|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: رشد شاخص سهام پس از 8 روز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
رشد شاخص سهام پس از 8 روز


نويسنده: همايون دارابي

 دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته پس از تجربه 8 روز افت متوالي، شاهد بازگشت شاخص سهام به مسير صعودي بود. در بازار ديروز معامله گران با توجه به برخي اقدامات از جمله تزريق نقدينگي به صندوق توسعه و همچنين ايجاد هماهنگي ميان معامله گران حقوقي عمده از جمله صندوق هاي درآمد ثابت شاهد كاهش ميزان عرضه ها بودند، اما اين تمام ماجرا نبود. افزايش قيمت اغلب گروه ها و چرخش مثبت شاخص در معاملات ديروز را مي توان ناشي از برخورد قيمت ها به سطوح بنيادي سخت قلمداد كرد. امري كه روز گذشته موجب تحريك سرمايه گذاران براي حضور موثر در سمت خريد سهام شد.

در اين شرايط رشد قيمت نمادهاي بزرگ بازار نظير فولاد مباركه اصفهان، معدني و صنعتي گل گهر، پالايش نفت اصفهان، بانك تجارت و بانك ملت موجب شد تا شاخص كل با رشد 2هزار و 143واحدي (معادل 4/ 1 درصد) همراه شود و در پايان معاملات به رقم 156هزار و 694 واحد برسد. شاخص كل هموزن (با اثرگذاري يكسان نمادها) نيز به 12/ 1درصد رشد كرد كه نشان از رشد يكدست نمادهاي بازار داشت. از ديدگاه كارشناسان بازار با توجه به كاهش شديد قيمت ها زمينه بازگشت بازار فراهم شده است، با اين وجود تداوم اين رشد به وضعيت سه عامل مهم كنوني بازار يعني گزارش هاي 9ماهه، وضعيت بازار جهاني نفت و تحولات سياسي وابسته است.

در بازار ديروز در مهم ترين خبرها براي بازار بحث مقررات جديد پرداخت سود بانكي و تبديل سود روز شمار به ماه شمار مورد توجه بازار بود. اين مصوبه هر چند از سرعت گردش پول در اقتصاد مي كاهد و تا حدودي نقدينگي را از بازارها دور مي سازد اما مي تواند براي بانك ها خبر خوبي باشد. به ويژه كه هزينه جذب سپرده بانك ها را به ميزان زيادي مي تواند كاهش دهد.ديروز همچنين نمايندگان در نشست علني در جريان بررسي لايحه نحوه استفاده، نگهداري و نظارت بر پايانه هاي فروشگاهي (صندوق مكانيزه فروش) موافقت كردند. براساس اين ماده؛ به منظور تشويق مصرف كنندگان نهايي (اشخاص حقيقي) كه خريدهاي خود را از فروشندگان مجهز به پايانه فروشگاهي و از طريق شبكه پرداخت بانكي انجام مي دهند، سازمان موظف است از هر 10 صورتحساب الكترونيكي صادر شده توسط پايانه هاي فروشگاهي يك صورتحساب را به صورت قرعه كشي برخط انتخاب كرده، دو برابر مبلغي را كه خريدار براساس آن صورتحساب به عنوان ماليات بر ارزش افزوده پرداخت كرده است را به حساب بانكي وي مسترد كند.

جوايز مزبور از محل وصولي جاري سازمان، طبق دستورالعملي كه ظرف مدت شش ماه از تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون به تصويب وزير امور اقتصادي و دارايي مي رسد، پرداخت مي شود.در بازار ديروز، در گروه سيماني، رئيس انجمن توليدكنندگان سيمان گفت: نياز سوريه به سيمان، 5 ميليون تن در سال برآورد مي شود كه اگر ما بتوانيم در سال 97 تا 2 ميليون تن آن را در اختيار بگيريم شرايط خوبي براي سيمان ايران به وجود خواهد آمد.

عبدالرضا شيخان در گفت وگو با «ايلنا» درخصوص صادرات سيمان گفت: براي صادرات به سوريه صحبت هايي تاكنون انجام شده است و جلساتي نيز با سازمان ها و نهادهاي مختلف برگزار كرديم. در حال حاضر مهم ترين بحث در اين حوزه حمل و نقل و رسيدن كالا به دست مشتري است.وي درخصوص نحوه تصفيه سيمان صادراتي به سوريه گفت: سوريه يكسري مواد معدني دارد كه مي توان بخشي از صادرات را با آن تهاتر كرد. در جلساتي كه ما با سازمان توسعه تجارت داشتيم بيان شده كه هزينه صادرات را مستقيما تاجران سوريه اي پرداخت مي كنند و طرف معامله ما آنها هستند، حال اينكه به صورت صرافي، چمداني يا سيستم بانكي باشد، هنوز مشخص نشده است.شيخان درخصوص صادرات به عراق نيز گفت: هنوز مشكلات صادراتي ما با اين كشور وجود دارد. مقدار محدودي سيمان به جنوب عراق و مقداري كلينيكر به اقليم صادر مي شود اما با توجه به راه اندازي كارخانه هاي سيمان در اين كشور تعرفه هاي واردات سيمان همچنان بالا است و اين براي تمام سيمان هاي وارداتي از كشورهاي مختلف صدق مي كند.

وي درخصوص صادرات به افغانستان اظهار كرد: با توجه به پيمان سپاري ارزي و بخشنامه هاي متعددي كه در اين خصوص صادر شده امروز صادركنندگان با احتياط بيشتري فعاليت مي كنند، زيرا تا الان ما به صورت ريالي به افغانستان صادرات داشتيم اما بايد امروز تعهد ارزي بدهيم. بر همين اساس ديگر صادرات به اين منطقه توجيهي ندارد. در گروه فلزي شنيده ها حاكي از تغيير مديرعامل شركت كالسيمين است. براساس خبرهاي منتشره امير رحيمي جاي خود را به محمد حيدرزاده داد. حيدرزاده سابقه مديرعاملي شركت ذوب روي بافق و مديرعاملي شركت اسيدسازان زنجان را در كارنامه دارد.در گروه دارويي دبير انجمن صنايع داروهاي انساني از كمبود نقدينگي و افزايش هزينه هاي مالي شركت هاي دارويي به دليل تحويل اوراق با سررسيدهاي يك سال و بيشتر خبر داد.مهدي سليمانجاهي گفت: شركت هاي داروسازي توليدات را از طريق شركت هاي پخش به بيمارستان ها و داروخانه ها تحويل داده اند، اما به دليل كمبود اعتبارات شركت هاي بيمه، پولي به چرخه توليد بازنگشته است.

سليمانجاهي با بيان اينكه عدم ثبات در سياست گذاري موجب افت صادرات مي شود، گفت: صادرات فرآيندي هزينه بر و زمانبر است. براي مثال در صنعت داروسازي براي صادرات محصول به يك كشور يا بازار صادراتي جديد، در شرايط عادي نيازمند حداقل سه سال هزينه و زمان هستيم. متاسفانه در سال هاي اخير به دليل عدم ثبات نرخ ارز، عدم ثبات در سياست گذاري ها، تحريم هاي اقتصادي و... صادرات محصولات دارويي كاهش و قاچاق آن افزايش يافته است.در اين گروه همچنين لابراتوارهاي سينادارو اعلام كرد كه قصد افزايش سرمايه از مبلغ 400 ميليارد به 800 ميليارد ريال (100درصد) را دارد. اين افزايش سرمايه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به منظور بهبود ساختار مالي جهت انجام طرح انتقال و توسعه شركت انجام خواهد شد.در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) بورس به 470ميليارد تومان و فرابورس به 475ميليارد تومان بالغ شد.

رشد شاخص سهام پس از 8 روز


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي آموزش و تحصيل
شماره 2
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است