|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/22: دومين «نه» به تجزيه راه و مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4495 22/9/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


دومين «نه» به تجزيه راه و مسكن
وزير راه و شهرسازي خطوط قرمز توسعه شهرها را تبيين كرد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

وزير راه وشهرسازي روز گذشته در حالي خطوط قرمز توسعه شهرها را تبيين و اعلام كرد كه اظهارات وي در عين حال حاوي اعلام دومين «نه» به تجزيه وزارت راه وشهرسازي است.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، محمد اسلامي، وزير جديد راه وشهرسازي، روز گذشته در جمع مديران شهرسازي ومعماري استان ها،با تشريح آنچه از اين پس بايد مبناي توسعه شهرها و تدوين طرح هاي جامع شهري قرار بگيرد اعلام كرد:ادغام دو وزارتخانه راه و ترابري و مسكن و شهرسازي اقدامي بجا بوده و لازم است از فرصتي كه چند سال پيش به واسطه اين ادغام ايجاد شد، استفاده كنيم و در جهت ارتقا بخشيدن به راه ها و همچنين شهرسازي گام برداريم و اين دو مقوله مهم را به صورت يكپارچه مورد توجه قرار دهيم.

اسلامي،در حالي روز گذشته،ادغام دو وزارت راه وشهرسازي را به منظور توسعه شهرسازي ريل پايه ومتكي بر حمل و نقل عمومي انبوه،آسان،سريع وارزان در شهرها، يك فرصت مهم براي تغيير در رويه هاي نادرست شهرسازي عنوان كرد كه عباس آخوندي،وزير سابق راه وشهرسازي نيز سال گذشته در واكنش به تصميم اوليه دولت براي تفكيك برخي وزارتخانه ها از جمله وزارت راه وشهرسازي هم نظر با گروهي از كارشناسان با اين تصميم مخالفت كرد؛آخوندي در آن زمان با تاكيد بر ضرورت توسعه شهرسازي ريل پايه و اتصال ريلي در درون شهرها،بين شهرها و از شهرهاي حومه اي به شهر مادر به عنوان يك ضرورت مهم، موضوع راه و شهرسازي را دو مقوله يكپارچه وجدايي ناپذير عنوان كرد؛ديدگاه هاي كارشناسي هم جهت با نظر آخوندي در واكنش به اراده اوليه براي تفكيك وزارت راه وشهرسازي معتقد است كه در اين زمينه نبايد بر خلاف تجربه جهاني و آنچه به واسطه مطالعات داخلي قبلي منجر به تصميم براي ادغام دو وزارت راه و مسكن شد حركت كرد؛اظهار نظر روز گذشته وزير جديد راه وشهرسازي در راستاي تاكيد بر نگاه يكپارچه به دو مقوله راه وشهرسازي در واقع به منزله اعلام دومين نه به مقوله تفكيك راه وشهرسازي پس از مخالفت صريح سال گذشته آخوندي با اين موضوع است.

اين در حالي است كه رئيس جمهوري،روز دوشنبه در وزارت راه وشهرسازي و در حضور وزير ومعاونان و ساير مسوولان بخش مسكن اعلام كرد لازم است براي موضوع جدايي برخي از وزارتخانه ها از جمله راه وشهرسازي تدابير مناسبي اتخاذ شود. با اين حال،آنچه روز گذشته از سوي وزير راه وشهرسازي در جمع مديران شهرسازي و معماري استان ها مورد تاكيد قرار گرفت نشان دهنده نظر مخالف اسلامي با مقوله تفكيك است. اسلامي همچنين اعلام كرد: عباس آخوندي در زمان مسووليت خود بر وزارت راه و شهرسازي بحث شهرسازي ريل پايه را مطرح كرد و بنده نيز تاكيد دارم كه علاوه بر تعقيب آن سياست بايد تلاش كنيم تا كسب و كارها در اين زمينه رونق پيدا كند.

طرح هاي غريبه براي توسعه شهرها

وزير راه وشهرسازي همچنين در نشست روز گذشته خود با مديران شهرسازي و معماري استان ها با انتقاد از عدم تطابق طرح هاي جامع و تفصيلي تهيه شده براي شهرها با واقعيت هاي موجود،اعلام كرد: عموما مشاوراني كه طرح هاي جامع را تهيه مي كنند، دقت هاي لازم را نسبت به واقعيات موجود ندارند و عموما طرح هاي تهيه شده فاقد كيفيت هستند. شاهد بوده ايم كه در بسياري از طرح ها، وضع موجود، خوب بررسي نشده و پژوهش هاي كافي و وافي نيز در مورد سرنوشت آن جامعه صورت نگرفته است كه بايد اين نقايص را برطرف كنيم.

رئيس شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران با تاكيد بر اينكه تنها توجه به زمين و فضا در تهيه طرح ها مطرح نيست بلكه سرنوشت شهرها و شهروندان نيز در تهيه طرح ها موردتوجه است، توضيح داد: بايد در تهيه طرح هاي جامع، بررسي، تصويب و ابلاغ آن تلاش كنيم تا طرح جامع تسهيل گر سرنوشت جامعه به مسير مطلوب باشد. شايد ما توان تعيين سرنوشت مطلوب براي شهرها را به طور كامل نداشته باشيم اما مي توانيم تسهيل كنيم تا ايجاد شرايط مطلوب عملي شود.

وزير راه و شهرسازي ادامه داد: بسياري از نابساماني هاي فرهنگي و اجتماعي ما و بسياري از نابساماني هاي شهرسازي حتما ربط مستقيم به طرح هاي جامع (طرح هاي توسعه و عمران) دارد. حاشيه نشيني هايي كه شكل مي گيرد، محدوديت هايي كه قائل مي شويم و تعرضي كه به اراضي كشاورزي و زراعي و همچنين واجد ارزش وارد مي شود، اتفاقاتي كه طي ساليان در روستاها رخ داده است، عدم توجه به نيازهاي اساسي روستاييان، اختلال در زندگي روستايي و تعرض به اراضي كشاورزي، زراعي و باغي كه زمينه اش فراهم مي شود، گواه اين مدعاست.

اسلامي افزود: گذشته ما همواره پرفراز و نشيب بوده است. امروزه شهرهاي ما به لحاظ شخصيت و به لحاظ تمدن هاي شهري از منطق شهرها كه ريشه در تاريخ دارند، فاصله زيادي پيدا كرده و ساخت و سازهايي كه صورت مي گيرد نيز در روند بي هويت كردن شهرها تاثير فراواني دارد كه بايد براي بهبود وضعيت، گام هاي اساسي برداريم. وي با اعلام اينكه به زودي جلساتي با رئيس‎جمهوري در مورد مباحث حمل و نقل و همچنين معماري و شهرسازي تشكيل مي شود، گفت: موضوع مهم ديگري كه بايد مورد تمركز واقع شود، آن است كه بايد مشخص شود چه سازماني مسوول كنترل شهر و كنترل قوانين و ضوابط شهرسازي است. ضمانت اجرايي طرح هاي جامعي كه توسط وزارت راه و شهرسازي و شوراي عالي شهرسازي و معماري تهيه و ابلاغ مي شود، چيست؟

اسلامي در حالي ضرورت تعيين تكليف وظايف مربوط به كنترل و نظارت ساخت وسازهاي شهري را مورد تاكيد قرار داد كه اين موضوع در سال هاي گذشته نيز يكي از موضوعات بحث برانگيز در حوزه مسكن وشهرسازي بوده است. سال گذشته عباس آخوندي،وزير سابق راه وشهرسازي با تمركز بر اين موضوع از معاونت حقوقي رئيس جمهوري استفساريه حقوقي دريافت كرد؛مبني بر اينكه مسووليت كنترل ساختمان بر عهده مهندسان ناظر در جايگاه نمايندگان سازمان نظام مهندسي ساختمان و ماموريت نظارت بر ساخت وسازهاي شهري بر عهده شهرداري هاست؛با اين حال آنچه طي سال هاي اخير در اين زمينه چالش برانگيز بوده است موضوع نبود ضمانت اجرايي براي رعايت اين مقوله است؛ دوگانه مسووليت نظارت بر عملكرد شهرداري ها و تدوين مسيرحركت و نقشه راه آنها هم اكنون يكي از مهم ترين موانع در اين مسير به شمار مي رود؛ نظارت بر عملكرد شهرداري ها در حال حاضر بر عهده وزارت كشور است حال آنكه وزارت راه وشهرسازي مسوول تدوين طرح هاي جامع شهري به عنوان نقشه راه فعاليت شهرداري هاست؛ اين در حالي است كه كارشناسان معتقدند مسووليت نظارت بر عملكرد شهرداري ها نيز بايد بر عهده وزارت راه وشهرسازي قرار بگيرد چراكه نقشه راه شهرداري ها در اين وزارتخانه و از سوي مسوولان آن تهيه و تدوين مي شود؛در واقع مرجع ناظر بر عملكرد شهرداري ها بايد همان مرجعي باشد كه نقشه راه شهرداري ها را تدوين و مشخص مي كند.

وزير راه وشهرسازي همچنين تاكيد كرد:از سوي ديگر بايد بررسي شود كه چرا طرح هاي جامع شهري رعايت نمي شود و مداخله ها و عدم انطباق ها و مغايرت هاي اساسي در طرح هاي جامع به چه دلايلي رخ مي دهد و راهكارهاي پايدار شامل چه مواردي است. وزير راه و شهرسازي همچنين اعلام كرد: پيشنهاد مي كنم ضابطه اي را به قوانين سازمان هاي نظام مهندسي اضافه كنيم كه مهندسان ناظر در صورت تخلف شهرداري، پروانه اشتغال خود را به پروژه هاي ساخت و ساز داراي مشكل و تخلف، اختصاص ندهند و تنها ساخت و سازهاي مجاز و مطابق قوانين را بپذيرند. اسلامي تاكيد كرد: كنترل شهرسازي، كنترل نقشه و كنترل ساختمان بايد باهم هم راستا و هم گرا باشد و يك منطق را دنبال كند. بايد به سمتي برويم كه مانند كشورهاي توسعه يافته كه تغيير كاربري را در قوانين و اجراي قوانين به هيچ عنوان نمي پذيرند، به سمت انجام اصلاحات بنيادين در اجرا و عمل گام برداريم.

دومين «نه» به تجزيه راه و مسكن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4495 به تاريخ 22/9/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرتو وحي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 8)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است