|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/22: تشديد نزول فولاد با اهرم دلار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4495 22/9/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


تشديد نزول فولاد با اهرم دلار
بازار روند كاهشي خود را با شدت بيشتري ادامه داد

نويسنده: سارا جنگروي

 روز گذشته بازار فولاد با افت قيمت شديدي كه از سرگذراند با يكي از پيچيده ترين روزها در هفته هاي اخير مواجه شد. افت شديد قيمت ها در هفته هاي گذشته با تداوم افت نرخ ارز همزمان شده تا شرايط ركودي در اين بازار را تقويت كند. در كنار اين اتفاقات اما، قيمت هاي معاملاتي فولاد در روز سه شنبه در بورس كالا حتي به نسبت متوسط قيمت هاي معاملاتي در بازار آزاد در روز چهارشنبه بالاتر بود كه اين موضوع به آن معناست كه پتانسيل تضعيف بيشتر تقاضا در بورس وجود خواهد داشت و همچنين سيگنال مهمي براي كاهش قيمت هاي پيشنهادي در بورس كالا به شمار مي رود.

تداوم اين وضعيت و دقيق تر عدم تغيير شرايط، خود به معني موتور محرك جديدي براي افت قيمت ها در ابتداي هفته آينده به شمار مي رود اگرچه بايد رخدادهاي جهاني، نوسان قيمت دلار، جو رواني و شرايط عرضه و تقاضا را براي بررسي دقيق تر مدنظر قرار داد، اما به صورت كلي احتمال تداوم افت قيمت ها بيشتر است. به گزارش «دنياي اقتصاد» آخرين قيمت هاي ثبت شده در بازار فولاد هم اكنون در سطوح تيرماه سال جاري است. اين روند به آن معناست كه با يك عقب نشيني ممتد كه در نرخ هاي بازار فولاد شاهد هستيم، بازار هم اكنون در مسير عقبگرد است، به اين معني كه بازار در حال بازگشت از مسير صعودي است كه در ماه هاي گذشته در پيش گرفته بود. اين شرايط شايد بزرگ ترين نگراني و مهم ترين رخداد در بازار فولاد باشد؛ البته اين روند كاهشي در مسير افت خود در حال بازتعريف داده هاي جديدي است كه كاهش قيمت هاي بيشتري را به همراه دارد. چنانچه در شرايط فعلي شاهد آن هستيم كه قيمت دلار به صورت روزشمار در حال كاهش در بازار داخلي است و قيمت شمش هم به نسبت قيمت ميلگرد رو به كاهش گذاشته است.

گفت وگوي «دنياي اقتصاد» با فعالان بازار فولاد نشان مي دهد كه بهاي قراضه مهم ترين ماده اوليه شمش فولادي هم در بازار داخلي (مخصوصا واحدهاي القايي) نزولي است كه اين روند هم به تداوم افت قيمت ها كمك كرده است. در اين بين در بازارهاي جهاني اگر در بازار چين در حال تجربه تكانه هايي از رشد نرخ هستيم اما روند عمومي در بازارهاي جهاني فولاد، مخصوصا شمش و بيلت نزولي است، تجميع اين موارد به آن معني است كه اين روند كاهشي حداقل براي هفته جاري ادامه خواهد داشت.

در بازار داخلي شاهد آن هستيم كه برخي از معامله گران برجسته از اعلام قيمت ها به صورت رسمي و گسترده خودداري و قيمت ها را به صورت توافقي اعلام مي كنند تا متناسب با كاهش قيمت هاي ساير فروشندگان يا توليدكنندگان رقيب، «افت نرخ» را ثبت كنند. بنابراين با اين رويكرد در تلاش هستند كه حداكثر تقاضاي موثر موجود در بازار را به سمت خود جذب كنند تا با اعمال تخفيف بيشتر، حداكثر حجم فروش را رقم بزنند اگر چه اغلب آنها در اين فرآيند موفق نخواهند بود چون رقابت منفي در بازار فولاد مانند يك «مارپيچ سرگرداني» است كه ادامه يافتن آن به معناي كاهش بيشتر قيمت ها در اين بازار است، يعني اگر خريداري در بازار تلاش كند بهترين قيمت را براي خود كشف كند و از چندين فروشنده مختلف قيمت بگيرد همين روند باعث مي شود كه با يك محموله تقاضاي واقعي كوچك يك روند كنشي بزرگ قيمتي در مصنوعات مشابه يا سايزهاي يكسان به ثبت برسد.

اين داده تا به حال در فاز رقابت منفي هم براي بازار به عنوان يك «داده منفي رو به رشد» در حال خودنمايي است؛ به اين معنا كه تداوم اين وضعيت باز هم به تداوم كاهش قيمت ها منجر مي شود، اين تصويري است كه از بازار فولاد در شرايط كلي داريم، اما در بازار رسمي هم شاهد آن هستيم كه حجم عرضه هاي يكي، دو روز گذشته اگرچه فراز و فرودهايي داشته است اما تقاضا به هيچ عنوان از آن عرضه ها حمايت نكرده و بسياري از عرضه ها بدون معامله به پايان رسيده يعني حجم معامله آنها به ميزان صفر مخابره شده است.

جو بازار صادراتي فولاد

درخصوص بازار صادراتي فولاد هم شرايط به همين منوال است و تغيير خاصي مخابره نشده است، اگر چه در برخي گمانه زني ها از افزايش حجم صادرات به كشورهاي منطقه صحبت مي شود ولي كاهش قيمت دلار به معناي نياز به كاهش بيشتر قيمت در بازارهاي صادراتي است. از سوي ديگر قيمت دلار نيمايي به شدت در حال نزديك شدن به دلار در بازار آزاد است، چنان كه در لحظه نگارش اين گزارش در كمترين فاصله قيمتي دلار آزاد و دلار نيمايي در ماه هاي گذشته توقف كرده ايم كه اين داده در نهايت باعث مي شود بازار به يك تعادل نسبي برسد و صادركنندگان نتوانند از فاصله قيمت دلار آزاد و نيمايي استفاده كنند، در چنين شرايطي صادركنندگان در نهايت ملزم مي شوند خودشان را با داده هاي رسمي در بازار هم تراز و هم سنگ كنند.  اين سيگنال، هم براي توليدكننده هاي كوچك تر و هم براي واحدهاي نوردي داده مثبتي محسوب نمي شود و براي بازار داخلي هم يك سيگنال نزولي به شمار مي رود.

از طرفي مابه التفاوت قيمت صادراتي و قيمت داخلي به يك جذابيت نسبي منجر شده است به اين معنا كه پتانسيل رشد قيمت، پتانسيل افزايش يا تداوم صادرات وجود دارد كه به احتمال قوي از توقف صادرات ممانعت مي كند اما جذابيت صادرات در اين شرايط كاهش پيدا كرده است. اين در حالي است كه قيمت دلار آزاد و دلار ثانويه به يكديگر نزديك شده است و چنين شرايطي زمان خوبي است كه برخي از سختگيري هاي صادراتي برداشته شود، به اين معنا كه قيمت ارز نيمايي و ارز آزاد به يكديگر برسد يا به اصطلاح ارز واقعا، تك نرخي شود؛ بنابراين الزام براي سختگيري بر پايه بازگشت ارز حاصل از صادرات، حداقل در صنايع فولادي محدود مي شود و پتانسيلي براي تسهيل شرايط صادرات ايجاد خواهد كرد كه اين داده شايد در نهايت بر واقعيت هاي معاملاتي در بازار فولاد تاثيرگذار باشد، با توجه به اين شرايط از فاز صادرات نمي توانيم انتظار رشد قيمت ها را داشته باشيم.

 از سوي ديگر در معاملات بورس كالا هم به صورت رسمي تقاضاي رسمي ثبت نشده و برتري عرضه بر تقاضا مشهود است و اين شرايط اگر ادامه پيدا كند راهي به جز كاهش قيمت ها در بورس كالا وجود نخواهد داشت، آن هم در شرايطي كه آخرين قيمت ثبت شده در بورس كالا براي ميلگرد رقمي نزديك به 3 هزار و 356 تومان است كه با احتساب 9 درصد ماليات ارزش افزوده و كارمزد بورس اين قيمت به ميزان 3 هزار و 668 تومان درب كارخانه تمام مي شود، يعني همان طور كه قيمت ها در بازار ارز در حال نزديك تر شدن به يكديگر هستند اگر در بورس كالا هم همين اتفاق رخ دهد، يعني پتانسيل يكسان شدن قيمت بازار و بورس بيشتر مي شود و احتمالا سيگنال مثبتي براي تغيير در شرايط معاملاتي به وجود خواهد آورد و مي توانيم از اين فاز منتظر افزايش حجم معاملات باشيم، اما در مورد قيمت ها تاثير خيلي مثبتي ندارد و پتانسيل افت قيمت ها را اين بار نه تنها در بازار داخلي، بلكه در بازارهاي رسمي هم ايجاد خواهد كرد.

تشديد نزول فولاد با اهرم دلار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4495 به تاريخ 22/9/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از " سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي شهركرد
شماره 3 (پياپي 102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است