|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


خبر


برگرفته از: ايسنا

عضويت عادي بالاترين سطح حضور در آيسكو

سنا : ارتقاي جايگاه بازار سرمايه ايران در آيسكو از پيوسته به عادي، موجب شد در تمامي كميته هاي آيسكو حضور و حق راي داشته باشيم. بهادر بيژني، مشاور رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بين الملل جزئيات تغيير جايگاه ايران در آيسكو را تشريح كرد و گفت: شرايط سازمان بورس در آيسكو به سطحي رسيده كه بتوانيم عضو هيات مديره اين نهاد باشيم يا به عنوان رئيس انتخاب شويم و در عين حال مي توانيم عضو كميته هاي هشت گانه آيسكو باشيم.

وي ادامه داد: پيش از اين در كميته كشورهاي اقتصاد نوظهور و كميته منطقه اي آفريقا و خاورميانه عضو بوديم اما در كميته هاي هشت گانه سياست گذاري آيسكو حضور نداشتيم، اما اكنون در فرآيند تصميم سازي مهم ترين نهاد بين المللي استاندارد ساز بازار سرمايه دنيا دخيل هستيم. به گفته مشاور رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار هرچند اكنون اعتبار بازار سرمايه ايران در عرصه بين المللي قابل توجه است و با اين جايگاه، نهاد ناظر ايران در تصميم هاي جهاني آيسكو مشاركت مي كند اما تاثيري كه عضويت عادي ايران در آيسكو بر فضاي داخلي سرمايه گذاري مي گذارد بسيار فراتر از تاثير بين المللي آن است.  بيژني با تاكيد بر اينكه مهم ترين محصول ارتقاي جايگاه ايران در آيسكو بهبود استانداردهاي بازار سرمايه كشور است، افزود: هدف اول از اهداف سه گانه آيسكو حمايت از حقوق سرمايه گذاران است و در نتيجه صيانت از حقوق سرمايه گذاران از اين پس بيش از گذشته در دستور كار سازمان بورس قرار دارد و اين موضوع در درجه اول تاثير بسزايي بر سرمايه گذاران داخلي كشور مي گذارد.

وي با اشاره به اينكه ورود سهام عدالت به چرخه معاملات، تعداد سهامداران بازار سرمايه را به بيش از 50 ميليون نفر افزايش مي دهد، گفت: در اين شرايط استانداردسازي قوانين و تلاش براي رعايت حقوق سهامداران تاثير زيادي بر بازار سرمايه خواهد داشت. مشاور رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان كرد: در آيسكو، سه رده عضويت وجود دارد. يكي از رده ها وابسته است كه مختص بورس ها و نهادهاي سرمايه گذاري مانند كانون ها است و سازمان در اين رده قرار نمي گيرد. رده بعدي، عضويت پيوسته است كه سازمان هاي بين المللي مانند IMF يا بانك جهاني به صورت پيوسته به عضويت اين نهاد درآمده اند. مرحله بعدي عضو عادي است. سازمان بورس و اوراق بهادار مدتي به صورت پيوسته عضو آيسكو بود و هم اكنون به عضويت عادي درآمده است.

پس از اين مرحله، جايگاه بالاتري وجود ندارد و بهبود جايگاه به عضويت در كميته هاي هشت گانه برمي گردد و اگر بتوانيم در اين كميته ها حضور فعالي داشته باشيم اعتبار بيشتري كسب مي كنيم. بيژني در پايان افزود: ارتقاي جايگاه سازمان در آيسكو فرصتي براي بهره برداري از تجربه بورس هاي پيشرفته دنيا است و ارتقاي عضويت در نهادهاي بين المللي از جمله آيسكو اين امكان را در اختيار ما قرار مي دهد تا از تجربه بورس ها در مقابل مشكلات استفاده كنيم و حضور بازار سرمايه در نهادهاي مختلف بين المللي مي تواند دريچه اي براي تعاملات اقتصادي با كشورهاي خارجي باشد.

پوشش ريسك كاركرد اصلي قراردادهاي آتي

سنا : مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس و اوراق بهادار، يكي از كاركردهاي اصلي ابزارهاي مشتقه از جمله قراردادهاي آتي سبد سهام را «پوشش ريسك» خواند. محسن خدابخش در اين خصوص اظهار كرد: يكي از امكاناتي كه ابزار معاملات آتي سبد سهام فراهم مي كند، اين است كه وقتي احساس مي كنيد قيمت ها رو به پايين است، ورود پيدا مي كنيد و براي فروش آتي سبد يا سبد سهامي كه موجود است اقدام مي كنيد و اين امكان، كمك مي كند تا افراد پوشش ريسك انجام دهند.

مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس و اوراق بهادار تصريح كرد: به عبارت ديگر با اتكا به اين ابزار، مي توان در يك بازار كاملا نزولي نيز سود كسب كرد؛ يعني سودآوري الزاما نياز به بازار صعودي ندارد و با به كارگيري اين ابزار مي توان بخش زيادي از انحراف بين بازده و ثروت سرمايه گذاران را رفع كرد. خدابخش سپس توضيح داد: براي مثال كساني كه سبدي مشابه سبدسهامي كه روي آن آتي منتشر شده است داشته باشند، مي توانند از طريق اتخاذ موقعيت فروشي كه در قراردادهاي آتي دارند، پوشش ريسك دهند. مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان كرد: هر چه بيشتر بتوانيم ابزارهاي مالي را براي بورس ها تعريف كنيم به نفع بازار و سرمايه گذاران خواهد بود. خدابخش، يكي از ويژگي هاي اساسي قراردادهاي آتي بازار سهام را فعاليت دوطرفه اين ابزار خواند و گفت: در قراردادهاي آتي مي توانيد هم موقعيت خريد و هم موقعيت فروش بگيريد و تا زماني كه منجر به سررسيد نشده، نياز به آن نداريد كه سهامي داشته باشيد.

اين مقام مسوول تاكيد كرد: به طور كلي بايد سعي كنيم هم ابزار سرمايه گذاري و هم ابزار مديريت ريسك و پوشش ريسك را فراهم كنيم؛ يكي از كاركردهاي ابزارهاي مشتقه هم همين است كه ما در كنار بحث هاي سرمايه گذاري بتوانيم امكان مديريت ريسك را هم فراهم كنيم. وي اظهار كرد: بالاخره بعضي سرمايه گذاران دنبال آن هستند كه با خود شاخص و كليات بازار، ريسك را پوشش دهند يا اقدام به سرمايه گذاري كنند؛ يعني به صورت تك سهم ورود نكنند، چرا كه قاعدتا ذات تك سهم -زماني كه دارايي پايه قرار مي گيرد- داراي مجموعه اي از ريسك هاست. لذا ما در مديريت مالي هم توصيه مي كنيم افراد به صورت سبد سهام به بازار ورود داشته باشند. خدابخش با اشاره به اينكه آتي سبد سهام مي تواند براي پوشش ريسك خود سبد هم موثر واقع شود، افزود: از آن طرف، افرادي هم كه موقعيت خريد داشته باشند و مي خواهند با توجه به نوسانات و كليت بازار سرمايه گذاري كنند، مي توانند در آتي سبد، موقعيت خريدي را اتخاذ كنند يا اگر دارايي پايه اي را كه در سبد سهام است به صورت نقدي خريداري كرده اند، مي توانند از طريق آتي سبد سهام پوشش دهند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش زبان و ادبيات فارسي
متن مطالب شماره 50، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است