|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: محرمانه هاي كره شمالي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
محرمانه هاي كره شمالي
(بخش سي و نهم)

نويسنده: دانيل تودور، جيمز پي ير سون
مترجم: محمدحسين باقي

 نمايندگان OGD به تمام نهادها و ارگان ها اعزام مي شوند تا ارشادات خود را منتقل كنند. اگر اين روش موثر و كافي نباشد، يك «مربي اطلاع رساني» پنهان در هر سازمان گمارده مي شود تا از نماينده مربوطه جاسوسي و گزارش هاي مربوطه را به OGD منتقل كند.

شخص «جانگ سونگ تائك» هم در حرفه خود يكي از همين دست مربي ها بود. ارشاد نظامي به طور رسمي از دفتر سياسي همگاني انجام مي گيرد كه كميسرهايي دارد كه به عنوان سروان يا سرگرد در تمام واحدهاي نظامي در كشور خدمت مي كنند. اين كميسرها مي توانند ژنرال ها را ناديده بگيرند و كنارشان بزنند. با اين حال، ژنرال ها هم از حق دادخواست برخوردارند. احتمالا تنها كاري كه OGD براي آن ساخته نشده يا در زمره دستور كارهايش تعريف نشده همان ترسيم خط مشي ها و سياست هاست.  

بخشي از نقش «ري جي گانگ» شامل اداره بخش پنجم كادرهاست كه مسوول kippeumjo است؛ يعني «جوخه عيش» [pleasure squad] متشكل از زنان رقصنده و آوازه خوان. «ري» به دليل پست رسمي اي كه دارد بر پرونده هاي مخفي OGD هم اشراف دارد. با اين حال، وي در سال 2010 در يك حادثه رانندگي درگذشت. تئوري هاي متناقضي در مورد نحوه وقوع اين تصادف وجود دارد: از آنجا كه عصر روز تصادف، حسابي نوشيدني هاي الكلي مصرف كرده بود ممكن است حين رانندگي كنترل خود را از دست داده باشد؛ از سوي ديگر، روايتي ديگر مي گويد ترافيك در پيونگ يانگ بسيار سبك است. بنابراين، از تصادفات رانندگي اغلب براي سر به نيست كردن دشمنان قدرتمند استفاده مي شود.

جانگ سونگ تائك

آنها كه معتقدند مرگ «ري» هدفمند بود مي گويند كه «جانگ سونگ تائك» انگيزه براي دخيل شدن در اين مرگ داشت. به گفته چندين منبع، «جانگ» و «ري» - يا «جانگ» و هسته هاي اصلي OGD كه «ري» هم جزوشان بود- درگير يك رقابت ديرپا بودند. اين رقابت اغلب از طريق حذف كساني كه حضورشان به موضع OGD كمك مي كرد ابراز مي شد. مانند «ريو كيونگ» [Ryu Kyong]، معاون رئيس دايره امنيت دولتي (:State Security Department سازماني كه بي ترديد در مدار اقتدار OGD قرار دارد). «ريو» در سال 2010 درحال كسب قدرت و اعتبار و درحال يافتن وجهه اي نزد افسران اعم از سرهنگان و بالاتر از آنها بود. «جانگ» ظاهرا با مشاهده ارتقاي او، وي را به منزله تهديدي نوظهور مي ديد و كيم جونگ ايل در اوايل سال 2011 با اعدام او موافقت كرد. رقابت «جانگ» با روساي OGD و مرتبطين شان تا حدودي به خاطر اين حقيقت بود كه «جانگ» تنها كانون چشمگير قدرت در كره شمالي خارج از دايره خاندان كيم يا OGD بود. اين قدرت از «مفيد بودن» او براي كيم جونگ ايل برمي خيزد زيرا اين قدرت «جانگ» بود كه باعث شد وي پول كلاني به جيب رهبر كره سرازير كند؛ قدرتي كه باعث محبوبيت فردي «جانگ» بود و باعث شده بود ديگران از وي حساب ببرند و قدرتي كه از ازدواج با «كيم كيونگ هويي» نشات مي گرفت كه به دليل رابطه خوني اي كه با رهبران كره داشت غيرقابل دسترس مي نمود. حتي كيم جونگ ايل به عنوان گرداننده و متصدي اي زيرك «جانگ» را تشويق مي كرد كه OGD را متوازن سازد و به او اجازه داد كه گاهي شاخ و برگ ها را با تسويه و حذف هرس كند مانند مورد «ريو كيونگ». كيم جونگ ايل قبلا «جانگ»- به عنوان رهبر وزارتخانه امنيت خلق [Ministry of People?s Security]- را ترغيب كرده بود تا اعضايي از دايره امنيت دولتي را در اواخر دهه 90 به منظور كاهش برتري OGD بر سيستم هاي نظارتي و جاسوسي تسويه كند.

او حتي بخشي را در OGD تاسيس كرد به نام «دايره اداري» [Administration Department] و اداره آن را در سال 2007 به «جانگ» واگذار كرد. ترديدي نبود كه اين كار انزجار زيادي ايجاد كرد. اما كيم جونگ ايل گاهي لازم مي ديد كه زهرچشمي از «جانگ» بگيرد و او را از كاخ قدرت به زير آورد. بنابراين، در سال 2004 «ري جي گانگ» (قبل از عزل وي در سال 2006) را برانگيخت تا «جانگ» را تسويه و از شر او خلاص شود. وقتي در مورد نظام رهبري در كره شمالي تامل مي كنيم بايد ملك و املاك، رقابت هاي فردي و ضرورت متوازن سازي آنها وراي نگراني هايي مانند «ايدئولوژي» را و اينكه آيا فرد A يك تندرو است و فرد B يك «اصلاح طلب» در نظر بگيريم. تسويه و اعدام جانگ در دسامبر 2013 - در صورتي كه در متن فرقه گرايي ديرپا ادراك شود- ناگهان معني مي يابد. بنابراين، از سقوط جانگ سونگ تائك چه بايد فهميد؟ چيزي را با قطعيت نمي توان گفت: اينكه آيا كودتاي OGD بود، يا تصميمي از سوي كيم جونگ ايل يا تركيبي از هر دو. اما تا كنون نه تنها OGD بيشترين بهره را از آن برده است بلكه جانگ از نظر ربودن فرصت هاي اقتصادي كه براي كره شمالي پيش مي آمد «بيش از حد حريص» تصور مي شد. بنابراين، مردان قدرتمندي وجود داشتند كه طبيعتا از اين روند انزجار داشتند. او همچنين كنترل «دومين كميته اقتصادي» را هم به عهده گرفت؛ نهادي كه فعاليت هاي تجاري- تسليحاتي آن سوي درياهاي كره شمالي و سايت آزمايش هسته اي «كيلجو» [Kilju] را اداره مي كرد. اگر «جانگ» نفوذ فراتر از تصوري بر برنامه هسته اي و تجاري كره شمالي داشت، اين مي توانست براي «كيم جونگ اون» و OGD خطرناك باشد. اين علاوه بر انحصار فرصت هاي تجاري و اقتصادي در دست «جانگ»، مي توانست آن قدر كافي باشد كه ائتلافي از نخبگاني كه خواهان سر به نيست كردن او باشند را تشكيل دهد. حتي اين احتمال هم وجود دارد كه «جانگ» در كنار «فرقه گرايي» اي كه در بيانيه هاي عمومي كره شمالي در مورد حذف او وجود دارد درحال توطئه چيني براي كودتا (يا لااقل، كودتايي بر ضد OGD) هم بود. اين مي توانست انگيزه كافي به «كيم جونگ اون»، معاون رئيس OGD [همان طور كه گفته شد اين سازمان بعد از مرگ كيم جونگ ايل و به پاس احترام به او ديگر رئيس ندارد. حتي كيم جونگ اون نيز سمت «معاون رئيس» را دارد و روساي بخش ها همگي معاونين «اون» هستند]- و ديگر چهره هاي قدرتمند براي متحد كردن و پاسخ بي رحمانه را بدهد [اين حقيقت كه جانگ سونگ تائك و تمام خويشان خوني و نزديكش اعدام شدند مي تواند مدافع اين ادعا باشد كه او بايد كاري خارق العاده براي تهديد نظم موجود انجام داده باشد؛ معمولا آنهايي كه تسويه مي شوند در حبس خانگي قرار مي گيرند و به حومه شهرها يا نقاط دورافتاده فرستاده مي شوند. اما اين خشونت شوكه كننده اي كه در مورد جانگ و خانواده اش به كار گرفته شد شايد بازتاب ترس رقبايش باشد: شايد آنها مي خواستند تمام رد او را از ميان بردارند و اطمينان يابند كه هيچ كس از خانواده او باقي نمانده تا بعدها دست به انتقام بزند. آنها كه كشته شدند شامل كودكان هم بودند].

محرمانه هاي كره شمالي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 522، هفته دوم خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است