|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/29: لوبلاگ تحليل كرد: استاندارد دوگانه اروپا در برابر برنامه موشكي ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4501 29/9/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


لوبلاگ تحليل كرد: استاندارد دوگانه اروپا در برابر برنامه موشكي ايران


نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

بيانيه وزيرخارجه بريتانيا در محكوميت آزمايش موشكي ايران نشان داد كه اروپا زماني كه سخن از ثبات در خاورميانه به ميان مي آيد، داراي استاندارد هاي دوگانه است چراكه در اين بيانيه اشاره اي به زراد خانه هسته اي اسرائيل يا موشك هاي ميان برد عربستان سعودي نشده است. از اين رو در زماني كه اروپايي ها تمام تلاش خود را به كار بسته اند تا توافق هسته اي را نجات دهند، به كارگيري اين استاندارد هاي دوگانه همراه با تزوير ممكن است بر نگرش ايران براي ماندن در توافق هسته اي تاثير منفي بگذارد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، پيتر جنكينز، ديپلمات بازنشسته بريتانيايي كه سابقه نمايندگي اين كشور در سازمان ملل و آژانس بين المللي انرژي اتمي را دارد در مطلبي كه لوبلاگ آن را منتشر كرده است، نوشت: درك چرايي ادعاي جرمي هانت، وزيرخارجه انگليس كه در بيانيه 5 دسامبر خود عليه برنامه موشكي بالستيك ايران به آن اشاره كرده،  امري دشوار است. وي در اين بيانيه تاكيد كرده است كه فعاليت هاي برنامه موشكي ايران فراتر از آن است كه بتوان در چارچوب نياز به ارتقاي توانايي دفاعي توجيه شود. اين ادعا در بطن خود اين موضوع را مطرح مي كند كه يك چارچوب بين المللي براي ارزيابي توجيه تسليحات نظامي در راستاي ارتقاي توان دفاعي به ثبت رسيده است. اما چنين استانداردي اكنون وجود ندارد. مي توان تصور كرد كه اگر برخي از اعضاي سازمان ملل اين موضوع را مطرح كنند كه زرادخانه هسته اي بريتانيا توجيه دفاعي ندارد، واكنش مقامات اين كشور چگونه خواهد بود.

او در اين بيانيه گفت:«عميقا از شليك آزمايشي يك موشك بالستيك ميان برد توسط ايران، نگران هستم. [اين اقدام] تحريك كننده، تهديدآميز و ناهمخوان با قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد است.حمايت ما از برجام به هيچ وجه از نگراني ما در مورد برنامه موشكي ثبات زداي ايران و از قاطعيت ما در مورد اينكه اين [برنامه] بايد متوقف شود، نمي كاهد.»

تزوير اروپا در برنامه موشكي ايران

طرح چنين ادعايي از سوي وزيرخارجه انگليس همچنين غير منطقي به نظر مي رسد. اسرائيل، دشمن اصلي ايران در منطقه كه داراي موشك هاي بالستيك ميان برد است به ويژه تحت رهبري بنيامين نتانياهو، از منظر جغرافيايي فاصله بيشتري با برد تعيين شده براي موشك هاي كوتاه برد ايران دارد. آيا تلاش ايران براي دستيابي به موشك هايي كه بتوانند اسرائيل را مورد هدف قرار دهند تا يك توازن در بازدارندگي ايجاد شود، توجيه ناپذير است؟

يكي ديگر از ويژگي هاي بيانيه جرمي هانت خودداري از ذكر نام عربستان سعودي و اسرائيل بود. اگر فردي براي بي ثباتي در خاورميانه نگران است نبايد به مانند هانت، تنها برنامه موشكي ايران را عامل آن بداند. بايد موشك هاي ميان برد عربستان سعودي و نه تنها موشك ها، بلكه تسليحات هسته اي و شيميايي اسرائيل نيز درنظر گرفته شود. با اظهار تاسف علاوه بر بريتانيا، فرانسه نيز همين استاندارد هاي دوگانه را در برابر ايران اعمال مي كند. وزير خارجه فرانسه به همين اندازه براي محكوميت برنامه موشكي ايران مشتاق است. با اين حال اتخاذ اين گونه مواضع يك جانبه كه در تضاد با «قدرت نرم» اروپا است بايد عادلانه و بدون تبعيض به نظر بيايد. با توجه به اشتياق فراوان اروپا براي توافق هسته اي 2015 با ايران، به كارگيري چنين ديپلماسي اي از سوي بريتانيا و فرانسه غير معقول است. استفاده از استاندارد هاي دوگانه مي تواند بر نگرش ايران نسبت به توافق هسته اي نيز تاثير گذار باشد.

نقش ثبات زاي موشك هاي ايران

در واقعيت برنامه موشكي ايران ممكن است تا آن اندازه كه بريتانيا و فرانسه بر آن پافشاري دارند، عامل بي ثباتي نباشد. ممكن است كه در طول يك دهه آتي موشك هاي ايران از منظر دقت و اطمينان پذيري ارتقاي چشمگيري داشته باشند و همچنين قدرت انفجاري كلاهك هاي آنها نيز افزايش يابد. اين روندي است كه مي توان آن را در رابطه با آمريكا و روسيه نيز مشاهده كرد. چنين روندي مي تواند موجب شود ايران به اين ارزيابي دست يابد كه ظرفيت لازم را براي تخريب اموال استراتژيك دشمن دارد و به همين دليل پس از اتمام محدوديت ها بر برنامه هسته اي ايران، منافع بازدارندگي هسته اي مي تواند براي اين كشور به حداقل تقليل يابد. به عبارت ديگر هر اندازه كه اين موضوع داراي تناقض است، موشك هاي بالستيك ميان برد ايران مي تواند در آينده به اساس استراتژيك براي ثبات در خاورميانه بدل شود. از سوي ديگر اين موضوع مي تواند به كساني كه در مورد صداقت ايران پس از اتمام محدوديت هاي برجام شك دارند، اطمينان خاطر دهد.

در رابطه با تمايل شديد بريتانيا و فرانسه براي به كارگيري استاندارد هاي دوگانه، بايد خاطرنشان كرد كه هيچ يك از اين دو كشور تاكنون به طور رسمي عدم تعهد آمريكا به قطعنامه 2231 شوراي امنيت را محكوم نكرده اند. اگرچه نقض تعهدات انجام گرفته از سوي آمريكا از اين قطعنامه بسيار جدي تر از آن چيزي است كه هانت در 5 دسامبر ايران را متهم به نقض آن  كرده است. محمدجواد ظريف، وزيرخارجه ايران به تازگي در مورد برنامه موشكي كشورش تاكيد كرد: «اول از همه آنكه، موشك هاي ايران، براي دفاع هستند و ما به آنها براي بازدارندگي نياز داريم. ما در منطقه مان بسيار كمتر از هر كشوري منابع براي هزينه هاي نظامي صرف مي كنيم و به همين دليل است كه ما از همان ابتدا نيز گفته ايم كه موشك هاي ما قابل مذاكره نيستند.»

ظريف در ادامه تاكيد كرد: «موضوع دوم آن است كه آمريكا با خروج از برجام، به صراحت قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل را نقض كرده است و در نتيجه آنها در موقعيتي نيستند كه درباره آن قطعنامه حرف بزنند چراكه آنها تلاش كردند كه اين قطعنامه را از بين ببرند اما به رغم اين تلاش ها اين قطعنامه همچنان پابرجا است.»

وي افزود: «نكته سوم، قطعنامه 2231 ايران را از آزمايش كردن موشك ها منع نمي كند بلكه از آزمايش موشك هايي كه براي حمل كلاهك هاي هسته اي باشد منع كرده درحالي كه به گواه آژانس بين المللي اتمي فعاليت هاي هسته اي ايران براي اهداف صلح آميز است.»

در واقع زماني كه سخن از «نقض تعهدات به ميان مي آيد آمريكا بسيار گناهكار تر از ايران است. آمريكا به طور واضح قطعنامه 2231 سازمان ملل را با خروج از برجام نقض كرده است. در پاراگراف هفتم اين قطعنامه از عبارت «شوراي امنيت تصميم گيرنده است» استفاده شده است كه اين لحن يك تعهد الزام آور را براي طرف ها ايجاد مي كند. پاراگراف نخست اين قطعنامه نيز خواستار اجراي كامل برجام شده است. پاراگراف دوم از همه دولت ها مي خواهد تا اقدامات مناسب را براي حمايت از اجراي برجام و ممانعت از تضعيف اين روند انجام دهند.

اكنون آمريكا نه تنها خود برجام را اجرا نمي كند، بلكه در تلاش است تا از اجراي آن توسط ديگر كشورها نيز جلوگيري كند. بر خلاف متن قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل كه آمريكا نيز از اعضاي دائم آن است، دولت ترامپ هرچه در توان دارد به كار بسته است تا اجراي برجام از سوي ديگر طرف ها را تضعيف كند.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، مارك فيتزپاتريك، مدير اجرايي موسسه بين المللي مطالعات راهبردي آمريكا و از كارشناسان برجسته مسائل موشكي، در واكنش به اظهارات پمپئو كه ايران را به نقض قطعنامه 2231 متهم كرده، در توييتر نوشت: «نمي خواهم آزمايش موشكي ايران را توجيه كنم، اما اين «نقض» قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد نيست، چراكه اين قطعنامه صرفا از ايران «درخواست مي كند» كه چنين آزمايش هايي انجام ندهد.»وي افزود: «اين قطعنامه همچنين از تمام كشورهاي عضو درخواست مي كند از اقداماتي كه اجراي تعهدات برجامي را تضعيف مي كنند، خودداري كنند. بنابراين اگر ايران نقض كرده باشد، ايالات متحده نيز اقدام مشابهي انجام داده است.»

لوبلاگ تحليل كرد: استاندارد دوگانه اروپا در برابر برنامه موشكي ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4501 به تاريخ 29/9/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است