|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/22: ترافيك در دروازه تجاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4495 22/9/97 > صفحه 3 (صنعت ، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


ترافيك در دروازه تجاري
جزييات آمار هشت ماهه تجارت خارجي منتشر شد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 بررسي داده هاي منتشر شده از سوي «سازمان توسعه تجارت» نشان مي دهد كه سطح صادرات و واردات ايران به كشورهاي شريك تجاري خود بسته به فعل و انفعالات اتفاق افتاده در ماه هاي اخير تغيير كرده است. فعل و انفعالاتي مانند تغيير نرخ ارز، تغيير قواعد بازي در بازار تجارت، آغاز تحريم ها و تخفيف هاي تجاري عمده دلايل تغييرات روند صادرات و واردات در ماه هاي اخير بوده اند.

بر مبناي اين داده ها، در مجموع حجم صادرات ايران به 34 كشور عمده شريك تجاري، در دو ماه ابتدايي سال جاري حدود 7 ميليارد دلار بوده است. بنابراين اگر فرض شود در دوماه ابتدايي سال جاري، حجم صادرات برابر بوده، مي توان پيش بيني كرد حجم صادرات به كشورهاي عمده شريك تجاري ماهانه حدود 3 ميليارد و 500 ميليون دلار بوده است. بررسي ها نشان مي دهد روند صادرات در ماه هاي بعدي به طور پيوسته با شيب ملايم به كشورهاي شريك عمده تجاري تقريبا افزايش يافته است به طوري كه حجم صادرات ماهانه به شركاي تجاري عمده در آبان ماه به حدود 4 ميليارد دلار رسيده است؛ به اين معني كه حجم صادرات به كشورهاي عمده تجاري به طور متوسط هر ماه حدود 70 ميليون دلار افزايش يافته است. در اين ماه ها اگر چه نرخ ارز نوسانات قابل توجهي را تجربه كرده اما تقريبا به سمت افزايشي هدايت شده است؛ به اين معني كه افزايش نرخ دلار در ماه هاي اخير تا حدودي اثر موانع و اصطكاك هاي تجاري با كشورهاي شريك عمده را خنثي كرده و ارزش صادرات را افزايش داده است. بر خلاف صادرات، واردات روند ملايم و ثابتي را تجربه نكرده است. به طوري كه در 6 ماه ابتدايي سال جاري تقريبا روند نزولي داشته، در مهر ماه افزايش يافته و در آبان ماه دوباره كاهش يافته است. در دو ماه ابتدايي سال جاري در مجموع ارزش واردات حدود 6 ميليارد و 140 ميليون دلار بوده است. به اين معني كه ارزش واردات از كشورهاي عمده شريك تجاري در دو ماه ابتدايي، به طور تقريبي هر ماه حدود 3 ميليارد و 70 ميليون دلار بوده است. روند كاهشي واردات باعث شده تا در شهريورماه سال جاري ارزش واردات به مقدار تقريبي 2 ميليارد و 990 ميليون دلار كاهش يابد. اما ارزش واردات در مهرماه دوباره افزايش يافته و به مقدار 4 ميليارد و 600 ميليون دلار رسيده است. البته به دليل افزايش موانع تجاري، در آبان ميزان واردات دوباره كاهش يافته و به مقدار تقريبي 3 ميليارد و 80 ميليون دلار رسيده است.

آمارهاي صادرات به تفكيك كشورهايي كه بيشترين سهم را از صادرات ايران داشته اند نشان مي دهد عراق به رغم آنكه در آمارهاي تجميعي هشت ماه منتهي به آبان امسال، صدرنشين جدول صادراتي محسوب مي شد، اما در آمار ماهانه در آبان امسال نسبت به مهرماه افت داشته است. اين در حالي است كه پيش از اين روند صادرات به اين كشور با شيب ملايمي رو به افزايش بوده است. به نظر مي رسد محدوديت هايي كه براي صادرات به عراق وضع شده، نتوانسته اين روند را حفظ كند و در نتيجه موجب شده تا در آبان ماه صدور كالا به اين كشور همسايه، بعد از چندماه، افت داشته باشد. همزمان با الزام صادركنندگان به عراق براي پيمان سپاري ارزي و مخالفت صادركنندگان به دليل ريالي بودن صادرات آنها، به نظر مي رسد فروش كالا به اين كشور با مشكلاتي مواجه شده است. چيني ها به رغم اينكه در رده دوم مقاصد صادراتي قرار گرفته اند اما در آبان ماه رشد صادراتي را نسبت به مهر امسال تجربه كرده اند. افت صادرات به امارات در آبان ماه نسبت به مهر نيز نكته ديگري است كه در اين آمار به چشم مي خورد. پاكستان، اندونزي و افغانستان نيز در آبان امسال روند صعودي را در خريد كالا از ايران طي كرده اند. صادرات به تايلند در آبان نسبت به مهر نيز كاهش اندكي داشته است. از طرفي كشورهايي كه بيشترين سهم را از واردات ايران در اختيار دارند، همگي از ابتداي امسال با روند نزولي واردات روبه رو بوده اند.

سازمان توسعه تجارت آمارهاي تكميلي تجارت خارجي ايران را در هشت ماه منتهي به آبان امسال منتشر كرد. بر اساس اين آمار، صادرات پتروشيمي ها 32 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشته است. پس از آن صادرات گروه صنعت 25 درصد رشد داشته و صادرات گروه كشاورزي نيز به لحاظ ارزشي رشد 17 درصدي را تجربه كرده است. سه گروه صادراتي نيز افت ارزشي را در كارنامه تجارت خارجي هشت ماه منتهي به آبان نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسانده اند. بر اين اساس ميعانات گازي افت 38 درصدي، معدن افت 30 درصدي و فرش و صنايع دستي افت 19 درصدي را تجربه كرده است. از طرفي در اين آمار 20 بازار مهم ايران نيز معرفي شده اند كه در مدت زمان مورد بررسي توانسته اند سهم 5/90 درصدي را از كل صادرات به خود اختصاص داده اند. ارزش صادرات به اين 20 كشور معادل 28 ميليارد و 514 ميليون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 14 درصدي داشته است. بيشترين سهم ارزشي صادرات در هشت ماه منتهي به آبان سال جاري متعلق به عراق است. اين كشور سهم 5/21 درصدي را از كل صادرات هشت ماهه به خود اختصاص داده است. پس از آن چين با سهم ارزشي 5/20 درصد، امارات با سهم ارزشي بيش از 16 درصد، افغانستان با سهم ارزشي بيش از 7 درصد، هند با سهم ارزشي 5 درصد و تركيه با سهم ارزشي 3 درصد قرار گرفته اند. پاكستان و كره جنوبي نيز هر كدام سهم نزديك به 3 درصدي از كل صادرات را به نام خود ثبت كرده اند. سهم عمان و تايلند از كل صادرات نزديك به 2 درصد، سهم اندونزي 5/1 درصد، سهم جمهوري آذربايجان يك درصد و سهم تركمنستان، تايوان، مصر، ايتاليا، مالزي، ژاپن، آلمان و كويت نيز هر يك كمتر از يك درصد از كل صادرات بوده است.

از ميان اين 20 كشور، صادرات به عراق بيشترين رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و رشد 67 درصدي را به ثبت رسانده است. اما صادرات به كره جنوبي بيشترين افت را از ميان اين 20 كشور، به خود اختصاص داده و افت 70 درصدي را تجربه كرده است. صادرات كالاي ايراني به تفكيك گروه هاي اقتصادي نشان مي دهد صادرات به كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اسلامي (OIC) رشد 38 درصدي را تجربه كه بيشترين رشد از ميان ساير گروه هاي اقتصادي را به خود اختصاص داده است. صادرات به شوراي همكاري خليج فارس PGCC نيز رشد 30 درصدي، صادرات به كشورهاي عضو همكاري جنوب شرق آسيا ASEAN رشد 18 درصدي، صادرات به كشورهاي مستقل مشترك المنافع CIS رشد 14 درصدي و صادرات به سازمان همكاري هاي اقتصادي ECO رشد 9 درصدي را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه كرده است. در اين ميان تنها صادرات به اتحاديه اروپا نسبت به مدت مشابه سال قبل، افت داشته است. صادرات ايران به كشورهاي عضو اين اتحاديه با افت 13 درصدي روبه رو بوده است.

واردات ايران در هشت ماه امسال به تفكيك گروه هاي كالايي نشان مي دهد كالاهاي واسطه اي با ارزش 18 ميليارد و 279 ميليون دلار توانسته اند سهم نزديك به 70 درصدي را به خود اختصاص دهند. واردات كالاهاي مصرفي نيز در اين مدت زمان ارزشي معادل 4 ميليارد و 706 ميليون دلار داشته كه سهم نزديك به 16 درصدي از كل واردات دارد. ارزش واردات كالاهاي سرمايه اي در اين بازه زماني 4 ميليارد و 496 ميليون دلار بوده كه سهم بيش از 15 درصدي از كل واردات را به نام خود ثبت كرده است. ارزش واردات ساير كالاها 2 ميليارد و 68 ميليون دلار بوده كه سهم 7 درصدي از كل واردات دارد. در اين گزارش 20 مبدا عمده وارداتي ايران نيز معرفي شده اند كه ارزش واردات از اين كشورها 26 ميليارد و 749 ميليون دلار است و سهم ارزشي آنها از كل واردات بيش از 5/90 درصد است. ارزش واردات از اين 20 كشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، افت 13 درصدي داشته است. بر اين اساس، بيشترين رشد واردات متعلق به كشور عمان بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 298 درصد رشد داشته است. همچنين واردات از بلژيك نيز افت 43 درصدي داشته كه بيشترين افت وارداتي در بازه زماني مورد بررسي را به خود اختصاص داده است. چين با 25 درصد سهم از كل واردات، سرليست سهامداران وارداتي است. پس از آن امارات با سهم بيش از 15 درصدي، كره جنوبي با سهم 6 درصدي، هند با سهم 5/5 درصدي، آلمان، تركيه و سوئيس هر يك با سهم بيش از 5 درصدي، روسيه، فرانسه و هلند هر يك با سهم نزديك به 3 درصدي، ايتاليا با سهم 5/2 درصدي، سنگاپور و انگليس با سهم بيش از 2 درصدي، عمان، ژاپن، برزيل، اتريش و مالزي هر يك با سهم بيش از يك درصدي و در نهايت اسپانيا و بلژيك هر يك با سهم يك درصدي در رده هاي بعدي قرار دارند. واردات كالا به تفكيك گروه هاي اقتصادي در هشت ماه منتهي به آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان مي دهد كه به جز واردات از كشورهاي مستقل مشترك المنافع (CIS )كه توانسته رشد 56 درصدي را به ثبت برساند، ورود كالا از ساير گروه هاي اقتصادي افت داشته است. ارزش واردات از اتحاديه اروپا در اين باره زماني افت 18 درصدي داشته است. واردات از كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اسلامي (OIC)افت نزديك به 32 درصدي، واردات از شوراي همكاري هاي خليج فارس (PGCC )افت 33 درصدي، واردات از سازمان همكاري اقتصادي (ECO ) افت 28 درصدي و واردات از كشورهاي عضو همكاري جنوب شرق آسيا (ASEAAN) افت 20 درصدي را تجربه كرده است.

پيشنهادهايي براي رشد صادرات غيرنفتي

در هفته ها و ماه هاي اخير سياست هاي محدود كننده اي از سوي دولت و بانك مركزي در قالب بخشنامه هاي مختلف براي بخش صادرات اعمال شده است. به دنبال اين سياست ها فعالان اقتصادي و به ويژه صادركنندگان بخش خصوصي نسبت به چنين سياست گذاري هايي اعتراض كردند و ادامه آن را مخل فرآيند هاي تجارت خارجي كشور و فضاي كسب و كار عنوان كردند. در يكي از جديدترين مطالعات و بررسي هاي كه توسط معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران انجام شده است، برقراري تجارت آزاد با محوريت سه كشور«افغانستان»، « پاكستان» و«عراق» پيشنهاد و مورد تاكيد قرا گرفته است. اقدامي كه مي تواند گامي موثر در توسعه صادرات غيرنفتي كشور باشد و مسيري متفاوت از سياست هاي پيشين را مقابل صادركنندگان قرار دهد. آنچه بخش خصوصي در اين پژوهش تصريح مي كند اين است كه هيچ اقتصادي در دنيا نمي تواند بدون فراهم آوردن ثبات اقتصادي و ايجاد محيط مطلوب كسب و كار به رشد صادراتي دست پيدا كند. بر اين اساس «عدم ثبات اقتصادي»، «سياست ارزي و تجاري نامناسب»، «عدم امكان جذب سرمايه گذار خارجي» و «نبود يك موافقت نامه تجارت آزاد موثر»، منجر به رشد صادرات نخواهد شد. همچنين دراين مطالعه تاكيد شده است تغيير مداوم بخشنامه ها، عاملي بازدارنده در رشد صادرات غيرنفتي است، بنابراين ضرورت دارد ساز و كاري مشخص بين سياست هاي تجاري و سياست هاي ارزي تعريف شود. «دنياي اقتصاد» روز شنبه هفته آينده، به تفصيل گزارش معاونت اقتصادي اتاق تهران در مورد توسعه صادرات غيرنفتي و الزامات آن را بررسي و تحليل خواهد كرد.

ترافيك در دروازه تجاري


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4495 به تاريخ 22/9/97، صفحه 3 (صنعت ، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش و توسعه جنگل
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است