|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/22: بده- بستان هاي بزرگ؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4495 22/9/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


بده- بستان هاي بزرگ؟


نويسنده: كيمبرلي آن اليوت

 از زمان خروج آمريكا از پيمان هسته اي ايران، همواره موضوع تاثير اين اقدام بر كشورهايي كه با ايران ارتباط تجاري گسترده داشته اند، مطرح بوده است. اوايل ماه گذشته دور دوم تحريم هاي آمريكا عليه ايران آغاز شد و مسلما تاثير فوري اين اقدام آمريكا بر طرف هاي سوم يعني كشورها و شركت هايي گذاشته شد كه فعاليت هاي تجاري با ايران داشتند.

سيگنال هاي متضاد از واشنگتن فرستاده شده و همين امر ابهام هايي درباره آينده تحريم ها و موضع گيري هاي دولت آمريكا به وجود آورده است. براي مثال اقدام آمريكا يعني در نظر گرفتن معافيت براي خريداران بزرگ نفت ايران در مدت 180 روز با اين بهانه كه آمريكا نمي خواهد ثبات بازار نفت از ميان برود، يكي از اين موارد است. با اين حال آمريكا براي اتحاديه اروپا كه هم پيمان اين كشور است، معافيت در نظر نگرفته است. اين در حالي است كه همراهي اروپايي ها با تحريم هاي 5 سال پيش آمريكا عليه ايران فشارهاي قابل ملاحظه اي بر اين كشور وارد كرد و اكنون سه كشور اروپايي به همراه چين و روسيه كه امضا كنندگان پيمان هسته اي سال 2015 ايران هستند، تلاش مي كنند اين پيمان را حفظ كنند.

اكنون بيشترين فشار روي شركت هاي اروپايي است تا روابط خود را با ايران متوقف كنند. دولت آمريكا در قبال ايران اهدافي دارد كه قبلا وزير امورخارجه آمريكا به آنها اشاره كرده است و بسياري از تحليلگران معتقدند ايران هرگز به اين درخواست ها عمل نخواهد كرد، در نتيجه انتظار مي رود فشارها ادامه پيدا كند، اما رفتار و سياست هاي آمريكا در قبال ايران به عوامل ديگر از جمله ميزان اثرگذاري اين اقدامات، واكنش هم پيمان هاي آمريكا، تاثير فشارها بر ايران بر بازارهاي مختلف، وضعيت سياسي و اقتصادي خاورميانه و مواضع چين و روسيه وابسته است. برخلاف تحريم هاي قبلي، اين بار آمريكا از همراهي جامعه جهاني با برنامه تحريم ها عليه ايران بي بهره است. تعدد عوامل موثر بر رفتار آمريكا در قبال ايران سبب ابهام درباره آينده شده است و در اين شرايط اروپايي ها و شركت هاي اروپايي بسيار با احتياط رفتار مي كنند.

تصميم آمريكا براي خروج از پيمان هسته اي ايران، عملا آمريكا و امضا كنندگان ديگر پيمان يادشده را در دو سوي يك چارچوب پيچيده تحريمي قرار داده است. در ماه هاي اخير ترامپ تحريم هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران را ابزاري قدرتمند براي وادار كردن اين كشور به تغيير رفتار و وادار كردن شركت ها به توقف همكاري با ايران توصيف كرده است. در اين ميان دولت هاي اروپايي تلاش كرده اند بدون رويارويي مستقيم با آمريكا اثر اين تحريم ها بر شركت هاي خود را به حداقل برسانند. با آنكه شركت هاي بزرگ اروپايي عموما روابط با ايران را متوقف كرده اند، اروپا اعلام كرده مادام كه ايران به پيمان هسته اي پايبند است، آنها هم به اين پيمان پايبند خواهند بود. اما درباره روابط اين شركت ها با ايران سوالات متعددي وجود دارد. پيش بيني مي شود ايران به پيمان هسته اي پايبند باقي بماند، زيرا خروج از اين پيمان براي ايران بسيار زيانبار خواهد بود.

در بلندمدت ممكن است تغييراتي در تصميم هاي شركت هاي بزرگ اروپايي كه با ايران قطع رابطه كرده اند، ايجاد شود. از يك سو موضع گيري هاي سختگيرانه دولت آمريكا عليه ايران ممكن است تحت تاثير تغيير شرايط متحول شود؛ همانطور كه براي خريداران نفت ايران معافيت در نظر گرفته شد. از سوي ديگر دولت هاي اروپايي قصد ندارند طوري رفتار كنند كه گويي ضعيف هستند و استقلال اقتصادي ندارند. آمريكا اعلام كرده شركت ها بايد بين اين كشور و ايران يكي را انتخاب كنند. براي اكثر شركت هاي اروپايي كه با آمريكا روابط گسترده تجاري دارند و از سيستم بانكي اين كشور استفاده مي كنند تنها گزينه ترك ايران است و حتي شركت هايي كه با سيستم مالي آمريكا ارتباطي ندارند يا در حوزه هايي با ايران همكاري دارند كه مشمول تحريم نيست براي ادامه تعامل با ايران با مشكلاتي نظير بيمه مواجه هستند. مديران شركت هاي اروپايي اغلب مي گويند به سهامداران خود پاسخگو هستند و وعده دولت هاي اروپايي درباره حفاظت از اين شركت ها در برابر تحريم هاي آمريكا صرفا وعده است. كارشناسان معتقدند اروپايي ها براي عمل به وعده هاي خود به ايران راهي طولاني در پيش دارند و اين احتمال وجود دارد كه تدابير اتخاذ شده از سوي دولت هاي اروپايي موثر واقع نشود. زيرا مسلما ساز و كارهايي كه از سوي اروپايي ها ايجاد مي شود از چشم آمريكا دور نخواهد بود و واشنگتن مي تواند در حوزه هاي مختلف فشارهايي به اروپا وارد كند. به اين ترتيب دولت هاي اروپايي خود را در وضعيتي پرچالش مي بينند.

دولت آمريكا مي تواند به بهانه مسائل تجاري، تعرفه هايي بر كالاهاي صادراتي اروپايي اعمال كند و هدف آن وادار كردن اروپا به تبعيت از تحريم ها عليه ايران باشد. البته ترامپ نيز براي اقدامات خود عليه اروپا با محدوديت هايي مواجه است. اقدامات تند و سختگيرانه ترامپ ممكن است با واكنش هايي از سوي اروپايي ها مواجه شود البته منافع اروپا در ارتباطات تجاري با آمريكا بسيار بيشتر از ارتباط با ايران است، اما اروپا مايل نيست كنترل امور تجاري خود را در اختيار آمريكا قرار دهد. از آنجا كه آمريكا به طور يكجانبه از پيمان هسته اي ايران خارج شده امضا كنندگان پيمان ضرورتي نمي بينند تحريم هاي ثانويه آمريكا عليه ايران را رعايت كنند. از سوي ديگر در حال حاضر آمريكا با چين و روسيه در تنش به سر مي برد. بنابراين دو كشور ياد شده براي همراهي نكردن با آمريكا در تحريم ايران انگيزه هاي قوي تري دارند. اما آمريكا مي تواند با كاهش سختگيري ها در قبال پكن و مسكو از آنها بخواهد با تحريم هاي آمريكا عليه ايران همراهي كنند.

مشاهده مي شود كه درباره تاثير تحريم ها عليه ايران و حتي باقي ماندن تحريم ها به شكل كنوني هيچ قطعيتي وجود ندارد و سناريوهاي مختلفي در اين زمينه مطرح است. در واقع تعاملات بين اروپا، آمريكا، روسيه و چين در حوزه هاي مختلف مي تواند بر نحوه اجراي تحريم ها، ميزان سختگيري آمريكا در اجراي تحريم ها، همراهي كردن يا نكردن امضا كنندگان پيمان هسته اي ايران و اثرات تحريم ها بر اقتصاد اين كشور تاثير گذارد. در ماه هاي آينده بده بستان هاي سياسي و اقتصادي بين قدرت هاي امضا كننده پيمان هسته اي ايران بر ميزان تاثيرگذاري تحريم ها اثرات بزرگي خواهد داشت.


*ورلد پاليتيكس ريويوبده- بستان هاي بزرگ؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4495 به تاريخ 22/9/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه رويكردهاي پژوهشي در علوم زمين
متن مطالب شماره 11، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است