|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: مرگ تدريجي در راه است؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


مرگ تدريجي در راه است؟


نويسنده: جن كريستنسن

 درباره تاثيرات منفي تغييرات آب و هوايي تخمين هاي مختلف و سناريوهاي گوناگون مطرح شده است. اما درباره اين موضوع كه مقابله نكردن با اين تغييرات تبعات بسيار منفي بر تمامي جنبه هاي زندگي انسان دارد، هيچ ترديدي وجود ندارد. در گزارش جديدي كه از سوي دولت آمريكا منتشر شده نسبت به اين اثرات نابودكننده هشدار داده شده و آمده است، تغييرات آب و هوايي هر ساله صدها ميليارد دلار زيان به وجود خواهد آورد و در بدترين حالت مي تواند در چند دهه آينده 10 درصد از توليد ناخالص داخلي اين كشور بكاهد.

ديويد استرلينگ از مسوولان مركز ملي اطلاعات محيط زيست تاكيد كرده كه متوسط دماي كره زمين بسيار بالاتر از حد طبيعي است و با سرعت زياد در حال افزايش است و تمامي روندهاي منفي حاصل فعاليت بشر است. گروهي متشكل از 13 آژانس فدرال با بهره گيري از هزار متخصص از جمله 300 دانشمند برجسته گزارش يادشده را تهيه كرده اند. اين دومين گزارش است و در اولين گزارش كه در نوامبر سال پيش منتشر شد آمده بود، هيچ عاملي غير از فعاليت انسان سبب تغييرات آب و هوايي نشده و به ويژه افزايش توليد گازهاي گلخانه اي وضعيت خطرناك كنوني را به وجود آورده است.

يافته هاي علمي اين تحقيق با ديدگاه ترامپ كه مي گويد تغييرات آب و هوايي دروغ است در تضاد كامل قرار دارد. گزارش جديد و صدها گزارش علمي و تحقيقاتي ديگر اثبات مي كند كه تغييرات آب و هوايي صرفا سبب افزايش دما در يك روز يا يك مورد سيل و خشكسالي در يك كشور نمي شود، بلكه تغييرات يادشده يك روند منفي بسيار خطرناك زيست محيطي و آب و هوايي به وجود آورده كه با گذشت زمان بر تاثيرات منفي آنها افزوده خواهد شد. نكته نگران كننده تر اين است كه حتي اگر خوش بينانه ترين سناريو تحقق يابد و توليد گازهاي گلخانه اي به صفر برسد، باز هم دماي كره زمين 1/ 1 درجه فارنهايت بالا خواهد رفت و اين در حالي است كه تاكنون هيچ يك از اعضاي گروه 20 اقتصاد بزرگ جهان به اهداف زيست محيطي خود دست پيدا نكرده اند. اگر اقدامات بزرگ براي كاهش توليد گازهاي گلخانه اي انجام نشود در پايان سده حاضر متوسط دماي كره زمين 9 درجه فارنهايت يا 5 درجه سانتي گراد بالاتر از دماي دوران قبل از انقلاب صنعتي خواهد بود.

اما هزينه هاي اين تغييرات چيست؟ در گزارش دولت آمريكا آمده است، زيان هاي تغييرات آب و هوايي مي تواند به صدها ميليارد دلار در سال برسد و صرفا در جنوب شرق آمريكا تا سال 2100 پانصد ميليون ساعت كاري به دليل گرما از ميان خواهد رفت. در سال هاي آينده كشاورزان با شرايط دشوارتر مواجه خواهند شد. زيرا كميت و كيفيت محصولاتشان به دليل افزايش دماي هوا، خشكسالي و سيل كاهش خواهد يافت. ميزان كاهش محصولات ممكن است به 25 درصد برسد. در بخش دامداري نيز افزايش دماي هوا بر كيفيت و ميزان محصولات اثر خواهد گذاشت. اين تاثيرات صرفا در آمريكا رخ نخواهد داد، بلكه در تمامي كشورهاي جهان مشاهده مي شود. از پيش بر ميزان خشكسالي، سيل و زيان هاي گوناگون افزايش دماي كره زمين افزوده شده است.

افزايش حتي چند درجه دماي هوا به مرگ تعداد بيشتري از انسان ها منجر خواهد شد. در برخي مناطق آمريكا كه پيش بيني شده بيشترين افزايش دما را در چند دهه آينده شاهد باشند، ميزان مرگ و ميرهاي زودهنگام سالانه هزاران مورد افزايش مي يابد. از سوي ديگر بر شيوع بيماري هاي مختلف حاصل از گزش حشرات افزوده مي شود. بيماري هاي ريوي و آلرژي ها نيز به دليل تغييرات آب و هوايي شدت پيدا مي كنند. دانشمندان معتقدند سلامت هيچ كس از اثرات تغييرات آب و هوايي مصون نيست و به ويژه در كشورهاي فقير و در حال توسعه، بيماري هاي مختلف بيش از پيش مشاهده خواهد شد و كودكان، سالخوردگان و رنگين پوستان در معرض ريسك بيشتري قرار دارند. گرما سبب خواهد شد، آتش سوزي هاي جنگل ها كه از پيش مخرب تر و طولاني تر شده تا سال 2050 هر سال افزايش پيدا كند و افزايش سطح آب اقيانوس ها، سيل و توفان سبب خواهد شد در سواحل آمريكا، زيرساخت هاي عمومي و هزار ميليارد دلار ثروت ملي كه در ساخت و سازها صرف شده در خطر قرار گيرد. تعداد روزهايي كه دماي هوا به شدت بالا مي رود، افزايش مي يابد و زيان هاي بزرگ اقتصادي به مناطق مختلف وارد مي شود. از سال 1900 تاكنون سطح آب اقيانوس ها 17 تا 20 سانتي متر بالا آمده و تقريبا نيمي از اين افزايش از سال 1993 تاكنون رخ داده است. اين سرعت رشد بسيار نگران كننده است. تا اواسط قرن حاضر احتمالا قطب شمال در پايان تابستان ها تمامي يخ هاي خود را از دست مي دهد و اين عاملي براي افزايش انتشار گاز متان، افزايش رطوبت و توليد گرماي بيشتر است. اما چه اقداماتي مي توان انجام داد؟ گزارش دولت آمريكا براي آگاهي دادن به سياست گذاران تهيه شده و در آن آمده است، اگر آمريكا فورا استفاده از سوخت فسيلي و انتشار گازهاي گلخانه اي را كاهش دهد، مي توان از مرگ هزاران نفر و خسارت هاي بزرگ اقتصادي جلوگيري كرد. در حالي كه وزارت دفاع آمريكا مشغول مطالعه درباره اثرات تغييرات آب و هوايي بر امنيت اين كشور است، ترامپ همواره خطرات اين تغييرات را ناديده گرفته است.

در ماه اكتبر گزارشي كه از سوي سازمان ملل منتشر شد، از تمامي دولت ها خواست در تمام جنبه هاي جامعه تغييرات فوري، فراگير و بي سابقه اعمال كنند، تا از اثرات بزرگ و منفي تغييرات آب و هوايي اجتناب شود. در واقع اگر چنين اقداماتي صورت نگيرد در سال 2030 دماي كره زمين به 5/ 1 درجه سانتي گراد بالاتر از رقم مربوط به قبل از انقلاب صنعتي خواهد رسيد و اين به معناي افزايش سريع موارد آتش سوزي ها، خشكسالي، شيوع بيماري ها، سيل و زيان هاي عظيم براي جهان است. اما تنها در مجامع علمي به اين نوع گزارش ها واكنش جدي نشان داده مي شود. برخي از دانشمندان مي گويند حتي اگر بخواهيم آمريكا را به شكل يك شركت اداره كنيم بايد به تغييرات آب و هوايي به عنوان تهديدي كه اثرات منفي رو به رشد براي توسعه اين شركت دارد توجه كنيم. متاسفانه دولت آمريكا اثرات منفي اين تغييرات بر اقتصاد را اندك مي داند و گاه حتي اين اثرات را به رسميت نمي شناسد. علم ثابت كرده كه اين اثرات واقعي و رو به رشد هستند و سلامت و زندگي آمريكايي ها هر روز بيشتر در خطر قرار مي گيرد. اما از آنجا كه تغييرات آب و هوايي به تدريج رخ مي دهند توجه كافي به آنها نمي شود.


*سي ان انمرگ تدريجي در راه است؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 3 (پياپي 117)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است