|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: جهش بورس به دو روايت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جهش بورس به دو روايت
شاخص سهام پس از 8 روز نزولي، 2143 واحد رشد كرد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

سيماي سهام بورس تهران در روز گذشته پس از مدت ها فضايي مثبت را به نمايش گذاشت. افزايش قيمت قريب به اتفاق سهم ها و صنايع سبب شد تا شاخص كل سهام پس از 8 افت متوالي به مسير صعودي بازگردد و 2 هزار و 143 واحد از افت خود طي روزهاي ماقبل را جبران كند و به ارتفاع 156 هزار و 694 واحدي دست يابد. ارتقاي 4/ 1 درصدي دماسنج سهام را مي توان بر مبناي دو روايت نگريست. يك روايت كه هواداران زيادي در ميان اهالي بورس تهران دارد، بازگشت شاخص سهام به مدار صعودي را به خريدهاي حمايتي سهامداران بزرگ نسبت مي دهد. روايت بديل، جهش شاخص طي روز گذشته را ناشي از برخورد قيمت ها به سطوح بنيادي سخت مي داند. مراجعه به واقعيت هاي آماري روايت نخست را تاييد نمي كند و نشان مي دهد كه رسيدن قيمت به كف هاي بنيادي نقش پررنگ تري در رشد شاخص كل طي روز گذشته داشته است.

نماگر اصلي سهام در جريان دادوستدهاي ديروز طي چرخشي مثبت بيش از 2 هزار واحد ارتفاع گرفت. اين نماگر جهشي تا به اين اندازه را طي سه هفته گذشته، يعني از دوازدهم آذرماه تا قبل از معاملات ديروز تجربه نكرده بود. اين اتفاق در حالي رخ داد كه ارزش معاملات خرد نيز رشد نسبي را رقم زد و به سقف 10 روز اخير دست يافت. رفتار اين دو متغير در كنار حضور نسبي سرمايه هاي خرد در سمت خريد سهام جملگي از جنبه هاي بنيادي جهش قيمت ها طي روز گذشته حكايت دارند. البته اين وقايع سه گانه در معاملات ديروز دو گونه روايت شد كه يكي آن را متكي به نقش حمايتي فعالان بزرگ بازار مي دانست و ديگري به مقتضيات و زمينه هاي بنيادي سهام تاكيد داشت.

روايت نخست: برخورد به كف هاي بنيادي

واقعيت اين است كه شاخص اصلي سهام در موج اصلاحي اخير حدود 12 هزار واحد از ارزش خود را طي 8 روز كاري از دست داده بود. شاخص كل در اين مدت ضمن واگذاري مرز 166 هزار واحد، رفته رفته تا كانال 154 هزار واحد عقب نشست. قيمت بسياري از سهم ها با افت هاي پي درپي در اين بازه زماني به سطوح نازلي رسيده بودند و انتظار براي بازگشت قيمت ها چه به لحاظ تكنيكي و چه از حيث بنيادي وجود داشت. پيش از اين، «دنياي اقتصاد» در گزارشي زير عنوان «شاخص سهام به كف رسيد؟» برآورد اجماعي 43 گروه تحليلي فعال در بازار سهام را منتشر كرد. نتايج اين گزارش حاوي ارزيابي تحليلگران از متغيرهاي اصلي حاكم بر سودآوري شركت هاي بورسي بود كه به نوعي مي توان آينه تمام نماي انتظارات بازار از سودآوري شركت ها دانست. مطابق داده هاي اين گزارش، بدبين ترين تحليلگران بازار مرز 154 هزار واحدي را به عنوان كف بنيادي براي شاخص كل برآورد كرده بودند. از ديدگاه اين گروه از تحليلگران، اثر تحريم ها بر فروش شركت هاي بزرگ صادراتي و افت جهاني قيمت مواد خام طي اين مدت در عقبگرد بي وقفه قيمت سهام وابسته منعكس شده است. از اين رو، چرخش مثبت شاخص كل در جريان دادوستدهاي ديروز چندان دور از انتظار نبود. به عبارت ديگر، تنزل قيمت بسياري از سهم ها به سطوح نازل در روزهاي اخير و جذابيت سهام از حيث نسبت قيمت به درآمد، عامل اصلي تحريك تقاضا و حضور نسبي سرمايه هاي خرد در سمت خريد سهام ارزيابي مي شود.

روايت دوم: حمايت «حقوقي»ها

هر چند روايت يادشده از واقعيت هاي آماري هم بهره مي جويد اما بازگشت شاخص در روز گذشته از منظر برخي فعالان بورسي تفسير ديگري داشت. در روايت دوم، حمايت سهامداران بزرگ از بازار عامل اصلي چرخش شاخص سهام قلمداد مي شود. اين گروه از فعالان بازار رشد شاخص در معاملات ديروز را ناشي از خريد فعالان حقوقي در سهام شركت هاي بزرگ و شاخص ساز مي دانند. سنت نانوشته اي در بورس تهران جا افتاده كه در حركت هاي نزولي شاخص، از فعالان بزرگ انتظار دارد تا به حمايت از سهم ها بيايند و بر جذابيت بازار بيفزايند. افت فرساينده قيمت در روزهاي قبل هم اين توقع را در بازار ايجاد كرد كه فعالان حقوقي با حمايت از سهم ها- شما بخوانيد دستكاري- از قيمت ها حمايت كنند و سيماي سرخ پوش سهام را تغيير دهند. با وجود حدس و گمانه ها از جنبه هاي حمايتي جهش شاخص در معاملات ديروز اما واقعيت هاي آماري چنين فرضيه اي را تاييد نمي كند. در واقع، ديروز بر خلاف تصور اين دسته از بورس بازان، جريان تغيير كل مالكيت سهام از مسير پرتفوي حقوقي به حقيقي بود. به عبارت ساده تر، سهامداران حقوقي بازار طي روز گذشته بيشتر فروشنده سهم بودند تا خريدار. از اين منظر، نسبت دادن جهش شاخص در روز گذشته به تصميمات سهامداران بزرگ مبني بر حمايت از سهام با واقعيت مطابقت ندارد. در واقع، اگر تزريق نقدينگي از سوي فعالان عمده بازار صورت بگيرد بايد خود را در تغيير مالكيت نشان دهد. نكته جالب توجه اين است كه با وجود حضور پررنگ سهامداران عمده در سمت تقاضاي سهام طي 10 روز كاري ماقبل، اما شاخص مسير نزولي را طي كرده بود. بنابراين نمي توان حمايت يا دستكاري سهامداران بزرگ را عامل حركت صعودي سهام طي روز گذشته دانست؛ دست كم واقعيت هاي آماري چنين فرضيه اي را تاييد نمي كند. از اين منظر، مي توان متغيرهاي بنيادي را بازي ساز اصلي معاملات سهام دانست كه تغيير رفتار چند بازيگر قدرت تغيير آن را ندارد.

انتظار براي رويداد غيرمنتظره

چنان كه عنوان شد بازگشت شاخص به مسير صعودي را طي روز گذشته مي توان ناشي از برخورد قيمت ها به سطوح بنيادي دانست. با چرخش مسير سهام طي روز گذشته مهم ترين پرسش سهامداران احتمالا در مورد تداوم يا عدم تداوم اين روند است. هر چند ريزش هاي سنگين در شرايط فعلي بعيد به نظر مي رسد اما محرك قدرتمندي هم براي رشدهاي پرشتاب به چشم نمي خورد. واقعيت اين است كه رشد شتابنده قيمت سهام در شرايط فعلي و با در نظر گرفتن ريسك بازارهاي جهاني و مشكلات بنگاه هاي بزرگ در قلمرو فروش صادراتي، مستلزم تغيير غيرمنتظره در معادلات كلان حاكم بر سودآوري سهام است. در اين ميان، غالب كارشناسان نيز بر قابليت هاي بنيادي سهام تاكيد دارند اما سرعت زيادي براي حركت صعودي سهام متصور نيستند. تنها عامل دروني كه شايد بتواند جهت بازار را تغيير دهد گزارش هاي ماهانه است. گزارش عملكرد آذر بنگاه هاي بورسي از روز شنبه در حال انتشار روي سامانه كدال است. اغلب فعالان سهام گزارش هاي ماهانه را محرك چندان قدرتمندي براي حركت رو به رشد سهام نمي دانند. با اين حال، هر گونه تغيير غيرمنتظره در گزارش هاي ماهانه مي تواند ضمن غافلگيري بورس بازان سهام را دستخوش نوسان كند. البته ريسك هاي محيطي حاكم بر بازارها باعث مي شود به جاي گذشته نگري و اتكاي به گزارش هاي مورد انتظار ماهانه به آينده تحولات در محيط سهام چشم بدوزند.

هيجان مجدد در بانك ها

پرمعامله ترين صنعت بورسي در معاملات ديروز گروه بانك ها بود كه توانست با جذب نزديك به يك سوم از كل جريان نقدينگي در رتبه نخست فهرست بيشترين ارزش معاملات صنايع بورسي قرار بگيرد. ديروز 115 ميليارد تومان از ارزش 360 ميليارد توماني كل معاملات خرد در سهام بانك ها به گردش درآمد. دست به دست شدن يك سوم از ارزش معاملات خرد بازار در گروه بانكي طي روز گذشته در حالي صورت گرفت كه نقدينگي به مراتب كمتري در ساير صنايع اصلي اعم از پالايشي، خودرو، پتروشيمي و فلزي-معدني جابه جا شد. جنبه جالب توجه معاملات ديروز تحركات بورس بازان در دو سهم خاص اين گروه بود كه معمولا دادوستدهاي پرهيجاني را در حركت هاي صعودي و نزولي تجربه مي كنند و آن دو سهم «وتجارت» و «وبملت» هستند. اين دو نماد در روز گذشته مجموعا 100 ميليارد تومان از نقدينگي بازار را جذب كردند. نماد «وتجارت» ديروز پس از افشاي اطلاعات درخصوص تعديل سنواتي به جريان معاملات پيوست و پس از بازگشايي گوي سبقت را در جذب نقدينگي و رشد قيمت از ساير سهم هاي بازار ربود. هيجان خريد در فضاي مثبت بازار سبب شد كه اين سهم در لحظه بازگشايي بيش از 11 درصد رشد قيمت را تجربه كند و نقدينگي قابل توجهي از بازار را جذب كند. ضمن اينكه نماد بانك ملت نيز طي روز گذشته عنوان يكي از پرتقاضاترين سهام را به خود اختصاص داد و ضمن تجربه صف طولاني خريد، رتبه دوم بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.  وضعيت بغرنج نظام بانكي و تعلل بانك مركزي در جهت تعيين تكليف دو سوي ترازنامه بانك ها يكي از بهانه هاي اصلي نوسانات پردامنه قيمت در سهام اين گروه بورسي است. البته بايد شرايط حاكم بر معاملات صنايع رقيب را هم اضافه كرد كه در مستعدساختن بستر براي جولان نقدينگي در سهام غيربنيادي بي تاثير نبوده است. در واقع محدوديت در فروش صادراتي و وضعيت ناپايدار بازارهاي جهاني از مهم ترين عوامل كم شدن اقبال به سهام كالايي قلمداد مي شود كه موجب خروج بخشي از منابع پولي از اين گروه ها و حركت به سمت صنايع رقيب شده است.

بازگشت شكننده «حقيقي»ها به جبهه تقاضا

جريان مالكيت سهام در معاملات ديروز بورس تهران پس از 10 روز تغيير كرد. سهامداران حقيقي بازار در روزهاي ماقبل، يعني از هجدهم آذر تا روز شنبه هفته جاري غالبا در نقش فروشنده سهام بودند. حضور پررنگ و پيوسته اين گروه از فعالان در سمت عرضه سهام به خروج بيش از 300 ميليارد توماني سرمايه هاي خرد از بازار انجاميد. با خروج سرمايه هاي خرد طي اين مدت، شاخص كل سهام نيز بيش از 12 هزار واحد از ارزش خود را از دست داد و به پايين ترين ارتفاع از بيستم شهريور رسيد. همبستگي نسبتا بالاي شاخص سهام و ورود و خروج سرمايه هاي خرد يكي از ويژگي هاي سنتي بورس تهران است كه معمولا در نتيجه تغيير در محيط سودآوري يا بروز ريسك هاي جديد خودنمايي مي كند. اما روز گذشته با وجود عدم تغيير قابل ملاحظه در محيط سهام-چه بازارهاي جهاني و چه در سطح داخلي اقتصاد- شاهد تغيير جريان مالكيت از مسير پرتفوي سهامدار حقوقي به فعالان حقيقي بوديم. به عبارت ديگر، سهامداران حقيقي در اين روز پس از مدت ها به جبهه تقاضا بازگشتند و در پايان معاملات حدود 14 ميليارد تومان به سبد سهام خود افزودند. بررسي جزئيات جابه جايي سهام در روز گذشته نشان مي دهد كه بخش عمده خالص مثبت خريدهاي فعالان حقيقي در سهام بانك ها و به طور مشخص سهام بانك تجارت صورت گرفته است. به عبارت دقيق تر، سهامداران حقيقي بيش از 9 ميليارد تومان از سهام بانك ها را طي معاملات ديروز به نام خود ثبت كردند كه بيش از 90 درصد آن حاصل تغيير صورت گرفته در مالكيت سهام بانك تجارت بود. در گروه پالايشي نيز شاهد حضور موثر سهامداران خرد در جبهه خريد بوديم. اين گروه پس از بانك ها بيشترين نقدينگي فعالان حقيقي را از آن خود كردند. خالص خريد بيش از 3 ميليارد توماني فعالان حقيقي در سهام پالايشي در حالي رقم خورد كه سهامداران خرد تنها در نماد پالايش نفت اصفهان 4 ميليارد تومان سهم را به نام خود ثبت كردند. گروه محصولات كاغذي با خريدهاي پرحجم در نماد «چكارن» هم در رتبه سوم فهرست بيشترين خالص هاي خريد سهامداران حقيقي قرار گرفت. گروه هاي اصلي بازار اعم از پتروشيمي و فلزات و خودرويي ها نيز با استقبال سهامداران حقيقي بازار با رشد قيمت مواجه شدند. در مجموع، سهامداران خرد در 17 صنعت بورسي بيشتر خريدار بودند تا فروشنده. در نقطه مقابل، در 12 گروه بورسي تغيير مالكيت از مسير پرتفوي حقيقي به حقوقي صورت گرفت. در اين ميان، گروه اطلاعات و ارتباطات با تك نماد «هاي وب» در معرض بيشترين خروج سرمايه هاي خرد در معاملات ديروز قرار گرفت. بيش از 3 ميليارد تومان هم «هاي وب» در روز گذشته را سهامداران عمده به مالكيت خود در آوردند. گروه فني و مهندسي و سهام معدني ها هم جزو گروه هايي بودند كه با خروج سرمايه هاي خرد به معاملات خود در روز گذشته پايان دادند. پس از نماد «هاي وب»، دو نماد توسعه معادن و فلزات و پالايش نفت تبريز نيز بيشترين خروج پول حقيقي را طي روز گذشته تجربه كردند.

همگام با صنايع

چنان كه گفته شد شاخص كل در معاملات ديروز بيشترين رشد را طي سه هفته اخير تجربه كرد. مروري بر فهرست نمادهاي موثر بر شاخص نشان مي دهد كه گروه هاي مختلف در رشد شاخص كل نقش داشته اند. از نمادهاي زيرمجموعه گروه فلزات گرفته تا نمادهاي برجسته پالايشي و گروه بانكي در صدر اين فهرست قرار گرفته اند. به عبارت دقيق تر، چرخش صعودي شاخص در معاملات ديروز نتيجه رشد متوسط قيمت در 34 صنعت از صنايع 38گانه بورسي است.  در اين روز، شاخص گروه محصولات كاغذي با جهش قيمت در نماد «چكارن» 2/ 8 درصد رشد كرد و صدرنشين جدول صنايع با بيشترين رشد روزانه شد. گروه استخراج نفت، اطلاعات و ارتباطات و گروه بانك ها هر كدام به ترتيب 3/ 4، 8/ 3 و 7/ 3 درصد رشد كردند و در رتبه هاي بعدي اين فهرست قرار گرفتند. قيمت سهام گروه هاي اصلي بازار اعم از فلزات، معدني ها، پالايشي ها و خودرويي ها هم به طور متوسط بيش از 2 درصد افزايش يافتند و در اين ميان، پتروشيمي به رشد 4/ 0 درصد بسنده كرد. شاخص گروه هايي چون يارانه و كاشي و سراميك نيز افت هاي محدودي را ثبت كرد.

جهش بورس به دو روايت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش سرمايه گذاري
متن مطالب شماره 30، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است