|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: ركود يلدايي بازار خودرو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


ركود يلدايي بازار خودرو
خريد و فروش تحت تاثير سرنوشت مبهم تعيين قيمت قرار گرفت

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 بازار خودرو در هفته جاري همان منوي هميشگي را داشت. ركودي كه از اوسط تابستان بساط خود را در بازار پهن كرده، ظاهرا قصد رفتن ندارد. اين ركود با اتفاقات و اظهار نظرهاي متناقص مسوولان صنعتي كشور نه تنها روند كاهشي ندارد بلكه با توجه به نزديك شدن به ماه هاي آخر سال گسترده تر نيز شده است. در هر حال آنچه مشخص است بازار خودرو همواره از اتفاقاتي كه در سطح كلان سياسي و اقتصادي كشور مي افتد، تاثير مي پذيرد.

به طور مثال در زماني كه مذاكرات پيرامون پرونده هسته اي با گروه 1، در جريان بود، به تدريج بازار در ركود فرو رفت و با امضاي برجام حلقه اين ركود كامل شد. مشتريان در آن زمان با اين وعده خودروسازان و مسوولان صنعتي كه توافق نامه برجام پاي شركت هاي خودروساز بين المللي را به بازار باز خواهد كرد و شاهد جايگزيني خودروهاي با كيفيت با محصولات توليدي روي پلت فرم هاي قديمي، در خطوط توليد خودروسازان خواهند بود، از ورود به بازار و خريد محصولات موجود امتناع كردند. بي ميلي مشتريان به حضور در بازار، سبب شد بازار در ركود بي سابقه اي فرو رود و فروش خودرو توسط خودروسازان با مشكلاتي همراه شود.

در همين حال طي هفته جاري شاهد اظهارنظرهاي مبهم و بعضا متناقص از سوي رضا رحماني، وزير صمت در ارتباط با كاهش پلكاني قيمت خودروها به ميزان 5 درصد در هفته، تا رسيدن به قيمت هاي مدنظر ستاد تنظيم بازار بوديم. اين سخنان در حالي از سوي مديريت ارشد وزارت صمت مطرح مي شود كه فعالان بازار نه تنها نگاه مثبتي به اظهارات وزير صمت ندارند بلكه آن را منجر به ركود بيشتر در بازار خودرو مي خوانند. مسوولان صنعتي به دنبال ايجاد اميدواري در ارتباط با افزايش تيراژ و همچنين كاهش قيمت خودرو هستند، اين در شرايطي است كه اين سخنان سبب دامن زدن به ركود در بازار شده است. زيرا هنوز نتايج عملي صحبت هاي مطرح شده در ارتباط با افزايش تيراژ در بازار ديده نشده است و همچنان عرضه به بازار از سوي خودروسازان متوقف است. دست اندركاران خريد و فروش خودرو معتقدند برنامه هاي اعلامي از سوي وزارت صمت در ارتباط با بسته جامع صنعت خودرو كه در آن افزايش تيراژ، كيفيت و خدمات پس از فروش ديده شده است، در شرايط فعلي چندان عملياتي نيست. اما طي هفته جاري بسياري از دست اندركاران بازار در انتظار واكنش بازار نسبت به افزايش قيمت چهار محصول ايران خودرو بودند اين در شرايطي است كه خودروهاي ياد شده روند كاهشي كندي در قيمت داشتند.

روند صعودي قيمت برخي محصولات داخلي

حال به بازار خودرو برويم و ببينيم قيمت ها چه تغييراتي داشته اند. طبق اظهارات فعالان بازار، قيمت پرايد 111 در حال حاضر، بدون تغيير و با همان قيمت 38 ميليون و 500 هزار تومان در بازار موجود است. اين در شرايطي است كه ديگر محصول خانواده پرايد يعني مدل 131، با رشد يك ميليون و 300 هزار توماني 35 ميليون و 300 هزار تومان در بازار قيمت خورد. از بازار تيباي صندوق دار و تيبا 2 هم خبر مي رسد اين خودروها نيز مانند پرايد 111 بدون تغيير نسبت به هفته گذشته در بازار به ترتيب با قيمت 41 و 44 ميليون تومان از سوي فروشندگان عرضه مي شود. ساينا و كوييك فول آپشن نيز به تبعيت از تيبا صندوق دار و تيبا 2 تغيير قيمتي نداشته اند و با همان قيمت هاي هفته گذشته، به ترتيب با 48 و 69 ميليون تومان در بازار قابل خريداري است.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات، در حال حاضر با رشد 2 ميليون توماني به قيمت 110 ميليون تومان در بازار رسيده است. همين خودرو با گيربكس معمولي با قيمت 93 ميليون تومان در اختيار خريداران قرار دارد. پژو 206 تيپ 2 و تيپ 5 طي هفته اي كه گذشته تغيير قيمتي را تجربه نكرده و به ترتيب با قيمت هاي 61 و 73 ميليون تومان موجود است. مدل صندوق دار اين خودرو نيز در بازار، 74 ميليون تومان قيمت دارد. پژو 405 هم با قيمت 52 ميليون تومان قابل خريداري است. پژو پارس اتومات كه از سوي ايران خودرو با تحويل فوري و قيمت قطعي دومين مرحله از فروش خود را با فرمول جديد قيمت پشت سر مي گذارد، در حال حاضر با قيمت 89 ميليون و 500 هزار تومان از سوي فعالان بازار عرضه مي شود. حال به سراغ محصولات رنو در بازار مي رويم. ساندرو استپ وي اتومات كه در ميان محصولات رنو پر طرفدار است، افت 2 ميليون توماني را نسبت به هفته گذشته تجربه كرده و در حال حاضر با قيمت 137 ميليون تومان از سوي فروشندگان در اختيار خريداران قرار مي گيرد. با اين حال ساندرو استپ وي همچنان گران ترين محصول توليد داخل خانواده رنو محسوب مي شود.

بعد از آن ساندرو اتومات با قيمت 121 ميليون در بازار موجود است. ساندرو اتومات بعد از مدل استپ وي اين خودرو در جايگاه دوم به لحاظ قيمتي قرار دارد. ساندرو استپ وي و ساندرو با گيربكس معمولي، در حال حاضر با قيمت 108 و 102 ميليون تومان قابل خريداري هستند. تندر اتومات كه طي دو ماه اخير، در كانال خودروهاي بالاي 100 ميليون توماني خود را تثبيت كرده بود، اين هفته بدون تغيير بود و در حال حاضر با قيمت 112 ميليون تومان در بازار موجود است. تندر E2 در حال حاضر 89 ميليون تومان قيمت دارد كه به نسبت هفته گذشته تغييري نداشته است. پارس تندر هم در مسير تندر E2 قرار داشته و بدون تغيير باقي مانده است. در حال حاضر اين خودرو با قيمت 90 ميليون تومان در بازار خريد و فروش مي شود. در بين ديگر خودروهاي داخلي، دنا پلاس در حال حاضر با قيمت 107 ميليون و بدون تغيير در بازار از سوي فروشندگان عرضه مي شود.

همين خودرو با موتور توربو، در حال حاضر 127 ميليون تومان قيمت دارد. دنا معمولي در بازار موجود نيست. به گفته فعالان بازار، رانا با رشد يك ميليون توماني، هم اكنون54 ميليون تومان قابل خريداري است. سمند EF7 طي هفته اي كه گذشت، رشد 3 ميليون توماني را تجربه كرده و از قيمت 57 ميليون، به 60 ميليون تومان رسيده است. در بين محصولات مونتاژي دو خودروساز بزرگ كشور يعني كيا سراتو و پژو 2008، سراتو در حال حاضر با قيمت 205 ميليون تومان در بازار موجود است. اين در شرايطي است كه پژو 2008 افت 2 ميليون توماني را در هفته جاري تجربه كرد و هم اكنون با قيمت243 ميليون تومان از سوي فروشندگان عرضه مي شود.

روند نزولي قيمت برخي وارداتي ها

سري هم به بازار خودروهاي وارداتي بزنيم؛ طي هفته گذشته قيمت بيشتر وارداتي ها در بازار بدون تغيير باقي ماند و چند مدل روند كاهشي در پيش گرفتند. اين كاهش قيمت بي ارتباط به كاهش نرخ ارز در بازار نيست. با اين شرايط سوناتا هيبريد بدون تغيير قيمتي، 570 ميليون تومان از سوي فروشندگان عرضه شده است. در شرايطي كه سوناتا هيبريد بدون تغيير بود، سانتافه كاهش 3 ميليون توماني را تجربه كرده و طي هفته اي كه گذشت، 542 ميليون تومان در بازار قيمت خورد. توسان بدون تغيير با قيمت 490 ميليون تومان در بازار موجود است. ولي قيمت النترا در مسير كاهشي قرار گرفت و در حال حاضر با قيمت 360 ميليون تومان در بازار موجود است كه اين قيمت نشان دهنده افت 5 ميليون توماني به نسبت قيمت هفته گذشته است. در خانواده كيا هم سورنتو به نسبت هفته گذشته تغيير قيمتي نداشته است. اين خودرو در حال حاضر با قيمت 595 ميليون تومان در دسترس خريداران قرار دارد. فروشندگان، اسپورتيج را به قيمت هفته گذشته و با قيمت 500 ميليون تومان عرضه كرده اند.

سراتو با افت 3 ميليوني در حال حاضر با قيمت 372 ميليون تومان داد و ستد مي شود. اپتيما هم اكنون 545 ميليون تومان از سوي فروشندگان قيمت خورده است. دو محصول برند تويوتا يعني تويوتا RAV4 و كمري هيبريد نيز به ترتيب 690 و 545 ميليون تومان در بازار قيمت دارند. بنابراين هر دو محصول تويوتا بدون تغيير قيمتي بوده اند. لكسوس NX با همان قيمت هفته گذشته در بازار موجود است. اين خودرو در حال حاضر يك ميليارد و 20 ميليون تومان قابل خريداري است. ميتسوبيشي ASX و تاليسمان راه لكسوس را طي كرده و بدون تغيير قيمت اين هفته را سپري كرده اند. ميتسوبيشي ASX با قيمت 420ميليون تومان داد و ستد مي شود. تاليسمان نيز با قيمت 610 ميليون تومان قابل خريداري است. نيسان جوك در اين هفته بدون تغيير و با قيمت 335 ميليون تومان در بازار موجود است.

ركود يلدايي بازار خودرو


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 76، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است