمن عقبگرد 883 واحدي، در ارتفاع 165 هزار و 352 واحد ايستاد. نبود تقاضاي موثر و فشار تدريجي عرضه در سهام شركت هاي بزرگ و وابسته به بازارهاي جهاني ضمن بيشترين اثر منفي بر شاخص كل، خالص افت شاخص در اين هفته را افزايش داد. به نظر مي رسد بيش واكنشي بورس بازان به روند اصلاحي نرخ ارز در بازار آزاد و همچنين نااطميناني مفرط به وضعيت ناپايدار بازار جهاني نقش بيشتري در تداوم روند نزولي شاخص سهام داشته است. از طرف ديگر، تحركات مثبت معامله گران بورسي در سهام شركت هاي غيروابسته و كوچك تر را مي توان روي ديگر همين جريان قلمداد كرد.

حركت از نقطه صفر تا منفي

يكي از الگوهاي تكرارپذير معاملات بورس تهران طي روزهاي كاري اخير، روند تدريجي افت قيمت ها در مقياس روزانه بود. به اين ترتيب كه شاخص كل در ابتداي معاملات نوسان كم دامنه اي را در جدال نزديك عرضه و تقاضا سپري مي كرد و برآيند تغييرات شاخص عمدتا حول نقطه صفر رقم مي خورد، اما هر چه به پايان معاملات نزديك تر مي شديم فشار عرضه تشديد مي شد و بر ميزان افت شاخص مي افزود. اين فرآيند در معاملات روزهاي سه شنبه و به طور خاص طي دادوستدهاي ديروز شدت بيشتري گرفت و شاخص را يك بار ديگر وادار به عقب نشيني از مرز 166 هزار واحدي كرد. عاملي كه موجب بروز چنين الگويي در قيمت سهام مي شود اين است كه تقاضاي موثري وجود ندارد تا سهام را در قيمت هاي بالاتر خريداري كند. صداي ترس سهامداران از اثرات تحريم همچنان زير پوست بازار به گوش مي رسد و در اين ميان ناپايداري غيرمعمول بازارهاي جهاني متقاضيان را در خريدوفروش سهام وابسته وادار به عقب نشيني مي كند.

بنابراين طبيعي است كه عمر نوسانات مثبت بسيار كوتاه شود و شاخص خيلي زود در مسير نزولي قرار بگيرد و ادامه اين مسير نزولي است كه بسياري از بورس بازان را وارد جريان معاملات مي كند و رفته رفته بر فشار فروش ها مي دمد. به عبارت ديگر، فروشندگان زماني كه درمي يابند تقاضاي قدرتمندي براي سهام وجود ندارد، نقد كردن سهام را در اين شرايط ناپايدار به ماندن در بازار ترجيح مي دهند. با وجود اين فصل هاي مشترك، شتاب بيشتر روند نزولي شاخص سهام طي روز گذشته را مي توان از دو جنبه مورد بررسي قرار داد. واقعيت اين است كه معادلات دروني بازار تغيير خاصي طي اين روزها نداشته و به نظر مي رسد واكنش فعالان سهام بيشتر ناظر به تحولات بيروني بوده است. در اين ميان، اصلاح چشمگير قيمت در بازار ارز و همچنين نااطميناني به وضعيت بازارهاي جهاني دو عامل اثرگذار بر اين روند نزولي تلقي مي شوند.

تفسير نادرست از حركت اصلاحي ارز

بازار ارز در چند روز اخير ضمن حفظ ثبات براي روزهاي متوالي در مسير اصلاح قرار گرفت و اين روند تا روز گذشته ادامه يافت. بهبود شيوه هاي مديريت بازارساز در عرضه پلكاني ارز سبب شد تا نرخ دلار در معاملات روز گذشته با نوسان حول مرز 10 هزار توماني به پايين ترين سطح طي چهار ماه اخير برسد. از آنجا كه قيمت گذاري فروش محصولات بخش عمده اي از شركت هاي بورسي-چه فروش هاي داخلي بورس كالا و چه فروش صادراتي- به نرخ ارز گره خورده است، طبيعي است كه اصلاح نرخ ارز برخي از معامله گران بورسي را به واكنش وادارد و سهام وابسته را دستخوش عرضه هاي بيشتر كند. رابطه تاريخي ارز و بورس بر اهالي بازار پوشيده نيست اما بررسي ظرايف موضوع، نگراني از اثر منفي اصلاح نرخ ارز بر قيمت بخش عمده اي از سهام دلاري بورس تهران را تاييد نمي كند.

اگر فرض كنيم كه افزايش عرضه در سهام گروه هاي كالايي بورس تهران طي روز گذشته متاثر از اصلاح قيمت ارز بوده باشد، بايد گفت كه چنين تلقي ناشي از ناآشنايي فعالان از نحوه قيمت گذاري محصولات پايه در بورس كالا و نحوه تسعير ارز حاصل از صادرات شركت هاي بزرگ است. آنچه مي تواند ارزش گذاري سهام بورس تهران را بيش از هر عامل ديگري دستخوش تغيير كند نرخ هاي ارز در سامانه نيماست كه طي اين روزها روند پايداري را در كانال 8 هزار تومان داشته است. از اين منظر، فروكش تب ارزي و تعديل قيمت در اين بازار نه تنها تهديدي براي بورس تهران به شمار نمي رود بلكه مطابق اظهارات شمار كثيري از كارشناسان فرصتي ثبات بخش براي بورس و تسهيل كننده حركت نقدينگي به سمت سهام است.

انتظار براي رفع ريسك هاي جهاني

يكي از نگراني هاي ديگر سهامداران بورس تهران را مي توان به روند ناپايدار قيمت در بازارهاي جهاني منتسب كرد. در صدر بازارهاي كالايي، قيمت نفت طي اين هفته روند متلاطمي را سپري كرد و علاوه بر سهام وابسته تاثير عمومي بر كل بورس تهران گذاشت. اگرچه پيش بيني مي شد توافق اوپك و كشورهاي غيرعضو براي كاهش عرضه بيش از يك ميليون بشكه اي از قيمت نفت حمايت كند اما ترس از ضعف اقتصاد جهاني و كاهش حجم تجارت بين قدرت هاي بزرگ مانع از صعود بهاي نفت از كف يك ساله شد. هنوز سرمايه گذاران جهاني به رفع مناقشات چين و آمريكا ترديد دارند و چشم انتظار سيگنال هاي قوي تري از سوي مقامات ارشد دو طرف هستند. اظهارات رئيس جمهوري آمريكا در مورد ورود به پرونده دستگيري مدير اجرايي شركت هوآوي در شامگاه سه شنبه و واكنش مثبت بازارهاي جهاني روايتگر خوبي از انتظار و عطش بازارهاي جهاني براي بازگشت ثبات به بازارها و حل مناقشات سياسي است. همين مساله سبب شده تا فعالان بورس تهران گارد احتياطي خود را در معاملات گروه هاي وابسته حفظ كنند و مشاركت كمتري از حيث حجم خريد و فروش ها به ثبت برسانند. از طرف ديگر، مساله تحريم ها هم سهم صادركنندگان بورسي را تحت فشار قرار داده است و به نظر مي رسد شروع انتشار گزارش هاي ماهانه از هفته آينده تصوير دقيق تري از فروش صادراتي شركت ها به دست دهد.

سهامداران خرد، آينه دار ريسك ها

در شرايطي كه بيم تحريم ها و ريسك بازارهاي جهاني بر سهام وابسته سنگيني مي كند، طبعا ميل به خروج سرمايه هاي خرد از اين گروه ها بيشتر مي شود. صنايع فلزات اساسي، معدني ها، پالايشي ها و شركت هاي پتروشيمي كه جزو بزرگترين و اثرپذيرترين سهم هاي بازار از قيمت هاي جهاني اند، همچنان در معرض عرضه هاي قوي هستند و اكثرا افت قيمت را تجربه مي كنند. در اين شرايط طبيعي است كه فروشندگان بيشتر از جنس سهامداران حقيقي باشند. معامله گران خرد در چهار روز كاري اخير به طور پيوسته در نقش فروشنده ظاهر شدند و سرمايه هاي خود را از بازار سهام خارج كردند. ميزان خالص كل تغيير مالكيت سهام در دادوستدهاي ديروز به رقم 26 ميليارد تومان رسيد كه مسير اين جابه جايي ها براي چهارمين روز متوالي از سبد سهام سهامداران حقيقي به پرتفوي اشخاص حقوقي بازار بود.

فعالان حقيقي طي روز گذشته به ترتيب در صنايع فرآورده هاي نفتي، فلزات، معدني ها و گروه پتروشيمي غالبا فروشنده بودند و مالكان عمده بيشتر در نقش خريدار ظاهر شدند. فشار عرضه در اين دسته از سهم ها به حدي بود كه خريدهاي حمايتي حقوقي ها هم نتوانست مانع از افت قيمت ها شود. سهامداران خرد نه تنها در سهام كالايي ها بلكه سهام بانك ها و به طور كلي 19 صنعت بورسي غالبا فروشنده بودند تا خريدار. فعالان حقيقي در نقطه مقابل در 11 گروه اقدام به خالص خريد مثبت كردند كه اغلب اين گروه ها به صنايع كوچك بازار شناخته مي شوند. غذايي ها، كاني هاي غيرفلزي، بيمه ها، گروه تك نمادي استخراج نفت در كانون توجه حقيقي ها طي معاملات ديروز بودند.

ردپاي هيجان در بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4495 به تاريخ 22/9/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه، حقوق و علوم جزا
متن مطالب شماره 12، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است