|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: دلهره بازار جهاني در بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


دلهره بازار جهاني در بورس
شاخص سهام 3063 واحد ديگركاهش يافت

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 ناآرامي تمام نشدني بازارهاي جهاني سيماي بورس تهران را قرمزپوش كرده است. شاخص كل سهام در آخرين روز كاري پاييز تحت تاثير افت شديد بهاي نفت حدود 3 هزار واحد ديگر عقب نشست و به پايين ترين سطح خود طي بيش از سه ماه گذشته رسيد. نگراني يا دلهره ناشي از سرنوشت نامعلوم قيمت كالاهاي پايه نظير نفت در بازارهاي جهاني، همچنان معاملات بورس تهران را تحت الشعاع خود قرار داده و ساير عوامل موثر بر سودآوري سهام در سايه اين تلاطمات رنگ باخته است. در اين حين، بازار حدس و گمانه ها در مورد علل افت شاخص بورس هم داغ شده و بسياري از فعالان سهام را بر آن داشته تا به جاي بررسي منطقي عوامل موثر در پي مقصر بگردند يا برخي ديگر با بزرگنمايي مسائل بر جو رواني حاكم بر بازار بدمند. در اين شرايط به نظر مي رسد انتشار گزارش عملكرد ماهانه براي داشتن تصوير واقعي از عملكرد بنگاه ها و رفع نگراني از حيث مقدار و مبلغ فروش اهميت بسزايي دارند.

شبح نفت در بورس

معاملات ديروز بورس تهران در حالي آغاز شد كه بازار نفت در شامگاه سه شنبه يكي از سنگين ترين افت هاي خود را طي ماه هاي اخير تجربه كرد. شاخص هاي جهاني نفت در سه شنبه شب تحت فشار شديد فروش بيش از 7 درصد عقب نشست و به پايين ترين سطح طي 18 ماه اخير رسيد. به اين ترتيب، قيمت هر بشكه نفت خام آمريكا پس از ثبت دومين افت قابل ملاحظه در هفته جاري به سطح 46 دلار تنزل و نفت برنت نيز سطح 55 دلاري را لمس كرد. نگراني از كاهش شتاب رشد اقتصاد جهاني در سايه مناقشات تجاري قدرت هاي اقتصادي بزرگ و ركوردشكني توليد نفت از سوي دو غول نفتي جهان يعني آمريكا و روسيه از مهم ترين دلايل ريزش بهاي نفت در شامگاه گذشته ارزيابي مي شوند. البته تركش هاي سقوط نفت در ديگر بازارهاي كالايي هم مشاهده شد؛ به طوري كه فلزات رنگين در بورس لندن نيز با شدت كمتري در مسير افت قيمت قرار گرفتند و در اين ميان، قيمت هر تن مس مرز رواني 6 هزار دلار را پس از حدود 7 هفته از دست داد. در بازارهاي آسيايي نيز بهاي متانول به افت خود ادامه داد و به زير مرز 270 دلار به ازاي هر تن رسيد.

برآيند اين عوامل سبب شد سهام كالايي بورس تهران در جريان دادوستدهاي روز گذشته در معرض عرضه هاي شديد قرار بگيرد و برخي از نمادهاي وابسته حتي صف فروش را تجربه كنند. تاثير اين عرضه ها را مي توان در ريزش 3063 واحدي شاخص كل سهام در دادوستدهاي ديروز مشاهده كرد كه معادل افت 9/ 1 درصدي ارزش سهام كل بورس تهران است. اين بيشترين افت شاخص اصلي طي سه هفته اخير-دهم آذرماه- است. در هفتمين افت متوالي شاخص كل، افزون بر اثر چشمگير نماد شركت هاي بزرگ فولادي و پتروپالايشي بر نماگر بازار، در عموم صنايع هم فروشندگان دست بالا را در معاملات داشتند. به همين دليل شاخص قيمت در 32 صنعت افت كرد.

تعديل انتظار يا تغيير قيمت؟

شاخص كل در حالي به پايين ترين ارتفاع خود طي بيش از 3 ماه اخير رسيده كه به زعم تحليلگران بازار سهام افت بيشتر شاخص از منظر بنيادي قابل توجيه نيست. پيش از اين، «دنياي اقتصاد» در گزارشي با نام «شاخص سهام به كف رسيد؟» برآورد يا «گزارش اجماع» 43 گروه تحليلي را از متغيرهاي مهم بازار سهام منتشر كرد.  بر اساس داده هاي اين گزارش، پايين ترين حد انتظار كارشناسان از شاخص كل در محدوده 154 هزار واحد پيش بيني شده است. اگر برآوردهاي آخرين اجماع كارشناسان سهام را مبنا قرار دهيم، شاخص كل با ريزش در معاملات ديروز بيش از پيش به هسته سخت خود نزديك شده است. حال بايد ديد مطابق انتظار كارشناسان پس از تجربه افت هاي اخير مسير حركت بازار با وجوه بنيادي بازار همسو خواهد شد يا نه؟

مبالغه مستعار در بازار

با وجود چنين چشم اندازي از سوي بدبين ترين تحليلگران بازار اما نااطميناني ها و عدم تعادل هاي پي در پي بازار جهاني از مهم ترين عوامل نگراني فعالان بورس تهران به شمار مي رود. ضمن اينكه بايد ضعف محسوس تقاضا براي مواد خام در بورس كالا و محدوديت هاي ناشي از تحريم ها را به عنوان عوامل فشار عرضه در وابستگان بورسي اضافه كرد. واكنش بازار از اين منظر كاملا طبيعي است. در واقع، انتظاري جز اين نمي رود كه با تغيير در محيط سودآوري سهام، قيمت ها به طور متناسب دستخوش تغيير شوند و خود را با تحولات جديد تعديل كنند. اما اين اتفاق به كام بسياري از بورس بازان نيست، بنابراين در مواقعي كه بازار بر مدار افت قيمت در حال حركت است، بسياري از فعالان سهام دست به دامان تئوري توطئه براي يافتن مقصر مي شوند.

يكي از روايت هاي رايج در روزهاي ريزشي بازار، يافتن مقصرهاي بيروني يا بزرگنمايي در عوامل منفي موثر بر قيمت سهام است. اين يكي از علائم بازاري است كه از فقر تحليل رنج مي برد و فعالان آن به جاي ارزيابي بنيادي سهام به جنگ دست هاي نامرئي بازار مي روند. اثرات منفي چنين رويكردهايي گمراه كردن سهامداران خرد و تازه وارد در شناخت نيروهاي موثر بر بازار است. براي مثال در شرايطي كه فعالان بازار به سنجش ريسك هاي محيطي بپردازند يا در ميزان اثرگذاري افت قيمت هاي جهاني مبالغه كنند يا تنزل قيمت سهام را به دستكاري توسط برخي نهادهاي مالي نسبت دهند مسائل اصلي بازار رنگ مي بازند و به جاي اين پرسش كه تاثير ريزش بهاي نفت بر شاخص صنعت غذايي يا دارويي چيست، بيشتر در پي ساختن تئوري هاي توطئه هستيم.

حمايت هاي كم اثر «حقوقي» ها

افت 9/ 1 درصدي شاخص طي معاملات ديروز در حالي رقم خورد كه سهامداران حقيقي عمدتا فروشنده بودند تا خريدار. در اين روز بيش از 31 ميليارد تومان سهم از سبد سهامداران حقيقي به پرتفوي اشخاص حقوقي منتقل شد تا خروج سرمايه هاي خرد از جريان معاملات براي نهمين روز متوالي ثبت شود. معمولا در شرايطي كه جو رواني بر بازار حكمفرما مي شود سهامداران حقيقي حضور پررنگ تري در سمت فروش دارند. در نقطه مقابل، سهامداران عمده با خريدهاي خود از ارزش سهام حمايت مي كنند تا ضمن كاستن از فضاي رواني از تداوم عرضه هاي هيجاني بكاهند. با اين حال، فضاي منفي ديروز سبب شد فعالان حقيقي در 22 صنعت از صنايع 38 گانه بورسي غالبا فروشنده باشند. بررسي معاملات ديروز نشان مي دهد سهام گروه هاي معدني، پالايشي و پتروشيمي و فلزات در كانون عرضه اشخاص حقيقي بازار قرار داشته اند. از طرف ديگر، سهام گروه سرمايه گذاري و خودرويي با بيشترين استقبال از سوي سهامداران حقيقي مواجه شدند. به نظر مي رسد بخشي از جريان پولي كه از سهام كالايي خارج شده به سمت صنايع ديگر نظير خودرو رفته است.

دلهره بازار جهاني در بورس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در هنر و علوم انساني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 16)، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است