|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: خط كش ارزي بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


خط كش ارزي بازار سهام
يك هفته با تپيكس

نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

 بازار سهام در هفته جاري روندي منفي با شيب نسبتا تندي داشت كه در مجموع افت بيش از 5 درصدي شاخص كل را رقم زد. به اين ترتيب، مسير پاييزي بازار سهام كه با اميدهاي فراوان و جهش 24 درصدي شاخص بورس شروع شده بود، پاياني نااميد كننده داشت و در نهايت شاخص تقريبا در همان نقطه پايان تابستان ايستاد. اين رفت و برگشت شاخص بيش از همه براي سرمايه گذاران تازه وارد و كم تجربه گران تمام شد چرا كه در مقطعي از اوايل پاييز، در شرايط تلاطم ارزي، نقدينگي سرگردان به بورس هجوم آورد اما به دليل عدم تجربه و دقت كافي و سطح بالاي هيجانات منجر به زيان بخش مهمي از سرمايه گذاران شد. با اين وجود، بررسي هاي تحليلي نشان مي دهد در حال حاضر و پس از فرو نشستن گرد و غبار هيجانات، قيمت سهام در بورس بر اساس متغيرهاي بنيادي در محدوده ارزندگي قرار گرفته است. از سوي ديگر، بخش عمده اي از سرمايه گذاران شتابزده و كم تجربه نيز پس از نوسانات اخير عملا از گردونه معاملات خارج شده اند. به اين ترتيب مي توان انتظار داشت كه روند بازدهي بورس در صورت عدم دخالت متغيرهاي غير اقتصادي، در فصل زمستان به مسير تعادل و رونق ملايم باز گردد و بازدهي 62 درصدي شاخص از ابتداي سال تا كنون، به نحو مثبتي تعديل شود.

آيا قيمت ها به كف رسيده؟

روند بورس تهران در يك سال اخير بيش از هر عاملي تحت تاثير نوسان نرخ ارز و تحريم هاي آمريكا بوده است. درست يك سال پيش، شاخص در محدوده 96 هزار واحد قرار داشت و نشانه هايي از يك روند صعودي ملايم را از خود بروز داده بود. قيمت هاي دلار در بازار آزاد هم در كش و قوس فراتر رفتن از سطح رواني 4 هزار تومان بود و در حوزه سياسي نيز هنوز چشم انداز مشخصي درخصوص تصميم رئيس جمهور آمريكا درخصوص خروج از برجام وجود نداشت. از آن زمان تا كنون، قيمت ارز در بازار آزاد دو و نيم برابر و در سامانه موسوم به نيما بيش از دو برابر شده؛ شاخص بورس 65 درصد افزايش يافته و آمريكا نيز تحريم هاي ثانويه را همزمان با خروج از برجام اعمال كرده است. مطالعه روند تاريخي واكنش بورس در دوره قبلي تحريم ها (سال 91) نشان مي دهد كه تا پيش از گشايش سياسي، شاخص كل كمابيش قادر بوده تا دو سوم رشد ارزش ارز را به لطف رشد سهام صادركنندگان بزرگ در رشد شاخص كل منعكس سازد. در همين حال اثر تحريم ها بر كاهش توليد و فروش صادراتي شركت هاي بزرگ به ويژه در صنايع پتروشيمي، معدني و فلزي به طور ميانگين 25 درصد بوده است.

در شرايط كنوني با قراردادن همين الگو اولا مشخص مي شود كه حتي با لحاظ كردن نرخ ارز نيمايي، شاخص بورس در محدوده پوشش دو سوم رشد ارز است كه با عنايت به عدم چشم انداز كاهش اين نرخ (و حتي احتمال افزايش آن با عنايت به محدوديت هاي بودجه اي) عدم توجيه افت بيشتر قيمت سهام با عنايت به ارزش ذاتي را نشان مي دهد. از سوي ديگر، با لحاظ كردن كاهش 25 درصدي صادرات و با فرض ثبات قيمت هاي جهاني و نرخ ارز، نسبت قيمت بر درآمد اكثر شركت هاي بزرگ كالامحور بورسي براي سال آينده بر اساس سودهاي تحليلي در محدوده كمتر از 4 واحد قرار مي گيرد كه نه تنها از سود مشابه بانكي و اوراق خزانه (20 تا 22 درصد) برتر است بلكه پتانسيل بهبود نرخ هاي فروش از محل افزايش ارز نيما را نهفته دارد. به اين ترتيب مي توان گفت از منظر بنيادي باند 150 هزار واحدي به عنوان يك محدوده حمايتي مناسب براي شاخص كل تلقي مي شود و افت بيشتر منوط به اتفاقات غيرمترقبه در حوزه سياسي يا افت معنادار قيمت هاي جهاني كالا از سطوح كنوني خواهد بود.

پيام آمار نقدينگي به سرمايه گذاران

در هفته جاري، آمارهاي پولي منتهي به پايان مهر ماه توسط بانك مركزي منتشر شد. پيام مهم اين آمار از تداوم كنترل رشد نقدينگي در محدوده 20 درصد و نيز كاهش حجم پول به ميزان يك درصد در مقياس ماهانه بود كه از افت توان نقدينگي پرقدرت حكايت مي كند. علاوه بر اين، بر اساس اظهارات قائم مقام بانك مركزي، حجم نقدينگي در حال حاضر (اواخر آذر ماه) به 1750 هزار ميليارد تومان رسيده كه نشان از تداوم رشد نقدينگي در محدوده 21 درصد نسبت به 12 ماه قبل دارد. اين روند هر چند به طور نسبي مطلوب است و نشان از انضباط پولي در شرايط التهاب ارزي دارد اما با دقت در جزئيات آن، يك مشكل عمده خودنمايي مي كند كه از افزايش 7 درصدي بدهي بانك ها به بانك مركزي در مهر ماه و رسيدن آن به ركورد 160 هزار ميليارد تومان حكايت دارد.

اين رقم افزايش متغير مزبور از ابتداي سال را به 22 درصد رسانده كه بيش از 4/ 2 برابر اضافه برداشت بانك ها از بانك مركزي در مدت مشابه سال گذشته است. پيام اين وضعيت به سياست گذاران عبارت از ضرورت توجه عاجل به شرايط بانك ها و ترميم اوضاع از طريق اجراي افزايش سرمايه و اصلاح ساختار ترازنامه است و براي سرمايه گذاران هم اين پيام ضمني را در پي دارد كه روند خلق نقدينگي از محل اضافه برداشت بانكي ادامه يافته و مي تواند كماكان به عنوان يك تهديد تورمي در افق ميان مدت در بازارهاي سرمايه گذاري به ويژه در صورت تعويق اجراي برنامه تجديد ساختار بانكي عمل كند.

معناي آخرين گام فدرال رزرو براي بازارها

در زمان نگارش اين گزارش هنوز تصميم نشست كميته پولي بانك مركزي آمريكا اعلام نشده است اما بر اساس نظر اكثر تحليل گران، مي توان انتظار داشت كه اين بانك نرخ بهره را در شب گذشته براي چهارمين بار در سال 2018 به ميزان ربع درصد افزايش داده باشد. به اين ترتيب، نرخ بهره روزانه دلار در سيستم پولي آمريكا به 5/ 2 درصد مي رسد كه نسبت به دو رقيب عمده يعني اروپا و ژاپن (كه هر دو بهره منفي را تجربه مي كنند) شكاف بزرگي را نشان مي دهد. با وجود استقلال فدرال رزرو، اين تصميم مناقشه زيادي را در درون آمريكا برانگيخته و رئيس جمهوري اين كشور را به عرصه اتهام به بانك مركزي آمريكا در مسير اخلال در روند رونق اقتصادي كشانده است. با اين حال، استدلال تصميم گيرندگان پولي اين كشور عبارت از آمار مثبت بخش واقعي اقتصاد، رشد دستمزدها و ضرورت توجه به ريسك تورم و تسهيل پولي بيش از اندازه بوده است. در هر صورت، روند بازارهاي جهاني هم در بخش سهام و هم در بخش كالا نشان از آن دارد كه تصميمات فدرال رزرو خوشايند سرمايه گذاران نبوده و آنها با نگراني روند كاهشي قيمت در اكثر بازارها را دنبال مي كنند.

با اين حال، بر اساس منحني پيش بيني نرخ بهره توسط بازار، اين اجماع نزد معامله گران در حال حاضر وجود دارد كه در سال 2019، فدرال رزرو هيچ گونه حركت انقباضي ديگري را انجام نخواهد داد و عملا افزايش بهره اخير، آخرين حركت انقباضي اين نهاد پولي در اين سيكل اقتصادي بوده است. به اين ترتيب، به رغم تلاطم اخير بازارها، در صورتي كه اين پيش بيني درخصوص آينده نرخ بهره به وقوع بپيوندد مي توان انتظار داشت كه روند تلاطم كاهشي بازارهاي جهاني در نيمه اول سال آينده ميلادي تا حد زيادي كند شود تا سرمايه گذاران بورس تهران هم بتوانند به تثبيت قيمت ها به ويژه در بازارهاي كالايي شامل نفت، فلزات و محصولات شيميايي در كوتاه مدت اميد داشته باشند.

خط كش ارزي بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است