|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: سرعت گير تجارت در نوار مرزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 3 (صنعت ، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


سرعت گير تجارت در نوار مرزي
در نشست مشترك بين نمايندگان دولتي و فعالان اقتصادي در استان هاي مرزي شناسايي شد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

تجارت در نوار مرزهاي شمال غرب و غرب كشور در حالي با نارسايي هاي متعددي روبه رو است كه به اعتقاد كارشناسان، ظرفيت سنجي فرصت هاي تجارت در اين مرزها در دوره تحريم ها اهميت ويژه اي دارد؛ چراكه با توجه به مشكلات بين المللي، تجارت ايران با كشورهاي همسايه نقش پررنگ تري را در تعاملات اقتصادي ايفا مي كند.

نشست ظرفيت سنجي فرصت هاي تجارت غيررسمي در مرزهاي شمال غرب و غرب كشور با حضور فعالان اقتصادي استان هاي كرمانشاه، كردستان و آذربايجان غربي در محل اتاق ايران برگزار شد. در اين نشست نمايندگاني از مركز بررسي هاي استراتژيك رياست جمهوري، وزارت امور خارجه و گمرك روبه روي فعالان اقتصادي بخش خصوصي نشستند تا جمع بندي پيشنهادها و نظرات آنها را به دستگاه مربوطه منعكس كنند. در اين نشست فعالان اقتصادي مرزنشين از چالش هايي سخن گفتند كه اين روزها در تجارت مرزي مشكلاتي را ايجاد كرده است و استفاده از ظرفيت هاي تجارت مرزي را در گرو مرتفع شدن مشكلات زيرساختي و غيرزيرساختي مرزها از جمله هماهنگي بين دستگاه ها عنوان كردند. به گفته آنها، با توجه به اينكه در مبادلات مرزي استفاده از كارت بازرگاني امكان پذير نيست، مشخص شدن فهرست كالاهاي مدنظر براي ورود به كشور يكي از مواردي است كه بايد مورد بررسي قرار گيرد. ظرفيت سنجي مرزهاي مختلف از ديگر پيشنهادهاي فعالان اقتصادي در اين جلسه بود. برخي از فعالان اقتصادي حاضر در اين نشست، اظهار كردند كه اگر دولت براي تامين نيازهاي كشور در دوره تحريم مي خواهد از ظرفيت مرزها استفاده كند ضمن رفع مشكلات موجود بايد از صدور مجوزهاي موردي براي افراد خاص جلوگيري كند و اجازه دهد خود مرزنشينان ابتكار عمل را در دست داشته باشند.

همچنين انتقاداتي نيز از سوي فعالان اقتصادي مرزنشين مطرح شد. به گفته آنها، تعدد دستگاه ها در تجارت مرزي و بي توجهي به وعده تامين امكانات زيرساختي مرزهاي كشور يكي از مواردي است كه به آن نقد وارد است. همچنين نبود برنامه ريزي هاي بلندمدت و ابلاغ پي در پي قواعد و قوانين ابلاغي كه گاهي تنها چند روز اعتبار دارد از ديگر چالش هاي مهم مرزنشينان بود. آنها خواستار تدوين برنامه هاي بلندمدت و ضمانت اجرايي آن در مرزها شدند. بر اساس گزارش اتاق ايران، معاون امور بين الملل اتاق ايران در اين نشست با اشاره به شرايط فعلي كشور عنوان كرد: در اين شرايط با توجه به فشارهاي يك جانبه آمريكا، بايد همگرايي و همكاري بيشتري ميان تصميم سازان و فعالان اقتصاد ايجاد شود و در كنار هم براي برون رفت از فضاي فعلي دست به دست هم دهند و راه هاي مختلفي كه در حمايت از سياست هاي كلي نظام است را اجرا كنند.

محمدرضا كرباسي افزود: ما در كشورهاي مختلف تعداد قابل توجهي از ايرانيان را داريم كه مي توانند در دوره تحريم در چارچوب سياست هاي كلي نظام با كشورهايي كه ما به تعامل با آنها نياز داريم مراوده داشته باشند و نيازهاي كشور را برطرف كنند. كرباسي با تاكيد بر اينكه ظرفيت ايران در توسعه تجارت با همسايگان بسيار بالاست، تصريح كرد: بر اساس آمارها در سال گذشته 36 درصد از تجارت خارجي ايران با كشورهاي همجوار بوده است؛ اما در سال جاري به دليل مشكلاتي كه در روابط بين المللي كشور بروز كرده، اين بخش از تجارت پررنگ تر شده و در 7 ماهه امسال 40 درصد از كل تجارت خارجي ايران با همسايگان انجام شده است. او با اشاره به اينكه بخشي از اين تجارت به صورت رسمي بوده و بخشي به صورت غيررسمي و از طريق بازارچه هاي مرزي انجام شده است، گفت: اگر ما همه مباحثي كه براي تسهيل تجارت ايران با خارج مانند راه اندازي سازوكار ويژه مالي اروپا را ناديده بگيريم، مي توانيم تا 80 درصد حجم تجارت خارجي را با همسايگان و حتي آن دسته از كشورهاي منطقه كه با ما هم مرز نيستند، انجام دهيم. كرباسي ادامه داد: در حوزه واردات تلاش مي شود نيازهاي ضروري كشور از طريق مرزها و با همكاري فعالان اقتصادي مرزنشين تامين شود و در حوزه صادرات نيز از ظرفيت تجارت مرزي براي صادرات استفاده شود؛ اما براي اين دو هدف بايد در نظر داشت كه مشكلات زيرساختي و غيرزيرساختي مرزها بايد مرتفع شوند.

در ادامه فعالان اقتصادي استان هاي مرزي نظرات و پيشنهادهاي خود را در جلسه مطرح كردند. يكي از فعالان اقتصادي كردستان با اشاره به اينكه اين كار بايد با بررسي ظرفيت هاي مرزها انجام شود، از تعدد دستگاه هاي مرزي در تجارت مرزي انتقاد كرد و گفت: از يكسو چند نهاد و دستگاه خود را متولي تجارت مرزي مي دانند و از سوي ديگر سال هاست به وعده تامين امكانات زيرساختي مرزهاي كردستان عمل نشده است؛ در اين وضعيت از يك طرف تجارت مرزي بسيار سخت شده و از سوي ديگر بي اعتمادي به همكاري دولت وجود دارد.

يكي ديگر از تجار مرزي با تاكيد بر اينكه مرزنشينان همواره در موقع نياز كشور آماده همكاري بوده اند از مقطعي بودن تصميمات دولت براي اين مناطق انتقاد كرد و گفت: توسعه و امنيت پايدار مرهون مرزنشينان است؛ اما تصميمات مقطعي براي اين نواحي باعث شده معيشت ساكنان اين مناطق تحت تاثير قرار بگيرد و اعتماد آنها به تصميمات دولتي سلب شود. يكي از فعالان اقتصادي مريوان نيز در اين نشست خواستار تداوم تعامل ميان دولت و فعالان اقتصادي مناطق مرزي شد تا بهترين برنامه را براي استفاده از ظرفيت هاي تجارت مرزي در نظر بگيرند.

عضو هيات رئيسه اتاق ايران نيز در اين نشست با تاكيد بر لزوم توسعه تجارت مرزي با همسايگان گفت: ما در مرزها دو مشكل داريم كه يكي در حوزه زيرساختي است و ديگري به عدم هماهنگي بين دستگاهي در مرزها برمي گردد. كيوان كاشفي، با اشاره به اينكه تجارت ايران با كشورهاي همسايه، به دو حوزه رسمي و غيررسمي تقسيم مي شود، افزود: در تجارت غيررسمي آيين نامه هايي تحت عنوان كولبري و مرزنشيني داريم كه بايد به صورت كارشناسي اصلاح شوند تا وضعيت تجارت غيررسمي با عراق نيز مانند تجارت رسمي ساماندهي شود. او با اشاره به اينكه تجار ايراني نيز روابط همكاري خوبي با تجار عراقي و كردستان عراق دارند، تصريح كرد: براي استفاده از اين ظرفيت ها، اول بايد نقشه راه تدوين شود و مشخص كنيم كه مي خواهيم تجارت مرزي را تا چه عددي و در چه مقياسي توسعه دهيم.

عضو هيات رئيسه اتاق ايران در ادامه با تاكيد بر اينكه بايد تكليف معيشت مرزنشينان مشخص شود، گفت: مسائل ارزي مربوط به واردات غيررسمي نيز از جمله مسائلي است كه بايد رويه مشخصي براي آن تدوين شود؛ چراكه با سياست هاي فعلي در حوزه تجارت خارجي، محدوديت هايي ايجاد شده كه تجار واقعي را از مسير اصلي خارج مي كند. در پايان، محمدرضا كرباسي، معاون امور بين الملل اتاق ايران اعلام كرد: جمع بندي نظرات و پيشنهاد هاي اين نشست به مركز بررسي هاي استراتژيك رياست جمهوري ارسال خواهد شد.

سرعت گير تجارت در نوار مرزي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 3 (صنعت ، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي نوين در علوم رفتاري
متن مطالب شماره 33، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است