|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: زلزله اسناد طبقه بندي شده در اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
زلزله اسناد طبقه بندي شده در اروپا
هكرها براي سال ها در شبكه ارتباطات ديپلماتيك اتحاديه اروپا رسوخ كرده بودند

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

هكرهايي كه سال ها به شبكه ارتباطات ديپلماتيك اتحاديه اروپا رسوخ كرده بودند، هزاران سند را دانلود كردند كه نگراني ها درباره دولت غيرقابل پيش بيني ترامپ، تلاش براي تعامل با روسيه و چين و احياي برنامه هسته اي ايران را فاش مي كند. يكي از اسناد مربوط به درخواست مجوز از سوي كشورها براي سرمايه گذاري و صادرات كالا به ايران مرتبط است. در اين اسناد همچنين اطلاعاتي درباره تلاش ها براي تقويت سازوكارهاي اقتصادي براي تشويق تهران به التزام به توافق هسته اي به چشم مي خورد.

هكرهايي كه سال ها به شبكه ارتباطات ديپلماتيك اتحاديه اروپا رسوخ كرده بودند، هزاران سند را دانلود كردند كه نگراني ها درباره دولت غيرقابل پيش بيني ترامپ، تلاش براي تعامل با روسيه و چين و خطر احياي برنامه هسته اي ايران را فاش مي كند. «ديويداي. سانجر» و «استيون ارلانگر» در گزارش 18 دسامبر براي نيويورك تايمز نوشتند كه در يكي از اين اسناد ديپلمات هاي اروپايي ديدار ميان ترامپ و پوتين در هلسينكي را «موفقيت آميز» (لااقل براي پوتين) خواندند. سند ديپلماتيك ديگري مرتبط با نشست 16 جولاي، گزارش و تحليل مفصلي از بحث و گفت وگوها ميان مقام هاي اروپايي و شي جين پينگ، رئيس جمهوري چين است و به نقل از رهبر چين ذكر شده است كه او «قلدري» ترامپ عليه پكن را با «مسابقه بوكس آزاد بدون قانون» مقايسه مي كند.

گفته مي شود شيوه استفاده شده از سوي هكرها براي نفوذ و بهره برداري اطلاعاتي سه ساله از شبكه ارتباطات ديپلماتيك اتحاديه اروپا مشابه با روشي است كه از مدت ها پيش توسط يك واحد ويژه ارتش آزادي بخش خلق چين به كار برده مي شود. براساس گزارشي كه شركت Area 1 كاشف اين رخنه امنيتي منتشر كرده محتواي مكاتبات توسط هكرها روي يك پايگاه اينترنتي منتشر شده است. اين شركت تاكنون بيش از 1100 سند هك شده از شبكه ارتباطي اتحاديه اروپا را در اختيار نشريه نيويورك تايمز قرار داده است. بازرسان Area 1 معتقدند اين هكرها براي ارتش خلق چين كار مي كردند. اين درحالي است كه شوراي ملي امنيت ايالات متحده آمريكا هنوز نسبت به اين ماجرا واكنش نشان نداده است. اين اسناد در واقع منعكس كننده نوع نگاه اروپا و تلاش براي آگاه ساختن بيشتر ديپلمات ها نسبت به آشفتگي هاي سياسي است كه سه قاره جهان را تحت تاثير قرار داده است. «سانجر- ارلانگر» مي نويسند اين اسناد شامل گفت وگوهايي ميان رهبران عربستان، اسرائيل و ساير كشورهاست كه در سراسر اتحاديه اروپا به اشتراك گذاشته شده بود.

در سند ديگري مورخ 7 مارس به دشواري در روابط اروپا و آمريكا اشاره شده كه در دوران ترامپ به اوج خود رسيده است. يك مقام ارشد اروپايي در واشنگتن از «تلاش ها براي تبادل پيام هاي متني» (messaging) براي پرداختن به اين مساله سخن گفته كه موجب ناامني هاي زيادي در دو طرف شده است. كارولين ويسيني، معاون هيات اتحاديه اروپا در واشنگتن، به نمايندگان تجاري اتحاديه اروپا توصيه مي كند تا ايالات متحده را به عنوان «مهم ترين شريك ما» توصيف كنند و همزمان ترامپ را در «حوزه هايي كه ما در آنجا با آمريكا اختلاف نظر داريم مثل آب و هوا، تجارت و توافق هسته اي ايران» به چالش مي كشند. نيويورك تايمز همچنين گزارش داد، اين هكرها همچنين به شبكه هاي سازمان ملل متحد، فدراسيون كار آمريكايي و كنگره سازمان هاي صنعتي (AFL-CIO) و وزارتخانه هاي امورخارجه و دارايي سراسر جهان نفوذ كرده اند. اين اسناد همچنين نشان مي دهد كه هكرها اشتهاي زيادي براي دستيابي به جزئيات مذاكرات بين المللي داشتند. هك AFL-CIO بر مسائل مذاكراتي مرتبط با «شراكت ترانس- پاسيفيك» متمركز بود.

يكي از اسناد ديگري كه هكرها موفق به رخنه در آن شده اند به اطلاعات مربوط به تحريم تهران و درخواست مجوز از سوي كشورها براي سرمايه گذاري و صادرات كالا به ايران مرتبط بوده است. در اين اسناد همچنين اطلاعاتي دقيق درخصوص تلاش هاي صورت گرفته در سال 2018 براي حفظ و تقويت ساز و كارهاي اقتصادي جهت تشويق تهران به التزام و پايبندي به توافق هسته اي سال 2015 پس از خروج دولت ترامپ از اين پيمان به چشم مي خورد. نيويورك تايمز پس از انتشار اين گزارش به نقل از يك مسوول سابق سرويس هاي اطلاعاتي آمريكا اعلام كرد كه پيش از اين درباره ميزان آسيب پذيري شبكه ارتباطي اتحاديه اروپا در مقابل حملات سايبري چين، روسيه، ايران و ديگر كشورها هشدار داده شده بود.

به نوشته گزارشگران نيويورك تايمز، بخشي از اسناد هك شده سازمان ملل متحد به رويدادهاي سال 2016 اختصاص دارد كه در آن به تلاش هاي كره شمالي براي انجام آزمايش هاي موشكي اشاره شده است. اين اطلاعات همچنين حاوي ارجاع هايي به نشست هاي خصوصي دبيركل و ديپلمات هاي سازمان متحد با برخي رهبران آسيايي است. سال ها پيش حدود 100 سازمان و موسسه هم هدف حمله قرار گرفته بودند. اما بسياري از آنها از چنين تخلفي آگاه نبودند تا همين چند سال پيش كه شركت Area 1 به آنها اطلاع داد. اين شركت از سوي سه مقام سابق آژانس امنيت ملي آمريكا تاسيس شد. اغلب اسناد و اطلاعات هك شده حاوي اطلاعات ديپلماتيك بوده است. در بخشي از اين اطلاعات گزارش هاي هفتگي هيات هاي مامور در كشورهايي نظير كوزوو، صربستان، آلباني، روسيه، چين، اوكراين و واشنگتن گنجانده شده و در بخشي ديگر به محتواي مكالمات و گفت وگوهاي انجام شده با برخي مقامات كشورها و ديگر ديپلمات ها يا گزارش سفرهاي انجام شده به كشورهاي غيراروپايي اشاره شده است.

اين اسناد همچنين شامل گزارش هاي گسترده از سوي ديپلمات هاي اروپايي است كه به اقدامات روسيه براي تضعيف اوكراين اشاره مي كردند از جمله به هشدار 8 فوريه كه كريمه- كه چهار سال پيش مسكو آن را ضميمه خاك خود كرد- به «منطقه داغ»ي تبديل شد كه كلاهك هاي هسته اي ممكن است در آن استقرار يابد. مقام هاي آمريكايي مي گويند شواهدي از كلاهك هاي هسته اي در كريمه نيافته اند. روايت ديپلمات هاي اروپايي از ديدار خصوصي شان در ماه جولاي با «شي» نشان مي دهد كه رئيس جمهور چين مي گويد: «كشورش تسليم قلدري هاي آمريكا نخواهد شد حتي اگر جنگ تجاري موجب آسيب به همه بشود.» يادداشت نويسان اروپايي به نقل از رئيس جمهور چين مي گويد: «چين ديگر يك كشور عقب مانده و تحقير شده نيست.»

گزارشگران نيويورك تايمز همچنين به جنبه ديگري از نشست پوتين و ترامپ اشاره مي كنند و مي نويسند ترامپ به روس ها اجازه داد كه در ازاي بازپرسي از عوامل روس كه رابرت مولر به آنها اشاره كرده بود، روس ها هم ديپلمات هاي آمريكايي را مورد سوال قرار دهند. براساس يكي از اسناد مورخ 20 جولاي كه اين نشست خصوصي را توصيف مي كرد، مقام هاي كاخ سفيد به اروپايي ها تضمين دادند كه موافقت ترامپ به سرعت ناديده گرفته خواهد شد تا مانع بازپرسي از آمريكايي ها شود. يك سند ديگر مي گويد كار با ترامپ بايد به طور مستقيم از طريق كنگره انجام گيرد و از ديپلمات هاي اروپايي در واشنگتن خواست تا وقتي در مورد مسائلي مانند تجارت، انرژي هاي تجديدپذير و برگزيت صحبت مي شود منافع كل دولت هاي عضو را در نظر داشته باشند. در بيانيه اي كه سه شنبه اتحاديه اروپا صادر كرد به اين مساله اشاره شده بود كه «اين اتحاديه آگاه است كه ممكن است اين اسناد به بيرون درز كند و فعالانه درحال كار روي آن است.»

به نوشته گزارشگران نيويورك تايمز، گنجينه اسناد اروپايي درز شده يادآور 250 هزار سند دولتي انتشار يافته از سوي ويكي ليكس در سال 2010 است. اين اسناد به اهميت اسناد ويكي ليكس نيست اما متشكل از اسناد طبقه بندي شده دولايه است. مكاتبات محرمانه تر- كه شامل سطح «خيلي محرمانه» مي شد- در سيستمي مجزا نگه داشته مي شدند. و اسنادي كه بر تصميم گيري قدرت ها در سال 2015 روي پرونده هسته اي ايران تمركز داشت هم در سيستمي متفاوت نگه داشته مي شد. بر خلاف ويكي ليكس در سال 2010 يا هك كميته ملي دموكرات ها از سوي روسيه و ديگر رهبران حزب دموكرات در سال 2016، اما حمله سايبري به اتحاديه اروپا هيچ تلاشي براي انتشار اسناد دزديده به خرج نداد. به گفته يكي از مقام هاي سابق اطلاعاتي كه با اين مساله آشنا بود به شرط فاش نشدن نام گفت كه مساله، جاسوسي بود و بس.  اين سرقت نشان داد كه مسير تبادلات اتحاديه اروپا چندان ايمن نيست آن هم پس از سال ها درز شرم آور اطلاعات در اقصي نقاط دنيا. به گفته بازپرسان شركت Area 1، آنها باور داشتند كه هكرها براي «نيروي حمايت استراتژيك ارتش آزادي بخش خلق چين» كار مي كردند كه بخشي از سازماني است كه از دل آژانسن اطلاعاتي چين زاده شد كه روزگاري نامش «3PLA» بود. «بليك دارك»، يكي از متخصصان اين شركت، مي گويد: «پس از دهه ها كسب تجربه در جهت خنثي كردن حملات سايبري چين و تحليل هاي گسترده فني، ترديدي نيست كه اين عمليات به دولت چين وصل است.» سفارت چين در واشنگتن پاسخي به اين مساله نداد. «سانجر- ارلانگر» مي افزايند اين هكرها پس از پنهان شدن در شبكه اروپايي كه COREU ناميده مي شود، به مكاتباتي دست يافتند كه 28 كشور اروپايي را به يكديگر پيوند مي داد. موضوعاتي كه شامل طيف گسترده اي از تجارت و تعرفه تا تروريسم و خلاصه نشست هاي سران تا چيزهاي ديگر مي شد.

زلزله اسناد طبقه بندي شده در اروپا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندس مشاور
متن مطالب شماره 83، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است