|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: سبقت پاييزي صندوق ها از شاخص سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


سبقت پاييزي صندوق ها از شاخص سهام
«دنياي اقتصاد» كارنامه فصل سوم سال در كانال دوم سرمايه گذاري بورسي را بررسي مي كند

نويسنده: هديه لطفي

 دنياي اقتصاد : عملكرد پاييزي بورس تهران در حالي با زيان 8/ 2 درصدي همراه شد كه در اين مدت صندوق هاي سرمايه گذاري فعال در بازار به عنوان دومين كانال سرمايه گذاري در بورس توانستند عملكردي به مراتب مساعدتر از شاخص كل بورس داشته باشند. به طوري كه 30درصد از كل صندوق هاي فعال در بازار، بازدهي بهتري نسبت به شاخص كل بورس رقم زدند. در اين ميان 15صندوق نيز با سوددهي همراه شدند و حتي سودي در محدوده 11درصد را به نمايش گذاشتند.

بررسي هاي صورت گرفته در اين زمينه نشان دهنده آن است كه صندوق هاي سرمايه گذاري فعال در بازار سرمايه به عنوان دومين كانال سرمايه گذاري و ورود غيرمستقيم به بازار سهام، همواره به عنوان برترين گزينه سرمايه گذاري به خصوص به افراد تازه وارد مطرح است. همانطور كه «دنياي اقتصاد» بارها در گزارش هاي خود به آن تاكيد داشته، سهامداراني كه قصد ورود به بازار سرمايه و خريد و فروش در اين بازار را دارند، بهتر است به طور غيرمستقيم و از طريق كانال هاي واسطه اي به اين بازار ورود پيداكنند.

در اين راستا عملكرد ماه هاي اخير صندوق هاي مزبور شاهدي بر تاييد اين موضوع است؛ هر چند در ماه هاي قبل و همزمان با ايجاد موجي صعودي در بازار سهام، شايد هرسرمايه گذار تازه واردي مي توانست به راحتي كسب سود مناسبي از بورس داشته باشد، اما با روند نزولي اخير، اين موضوع دستخوش تغييراتي شده است. به طوري كه شايد سرمايه گذاري در چنين شرايطي، زيان هايي براي سرمايه گذاران جديد به همراه داشته باشد، اما با ورود به اين صندوق ها نه تنها زيان هاي مزبور به حداقل مي رسد، بلكه سوددهي نيز براي اين گروه از سرمايه گذاران خواهد داشت. در تاييد اين موضوع مي توان گفت نه تنها صندوق ها كارنامه قابل قبولي در پاييز از خود برجاي گذاشتند، بلكه در برخي موارد از بازار نيز سبقت گرفتند.

بررسي عملكرد نهادهاي مالي مزبور، نشان از عملكرد مناسب تري در ماه آذر دارد؛ به رغم ثبت زيان بيش از 11درصدي در كارنامه ماه گذشته شاخص كل بورس، 65درصد از كل صندوق هاي فعال در بازار توانستند بهتر از نماگر اصلي بازار باشند. هر چند رصد فعاليت صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام و مختلط به دليل برخورداري از حجم بالاي سهام در سبد سرمايه گذاري نشان از ثبت زيان در بيشتر آنها دارد، اما اين زيان ها به مراتب كمتر از افت شاخص كل بورس بود.از سوي ديگر صندوق هاي سرمايه گذاري بادرآمد ثابت عملكردي بسيار درخشان داشتند. به عبارت دقيق تر صندوق هاي بادرآمد ثابت يكه تازان بازدهي در آذرماه امسال بودند. به طوري كه برترين صندوق هاي قابل معامله در بورس (ETF) نيز از نوع صندوق هاي بادرآمد ثابت بودند اين در حالي است كه صندوق هاي قابل معامله كالايي كه همگي مبتني بر سكه و طلا هستند، در ماه گذشته بازدهي منفي تا محدوده 16درصد را تجربه كردند.

رصد فعاليت صندوق ها

صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام در حالي توانستند در دوره يك ماهه آذرماه، عملكردي به نسبت مطلوب تر داشته باشند كه اين امر در فعاليت پاييزي اين نهادها نيز قابل مشاهده است. بر اين اساس برخي صندوق هاي سرمايه گذاري به مدد مديريت حرفه اي و افزايش تنوع در پرتفوي سرمايه گذاري موفق شدند طي بازه مزبور از بازدهي بيش از بازدهي شاخص بورس برخوردار شوند. به طوري كه بازدهي اين نهادهاي مالي در فصل پاييز حتي تا محدوده 11 درصد نيز نوسان مثبت داشت. اين امر موجب سبقت صندوق ها از شاخص بورس شد. بر اين اساس؛ از ميان 74 صندوق سرمايه گذاري فعال در سهام (به روزرساني شده عملكرد در سايت شركت مديريت فناوري بورس تهران)، صندوق سرمايه گذاري مشترك نقش جهان توانست با ثبت بازدهي در محدوده 11درصد، پيشتاز ديگر صندوق ها شود.در ادامه نيز دو صندوق سرمايه گذاري اختصاصي بازارگرداني آينده نگر و نيكوكاري كشتي ورزش ملي ايران هر كدام به ترتيب با ثبت بازدهي 6/ 8 درصد و 1/ 6درصدي به عنوان برترين صندوق ها در فصل پاييز شناخته شدند.در ادامه نيز صندوق هاي سپهر آتي خوارزمي، فيروزه موفقيت، مشترك صبا، توسعه صادرات، مشترك نوين پايدار، سهم آشنا، مشترك نويد انصار، مشترك افق، مشترك سبحان و ثروت آفرين تمدن نيز در فهرست ديگر صندوق هاي سودده در پاييز قرار گرفتند.

اين در حالي است كه از ميان ديگر صندوق ها، 7صندوق به رغم ثبت زيان در فصل گذشته توانستند جايگاه بهتري از شاخص كل بورس كسب كنند. همان طور كه عنوان شد بازدهي پاييزي بورس تهران به 8/ 2درصد رسيد كه در اين ميان صندوق هاي افق روشن بانك خاورميانه، جسورانه يكم آرمان آتي، زرين پارسيان، مشترك كارگزاري حافظ، بانك دي و مشترك رشد سامان زياني در محدوده 7/ 0 تا 5/ 2درصدي را به نمايش گذاشتند.در اين راستا شاخص كل بورس نيز با ثبت بازدهي 8/ 2 درصدي در دوره مزبور هر چند از 22صندوق سرمايه گذاري عقب ماند اما توانست عملكردي بهتر از 52 نهاد ديگر داشته باشد. به اين ترتيب صندوق هاي مشترك پويا، مشترك مبين سرمايه، مشترك توسعه ملي، مشترك تدبيرگران فردا، كارگزاري پارسيان، مشترك سرمايه دنيا، يكم اكسير فارابي، مشترك پيشرو و مشترك البرز از جمله صندوق هايي بودند كه در رتبه هاي پايين تر از شاخص كل بورس ايستادند.

صندوق ها در آذرماه چه كردند؟

همان طور كه عنوان شد صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام در مجموع عملكردي مطلوب تر در مقايسه با شاخص كل بورس در دوره يك ماهه آذر داشتند. در حالي نماگر اصلي بازار در ماه گذشته با زيان بيش از 11درصدي مواجه شد كه 65درصد از كل صندوق هاي سهامي فعال در بازار توانستند عملكردي بهتر از نماگر اصلي بازار داشته باشند.در اين ميان صندوق سرمايه گذاري نيكوكاري كشتي ورزش ملي ايران با ثبت بازدهي 26/ 1درصدي در صدر ديگر صندوق ها قرار گرفت. صندوق مزبور در تمامي دوره هاي ماهانه و همچنين عملكرد يك سال اخير نيز با سوددهي همراه بود. به طوري كه بازدهي 1/ 6درصدي در دوره 3ماهه، 12درصدي در دوره 6ماهه و بيش از 19درصدي در دوره يك سال اخير داشته است. بررسي پرتفوي صندوق مزبور نشان از آن دارد كه بيش از 95 درصد از سبد صندوق مزبور به سرمايه گذاري در اوراق مشاركت و سپرده بانكي تخصيص داده شده است.  در ادامه اين روند ديگر صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام همگي با زيان در عملكرد ماهانه مواجه شدند. بر اين اساس صندوق جسورانه يكم آرمان آتي، زيان 5/ 0درصدي را در كارنامه ماه گذشته ثبت كرد. صندوق هاي سپهر آتي خوارزمي و بانك اقتصاد نوين نيز هر كدام زياني در محدوده 2درصد داشتند. در همين راستا زيان صندوق فيروزه موفقيت نيز به 3درصد رسيد.بررسي پرتفوي صندوق بانك اقتصاد نوين نشان از آن دارد كه حدود 60درصد از سرمايه گذاري هاي اين صندوق در سهام بوده كه بخش عمده آن به خريد سهام پالايشي و معدني تعلق دارد.

جزئيات عملكرد صندوق هاي با درآمد ثابت

بررسي عملكرد صندوق هاي با درآمد ثابت در ماه گذشته نيز نشان از آن دارد كه بازدهي اين صندوق ها نسبت به ديگر صندوق هاي فعال در اين بازار درخشان تر بوده است. بر اين اساس برترين صندوق در اين حوزه بازدهي 5/ 4درصدي داشته كه متعلق به صندوق انديشه فردا بود. اين صندوق در فصل پاييز نيز توانست بازدهي درخشان 128درصدي را كسب كند. در اين صندوق حدود 56درصد حجم دارايي به اوراق مشاركت و سپرده بانكي و 35 درصد نيز به خريد سهم اختصاص دارد. در ادامه صندوق نوين نگر آسيا با كسب بازدهي 5/ 3 درصدي در رتبه دوم برترين صندوق هاي با درآمد ثابت در ماه گذشته قرار گرفت. اين صندوق نيز بيش از 95 درصد از دارايي هاي خود را در اوراق مشاركت و سپرده بانكي سرمايه گذاري كرده و مابقي به سرمايه گذاري در سهام اختصاص يافته است. خالص ارزش دارايي صندوق مزبور معادل 6/ 8ميليارد تومان است. در ادامه بررسي صندوق هاي برتر در حوزه درآمد ثابت، صندوق هاي ارزش آفرين گلرنگ و نيكوكاري جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم(ص) قرار گرفتند كه هر كدام توانستند بازدهي بيش از 2درصدي را در آذرماه كسب كرده و به عنوان فعال ترين صندوق ها در اين زمينه شناخته شوند.

نگاهي به فعاليت صندوق هاي مختلط

رصد فعاليت صندوق هاي مختلط در ماه گذشته نيز نشان از آن دارد كه صندوق هاي مزبور با توجه به ماهيت و عملكرد خود كه طبق دستورالعمل هاي موجود بايد حداكثر 60 درصد از دارايي خود را در سهام سرمايه گذاري كنند، عملكردي چندان مناسب نداشتند.به اين ترتيب در ماه گذشته صندوق گوهر نفيس تمدن توانست تنهاترين صندوق مزبور شناخته شود. اين صندوق كه سود 67/ 1درصدي را در ماه گذشته به نمايش گذاشت، بازدهي 15درصدي در فصل پاييز داشت. در اين صندوق حدود 60درصد به سرمايه گذاري در اوراق مشاركت و سپرده بانكي اختصاص داده شده و مابقي سهم خريد سهم است. در سبد مزبور خريد سهام گروه معدني و شيميايي در اولويت قرار دارد. صندوق مشترك گنجينه مهر نيز در حالي به عنوان دومين صندوق برتر در اين حوزه شناخته شده كه زيان يك درصدي را به نمايش گذاشت. صندوق هاي توسعه پست بانك، كوثر و سپهر آتي نيز ديگر صندوق هاي برتر در ماه گذشته بودند.

ETFها چه كردند؟

بررسي صندوق هاي قابل معامله (ETF) در دو حوزه كالايي و غيركالايي صورت گرفته است. همان طور كه عنوان شد ETFهاي حوزه كالايي با زيان مواجه شدند. اين صندوق ها همراستا با افت قيمت 8/ 16درصدي سكه در ماه گذشته، با عملكردي منفي مواجه شدند.به اين ترتيب در حالي رشد 178درصدي نرخ سكه در نيمه نخست سال جاري ثبت شده بود كه صندوق هاي مرتبط با اين موضوع نيز سوددهي تا محدوده 160درصدي را تا پايان شهريور ماه به نمايش گذاشته بودند. اما از مهرماه شاهد توقف روند صعودي مزبور بوديم. بر اين اساس صندوق هاي كالايي كه عمدتا در طلا سرمايه گذاري كرده اند، با زيان مواجه شدند. به طوري كه زيان 7/ 15درصدي در كارنامه ETF در اوراق بهادار مبتني بر سكه طلاي مفيد به ثبت رسيد.

 در ادامه صندوق با پشتوانه طلاي لوتوس و مبتني بر سكه طلاي مفيد بازدهي نزديك به يكديگر داشتند. دو صندوق مزبور به ترتيب زيان 64/ 15 درصدي و 45/ 15 درصدي را در آذرماه داشتند.در اين ميان صندوق زرافشان اميد ايرانيان با ثبت زيان 13درصدي به عنوان برترين صندوق در اين ماه شناخته شد. همچنين هر 4صندوق مزبور در دوره پاييز نيز زياني در محدوده 20 تا 24درصد را به نمايش گذاشتند.  اما در بخش صندوق هاي قابل معامله غيركالايي روندي معكوس حاكم بود و صندوق هاي فعال در اين حوزه توانستند سوددهي هر چند اندك داشته باشند. در اين راستا سه صندوق گنجينه آينده روشن، اعتماد آفرين پارسيان و آرمان آتي كوثر بازدهي در محدوده 2درصد داشتند. صندوق قابل معامله پارند پايدار سپهر نيز ديگر صندوق برتر در ماه گذشته بود كه توانست بازدهي 86/ 1درصدي را ثبت كند. اين صندوق در فصل گذشته 8/ 5درصد سوددهي به سرمايه گذاران خود اعطا كرد.

اخبار تازه پيرامون نهادهاي مالي

رصد تازه ترين اخبار پيرامون فعاليت صندوق ها در ماه گذشته نشان از آن دارد كه در حالي آتي سبد سهام در روزهاي پاياني آذرماه به عنوان ابزاري جديد آغاز به كار كرد كه صندوق ها با يك روز تاخير توانستند مجوز ورود و فعاليت در اين ابزار جديد را كسب كنند. بر اين اساس طبق ابلاغيه اعلام شده از سوي سازمان بورس، تمامي صندوق هاي سرمايه گذاري به منظور پوشش ريسك نوسان قيمت سهام موجود در سبد دارايي صندوق و متناسب با جهت و درجه همبستگي بين نوسانات قيمت سبد سهام صندوق و سبد پايه در قرارداد آتي، مجاز به اتخاذ موقعيت خريد يا فروش در قرارداد آتي سبد سهام در بازار معاملات آتي هستند.البته در اين ابلاغيه عنوان شده كه صندوق هاي سرمايه گذاري مي توانند حداكثر تا سقف يك درصد از ارزش سبد صندوق در قرارداد آتي سبد سهام موقعيت خريد يا فروش اتخاذ كنند. اين موضوع و ميزان اندك سرمايه گذاري در سبد سهام، نارضايتي برخي از مديران صندوق ها را به دنبال داشت.

سبقت پاييزي صندوق ها از شاخص سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 380 بارآثار ديگري از " هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي عمران مدرس
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1901)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است