|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/22: بازي دو سر برد روسيه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4495 22/9/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


بازي دو سر برد روسيه


نويسنده: نيكلاي پاخومف

 ويژگي اصلي سياست تحريمي آمريكا عليه ايران ماهيت يكجانبه بودن آن است. اين بار واشنگتن بدون حمايت و همراهي جامعه جهاني در حال اعمال فشار بر ايران است. با آنكه چنين رويكردي براي آمريكا ريسك هايي در بر دارد، اما اقدامات يكجانبه آمريكا عليه ايران لطماتي به اقتصاد اين كشور وارد كرده است. البته عوامل مختلف مي تواند موفقيت آميز بودن تحريم ها را به خطر اندازد و يكي از آنها روسيه است.

روسيه، هم از تحريم هاي آمريكا عليه ايران سود مي برد و هم ابزارها و انگيزه لازم را براي كمك به ايران براي از سر گذراندن تحريم هاي آمريكا دارد. از قبل كارشناسان به درستي گفته اند كه تحريم هاي جديد آمريكا عليه ايران از دو جهت به سود روسيه است. از يكسو مسكو قادر و مايل به تصاحب سهم ايران در بازار جهاني نفت است. در اينجا مسكو خود را يكي از برندگان  سياست خارجي آمريكا  علاوه بر جنبه هاي اقتصادي آن مي بيند. واردكنندگان بزرگ نفت از ايران يعني چين، ژاپن، كره جنوبي، تركيه، ايتاليا و فرانسه براي سياست خارجي روسيه مهم هستند. هنگامي كه اين كشورها مقدار بيشتري نفت از روسيه بخرند، روابط دو طرف در حوزه هاي متنوع تر گسترش پيدا خواهد كرد.

از سوي ديگر، تجارت با روسيه مي تواند يكي از كارآترين ابزارهاي كاهش فشار تحريم ها عليه ايران باشد زيرا ايران مي تواند مقادير بيشتري كالا از روسيه بخرد و سرمايه گذاري بيشتري از سوي روسيه در ايران انجام شود. معناي اين همكاري فراتر از روابط روسيه و ايران است. در واقع روسيه به آمريكا نشان مي دهد قادر است به ديگر كشورها در مقابله با واشنگتن كمك كند. مقامات كاخ سفيد معتقدند پيروزي تحريم ها حاصل اين واقعيت است كه شركت ها بين ايران و آمريكا بدون ترديد آمريكا را براي مبادلات تجاري و اقتصادي انتخاب مي كنند. در واقع شركت هاي بزرگ با روابط گسترده تجاري و مالي با آمريكا ترجيح مي دهند، اين روابط ادامه يابد و مورد مجازات قرار نگيرند. آنها با آنكه ممكن است از خروج آمريكا از پيمان هسته اي ايران راضي نباشند و با سياست هاي يكجانبه گرايانه آمريكا مخالف باشند. اما انگيزه هاي كافي براي قطع ارتباط با ايران را دارند. اما روسيه در جايگاه كاملا متفاوتي قرار گرفته است. تمامي تحريم هاي آمريكا كه مي توانست عليه روسيه اعمال شود، بدون آنكه لطمه اي به اقتصاد جهان وارد شود از پيش اعمال شده است. همچنين روابط تجاري بين روسيه و آمريكا محدود تر از آن است كه روسيه نگران از بين رفتن آن باشد. تعاملات اقتصادي گسترده بين تهران و مسكو يك آزمون براي ايده ها درباره نحوه مقابله با فشارهاي اقتصادي آمريكاست. ديگر كشورها با دقت روند امور را زير نظر دارند و برخي از آنها ممكن است در آينده تحت فشارهاي آمريكا قرار گيرند. اگر چنين شود الگوي شراكت بين روسيه و ايران براي كاهش فشارهاي آمريكا، براي اين دسته از كشورها نيز كارآيي پيدا خواهد كرد.

دولت آمريكا براي برخي خريداران نفت ايران معافيت از تحريم ها در نظر گرفته است. اما واشنگتن به زودي بايد تصميم بگيرد كه قصد دارد با اين معافيت ها چه كند. اگر معافيت ها تمديد شود تمامي برنامه هاي فشار بر ايران از طريق كاستن از صادرات نفت اين كشور از ميان خواهد رفت. همچنين آمريكا براي تمديد معافيت ها بايد با چالش هاي جديد استراتژيك مقابله كند كه مهم ترين آنها اين است كه آيا از معافيت ها براي تعامل با چين استفاده كند يا نه. اگر در هر زمان معافيت چين پايان يابد، آيا آمريكا مي تواند صادرات نفت ايران به اين كشور را به طور كامل متوقف كند؟

در هر حال اگر چين يا ديگر كشورها، به شراكت سياسي و اقتصادي ايران و روسيه بپيوندند و به تهران كمك كنند از فشار تحريم ها رها شود شاهد شكل گيري يك سيستم بين المللي براي دفاع جمعي در برابر تحريم هاي آمريكا خواهيم بود. اين سيستم ممكن است با شكست مواجه شود. اما به شكل اجتناب ناپذير روابط بين المللي مدرن را به چالش مي كشد. اين واقعيت كه روسيه مي تواند اثر تحريم هاي آمريكا را به ميزاني قابل ملاحظه كم كند، موجب نگراني شديد تصميم گيران در واشنگتن است. به ويژه هنگامي كه آمريكا با كشورهايي كه هم پيمان هاي آن هستند دچار تنش مي شود. توانايي هاي روسيه اهميت بالاتري پيدا مي كند. برقراري روابط عميق بين آمريكا و فرانسه، تركيه، عربستان و... از يكسو مي تواند حتي بدون همكاري روسيه زمينه تاثيرگذاري تحريم هاي آمريكا عليه ايران را فراهم كند اما اكنون روابط آمريكا با اين كشورها چندان مستحكم نيست. اگر آمريكا بخواهد خارج از چارچوب چندجانبه گرايي عمل كند، به همكاري تعدادي از كشورهاي قدرتمند نياز دارد. به ويژه در مورد ايران، آمريكا با امضاكنندگان پيمان هسته اي و تعدادي از همسايگان اين كشور دچار تنش است و اين وضعيت براي روسيه فرصتي بسيار مناسب محسوب مي شود.

تنها با گذشت زمان مشخص خواهد شد آيا روسيه از شرايط كنوني حداكثر استفاده را خواهد برد يا نه. اما در هر گونه پيش بيني درباره آينده تحريم هاي ايران، بايد به نقش منحصر به فرد روسيه توجه ويژه كرد. آمريكا مي تواند بر سر موضوع ايران با روسيه تعامل كند، اما با توجه به آنچه در سال هاي اخير بين دو كشور رخ داده و ديدگاه هاي منفي مردم و سياستمداران آمريكا درباره روسيه، چنين تعاملي بعيد است.

از سوي ديگر، تداوم تحريم هاي ايران و فشارهاي آمريكا بر ديگر كشورها براي رعايت اين تحريم ها كه مسلما به زيان آن كشورهاست سبب مي شود روسيه و ديگر كشورها از دلار فاصله بگيرند و سلطه اين ارز بر معاملات و بازارهاي جهان به ميزان قابل ملاحظه كاهش خواهد يافت. تلاش هايي براي جايگزين كردن سيستم سوئيفت و استفاده از ارزهاي ملي براي مبادلات تجاري بين كشورها آغاز شده است. اين يك ريسك بزرگ براي آمريكاست. البته وضعيت چين با روسيه بسيار متفاوت است. اين كشور براي ايستادگي در برابر فشارهاي آمريكا در حوزه رعايت تحريم هاي ايران با مشكلاتي مواجه خواهد شد. زيرا حجم مبادلات تجاري و اقتصادي دو طرف بسيار بالاست و از پيش آمريكا تعرفه هايي بر حدود 250 ميليارد دلار كالاي صادراتي چين اعمال كرده است. تنش هاي تجاري بين چين و آمريكا در حال افزايش است و آمريكا مي تواند در ازاي كاهش سختگيري در زمينه رويه هاي تجاري چين، از اين كشور بخواهد بر ايران فشار وارد كند.


*نشنال اينترستبازي دو سر برد روسيه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4495 به تاريخ 22/9/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه هيدروژئومورفولوژي
متن مطالب شماره 18، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است