|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/3: فضاي تنفسي جديد براي صنايع تكميلي پتروشيمي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4504 3/10/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


فضاي تنفسي جديد براي صنايع تكميلي پتروشيمي
كاهش قيمت هاي پايه محصولات پتروشيميايي در بورس كالا موجب خواهد شد

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)

 دنياي اقتصاد : قيمت هاي پايه محصولات پتروشيمي در بورس كالا با كاهش نرخ اعلام شد كه خود سيگنال مهمي براي افت قيمت در بازار آزاد به شمار مي رود. همچنين با توجه به كاهش حجم معاملات در هفته گذشته در كنار رشد قيمت ها در بورس كالا نيز احتمال افزايش حجم داد و ستد در اين بازار رسمي وجود دارد. تجميع داده هاي فوق از يكسو احتمال كاهش قيمت ها را تقويت كرده و از سوي ديگر جذابيت خريد مواد اوليه و توليد در صنايع تكميلي را تقويت خواهد كرد. به احتمال قوي روزهاي بهتري براي اين صنعت در پيش است ولي اين ادعا به معني پايان ركود در بازار نيست. البته قيمت هاي جهاني محصولات شيميايي سريع تر و شديدتر از پليمرها كاهش داشته است كه در كنار عقبگرد جدي بهاي نفت خام به معني احتمال كاهش نرخ پيش روي پليمرها در بازارهاي جهاني در آينده اي نه چندان دور خواهد بود.

تداوم افت بهاي پليمرها در بازار داخلي

قيمت پليمرها در بازار آزاد در هفته جاري روند كاهشي داشت اگرچه مي توان گفت براي كليت بازار اين روند نزولي مدت هاست كه ادامه داشته ولي در دو روز اخير به شتاب افت قيمت ها افزوده شده است. اين در حالي بود كه برخي از گريدهاي جذاب همچون بسياري از پلي پروپيلن ها جرقه هاي مهمي از رشد قيمت ها داشته اند اگرچه بالابودن رقابت خريد در بورس كالا و نوسان قيمت هاي پايه در هفته گذشته و مخصوصا جذابيت خريد در بازار آزاد از دلايل اين رشد قيمتي به شمار مي رود. البته اين انتظار وجود دارد كه در روزهاي آينده با توجه به احتمال افزايش تزريق اين كالاها به بازار داخلي بخشي از التهاب اين بازار هم آرام بگيرد. البته PVC هم جرقه هاي مهمي از رشد قيمت ها را نشان مي دهد. اين در حالي است كه هفته گذشته قيمت هاي پايه اين گروه كالايي افزايشي نزديك به 6 درصدي در بورس كالا داشت و البته باز هم معاملات نسبتا مطلوبي را تجربه كرد. تجميع اين دو داده نشان مي دهد كه بستر رشد نرخ هرچند مقطعي براي اين كالا وجود داشته است ولي در كنار آن مي توان گفت تقاضا براي اين مواد اوليه هم در روزهاي سرد سال به نسبت بالاست.

وضعيت كلي در بازار آزاد شايد هنوز هم كاهشي باقي بماند. بازار از اواخر هفته گذشته حدس زد كه قيمت هاي پايه احتمالا كاهشي خواهد شد كه در ضعف تقاضا سريع تر از انتظار شاهد افت نرخ بوديم. البته اين سيگنال هم به وضوح محقق شد و بازار از زمان اعلام قيمت هاي پايه كاهشي در بورس كالا، ميل بيشتري به افت نرخ از خود نشان داد. اين شرايط در كل نشان مي دهد كه تقاضا در بازار داخلي گسترده نيست و بازار نمي تواند با اين حجم تقاضا آزادي عمل چنداني در نوسان قيمت ها داشته باشد. در هر حال بازار از امروز براي هفته اي كاهشي آماده خواهد شد ولي با توجه به كاهش قيمت ها، پتانسيل رشد تقاضا در بورس كالا وجود دارد. با توجه به كاهش حجم معاملات در هفته قبل در كنار افت نرخ براي هفته جاري، افزايش حجم داد و ستد پليمرها چندان هم دور از ذهن نيست.

در شرايط فعلي شايد كاهش نرخ هاي پايه در بورس كالا يك خبر خوب براي بازار باشد آن هم در شرايطي كه ميل به افت قيمت ها در بازار آزاد مشاهده مي شود. اين سيگنال به معني امكان جذب بيشتر تقاضا در بازار داخلي و حتي بورس كالاست و مي تواند محرك جديدي براي تقويت حجم توليد در صنايع تكميلي باشد. ركود واقعيتي است كه در اغلب گزارش ها به آن پرداختيم و در اين شرايط شايد كاهش قيمت هاي پايه در بورس كالا نه يك انتخاب بلكه يك ضرورت باشد.

  كاهش قيمت هاي پايه با اهرم دلار

قيمت هاي پايه محصولات پتروشيمي، متاثر از دلار نيمايي و با 25/ 4 درصد كاهش، قيمت همه گروه هاي كالايي پتروشيميايي را كاهشي كرد. به گزارش ويكي پلاست، بيشترين كاهش قيمت در محصولات پليمري مربوط به پلي استايرن مقاوم 7240 با 4/ 5 درصد، پلي اتيلن سنگين اكستروژن PE80 و پلي اتيلن سنگين اكستروژن PE100 با 6/ 4 درصد و پلي اتيلن سنگين فيلم با 2/ 4 درصد كاهش بود.همچنين كمترين كاهش قيمت نيز به ترتيب مربوط به محصولات پلي اتيلن ترفتالات بطري BG785 با 6/ 0 درصد، پلي اتيلن ترفتالات بطري BG781 و BG825 با 7/ 0 درصد و پلي اتيلن ترفتالات بطري BG821 با 8/ 0درصد بود.همان گونه كه عنوان شد؛ دليل اصلي افت قيمت هاي پايه در بورس كالا را بايد در افت قيمت ارز مورد محاسبه به شمار آورد. اين سيگنال مهم خود مهم ترين محرك افت قيمت ها بود اگرچه كاهش نرخ در بازار محصولات شيميايي جدي تر از بازار پليمرها بود. در كنار اين سيگنال شاهد هستيم كه بسياري از تركيبات شيميايي يا همين ميزان افت يا كاهش نرخ بيشتري را تجربه كرده اند كه در نهايت شتاب افت قيمت اين گروه كالايي بيش از كاهش نرخ پايه پليمرها بود. شايد آروماتيك يا برش سنگين را بتوان ركورددار افت قيمت ها به شمار آورد كه 5/ 11 تا  5/ 12 درصد افت نرخ دارند.

كاهش قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني دليل اصلي كاهش نرخ در بازار محصولات شيميايي به شمار مي رود زيرا از لحاظ فني و تجاري، قرابت هاي بيشتري بين اين گروه كالايي و نفت خام وجود دارد. اين در حالي است كه بسياري از گريدهاي پليمري در بازارهاي جهاني با رشد قيمت نيز همراه شده اند كه به معني مسير متناقض نوسان قيمت نفت و بهاي پليمرهاست. اين سيگنال به اين معني است كه بازار پليمرها از هم اكنون مستعد افت نرخ براي هفته هاي آينده است و شايد بتوان گفت اين بازار هنوز پتانسيل افت قيمت هاي خود را بالفعل نكرده است. البته مي توان گفت يك جريان كاهشي در جهان آغاز شده و تاكنون براي پليمرها و محصولات پتروشيمي و پتروشيميايي به كف قيمتي نرسيده است. همين مطلب را شايد بتوان به بازار داخلي هم تعميم داد. به صورت دقيق تر قيمت ارز در بازار آزاد بيش از دو هفته است كه ثباتي نسبي داشته ولي قيمت هاي داخلي كاهشي بوده اند. از سوي ديگر خبري از بهبود تقاضا جز براي برخي گريدهاي خاص وجود ندارد كه تجميع اين موارد در كنار افت قيمت هاي پايه هفته جاري به پتانسيل كاهش نرخ هاي بيشتري منجر خواهد شد. اين وضعيت در نهايت روند نزولي نرخ در چند هفته اخير را تقويت خواهد كرد يعني احتمال ادامه اين روند كاهشي وجود دارد. چيزي كه براي روزهاي آينده انتظار داريم، احتمال افزايش حجم عرضه ها در بورس كالاست به خصوص در وضعيتي كه بايد اورهال بسياري از واحدهاي توليدي به پايان رسيده باشد و بازار با تزريق بيشتر كالا آرامش مضاعفي خواهد داشت.

فضاي تنفسي جديد براي صنايع تكميلي پتروشيمي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4504 به تاريخ 3/10/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 31)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است