|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/22: خانه شماره 10 بدون مي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4495 22/9/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


خانه شماره 10 بدون مي
كار ترزا تمام شد؟

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 «ترزا مي» سخت ترين روز نخست وزيري خود را تجربه كرد. او از زماني كه دولت را در دست گرفت روزهاي سختي را پشت سر گذاشت. روزهاي آخر هم ديگر نه توان برش در اتحاديه اروپا را داشت نه در داخل كشورش. اوضاع زماني بدتر مي شود كه در داخل حزب خود نيز خواهان چنداني نداشت و ندارد.

او روز سه شنبه به سه كشور اروپايي رفت تا مشكل گره خورده برگزيت را با كمك صدراعظم آلمان حل كند اما دست از پا درازتر بازگشت و حالا بايد منتظر تعيين سرنوشت خود از سوي هم حزبي هايش باشد. به گزارش رويترز، حزب محافظه كار انگليس براي به راي گذاشتن عدم اعتماد به ترزا مي و دولتش به توافق رسيد. روز چهارشنبه مقامات حزب حاكم محافظه كار اعلام كردند كه تعداد نمايندگان عضو حزب در مجلس عوام كه خواستار راي گيري در مورد عدم اعتماد به خانم مي بوده اند به حد نصاب رسيد و طبق مقررات حزبي، اين راي گيري شب چهارشنبه انجام شد. تا لحظه تنظيم خبر نيز در مورد راي اعتماد يا عدم اعتماد به ترزا مي، خبري منتشر نشد.

در اين شرايط و در واكنش به اعلام تصميم به راي گيري در مورد عدم اعتماد به رهبري حزب، ترزا مي گفت كه با تمام قوا عليه پيشنهاد راي عدم اعتماد و تلاش براي بركناري خود مبارزه خواهد كرد. وي به نزديك بودن زمان خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و گزارش مربوط به تعداد نمايندگان موافق و مخالف توافق كنوني او با اتحاديه اروپا در مورد شرايط خروج بريتانيا اشاره كرد و گفت كه تغيير رهبري در اين زمان براي آينده كشور مخاطره آميز خواهد بود. ترزا مي همچنين افزود كه نتيجه راي گيري در مباني وضعيت كنوني يا محاسبات پارلماني در اين مورد تغييري نمي دهد.

براي به جريان انداختن روند راي اعتماد به رهبر حزب لازم است كه دست كم 15درصد از نمايندگان مجلس عوام از حزب محافظه كار درخواست راي گيري را به مقامات حزبي تسليم كرده باشند. با توجه به تعداد كرسي هاي محافظه كاران در مجلس عوام، دست كم 48 تن از نمايندگان حزب در مجلس عوام پيشنهاد عدم اعتماد به رهبري ترزا مي را امضا كردند. مقامات حزبي گفته بودند كه راي گيري در اين مورد بين ساعات 18 تا 20 ديشب به وقت محلي بود و نتيجه پس از شمارش آرا اعلام  مي شود. در صورتي كه ترزا مي نتواند راي اعتماد نمايندگان حزبي را به دست آورد، از سمت رهبري حزب كناره خواهد گرفت و احتمالا فرد ديگري به طور موقت رهبري حزب را تا زمان انتخاب رهبر جديد در دست خواهد گرفت. طبق سنت پارلماني بريتانيا، رهبر حزب اكثريت به نخست وزيري منصوب مي شود و در نتيجه، كناره گيري احتمالي مي از رهبري حزب حاكم به معني تغيير نخست وزير هم خواهد بود.

درخواست راي اعتماد به خانم مي در هفته هاي اخير و در پي ارائه متن توافق او و رهبران اروپايي در مورد شرايط خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا - برگزيت - به پارلمان مطرح شده بود. چندي پيش گفته شد كه تعدادي از نمايندگان حزبي مخالف محتواي اين توافق، درصدد جمع آوري امضا براي درخواست عدم اعتماد به ترزا مي هستند. قرار بود اين توافق روز سه شنبه، در مجلس عوام مطرح شود و در مورد آن مذاكره و راي گيري صورت گيرد اما روز دوشنبه، دولت خواستار تغيير در دستور كار جلسه مجلس و تعويق در مذاكره و راي گيري در اين مورد شد.

دليل اين تصميم اعلام مخالفت شماري از نمايندگان حزب حاكم با اين توافق در كنار احتمال قوي راي مخالف احزاب اپوزيسيون به آن و در نتيجه، رد اين توافق بود. در اين شرايط ترزا مي روز سه شنبه براي گفت وگو با شماري از رهبران اروپايي عازم اين كشورها شد اما مقامات اتحاديه اروپا تاكنون قاطعانه با هرگونه تغيير و تجديدنظر در اين توافق مخالفت كرده اند. ترزا مي در بيانيه خود در واكنش به پيشنهاد راي عدم اعتماد گفته است توافقي كه او و رهبران اروپايي به دست آورده اند حاوي بهترين شرايط ممكن براي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپاست.

ترزا مي، روز سه شنبه دست ياري به سوي صدراعظم آلمان و نخست وزير هلند دراز كرد تا بتواند آنها را مجاب كند تا تغييراتي در توافق بين بريتانيا و اتحاديه اروپا ايجاد كنند. هدف او اين بود كه اين توافق را براي نمايندگان جذاب تر كند. در اين راستا ترزا مي براي دريافت تضمين هايي مبني بر اينكه تاخير در مرز باز در ايرلند موقتي است، سه شنبه توقف هاي كوتاهي در هلند، آلمان و بروكسل داشت. اما آنگلا مركل صدر اعظم آلمان، مارك روته نخست وزير هلند، دونالد تاسك رئيس شوراي اتحاديه اروپا و ژان كلود يونكر، رئيس كميسيون اتحاديه اروپا در جلسات جداگانه به ترزا مي تاكيد كردند گرچه موافق شفاف سازي معنايي هستند اما حاضر نيستند درباره ابعاد مختلف اين توافق مجددا وارد مذاكره شوند. يونكر پيش از نشست با ترزا مي در پارلمان اروپايي گفت: توافقي كه ما به آن رسيديم، بهترين توافق ممكن است. اين تنها توافق ممكن است. اصلا راهي براي مذاكره مجدد وجود ندارد اما قطعا آمادگي داريم تا شفاف سازي بيشتر و تفسيرهاي بيشتر ارائه كنيم.

از روزهاي سخت تا روز سخت تر

احتمالا تاكنون مشخص شده است كه ترزا مي همچنان ساكن خانه شماره 10 خواهد بود يا نه. ترزا مي، وزير كشور دولت كامرون، پس از همه پرسي، سكان هدايت بريتانيا را به دست گرفت تا تايتانيك انگليسي را از بين صخره هاي موجود سالم به بيرون از اتحاديه اروپا هدايت كند. اما 2 سال و نيم تقلاي او براي خروج از اتحاديه اروپا موفقيت آميز نبوده است. بريتانيا كه با سرعت به روز 29 مارس نزديك مي شود، بايد زودتر تكليف خود را براي توافق با اتحاديه اروپا مشخص كند. به همين مناسبت ترزا مي ماه گذشته ميلادي اعلام كرد كه با اروپا بر سر يك پيش نويس به توافق رسيده است اما آنگونه كه انتظار مي رفت اين پيش نويس با استقبال هم حزبي هاي او روبه رو نشد.

سي ان ان در گزارشي در اين خصوص نوشت: ترزا مي پس از توافق به شدت از سوي افراد اروپاهراس حزب خود تحت فشار قرار گرفت. در راس اين افراد جيكوب رئيس ماگ قرار دارد. روز چهارشنبه جيكوب رئيس كميته تحقيقات اروپايي به همراه استيو بيكر، معاون اين كميته با انتشار يك بيانيه از ترزا مي خواستند كه دولت را تحويل دهد و برود. در بيانيه آنها آمده است: «طرح (پيش نويس) ترزا مي در صورت پيشروي ممكن است به سقوط دولت بينجامد.» در ادامه بيانيه اين دو با هشدار به انتخاب مجدد ترزا مي مي گويند: محافظه كاران بايد پاسخ دهند كه آيا آنها مي خواهند شاهد برگزاري يك انتخابات ديگر با رهبري ترزا مي باشند؟ ترزا مي بايد برود، آن هم به دليل منافع ملي.

در اين شرايط بايد گفت به رغم حمايت چند تن از اعضاي كابينه ترزا مي، چهارشنبه سخت ترين روز دوران حكمراني نخست وزير بريتانيا بود.

خانه شماره 10 بدون مي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4495 به تاريخ 22/9/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است